The King Is Dead (Peer Sylvester)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: garg »

Bruno pisze: 12 cze 2021, 23:46 Jakość wydania, w tym piękne, złocone karty, sugerują, że gra nie jest projektowana jako zabawka na biwak.
I moim zdaniem tak jak jest, jest dobrze. Nawet bardzo dobrze. Gra pięknie się prezentuje i - obok sprytnej, a prostej mechaniki - jest to niewątpliwy atut tego tytułu.

Sama rozgrywka całkiem ciekawa, ale grając niedawno - wygrałem, choć zupełnie nie ja o tym zdecydowałem, tylko inny gracz, który mógł de facto w ostatnim ruchu wskazać, czy wygram ja, czy trzeci gracz. Padło na mnie. Satysfakcji jakby trochę mało :wink: Niestety, gra jest podatna na tego typu rozwiązania w finale.
W pierwowzorze (King of Siam) była zasada mówiąca, że jeśli w ostatnim ruchu nie mogę wygrać, to nie wolno mi wtedy zagrać karty. Chodziło właśnie o uniknięcie kingmakingu. Czy tutaj z tej zasady zrezygnowano?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: Bruno »

garg pisze: 13 cze 2021, 00:05
Bruno pisze: 12 cze 2021, 23:46 Jakość wydania, w tym piękne, złocone karty, sugerują, że gra nie jest projektowana jako zabawka na biwak.
I moim zdaniem tak jak jest, jest dobrze. Nawet bardzo dobrze. Gra pięknie się prezentuje i - obok sprytnej, a prostej mechaniki - jest to niewątpliwy atut tego tytułu.

Sama rozgrywka całkiem ciekawa, ale grając niedawno - wygrałem, choć zupełnie nie ja o tym zdecydowałem, tylko inny gracz, który mógł de facto w ostatnim ruchu wskazać, czy wygram ja, czy trzeci gracz. Padło na mnie. Satysfakcji jakby trochę mało :wink: Niestety, gra jest podatna na tego typu rozwiązania w finale.
W pierwowzorze (King of Siam) była zasada mówiąca, że jeśli w ostatnim ruchu nie mogę wygrać, to nie wolno mi wtedy zagrać karty. Chodziło właśnie o uniknięcie kingmakingu. Czy tutaj z tej zasady zrezygnowano?
Ja sam reguł nie czytałem - właściciel gry nam je wytłumaczył, więc może wypowie się ktoś, kto tę grę posiada.
W każdym razie, taka reguła byłaby jak najbardziej na miejscu i zawsze można ją dodać na potrzeby własne :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: Lolas »

garg pisze: 13 cze 2021, 00:05 W pierwowzorze (King of Siam) była zasada mówiąca, że jeśli w ostatnim ruchu nie mogę wygrać, to nie wolno mi wtedy zagrać karty. Chodziło właśnie o uniknięcie kingmakingu. Czy tutaj z tej zasady zrezygnowano?
Nie widzę takiej zasady w instrukcji:
https://bgg.cc/filepage/208468/king-dea ... n-rulebook

Problem kingmakingu pojawił się już w naszej drugiej partii, więc wspomnianą zasadę warto stosować w rozgrywkach 3-osobowych.
Poza tym to bardzo dobra gra o prostych zasadach i niebanalnej rozgrywce. Moim zdaniem największą wadą jest rozmiar pudełka ;-)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: Szewa »

1ed posiadala zasade, ze jesli ktos wygrywal to inny gracz w ostatnim ruchu nie mogl zagrac karty jesli nie dawala mu ona zwyciestwa. W 2ed najwyrazniej ja usuneli (tez nie widze tego w instrukcji), na bgg nie wyjasnili dlaczego to zrobili, ale mowia, ze mozna ta zasade wprowadzic podczas rozgrywek w 2ed.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: pwoloszun »

Bruno pisze: 12 cze 2021, 23:46 [...] wygrałem, choć zupełnie nie ja o tym zdecydowałem, tylko inny gracz [...] Niestety, gra jest podatna na tego typu rozwiązania w finale.
Jak KAZDA gra wieloosobowa Z INTERAKCJA.

