ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Leviathan »

MadeleineBowie pisze: 17 lut 2021, 09:38
Neoptolemos pisze: 16 lut 2021, 16:03 Ciekawe jest to, że przy wariancie dla poczatkujących (z 10 żetonami) - jak grałem na początku - to miałem poczucie, że Kriegsmarine nie ma szans ;) ale też zły początek Niemców potrafi ich bardzo zaboleć.
My od początku z ośmioma, ale jak byłam Kriegsmarine to zrobiłam durny błąd na poczatku- wystawiłam radośnie wszystkie moje okręty a ślubny sprytnie je opłynął.... i tak zostały kołysząc się samotnie na wodach Bałtyku w okolicach Estonii...
Kiedy gracz prowadzący Niemców nie ma dostępnych żetonów okrętów, to może przestawiać te, które są już na mapie :wink:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Neoptolemos »

Tak, inaczej byłyby naprawdę fatalne ;)
Natomiast po mojemu clue jest w tym, żeby szybko zabrać kilka żetonów Orła i ograniczyć jego manewrowość. Statki są spoko, ale raczej nie w pierwszej turze, wtedy są prawie tak bez sensu jak mgła ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
MadeleineBowie
Posty: 28
Rejestracja: 26 wrz 2019, 11:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: MadeleineBowie »

Zamiast okręty miało byc bomby :D Bomby zostały :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: PytonZCatanu »

Bardzo pozytywne wrażenia z pierwszej rozgrywki. Akceptowalna losowość, uzasadniona klimatem gry, zdaje się nie przeszkadzać. Ładne wydanie. Emocje. Pierwsze wrażenie podpowiada, że to udany tytuł w swojej kategorii wagowej. Przechodzi do dalszych testów.


Ps. Pije mnie brak planszetki z pomocą gracza (lub umieszczenie jej na zasłonkach) - kolejność akcji i krótki opis byłby pomocny, szczególnie na początku.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: stalker »

Dziękuję za dobre słowo :)

Może dodamy ściągawką na ostatniej stronie instrukcji, albo w zasłonkach.

W przypadku zasłonek otrzymuje sprzeczne sygnały – są tacy, co chwalą, że nie ma nic na zasłonkach, bo niektórzy nie lubią się do nich schylać, aby przeczytać ściągawkę (albo nie mogą ich podnieść do oko, no bo wtedy pokażą, co jest za zasłonką!). A są tacy, co lubią players' aid na zasłonce ;)

Raczej więc dodamy coś na ostatnią stronę instrukcji.

Na razie polecam niezależną językowo ściągawkę, która jest na BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/215048/play-aid
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: mordajeza »

Po dwóch pierwszych partiach wrażenia bardzo dobre. Na tę chwilę to chyba najlepsza gra IPN, w jaką grałem (a jeśli dobrze liczę, to grałem w 5). Mój 7-letni syn zasady ogarnął niemal z marszu i jest zachwycony (nawet zainteresował się okrętami podwodnymi!). A i tata dobrze się bawi ;)

Edit: Trzecią partię udało mi się w końcu zagrać z kimś dorosłym (żoną). Podtrzymuję zdanie, że to najciekawsza gra IPN z tych, które poznałem. W tej cenie (ja kupiłem za ok. 30zł) nie ma się nad czym zastanawiać, tylko brać!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do obejrzenia recenzji tej gry na Wojennik TV:

Wojennik TV # 581: ORP Orzeł - recenzja (PL)
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: _Berenice_ »

A tutaj kilka słów od Games Fanatic: https://www.gamesfanatic.pl/2021/05/17/ ... zeciwnika/
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Leviathan »

Dorzucam dodatkowo angielską wersję recenzji:

Ostatnio zmieniony 29 sty 2023, 20:20 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: stalker »

Dziękuję :) fajnie, że jest jeszcze jedna recenzja po angielsku. Czy będzie na BGG?
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Leviathan »

stalker pisze: 08 sie 2022, 10:42 Dziękuję :) fajnie, że jest jeszcze jedna recenzja po angielsku. Czy będzie na BGG?
Jak najbardziej. Film jest w trakcie akceptacji :D
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: RUNner »

Jestem po 6 partiach i muszę powiedzieć, że gra mi podeszła. Szybki setup, partia około 10 minut, troszkę kombinowania, zwłaszcza gdy się steruje Orłem. Za tak śmieszną cenę, zdecydowanie warto nabyć. Ja gram z 8-letnią córką i jest zabawa.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: RUNner »

I kolejnych 6 rozgrywek za nami. Zaraz się okaże, że to były moje najlepiej wydane pieniądze na grę planszową (po WP LCG i Little Big Fish)! Co mi się najbardziej podoba w ORP Orzeł, to ten moment, w którym okrętowi udaje się uciec z zasadzki, a z perspektywy Niemców zatopić intruza. Jest tutaj trochę prostego blefu, jest los, który bardziej uderza w stronę niemiecką i wydaje mi się, że mechanika jest bardziej zgodna z historią niż sztuką balansu rozgrywki. W niczym to jednak nie wadzi w przypadku gry 10-15 minutowej.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: mordajeza »

Wieeeem, że to ahistoryczne, ale czy są gdzieś może dostępne alternatywne mapy do samodzielnego wydruku? Fajnie byłoby się pobawić w kotka i myszkę na nowych, nieznanych wodach.

Ale żeby nie było - Bałtyk też nadal bawi i uczy ;) Dzisiaj kolejne 3 partie, tym razem z młodszym synem (6 lat, zasady ogarnął bez problemu, ale żeby wygrał, musiałem się delikatnie podłożyć). W każdym razie bawiliśmy się doskonale!
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: stalker »

Nie ma. Można sobie zrobić samemu :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: MichalStajszczak »

stalker pisze: 08 sty 2023, 11:57 Można sobie zrobić samemu
To akurat odpowiada historycznej prawdzie. Po ucieczce z Tallina załoga Orła musiała samodzielnie odtworzyć mapy.
ODPOWIEDZ