Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Zet »

Muncher pisze: 23 lip 2021, 14:47 Ma zostać wydana nowa edycja (2021), czy wiadomo czym będzie się różniła?
Pudelkiem. Ew. Błazen był dodany do poprzedniej edycji pl wyjątkowo, bo w wersji ang. był promką. Ale chyba byłoby dziwne, gdyby teraz nagle go nie dodali.
Muncher
Posty: 11
Rejestracja: 23 lut 2018, 20:05

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Muncher »

Czy mi się dobrze wydaje, że dodatek "Przeklęte Skarby" ma zmienioną szatę graficzną na bardziej cukierkową? Moim zdaniem fatalny krok wstecz...
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Gizmoo »

Uwielbiam Fantastyczne Światy i z niecierpliwością czekałem na dodatek. Niestety, ten post na BGG ostudził moje emocje:

https://boardgamegeek.com/image/6144559 ... rsed-hoard

Mam jednak cichą nadzieję, że polska wersja dodatku będzie w pełni kompatybilna z pierwszą edycją i nie będzie aż takiego fuckupu... :?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Zet »

Gizmoo pisze: 25 lip 2021, 11:39 Uwielbiam Fantastyczne Światy i z niecierpliwością czekałem na dodatek. Niestety, ten post na BGG ostudził moje emocje:
https://boardgamegeek.com/image/6144559 ... rsed-hoard
Mam jednak cichą nadzieję, że polska wersja dodatku będzie w pełni kompatybilna z pierwszą edycją i nie będzie aż takiego fuckupu... :?
To jest porównanie podstawki drugiej edycji, jestem ciekaw jak to będzie wyglądało w porównaniu do pierwszej, bo wg postu w przytoczonym wątku tam takiego problemu nie ma.
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Akwamarynowy »

Zet pisze: 25 lip 2021, 13:25
Gizmoo pisze: 25 lip 2021, 11:39 Uwielbiam Fantastyczne Światy i z niecierpliwością czekałem na dodatek. Niestety, ten post na BGG ostudził moje emocje:
https://boardgamegeek.com/image/6144559 ... rsed-hoard
Mam jednak cichą nadzieję, że polska wersja dodatku będzie w pełni kompatybilna z pierwszą edycją i nie będzie aż takiego fuckupu... :?
To jest porównanie podstawki drugiej edycji, jestem ciekaw jak to będzie wyglądało w porównaniu do pierwszej, bo wg postu w przytoczonym wątku tam takiego problemu nie ma.
Hmmm Angielska wersja różniła się grafikami od naszego wydania, czy to nowe wydanie ma zmienione grafiki??
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Chaaber »

Nowe ma zmienione.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Dziami »

Chaaber pisze: 26 lip 2021, 10:19 Nowe ma zmienione.
Skąd takie info?
Podobno tylko grafika na pudełku się zmieniła..
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Chaaber »

Dziami pisze: 26 lip 2021, 11:31
Chaaber pisze: 26 lip 2021, 10:19 Nowe ma zmienione.
Skąd takie info?
Podobno tylko grafika na pudełku się zmieniła..
Czytałem gdzieś jakiegoś Tweeta, ale nie mogę teraz znaleźć. Więc możliwe, że dałem się nabrać na informacje z internetu :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Curiosity »

No dobra, to kupować pierwszą edycję, czy czekać na drugą?
Bo zdania "ekspertów są podzielone" 8)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: sliff »

Curiosity pisze: 02 sie 2021, 10:27 No dobra, to kupować pierwszą edycję, czy czekać na drugą?
Bo zdania "ekspertów są podzielone" 8)
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie. Jeśli ktoś jest potencjalnie zainteresowany dodatkiem to raczej czekać na 2.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: vder »

No właśnie jeśli chodzi o dodatek, to ja chyba spasuję. Zawsze wydawało mi się, że to gra 'bezdodatkowa' jest i będzie. A dołożenie do niej nowych kart,po prostu ją popsuje, rozwodni i spowoduje tylko chaos. I jak teraz patrzę w komentarze na bgg to spora ich część potwierdza moje obserwacje.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Curiosity »

vder pisze: 02 sie 2021, 11:09 No właśnie jeśli chodzi o dodatek, to ja chyba spasuję. Zawsze wydawało mi się, że to gra 'bezdodatkowa' jest i będzie. A dołożenie do niej nowych kart,po prostu ją popsuje, rozwodni i spowoduje tylko chaos. I jak teraz patrzę w komentarze na bgg to spora ich część potwierdza moje obserwacje.
Zabawne, tak samo pisano kiedyś o Race for the Galaxy 8)

