Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Moja opinia o Praga Caput Regni

Post autor: magnetfix »

Fojtu pisze: 02 lut 2021, 04:32
W Pradze niby zmienność jest, ale jest ona raczej kosmetyczna. To czy dostanę na torze katedry po drodze jajko czy 5 puntków niewiele zmienia i jest raczej detalem. Granie na zaawansowane płytki akcji jest w zasadzie obowiązkowe.
Co miałeś na myśli? Które zaawansowane płytki akcji? Masz na myśli akcje, które można rozbudowywać czy akcje z płytek technologii 3 i 4 poziomu?

A tak w ogóle to dzięki za Twojego posta. Ciekawe Twoje spostrzeżenia.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: mat_eyo »

Płytki, które zdejmuje się z koła i wybiera jedną z dwóch akcji do wykonania. Granie na podstawowych, gdzie pary akcji są symetryczne, jest mało ciekawe i potrafi prowadzić do bardzo upierdliwych scenariuszy.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Moja opinia o Praga Caput Regni

Post autor: Fojtu »

magnetfix pisze: 02 lut 2021, 15:41 Co miałeś na myśli? Które zaawansowane płytki akcji? Masz na myśli akcje, które można rozbudowywać czy akcje z płytek technologii 3 i 4 poziomu?

A tak w ogóle to dzięki za Twojego posta. Ciekawe Twoje spostrzeżenia.
Dokładnie to co napisał mat_eyo, chodzi o płytki z 2 akcjami brane z koła.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Moja opinia o Praga Caput Regni

Post autor: magnetfix »

Fojtu pisze: 02 lut 2021, 16:03
magnetfix pisze: 02 lut 2021, 15:41 Co miałeś na myśli? Które zaawansowane płytki akcji? Masz na myśli akcje, które można rozbudowywać czy akcje z płytek technologii 3 i 4 poziomu?

A tak w ogóle to dzięki za Twojego posta. Ciekawe Twoje spostrzeżenia.
Dokładnie to co napisał mat_eyo, chodzi o płytki z 2 akcjami brane z koła.
Ja jednak w dalszym ciągu nie kumam które to są te zaawansowane płytki rozwoju? Na kole mamy do wyboru zestaw 6 akcji w parach po 2.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Moja opinia o Praga Caput Regni

Post autor: mat_eyo »

magnetfix pisze: 02 lut 2021, 16:07
Fojtu pisze: 02 lut 2021, 16:03
magnetfix pisze: 02 lut 2021, 15:41 Co miałeś na myśli? Które zaawansowane płytki akcji? Masz na myśli akcje, które można rozbudowywać czy akcje z płytek technologii 3 i 4 poziomu?

A tak w ogóle to dzięki za Twojego posta. Ciekawe Twoje spostrzeżenia.
Dokładnie to co napisał mat_eyo, chodzi o płytki z 2 akcjami brane z koła.
Ja jednak w dalszym ciągu nie kumam które to są te zaawansowane płytki rozwoju? Na kole mamy do wyboru zestaw 6 akcji w parach po 2.
Płytki są dwustronne. Grasz wszystkie na stronie srebrnej albo wszystkie na stronie złotej.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: wajwa »

Jak na razie po 3 partiach (2 x 2 os. i 1 x 3 os.) bardzo mi się Praga podoba.
Gra idealnie wpisuje się w moje wymagania co do ciężkości (trzeba pokombinować , ale mózgożerność nie przytłacza i nie powoduje nadmiernego parowania zwojów ;-) ) , wydaje się też być dobrze zbalansowana , co pokazały dotychczasowe rozgrywki (zwłaszcza te 2 os.).
Różnice punktowe na koniec 2-3 VP , czyli jest dobrze ...
Bardzo przyjemna rozgrywka , wiele dróg do zwycięstwa , zazębiające się mechanizmy , elegancka mechanika , można by tak wymieniać długo.
Dodatkowo oprawa wizualna też bardzo fajna , przynajmniej w moje gusta trafia ;-)
Jakoś mi te graficzki Orlean przypominają , zresztą to jest ta kreska jaką lubię i jeżeli chodzi o mnie dodatkowy plusik 8)

Reasumując: kolejny fajny tytuł Suchego po świetnych Podwodnych Miastach , Czesi (i Włosi ;-) ) rządzą :wink:
No i kolejna fajna giera od Portalu się szykuje , brawo 8)
Always look on the bright side of life
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: barbados »

