ORP Orzeł - pytania i zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
MadeleineBowie
Posty: 28
Rejestracja: 26 wrz 2019, 11:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

ORP Orzeł - pytania i zasady

Post autor: MadeleineBowie »

Natomiast zastanawialismy się nad jedną kwestią: załóżmy ze mam dwie kosci obserwacja/ atak. Czy przed korzystaniem z kości należy okreslic czy bedzie sie robic dwie obserwacje lub obserwacje/ atak, czy najpierw wybieram obserwacje, patrze co wyszło i dopiero wtedy decyduję o akcji z drugiej kosci? Czyli- czy okreslam ktorą akcje wybiorę przed rozpoczęciem swojej tury ruchów czy robię to na bieżąco w zależnosci od sytuacji?
Drugie pytanie: W instrukcji jest napisane przy ustalaniu nowej pozycji Orła:
"Nie ma znaczenia czy żetony w łańcuchu są zakryte (cyrklem do góry), czy odkryte (ob-razkiem z rysunkiem okrętu podwodnego lub pustym morzem do góry)"- w jakim wypadku mamy ODKRYTE pustym morzem do góry? Przeciez powinny byc zabrane przez Kriegsmarine jak są z pustym morzem?
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: stalker »

MadeleineBowie pisze:Czy przed korzystaniem z kości należy określić czy będzie się robić dwie obserwacje lub obserwacje/ atak, czy najpierw wybieram obserwacje, patrze co wyszło i dopiero wtedy decyduję o akcji z drugiej kosci
To jest prawidłowa interpretacja. Nie trzeba deklarować wcześniej, którą akcję wybierzemy.

Decyzję podejmujemy w chwili używania kości – bierzemy kość i zużywamy, ale jak chcemy: Albo opcja A albo B, o ile obie są legalne (bo czasem opcja B jest nielegalne i wtedy zostaje nam tylko A).
Nie ma znaczenia czy żetony w łańcuchu są zakryte (cyrklem do góry), czy odkryte (obrazkiem z rysunkiem okrętu podwodnego lub pustym morzem do góry
Hahaha :D błąd copy&paste. Bardzo Was przepraszam. To jest zwyczajne przeoczenie. Poprawimy.
Bardzo dziękuję!
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: nimsarn »

Leviathan pisze: 17 lut 2021, 10:03 Kiedy gracz prowadzący Niemców nie ma dostępnych żetonów okrętów, to może przestawiać te, które są już na mapie :wink:
Neoptolemos pisze: 17 lut 2021, 10:06 Tak, inaczej byłyby naprawdę fatalne
?! :shock:
NIE!
W żadnym wypadku! Jeśli wystawiłeś (grając Krigsmarine) wszystkie okręty patrolowe, a przeciwnik żadnego nie ściągnął z planszy, to nie możesz użyć tej akcji (patrz: strona 16 instrukcji) - kość jest pusta!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Neoptolemos »

Cytat z instrukcji, s. 16:
Jeśli grający Kriegsmarine nie ma już okrętów do umieszczenia na planszy, to może przenosić okręty znajdujące się na planszy na inne pola, umieszczając je na innych polach zgodnie z zasadami powyżej.

Dosłownie akapit wyżej od tego, na który imho patrzysz i nie do końca poprawnie interpretujesz ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: ORP Orzeł (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: nimsarn »

Neoptolemos pisze: 18 lut 2021, 09:09 Cytat z instrukcji, s. 16:
Jeśli grający Kriegsmarine nie ma już okrętów do umieszczenia na planszy, to może przenosić okręty znajdujące się na planszy na inne pola, umieszczając je na innych polach zgodnie z zasadami powyżej.

Dosłownie akapit wyżej od tego, na który imho patrzysz i nie do końca poprawnie interpretujesz ;)
No patrz!
To ja się sugerowałem tym:
"Za każdy symbol Przygotuj okręt $ grający Kriegsmarine d zabiera przeciwnikowi jeden z żetonów okrętu (zobacz Zerwanie kontaktu 6)."
A to inna akcja jest - Łe, to teraz będzie znacznie prościej :D
Awatar użytkownika
Archaniol101
Posty: 117
Rejestracja: 05 lip 2020, 20:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: ORP Orzeł - pytania i zasady

Post autor: Archaniol101 »

Gracz grający stroną polską wytycza kurs. Położył żeton kursu na polu minowym z miną - żeton pola minowego oraz żeton kursu są ściągane z planszy. Czy gracz może natychmiast postawić na tym miejscu kolejny żeton kursu jeśli ma jeszcze nie zużyte cyrkle na kościach (bo już jest puste) i czy na takie pole można postawić pionek okrętu, gdy ten jest przesuwany?

Czy może powinno się najpierw rozłożyć wszystkie żetony z cyrklami i dopiero potem sprawdzać efekty z pól minowych?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: ORP Orzeł - pytania i zasady

Post autor: Neoptolemos »

Od razu sprawdzasz minę i zdejmujesz z planszy, potem w tej turze można tam kłaść kolejne żetony.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: ORP Orzeł - pytania i zasady

Post autor: nimsarn »

Archaniol101 pisze: 23 lut 2021, 18:30 Gracz grający stroną polską wytycza kurs. Położył żeton kursu na polu minowym z miną - żeton pola minowego oraz żeton kursu są ściągane z planszy. Czy gracz może natychmiast postawić na tym miejscu kolejny żeton kursu jeśli ma jeszcze nie zużyte cyrkle na kościach (bo już jest puste) i czy na takie pole można postawić pionek okrętu, gdy ten jest przesuwany?

Czy może powinno się najpierw rozłożyć wszystkie żetony z cyrklami i dopiero potem sprawdzać efekty z pól minowych?
Ja tam proponowałem rozłożyć wszystkie (taki wariant), ale prawidłowo możesz położyć kolejne po sprawdzeniu :(
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: ORP Orzeł - pytania i zasady

Post autor: stalker »

Tak :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: ORP Orzeł - pytania i zasady

Post autor: PytonZCatanu »

Instrukcja mówi, że Niemcy muszą najpierw rozpatrzyć akcje wystawienia min i wystawienia statków. Załóżmy, że mam obie te akcje dostępne.

1. Która z tych akcji powinna być pierwsza, a która druga?
2. A może mogę dowolnie?

Instrukcja jest w tym miejscu nieprecyzyjna (mam wrażenie). WYDAJE MI się, że nie ma to znaczenia, ale nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: ORP Orzeł - pytania i zasady

Post autor: stalker »

Niemcy MUSZĄ rozpatrzyć akcje wystawienia min i okrętów JAKO PIERWSZE przed innymi rodzajami akcji.

Ad. 1. Kolejność miny / okręty nie ma znaczenia.
Ad. 2. Prawidłowo.

Tak, "wording" instrukcji w tym zakresie nie jest doskonały. Wiem o tym, ale nie mam pomysłu, jak to wyrazić lepiej.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
ODPOWIEDZ