Vinhos czy Gallerist?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Vinhos czy Gallerist?

Post autor: Nilis »

Mam pytanie do fanów Lacerdy. Od czego lepiej zacząć? Vinhos + experts czy Gallerist?
Lubię zawansowane gry euro, grałbym głównie we dwie osoby, jak wygląda wasze porównanie tych gier?
Nie ukrywam że temat prowadzenia Galerii sztuki jest dla mnie dużo ciekawszy.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

Nilis pisze: 28 maja 2021, 11:36 Mam pytanie do fanów Lacerdy. Od czego lepiej zacząć? Vinhos + experts czy Gallerist?
Lubię zawansowane gry euro, grałbym głównie we dwie osoby, jak wygląda wasze porównanie tych gier?
Nie ukrywam że temat prowadzenia Galerii sztuki jest dla mnie dużo ciekawszy.
Jeżeli kryterium byłaby złożoność to zaczynałbym od Vinhosa, wersji 2016 czyli bez banku. Następnie obrócił planszę i zagrał wersję z 2010 roku z pożyczkami, która jest znacznie 'ciaśniejsza'.
Chociaż ja zaczynałem swoją przygodę od Gallerista i również sobie chwalę :) Niestety wsiąkłem i w ubiegłym roku nabyłem i zagrałem w pozostałe tytuły więc... radzę uważać :D

Nie wiem jak działa Gallerist na 2 os. Na pewno jest ciekawszy w większym składzie przez swoją mechanikę wypychania graczy. Ale może też powodować większy downtime.
Na 2 os bardzo dobrze chodzi Lisboa, On Mars.

Polecam kanał Before You Play na YT, gdzie parka zagrała we wszystkie duże tytuły Lacerdy. Jak również ich podsumowanie i ranking tych rozgrywek.
japanczyk pisze: 28 maja 2021, 11:42 Ja mam też pytanie - kupilem podstawke Vinhos, jeszcze nie gralem czy potrzebuje zestawu dodatkow?
Zgadzam się z przedmówcą. Na start nie kupowałbym żadnego dodatku. Ale w przyszłości nowi eksperci lub wyspy mogą się przydać.
Jedyny 'dodatek' must have dla mnie, nieco naprawiający rozgrywkę posiada Lisboa. Mam tu na myśli, królową, która blokuje pewne akcje w drugiej połowie gry. Ale to temat na inny post :)
Awatar użytkownika
Sirius_Black
Posty: 134
Rejestracja: 17 sty 2016, 13:29
Has thanked: 219 times
Been thanked: 142 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Sirius_Black »

Nilis pisze: 28 maja 2021, 11:36 Mam pytanie do fanów Lacerdy. Od czego lepiej zacząć? Vinhos + experts czy Gallerist?
Lubię zawansowane gry euro, grałbym głównie we dwie osoby, jak wygląda wasze porównanie tych gier?
Nie ukrywam że temat prowadzenia Galerii sztuki jest dla mnie dużo ciekawszy.

Nie poczujesz tego tematu za wiele podczas gry ;) O ile element z promowaniem artystów moim zdaniem jest całkiem klimatyczny to ogólnie nie ma tego wrażenia, że prowadzisz galerię. Ale może po większej liczbie rozgrywek bardziej się wczuję. W Kanbanie i Vinhos moim zdaniem na tę chwilę jest więcej klimatu.
Vinhos na dwie osoby to może być 45 minut gry. W Gellerista chyba nie da się tak zejść czasowo. Vinhos to chyba najkrótsza kołderka z gier Lacerdy, w które grałem. Przez to jest dużo rozkminiania przed ruchem jak maksymalnie wycisnąć te akcje, które się ma.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Sirus_Black pisze: 28 maja 2021, 12:50 Vinhos na dwie osoby to może być 45 minut gry. .... Vinhos to chyba najkrótsza kołderka z gier Lacerdy, w które grałem. Przez to jest dużo rozkminiania przed ruchem jak maksymalnie wycisnąć te akcje, które się ma.
Ej ale to nie ma sensu :).
--------------------
Z mojego doświadczenia to tak...V. ma dość krótką kołderkę przez co wcale nie gra się w niego szybko. Tzn oczywiście można ale to jak z szachami 3 minutowymi. Przeciętny gracz by musiał przesuwać cokolwiek na chybił-trafił.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Sirius_Black
Posty: 134
Rejestracja: 17 sty 2016, 13:29
Has thanked: 219 times
Been thanked: 142 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Sirius_Black »