Czy ktoś wie w jakim wieku dzieje się akcja tej gry? XIV w?
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Ardel12 »

barbados pisze: 05 maja 2021, 20:02 Czy ktoś wie w jakim wieku dzieje się akcja tej gry? XIV w?
Nie ma to jak wykorzystywać forum w celu uzyskania informacji potrzebnych do rozwiązania zagadki WCeta :) i to w kilku wątkach. Przeszukiwanie internetu jest aż tak bolesne?
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: probbi »

barbados pisze: 05 maja 2021, 20:02 Czy ktoś wie w jakim wieku dzieje się akcja tej gry? XIV w?
Przeczytaj w instrukcji za panowania jakiego króla dzieje się akcja. A później to już z górki
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: sasquach »

Obecnie trwa przedsprzedaż na polską wersję. Gdzieś mi się przewinęło, że miały być dodatkowe karty solo dodawane do egzemplarzy przedsprzedażowych, ale wtedy nie było to jeszcze na 100% potwierdzone. Na stronie nie ma nic w na ten temat (https://sklep.portalgames.pl/praga-caput-regni). Czy to znaczy, że się nie udało i kart nie będzie, czy że jeszcze czekamy na potwierdzenie?
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Atk »

Ja jedyne co słyszałem to jakieś drewniane jajka w sklepie portalu (z 15% zniżka z okazji urodzin BN była dobra cena)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: dwaduzepe »

to Portal to pewnie jeszcze gratis beda dodawane jakies bledy
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: garg »

dwaduzepe pisze: 14 lip 2021, 13:27 to Portal to pewnie jeszcze gratis beda dodawane jakies bledy
Weź nie strasz - wziąłem preorder :lol:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

Gra jest kompletnie niezależna językowo.




No, oprócz instrukcji oczywiście :D
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Semen »

sasquach pisze: 14 lip 2021, 12:03 Obecnie trwa przedsprzedaż na polską wersję. Gdzieś mi się przewinęło, że miały być dodatkowe karty solo dodawane do egzemplarzy przedsprzedażowych, ale wtedy nie było to jeszcze na 100% potwierdzone. Na stronie nie ma nic w na ten temat (https://sklep.portalgames.pl/praga-caput-regni). Czy to znaczy, że się nie udało i kart nie będzie, czy że jeszcze czekamy na potwierdzenie?
Te karty - tryb solo nazwany chyba Peter Parler - są do pobrania z BGG.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1624
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: nidhog »

PytonZCatanu pisze: 14 lip 2021, 13:48 Gra jest kompletnie niezależna językowo.




No, oprócz instrukcji oczywiście :D
Polska instrukcje można pobrać ze strony portalu. Ja się cieszę swoim egzemplarzem gry od kilku miesięcy. A teaz dodrukowałem instrukcje i jestem w pełni szczęśliwy.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: sasquach »

Semen pisze: 14 lip 2021, 21:18
sasquach pisze: 14 lip 2021, 12:03 Obecnie trwa przedsprzedaż na polską wersję. Gdzieś mi się przewinęło, że miały być dodatkowe karty solo dodawane do egzemplarzy przedsprzedażowych, ale wtedy nie było to jeszcze na 100% potwierdzone. Na stronie nie ma nic w na ten temat (https://sklep.portalgames.pl/praga-caput-regni). Czy to znaczy, że się nie udało i kart nie będzie, czy że jeszcze czekamy na potwierdzenie?
Te karty - tryb solo nazwany chyba Peter Parler - są do pobrania z BGG.
Tak, o to chodzi. Fajnie było by mieć ładnie wydrukowane.
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: SoloGram »

Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jak działają karty Petera Parlera, pełną rozgrywkę solo poprzedzoną wytłumaczeniem zasad gry, prezentuję na moim kanale.
Gra prezentuje się świetnie zarówno wizualnie, jak i mechanicznie. Rozgrywka daje mnóstwo możliwości żeby podgrzać swoje zwoje. A jako, że jakoś tak w wariantach solo bardziej wolę mierzyć się z wirtualnym graczem niż ze swoim rekordowym wynikiem, postanowiłem wykombinować coś na kształt automy i tak oto powstał Pra-bot "Pepik", z którym przykładową rozgrywkę również udało mi się ostatnio wrzucić na kanał. Zapraszam!
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 17:12 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Arachion »