Ja tez sie kiedys tym irytowalem. Pytanie czy gra jest zepsuta czy to ja mam problem? :D
No bo jesli gram w interaktywna gre wieloosobowa jak w pasjans (czyt. olewm co robia inni gracze), to czy sam sobie nie kopie dolka?
Imho dowcip polega na tym, zeby obserwowac dzialania innych graczy, probowac przewidziec co beda robic i probowac podlaczyc sie "na pasozyta" pod ich dzialania tak, zeby albo troszke zyskac, albo troszke mniej stracic (czyli netto zyskac). Albo samemu tworzyc na planszy takie sytuacje (tzw. Incentives) gdzie niewerbalnie zachecasz innych graczy, zeby zrobili cos co im pomoze, a i Tobie zrobi dobrze :D
Czy to jest latwe? Hell no! Czy mi sie udaje? Bardzo rzadko. Czy ci cholerni zywi przeciwnicy mnie co chwila czyms zaskakuja? All the time :'( Czy jest satysfakcja, gdy uda sie przewidziec dzialania wroga 3 rundy wczesniej, albo zlapac "tymczasowego sojusznika" na haczyk (incentive)? No wlasnie!

Bardzo fajnie to implementuja kolejowki (m. in. Chicago Express, Ride on Rails), wiekszosc 18xx z galezi 1830, Splotterowy Bus i... czesc area control/majority. Ogolnie: gry z INTERAKCJA (niekoniecznie negatywna).

Natomiast zupelnie oddzielna kwestia jest czy to sie komus podoba czy nie. Jesli nie, to na rynku jest jakies 2 000 000 gier multiplayer solitare, gdzie tego "problemu" nie ma i nigdy nie bedzie. Te gry tez doskonale sie skaluja: mozna grac solo, albo w 99 osob i gracz nie poczuje zadnej roznicy! :D

PS Jesli na koncu wygrywam w jakas gre tylko dlatego, ze ktos o tym arbitrarnie zdecydowal, to w moich oczach nie wygralem, bo w toku rozgrywki zwyczajnke na to nie zasluzylem. Czy licze to jako remis czy porazke nie ma zadnego znaczenia - liczy sie tylko dobra zabawa (i wygrane).
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: TOMI »

Kilka rozgrywek za mną więc czas na recenzję.
Grę kupiłem w ciemno i po pierwszej rozgrywce miałem dość mieszane uczucia. Dokładamy kosteczki, kilka kart a zasady na 4 kartkach.
Okazało się jednak, że to gra w którą trzeba nauczyć się grać.
Po 3 rozgrywce mózg paruje od ilości liczenia i kombinowania do przodu.
Naprawdę miłe zaskoczenie.
Gra ma też kilka minusów ale całościowo wypada bardzo dobrze.
Nie jest to gra epicka, z figurkami i mnóstwem zasad ale szybka, prosta i mocno mózgożerna !
Szachy z małymi kostkami i zaledwie kilkoma kartami.
Warto zagrać. Warto kupić, choć cena jednak dość spora.

PLUSY:
- szybka rozgrywka ok. 20 minut
- proste do wytłumaczenia zasady
- ekspresowy setup
- dobre i klimatyczne wykonanie
- mała gra ze sporą głębią rozgrywki
- więcej niż sporo kombinowania i liczenia ruchów do przodu.
- niezależna językowo (brak napisów na kartach)
- dobrze chodzi też na 2 osoby

MINUSY:
- instrukcja krótka ale nie wyjaśnia pewnych niuansów co widać na forach gdzie jest sporo pytań
- wykonanie ok ale plansza i kostki mogłyby być większe (albo pudełko mniejsze)
- ok. 140 zł za małą planszę i kilkanaście kart i kostek - sporo
- brak połączenia z tematyką

Naprawdę dobra gra. Mała, szybka i dająca naprawdę dużą dozę kombinowania myślenia i liczenia.
Polecam
Ostatnio zmieniony 27 cze 2021, 12:44 przez TOMI, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: Kosternik »

Tak. Bierzesz jaką chcesz kostkę, nawet z tych właśnie dołożonych.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: MiXB »

I mamy potwierdzenie polskiego wydania gry.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: tomb »

Ciekawe, czy jest szansa na poprawę oznaczeń na kartach.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
OgryGames
Posty: 353
Rejestracja: 23 cze 2015, 14:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 249 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: OgryGames »

Cześć, dawajcie swoje uwagi, może uda się zrobić jakieś poprawki i dodatkowe wyjaśnienia w zasadach.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: bajbaj »

OgryGames pisze: 30 cze 2021, 11:01 Cześć, dawajcie swoje uwagi, może uda się zrobić jakieś poprawki i dodatkowe wyjaśnienia w zasadach.
Wiem, że ten wątek się pojawia już od dawna, ale rozważcie proszę (jeśli to możliwe) małe pudełko. Wiem, że wymagałoby to zmiany w zakresie planszy (tj. zrobienie składanej albo składającej się z dwóch niepołączonych modułów), ale może warto. Wówczas rzeczywiście byłaby to nie tylko mała wielka gra, ale mała wieka gra w małym pudełku :D
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: karmazynowy »

