Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1676
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: XLR8 »

Będą jakieś poprawy w gameplayu? Gra ma kilka elementów, które sprawiają, że jest po prostu meh.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: sin »

XLR8 pisze: 13 gru 2020, 22:36 Będą jakieś poprawy w gameplayu? Gra ma kilka elementów, które sprawiają, że jest po prostu meh.
Będą raczej mniejsze zmiany niż rewolucja, na BGG można znależć instrukcję ENG, a tutaj jeden z użytkowników zrobił listę zauważonych modyfikacji. Czy można te zmiany uznać za poprawy to już pewnie kwestia gustu, przykładowo zmodyfikowane drzewko techonologii, a bardziej precyzyjnie usunięcie sporej części wymogów wstępnych (więcej detali tutaj) znalazło swoich przeciwników.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Coin22 »

XLR8 pisze: 13 gru 2020, 22:36 Będą jakieś poprawy w gameplayu? Gra ma kilka elementów, które sprawiają, że jest po prostu meh.
Napiszesz więcej co wg Ciebie jest meh?
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Rigidigi »

Czy ktoś byłby tak miły i napisał w kilku zdaniach dlaczego ta gra jest dobra i dlaczego warto się nią interesować?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: DarkSide »

Jeśli 10 stron tego wątku oraz wiele recek w sieci (w tym również w PL) cię nie przekonują, to nic cię nie przekona. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Kin@a »

Portal ma wydać tę grę, jak rozumiem to będzie tzw druk międzynarodowy tzn brak różnic w jakości między poszczególnymi wersjami językowymi czy jakieś różnice między polską a angielska wersją będą?
I czy znana jest dokładniejsza data?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: DarkSide »

Kin@a pisze: 29 sty 2021, 20:50 I czy znana jest dokładniejsza data?
Ze strony Portalu:
Aktualny status: zapowiedzi
Przewidywana data oficjalnej premiery: 2021

Jeśli na swojej stronie z zapowiedziami nie umieścili po Portalconie precyzyjniejszego info, to póki co nie ma precyzyjniejszego info.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: tomg »

Kin@a pisze: 29 sty 2021, 20:50 I czy znana jest dokładniejsza data?
Jeżeli to będzie druk międzynarodowy to z tego co pamiętam będzie to pod koniec Q2. Mogę mylić gry ale chyba pośrednio tak wskazywały sugestie że strony Portalu.
pioter123
Posty: 109
Rejestracja: 30 gru 2019, 13:38
Has thanked: 48 times
Been thanked: 10 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: pioter123 »

XLR8 pisze: 13 gru 2020, 22:36 Będą jakieś poprawy w gameplayu? Gra ma kilka elementów, które sprawiają, że jest po prostu meh.
A co oceniasz w tej grze na meh? :wink:
yoyocmg
Posty: 258
Rejestracja: 18 wrz 2016, 11:49
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: yoyocmg »

Trzewiczek mówił, na któryś Planszówkach TV, że to raczej koniec roku, chyba Q4.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Brylantino »

pioter123 pisze: 24 mar 2021, 00:18
XLR8 pisze: 13 gru 2020, 22:36 Będą jakieś poprawy w gameplayu? Gra ma kilka elementów, które sprawiają, że jest po prostu meh.
A co oceniasz w tej grze na meh? :wink:
Dla mnie talia eventów całkowicie psuje fun z tej gry - co z tego, że można coś zaplanować i realizować ten plan, jak głupia losowa karta cały ten plan może popsuć. Kupiłem CoC, zagrałem dwa razy i w obu grach kilkukrotnie zdarzyło się, że planowanie czegokolwiek nie miało sensu, bo nagle losowa karta dawała/zabierała komuś zasoby itp.
Kolejną rzeczą meh jest samo drzewko rozwoju, które jednak pomimo masy ulepszeń jest dość iluzoryczne - mało które ulepszenie zmienia coś mocniej, zwykle to jest jakiś malutki dodatek w zasobach do normalnych akcji, albo obniżka kosztu zasobów za akcje.

Ogólnie gra dużo fajniej się zapowiada i niż się w nią faktycznie grało, ale grałem w samą podstawkę - dużo głosów było, że jednak frakcje które już trochę rozróżniają grę na starcie poprawiają odczucia.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1676
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: XLR8 »

Brylantino pisze: 25 mar 2021, 19:07
pioter123 pisze: 24 mar 2021, 00:18
XLR8 pisze: 13 gru 2020, 22:36 Będą jakieś poprawy w gameplayu? Gra ma kilka elementów, które sprawiają, że jest po prostu meh.
A co oceniasz w tej grze na meh? :wink:
Dla mnie talia eventów całkowicie psuje fun z tej gry - co z tego, że można coś zaplanować i realizować ten plan, jak głupia losowa karta cały ten plan może popsuć. Kupiłem CoC, zagrałem dwa razy i w obu grach kilkukrotnie zdarzyło się, że planowanie czegokolwiek nie miało sensu, bo nagle losowa karta dawała/zabierała komuś zasoby itp.
Kolejną rzeczą meh jest samo drzewko rozwoju, które jednak pomimo masy ulepszeń jest dość iluzoryczne - mało które ulepszenie zmienia coś mocniej, zwykle to jest jakiś malutki dodatek w zasobach do normalnych akcji, albo obniżka kosztu zasobów za akcje.

Ogólnie gra dużo fajniej się zapowiada i niż się w nią faktycznie grało, ale grałem w samą podstawkę - dużo głosów było, że jednak frakcje które już trochę rozróżniają grę na starcie poprawiają odczucia.
This.