PanFantomas pisze: 09 sie 2021, 08:39 Mam już w swoich rękach polską edycję "Praga Caput Regni". Tak się prezentuje :)
https://youtu.be/G4dX_6-pUM8
Portal już wysyła?
Sucharzysta
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 17:12 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
ribik
Posty: 38
Rejestracja: 08 sie 2005, 09:39
Lokalizacja: Jasło
Been thanked: 5 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: ribik »

PanFantomas pisze: 09 sie 2021, 08:39 Mam już w swoich rękach polską edycję "Praga Caput Regni". Tak się prezentuje :)
https://youtu.be/G4dX_6-pUM8
Proszę nie robić smaka. A tak w ogóle, wszyscy którzy zamawiali na Portalu, na dniach powinni dostać swój egzemplarz. Powinni dostać informacje na maila.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Apos »

Miałem przyjemność zagrać w przedpremierową kopię wydania Pragi od Portalu i jest tu o czym pisać! Po paru rozgrywkach Praga o tej porze roku wygląda nader interesująco.

Nowy tytuł 'Suchego" miałem na oku już od zeszłego roku - po świetnym (ale niedocenionym) Shipyardzie, dobrym Pulsarze i rewelacyjnych Podwodnych Miastach, poprzeczka była zawieszona bardzo wysoko. Do tego pewien "konkurent z Włoch" nie śpi :wink:

Obrazek

Praga Caput Regni wygląda bardzo dostojnie i przyjemnie dla oka, a tekturowe elementy takie jak most czy katedra i mur dodają nowego wymiaru. Rozłożona na stole przykuwa wzrok i sprawia, że ludzie oglądają się za grą. Plansza pomimo tego, że sprawia wrażenia trudnej do zrozumienia i przytłaczającej, to odpowiednie wyjaśnienie zasad oraz wskazanie żurawia akcji, jako najważniejszej jej części, powoduje, że gracze już po dwóch swoich turach w pełni potrafią się nią posługiwać. Nie było problemów również z jej kolorystyką, czy czytelnością - klimatyczne rysunki nie przeszkadzały w żadnym calu. Ikonografia jest również pomocna i dość intuicyjna. To co sprawiało kłopot to czcionka. Niektóre cyfry nie są oczywiste, np te na Murze Głodowym bądź Katedrze - 3 wygląda jak 5, a 5 jak 9 etc. Tym trzeba się przyjrzeć. Elementy 3D, jak katedra bądź mur mogą zostać w pudełku jakby komuś przeszkadzały i zasłaniały część punktacji. My na pewno będziemy grać z nimi, bo dodają smaczku :). Planszetki graczy wraz z wyżłobieniami na kosteczki - czuć tutaj wysoką jakość, wszelkie koła i inne elementy w pełni działają.
Miło się czyta o ciekawostkach Pragi i jej historii zawartej w instrukcji. To nawiązanie do realnych miejsc oraz wydarzeń bardzo dodaje klimatu tej grze. Dzięki temu, jedna osoba nie grająca w planszówki zainteresowała się tytułem, bo kocha miasto Pragę :D

Mechanicznie Praga jest interesująca. Mój ulubiony element to "żuraw akcji", wraz z wyborem kafelków akcji, ich starzeniem się i "nabieraniem atrakcyjności". Odlicza on również pozostałą ilość tur do końca gry. Tyle rzeczy jest upchnięte w ten element planszy i wszystko dosłownie "trybi". Reszta Pragi można rzec jest podzielona na kilka oddzielnych mechanik:
- "area control" w dolnej części planszy, gdzie stawiamy budynki wokoło targowisk za surowce i czerpiemy z nich korzyści
- "wyścig" po trakcie królewskim, aż po most i mocne kafelki bonusowe
- rozbudowa własnej planszetki. Ta będzie nam dostarczać więcej zasobów z kopalni, punkty zwycięstwa na koniec gry z torów rozwoju technologii i Uniwersytetu Karolińskiego oraz odblokowywać kosteczki potrzebne w innych regionach gry
- wspinaczkę po stopniach katedry i muru. Tu punktujemy za rząd na którym jesteśmy (im wyższy, tym więcej pkt na koniec gry) oraz kolumny (z budynków i murów obronnych naszej planszy gracza zdobywamy czerwone i niebieskie żetony premii, których wartość jest uzależniona od naszego miejsca)
- zdobywanie elementów dających punkty na koniec gry, dodatkowe i lepsze akcje, ulepszenia dostępnych akcji
Na początku może wydawać się skomplikowane, ale wszystko sprowadza się do 6 podstawowych akcji gracza, które mamy narysowane na naszej osobistej planszy akcji. W późniejszych etapach te mogą stawać się mocniejsze lub dawać dodatkowe bonusy.