Albo chociaż ścięcie grubości pudełka o połowę, wtedy nie trzeba zmieniać planszy, a karty i kosteczki i tak wejdą. I można pozbyć się tej durnej wypraski.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: pwoloszun »

OgryGames pisze: 30 cze 2021, 11:01 Cześć, dawajcie swoje uwagi, może uda się zrobić jakieś poprawki i dodatkowe wyjaśnienia w zasadach.
Jesli sie nie myle, to w 1st ed na kartach byly male symbole w lewym gornym rogu, ktore zniknely w 2nd ed - zdecydowanie warto je przywrocic.
Podcast dżentelmeni przy stole:
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: pwoloszun »

OgryGames pisze: 30 cze 2021, 11:01 Cześć, dawajcie swoje uwagi, może uda się zrobić jakieś poprawki i dodatkowe wyjaśnienia w zasadach.

To juz marzenia, ale jak koncert zyczen to: mozna by jeszcze dodac inna (dwustronna?) mape z King of Siam :)
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: warlock »

Z rzeczy, które są do poprawki w drugiej edycji:

1) oznaczenie regionów "domowych" trzech frakcji (symbolem na planszy - tak jak w pierwszej edycji)
2) jakiekolwiek oznaczenie zestawów kart dla graczy (np. nawet głupią malutką literką A, B, C, D albo jakimś kolorem/symbolem tak, żeby łatwo dało się zmontować zestawy dla każdego z graczy)
3) przywrócenie ikonografii w rogach kart, tak, żeby było wiadomo co robią, gdy rozłoży je się w wachlarz (w tej chwili usability bardzo kuleje). Ale zakładam, ze z tego zrezygnowano z uwagi na zaawansowany wariant z bardziej skomplikowanymi kartami.

Oczywiście nie wiem, czy możecie jakkolwiek ingerować w komponenty (wątpię), ale tylko rzucam pomysły ;).
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do obejrzenia zawartości pudełka z drugim wydaniem The King is Dead:

Wojennik TV # 620: The King is Dead - unboxing (PL)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: DarkSide »

Czy ten wariant czteroosobowy 2 vs 2 to tak trzeba grać, czy to opcjonalna reguła? Zbliża się moment w którym uda się zagrać w pełnym składzie i nie wiem czy można grać się indywidualnie? ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: warlock »

Tylko drużynowo ;).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: PytonZCatanu »

King is Dead

Skojarzenia z El Grande są chyba tutaj jak najbardziej na miejscu, bo mamy kosteczki wpływów, zagrywanie kart i area control na mapie europejskiego kraju – wszystko El Grande style. Sama gra trwa jednak dużo krócej, bo około 30 minut. Jest satysfakcjonująca, taktyczna, ładnie wydana. Niezrozumiały jest jednak dla mnie wariant na 4 graczy, być może autor dodał go z jakiegoś powodu, jednak ja go na razie nie dostrzegłem – wydaje mi się, że można grać tak jak przy 3 graczach.

Ode mnie 8/10


@Ogry, poprawcie kolor startowej prowincji dla żółtych (Essex), bo w oryginale wygląda jak zielona prowincja :)
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: wajwa »

Fajna , szybka gierka ...
Kiedy to ma być wydane w PL , jest jakaś spodziewana data , nie doczytałem , może umknęło ;-) ?
Always look on the bright side of life
OgryGames
Posty: 353
Rejestracja: 23 cze 2015, 14:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 249 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: OgryGames »

Początek 2022.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: p_olo86 »

Czy znajdę gdzieś w odmętach internetowych instrukcję pl do 2ed.? A może ktoś z szanownego grona podjął się tłumaczenia i się podzieli?
rootedmanatee
Posty: 13
Rejestracja: 01 gru 2019, 21:42
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: rootedmanatee »

Cześć,
na amazon.pl za 86 zł (z darmową wysyłką do Polski) można kupić angielską wersję. Zastanawiam się czy kupić. Chyba dobra okazja, co nie? :)

https://www.amazon.pl/Osprey-Games-OG36 ... 508&sr=8-1

edit: no i kupiłem. Czekam na dostawę. :D
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: feniks_ciapek »

Ja ostatnio tak kupiłem Imperium: Classic i po miesiącu mi anulowali.
rootedmanatee
Posty: 13
Rejestracja: 01 gru 2019, 21:42
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: rootedmanatee »

feniks_ciapek pisze: 08 paź 2021, 08:18 Ja ostatnio tak kupiłem Imperium: Classic i po miesiącu mi anulowali.
Póki co dostawa ma być we wtorek. No to zobaczymy co z tego będzie...
ODPOWIEDZ