detrytusek pisze: 28 maja 2021, 13:49
Sirus_Black pisze: 28 maja 2021, 12:50 Vinhos na dwie osoby to może być 45 minut gry. .... Vinhos to chyba najkrótsza kołderka z gier Lacerdy, w które grałem. Przez to jest dużo rozkminiania przed ruchem jak maksymalnie wycisnąć te akcje, które się ma.
Ej ale to nie ma sensu :).
--------------------
Z mojego doświadczenia to tak...V. ma dość krótką kołderkę przez co wcale nie gra się w niego szybko. Tzn oczywiście można ale to jak z szachami 3 minutowymi. Przeciętny gracz by musiał przesuwać cokolwiek na chybił-trafił.
Moim zdaniem trochę ma, ale za bardzo uprościłem ;) grając w dwie osoby, jeśli obie znają grę i nie zamulają to można zagrać bardzo szybko. Także dzięki temu, że we dwójkę można jednak lepiej się dopasować i mniej wchodzić sobie w drogę.
We czwórkę już tego komfortu nie ma, na planszy jest ciaśniej i gra się mocno przez to wydłuża. Ale na dwie osoby to moim zdaniem może być na prade szybki tytuł.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Vinhos czy Gallerist?

Post autor: Nilis »

Ja mam takiego współgracza że przy pierwszym ruchu już się zamula i jest dość duży downtime ale ma łeb i zagra we wszystko co się bardzo ceni:) Ok. Czyli biorę Vinhos zamiast Gallerist. I fajnie że nie trzeba kupować dodatków bo w temacie ktoś napisał że experci must have. Dzięki za odpowiedzi.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Vinhos czy Gallerist?

Post autor: cezner »

Bierz Gallerista. Jest genialny.
Vinhosa ja natomiast nie lubie. I nie polecam
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Vinhos czy Gallerist?

Post autor: KonradT »

cezner pisze: 31 maja 2021, 08:26 Bierz Gallerista. Jest genialny.
Vinhosa ja natomiast nie lubie. I nie polecam
Bierz Vinhos. Jest genialny.
Gallerista ja natomiast nie lubię. I nie polecam.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Vinhos czy Gallerist?

Post autor: roadrunner »

Najpierw Gallerist, potem Vinhos Deluxe (dwustronna plansza umożliwiająca rozgrywki na zasadach wersji 2010 i wersji 2016) z dodatkami KS.
Dwa pudła dobra wypełnione po brzegi regrywalnością i frajdą.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Vinhos czy Gallerist?

Post autor: lotheg »

Co kto lubi to kwestia gustu, wg mnie obie gry są świetne (no...Vinhos lepszy :) ), ale bez patrzenia na preferencje ja na początek polecałbym Vinhosa. Jest bardziej intuicyjny. Grałem z początkującymi i widziałem jak męczyli się przy Galleriście i można się też męczyć przy Vinhosie, ale pierwsza rozgrywka była dla nich bardziej satysfakcjonująca i zrozumiała (w sensie dlaczego zagrali dobrze albo dlaczego zagrali źle).
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Vinhos czy Gallerist?

Post autor: Nilis »

Czyli jestem skazany na obydwie gry:) zacznę chyba od Vinhos. Mam jeszcze jedno pytanie, czy zarówno Vinhos i Gallerist mają podobne mechaniki? Np. Jak w Great Western Trail i Maracaibo?
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4512
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1668 times
Been thanked: 2088 times

Re: Vinhos czy Gallerist?

Post autor: PytonZCatanu »

Nilis pisze: 31 maja 2021, 12:49 Czyli jestem skazany na obydwie gry:) zacznę chyba od Vinhos. Mam jeszcze jedno pytanie, czy zarówno Vinhos i Gallerist mają podobne mechaniki? Np. Jak w Great Western Trail i Maracaibo?
W mojej ocenie te gry łączy znacznie mniej niz GWT i Maracaibo. Owszem, Lacerda ma swoj styl i w obu grach czuć, ze to wyszło od niego, jednak są to zdecydowanie różne gry.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Vinhos czy Gallerist?

Post autor: detrytusek »

Nilis pisze: 31 maja 2021, 12:49 Czyli jestem skazany na obydwie gry:) zacznę chyba od Vinhos. Mam jeszcze jedno pytanie, czy zarówno Vinhos i Gallerist mają podobne mechaniki? Np. Jak w Great Western Trail i Maracaibo?
Ojj nie. Zupełnie inne gry.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