Obrazek

Jak rozgrywka w Pragę jest przyjemna, to potrafią pojawiać się paraliże decyzyjne. Niektóre akcje są błyskawiczne, np. produkcja złota bądź kamienia trwa parę sekund, to inne potrafią uruchomić cały łańcuszek bonusów oraz akcji dodatkowych i na ruch kolegi bądź koleżanki przyjdzie nam czekać nawet parę minut. Ta nieregularność w płynności nie jest bardzo dotkliwa, ale trzeba się z nią liczyć. Najbardziej objawia się to w rozgrywce czterosobowej i przekłada się to na długość rozgrywki (3h). Przy dwóch graczach jest znacznie szybciej (1,5h), ale moim zdaniem elementy z interakcją tracą przy takim składzie. Jeżeli jeden gracz pójdzie w wznoszenie Muru i Katedry, a drugi zajmie się wędrówką na most i rozbudową miasta to mogą sobie nie wchodzić w drogę. Imho rozgrywka na 3 osoby jest najoptymalniejsza, a na 2 czy 4 osoby chodzi dobrze. Solo nie gram.
Gracze mogą również obrać inne ścieżki punktowania i osiągnąć b. dobre rezultaty. W ostatniej rozgrywce czterosobowej, każdy gracz skupił się na innym elemencie gry, a mimo tego (oprócz dla jednego gracza), wyniki były bardzo zbliżone: 120, 118, 117 i 58.

Instrukcja oraz tłumaczenie Portalu - nie znalazłem nic czego mogłem się przyczepić.

Podsumowując: W Pragę grało mi się bardzo przyjemnie. Element żurawia akcji jest moim ulubionym. Oprawa graficzna sprawia, że przykuwa wzrok i wzbudza zainteresowanie "przechodniów". Lubię w niej, że nie jest to kompletna sałatka punktowa, można skupić i wyspecjalizować się na paru aspektach gry i osiągnąć wysoki wynik. Po pierwszej oraz następnych rozgrywkach brakowało mi natomiast efektu "wow", zaskoczenia, przełomu. Spodziewałem się b. dobrej gry Suchego i taką też dostałem. Może to kwestia tego, że Praga ma dużą konkurencję: Barrage, Bonfire, Food Chain Magnate czy Tekhenu, a dodatkowo moja grupa planszowa zakochała się w grach 18XX (te polecam szczególnie dla osób, które narzekają na brak interakcji między graczami w grach typu euro :) ). Praga Caput Regni na pewno trafi do mojej kolekcji obok Podwodnych Miast i innych średniozaawansowanych euro gier, których w tym roku obrodziło. Gra wyparła u mnie Pulsar 2849, ale na to składa się również moja preferencja do mniej kosmicznych settingów.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: pcyzm »

Arachion pisze: 09 sie 2021, 19:08 Portal już wysyła?
Już za chwilkę nawet przestanie bo się nakład w portalowym sklepiku wyczerpał ;) Nie wiem jaki jest cały nakład, ale na wczorajszym spotkaniu z Planszowe Newsy padło hasło ze strony Grzegorza z Portalu, że o ile już są zainteresowani dodrukiem, o tyle ze względu na obowiązujące limity produkcyjne ten może się pojawić nieprędko. W każdym bądź razie jak ktoś skorzystał z tej oficjalnej przedsprzedaży to miał dobrego nosa ;)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: XLR8 »

Pierwsza partia z największymi mózgami w grupie i wyniki w granicach 180pkt. Gra dużo słabsza niż myślałem, choć na pewno nie jest źle. Kilka fajnych minigier jak dopasowywanie symboli na budynkach w mieście czy murze i technologiach. Do tego optymalizacja ruchów na szachownicach i szukanie jajek oraz żetonów premii. Wszyscy poszliśmy w wymaksowanie liczby kamieniołomów i kopalń złota, żeby finalnie odpalić produkcję max 2 razy w grze, bo głównie w Pradze chodzi o zbieranie tych surowców ze wszystkich znajdziek i bonusów.

Ogólnie gra na plus, ale niestety nic po za tym, a to najgorzej, bo ani ją sprzedać, ani zostawić patrząc na konkurencję na półkach.
ODPOWIEDZ