Ra (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Ra (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Tytuł tej gry to zmora wyszukiwarek ;). Nie mogę dokopać się do wątku o tej grze - przepraszam, jeśli już taki istnieje ;).

Tak czy inaczej - ujawniono komponenty nowej edycji RA od dicetreegames. Na razie jest to edycja koreańska, na Essen 2022 ma zostać wypuszczona wersja niemiecka (ważą się losy pozostałych wersji językowych). ;) Więcej zdjęć pod tym adresem: http://dicetreegames.com/home/product_ra.html

Ra to moja ulubiona gra licytacyjna/push-your-luck ;). Jeśli nie graliście - warto wrzucić ten tytuł na listę przyszłorocznych zakupów ;).
Obrazek
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: feniks_ciapek »

Jak ktoś nie ma, to pewnie lepsza taka niż żadna, ale ja pozostanę jednak przy swojej edycji z WindRider Games.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 289 times
Been thanked: 124 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: vder »

Do windridera byly chyba zarzuty ze płytki są nieczytelne i tu ktoś sobie mocno wziął to do serca, sądząc po nasyceniu grafik... No albo poszalał w photoshopie :D
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: kaszkiet »

Te zarzuty są tak samo przesadzone jak głosy o NIEZWYKLE SKOMPLIKOWANEJ ikonografii w Race for the Galaxy.
A co do zdjęć - one wyglądają na obrabiane pod kątem kolorów i trudno z nich stwierdzić jak naprawdę będą wyglądać te kafelki - czy będą spójne, ale mocno się różniące, czy jednak pstrokato-kiczowate.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: AnimusAleonis »

warlock pisze: 07 cze 2021, 14:04 ... nowej edycji RA od dicetreegames. Na razie jest to edycja koreańska, na Essen 2022 ma zostać wypuszczona wersja niemiecka (ważą się losy pozostałych wersji językowych)...
Podejżewam że zrobią to samo co robili z resztą gier Kinzii, czyli wersja nie koreańska będzie po prostu 'multilingual' ... w tym może i po polsku, bo np. w ich wersji Modern Art player aid też po polsku były.

Te metalowe znaczniki wygładają super, oczywiście to czysty 'bling' - dosłownie :lol: - i mimo tego, że uważam ich edycję Modern Art za najlepszą, to ze zdjęć jakoś trochę ambiwalentny jestem do ich pomysłu na Ra... może dlatego że wygląd edycji od FFG nam tak bardzo podpasował.

Ale też warto by wspomnieć że poza edycją od Dicetree, która pewnie będzie miała nie mała cenę, w zeszłym roku wyszła now edycja Ra w Brazylii, i chyba na koniec tego czy na początku przyszłego, jakby nie było przed Essed 2022, ma wyjść nowa angielska edycja tylko nie pamiętam od kogo, ale nie od FFG/Windrider. *** edit: znalazłem, wydawcą będzie 25th Century Games, którzy jeśli się nie mylę wydali też Zdobywców Kosmosu, więc może coś fajnego wizualnie wymyślą ***

No i też można wspomnieć, jeśli ktoś lubił oryginalną szatę graficzną, że BGG Store wypuściło zestaw GeekBit do Ra, w którym jest de facto wszystko potrzebne do grania prócz planszy... a tej skany są dostępne, albo bardziej utalentowane osoby mogą swoją własną planszę popełnić... więc można też sobie zrobić taką własną edycję 'deluxe' :P

Jakby nie było, fajnie że wychodzą nowe wersje tej świetnej gry, ale na razie zostaniemy przy swojej edycji od FFG/Windrider.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: DarkSide »

Dzięki warlock za obszerne info :D
Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby przy tak dużych nakładach roboczogodzinowych nie wypuszczonoby finalnie wersji anglojęzycznej (nawet gdyby to miała być wersja multilingua)
Ostatnio zmieniony 08 cze 2021, 16:30 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: kaszkiet »

AnimusAleonis pisze: 07 cze 2021, 18:04 uważam ich edycję Modern Art za najlepszą
Dla mnie CMON, a później Oink Games :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

warlock pisze: 07 cze 2021, 14:04 Tytuł tej gry to zmora wyszukiwarek ;).
O, ciesze się, że ktoś poruszył ten temat!

Kiedyś, kiedy nie miałem swojego egzemplarza, to co jakiś czas szukałem tej gry w różnych sklepach. MA SA KRA :roll: . Fraza „ra” wstępuje w kabzylionie tytułów, a ograniczenie często nic nie dawały. Prowadzę też statystyki mojej grypy i zawsze jak mam uzupełnić odpowiednie pole w excelu odpowiadająca za Ra to szukam go kilka minut :lol:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

https://boardgamegeek.com/boardgamevers ... ition-2022

BGG podaje, że w 2022 roku wychodzi wersja wydawana przez 25th Century Games i artystą jest... Ian O'Toole ;). Ciekawe, ciekawe.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: Bruno555 »