Znajomy, który ma dużo więcej partii ode mnie mówi też, że ruchy otwarcia są strasznie skrypciarskie. Jak w grach Splottera nasze pierwsze akcje są praktycznie takie same.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: michalldz90 »

Clash ma ta sama bolączkę co Tzolkin. Bez dodatku to chyba nawet nie ma co siadać do niego a na pewno dużo się traci. Z drzewkiem technologii akurat nie odczułem żeby było zbyt proste a raczej przyjemnie się kombinuje. Poza tym trzeba wziąść pod uwagę co się zmieni w wersji Monumental i myślę że zmiany będą na plus jeszcze : https://boardgamegeek.com/thread/249207 ... ll-changes
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 554 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Atamán »

W samej grze dużo nie zmienili w nowej wersji, ale akurat technologie są (na oko) lepiej zbalansowane.

Jest też zmiana w postaci startowego miasta, które startuje szczęśliwe, to trochę zwiększy różnorodność początku gry, bo tak to właściwie zawsze pierwsza akcja szła na civic improvement.

Wbudowanie dodatku to nie tylko cywilizacje, ale też bardziej zróżnicowane miasta, bo więcej typów budynków jest dostępnych, choć te monumenty są dziadowskie i będą miały raczej marginalne zastosowanie.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: michalldz90 »

Dużo nie ale zmiany wydają się mocne np. Lider jako jednostka, sposób walki, rozpatrywanie barbarzyncow, i trigger eventow
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Brylantino »

michalldz90 pisze: 25 mar 2021, 21:31 Clash ma ta sama bolączkę co Tzolkin. Bez dodatku to chyba nawet nie ma co siadać do niego a na pewno dużo się traci. Z drzewkiem technologii akurat nie odczułem żeby było zbyt proste a raczej przyjemnie się kombinuje. Poza tym trzeba wziąść pod uwagę co się zmieni w wersji Monumental i myślę że zmiany będą na plus jeszcze : https://boardgamegeek.com/thread/249207 ... ll-changes
No bez jaj - Tzolkin i bez dodatku to świetna gra... Dodatek daje frakcję (co jest fajne), ale to jest już totalny detal. A akurat to, że drzewko technologii triggeruje eventy, to akurat minus, bo talia eventów jest ******a...
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Zet »

Bartoszeg02 pisze: 26 mar 2021, 18:46 A jaka to wygrywająca strategia?
Ale to już chyba nie w tym wątku?

CoC natomiast trzeba przyjmować z dobrodziejstwem inwentarza. Nie można zapominać, że to jest gra autora Merchants & Marauders i to się czuje! Jest i losowo i odrobinę "przygodowo".
It's not a bug, it's a feature.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 554 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Atamán »

Dokładnie tak odbieram CoC, to taki sandbox, tylko że rozwijasz miasta, a nie postać :) A tu jakiś event coś popsuje, a tu komuś barbarzyńcy za często wychodzą, a tu tereny się dziwnie ułożą i ktoś będzie wodą odcięty od reszty planszy. Taki urok tej gry.

Mi tylko końcówka gry się nie podobała jak grałem, kilka ostatnich ruchów to już było takie nudne szacowanie, o taka akcja da mi 2 punkty, a taka akcja da mi 3. Zastanawiam się jak zadziała wariant losowego momentu końca gry. Z jednej strony to może spowodować, że nie będzie tego "syndromu końca świata", trzeba będzie grać bardziej intuicyjnie, ale z drugiej taki nagły koniec w losowym momencie może frustrować w grze na tyle godzin grania. Sam nie wiem, grał ktoś z tym wariantem (bo chyba był on też w starej edycji)?
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: tomg »

tomg pisze: 29 sty 2021, 23:20
Kin@a pisze: 29 sty 2021, 20:50 I czy znana jest dokładniejsza data?
Jeżeli to będzie druk międzynarodowy to z tego co pamiętam będzie to pod koniec Q2. Mogę mylić gry ale chyba pośrednio tak wskazywały sugestie że strony Portalu.
Update:
obecne prognozy od wydawcy:
Wrzesień, a raczej Październik
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: michalldz90 »

Czyli jakieś 1,5 roku odkąd kupiłem grę w przedsprzedaży... I to jeszcze tylko prognozy :shock: strasznie się to ślimaczy
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: michalldz90 »

https://www.gameontabletop.com/cf566/cl ... caise.html

Sporo nowych obrazków z komponentami nowej edycji.
xkrajanx
Posty: 15
Rejestracja: 20 lut 2020, 12:55
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: xkrajanx »

https://youtu.be/_VavlZnvoTk


Unboxing.
Mam nadzieję, że portalowa wersja utrzyma jakość.
okienko1234
Posty: 230
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:28
Has thanked: 68 times
Been thanked: 26 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: okienko1234 »

WizKid zapowiedziało premierę CoC na 13 października. Ciekawe co z wersja polska i czy doczekamy się jej chociaż w tym roku?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4519
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1672 times
Been thanked: 2097 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: PytonZCatanu »

Portal zapowiada grudzień 2021.
xkrajanx
Posty: 15
Rejestracja: 20 lut 2020, 12:55
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: xkrajanx »

Nowy bardziej szczegółowy opening z omówieniem :

https://www.youtube.com/watch?v=om2d5ml ... LL&index=2

A tu pojawi się gameplay z zasadami:

https://www.youtube.com/watch?v=IfcE2mg ... LL&index=3
ODPOWIEDZ