Mam pytanie do osób które mają dużo partii na koncie. Przeczytałem wpis na forum BGG w którym kilka osób uważa że przydział startowych słońc dla 3 graczy jest niesprawiedliwy:
https://boardgamegeek.com/thread/233068 ... 9#33587219
Chodzi mianowicie o grupę 11-10-7-4 . Wg nich jest to najsilniejsza grupa i proponują by zamienić 4 z 2 ( wtedy będzie grupa 11-10-7-2)
Też macie takie spostrzeżenia? Niby 13 nie jest taka silna bo i tak nikt nie dopuszcza by w licytacji pojawiło się za dużo kafli, przywołując RA.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: kaszkiet »

Bruno555 pisze: 26 paź 2021, 16:03 Mam pytanie do osób które mają dużo partii na koncie. Przeczytałem wpis na forum BGG w którym kilka osób uważa że przydział startowych słońc dla 3 graczy jest niesprawiedliwy:
https://boardgamegeek.com/thread/233068 ... 9#33587219
Chodzi mianowicie o grupę 11-10-7-4 . Wg nich jest to najsilniejsza grupa i proponują by zamienić 4 z 2 ( wtedy będzie grupa 11-10-7-2)
Też macie takie spostrzeżenia? Niby 13 nie jest taka silna bo i tak nikt nie dopuszcza by w licytacji pojawiło się za dużo kafli, przywołując RA.
Moim zdaniem zawracanie głowy. W Ra jest naprawdę sporo czynników wpływających na siłę danego dysku. Mam zanotowane 36 partii, z czego ponad 20 to właśnie trzyosobowe i nie zauważyłem, żeby któraś grupa dysków była lepsza od innej.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Pojawił się draft kampanii Ra na gamefound - https://gamefound.com/projects/draft/ps ... 1l1stexan1

Chyba nigdy nie stanę się fanem grafik O'Toole'a... ;)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: Galatolol »

Tak, korpoestetyka pozbawiona duszy.

Nie umiem znaleźć, czy nie ujawnili ceny?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: garg »

Czytelne? Chyba tak.

Ładne? No dla mnie nie bardzo :(
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: Ciuniek »

A była jakaś ładna edycja już?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: garg »

Ciuniek pisze: 10 lut 2022, 23:03 A była jakaś ładna edycja już?
Ta od Uberplay mi się podobała. Nie była piękna, ale przyjemnie mi się na nią patrzyło.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

https://boardgamegeek.com/boardgamevers ... ition-2016

Ta wersję mam i ta jest najładniejsza. 🙂
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: Michito »

Ta oprawa graficzna bardziej pasowałaby mi do Origins: Pierwsi Budowniczowie niż do Ra. Mnie osobiście razi i nie widzę potrzeby wymiany na "nowszy model". Mimo wszystko kibicuję, aby ta czy inna nowa edycja pozwoliła wypłynąć numero uno doktora na szerokie wody mainstreamu (i być może wydania nad Wisłą).
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: bardopondo »

warlock pisze: 10 lut 2022, 22:30

Chyba nigdy nie stanę się fanem grafik O'Toole'a... ;)
Jak widać pasteloza zmutowała i atakuje już nie tylko elewacje wielkomiejskie polskich osiedli ale też od kilku lat stoły graczy. Spory procent obrazu kliniczego tej choroby to także zajęcie ośrodków OUN odpowiedzialnych za krytyczne podejście do estetyki oraz za zdrowy rozsądek - ludzie dotknięci tą chorobą są w stanie wydawać na kontakt zmysłowy z tym patogenem spore pieniądze.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: Furan »

Pierwsze wydania Rio Grande/Alea są ładne i klimatyczne. Jedyne czego im brakuje, to planszetki graczy (do wydrukowania z BGG).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: Ciuniek »

bardopondo pisze: 10 lut 2022, 23:20 Jak widać pasteloza zmutowała i atakuje już nie tylko elewacje wielkomiejskie polskich osiedli
Jako mieszkaniec regionu cebularza, który dosyć regularnie jest zmuszony oglądać Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej pragnę wyrazić oburzenie i niesmak w związku z tak niesprawiedliwym porównaniem. ;)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: kaszkiet »

Mi się podoba i mimo, że posiadam już wersję FFG, pewnie zainwestuję i w tę.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: DarkSide »

Pomijając estetykę komponentów (bo zapewne da się przyzwyczaić do tych pasteli i nie będzie to kłuć w oczy), to trzeba przyznać że projekt pudełka to jakaś masakra estetyczno-kolorystyczna :shock:
Ostatnio zmieniony 11 lut 2022, 10:17 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: Bruno555 »

Muszę przyznać że nawet podoba mi się ta nowa wersja. Choć to wydanie z 2016 roku jest klimatyczne i tematyczne bo plansza i kafle bardzo przypominają prawdziwe malowidła egipskie, to jednak z czytelność i rozróżnienie rodzai tych kafli jest czasami kłopotliwe. Nowa wersja jest na pewno czytelna i funkcjonalna. No i ta planszetka graczy pomocna w porządkowaniu nabytych kafli (po prawej trzymamy kafle które odrzucamy na koniec rundy po lewej które zostają).
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ra (Reiner Knizia)

Post autor: Abizaas »

A widzicie co osoba to gust, w mojej opinii wygląda to dużo lepiej niż poprzednie edycje, a takie gry jak On Mars czy Kanban EV to najładniejsze produkcje w jakie grałem.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ODPOWIEDZ