Na OLX ktoś z mojego miasta sprzedaje starą wersję za 55zł, podczas gdy nowa (ale druga edycja), jest w przedsprzedaży za około 40zł. I zastanawiam się czy brać, czy czekać.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: sliff »

Hmm mieszkaniec krainy podziemnej pomarańczy, prawie 40% różnicy w cenie i się zastanawia ;)


Co do dodatku mam podobne odczucia, że raczej popsuje grę niż dodaje do niej coś wartego uwagi.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: vder »

Curiosity pisze: 02 sie 2021, 11:26
vder pisze: 02 sie 2021, 11:09 No właśnie jeśli chodzi o dodatek, to ja chyba spasuję. Zawsze wydawało mi się, że to gra 'bezdodatkowa' jest i będzie. A dołożenie do niej nowych kart,po prostu ją popsuje, rozwodni i spowoduje tylko chaos. I jak teraz patrzę w komentarze na bgg to spora ich część potwierdza moje obserwacje.
Zabawne, tak samo pisano kiedyś o Race for the Galaxy 8)
Trudno mi się odnieść, bo to je jest nawet tak, że przegapiłem pociąg z napisem RftG, Ja już byłem w wagoniku... usiadłem... trochę się powierciłem i stwierdziłem, że nie dla mnie i podziękowałem :D. A to były czasy jeszcze przeddodatkowe. Nie mniej dodatek do FR to raczej styl 'więcej tego samego', co trudno powiedzieć o dodatkach do RftG (znaczy chyba :D ). A i same gry prezentują różny stopień złożoności.
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Akwamarynowy »

vder pisze: 02 sie 2021, 12:02
Curiosity pisze: 02 sie 2021, 11:26
vder pisze: 02 sie 2021, 11:09 No właśnie jeśli chodzi o dodatek, to ja chyba spasuję. Zawsze wydawało mi się, że to gra 'bezdodatkowa' jest i będzie. A dołożenie do niej nowych kart,po prostu ją popsuje, rozwodni i spowoduje tylko chaos. I jak teraz patrzę w komentarze na bgg to spora ich część potwierdza moje obserwacje.
Zabawne, tak samo pisano kiedyś o Race for the Galaxy 8)
Trudno mi się odnieść, bo to je jest nawet tak, że przegapiłem pociąg z napisem RftG, Ja już byłem w wagoniku... usiadłem... trochę się powierciłem i stwierdziłem, że nie dla mnie i podziękowałem :D. A to były czasy jeszcze przeddodatkowe. Nie mniej dodatek do FR to raczej styl 'więcej tego samego', co trudno powiedzieć o dodatkach do RftG (znaczy chyba :D ). A i same gry prezentują różny stopień złożoności.
To ja stanę troszkę w obronie dodatku. Poza dodatkowymi dwoma typami (kolorkami) kart gdzie cześć z podstawki wymieniasz na nowe, są jeszcze artefakty które dają ci jakieś zdolności za minusowe punkty. Taka małą personalizacja :)
Ja zarżnąłem FR w ostatnim czasie i takie ciekawe odświeżenie mi się przyda.

E: 3 kolorki po 5 kart, 8 kart do wymiany z podstawki i 24 przedmioty
Ostatnio zmieniony 07 sie 2021, 09:58 przez Akwamarynowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: kaszkiet »

Z tego co wiem tylko okładką.
Dodruk jest związany z wydaniem dodatku.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: PytonZCatanu »

kaszkiet pisze: 06 sie 2021, 08:20 Z tego co wiem tylko okładką.
Dodruk jest związany z wydaniem dodatku.
Odp:
REBEL.pl pisze: 03 sie 2021, 15:13
PytonZCatanu pisze: 02 sie 2021, 14:30 Drogi Rebelu,

Czy ujawnisz nam zakres zmian w drugiej edycji Fantastycznych Światów? Zmianie uległo tylko pudełko, czy też grafiki na kartach? Czy pokażecie wcześniej grafiki na kartach dodatku?
Zmianie uległo w zasadzie tylko pudełko, nie podobało nam sie, że ma ono odmienny styl od tego z dodatku i nie tworzy "serii". Na grafiki i samą zawartość gry nie mamy wpływu i jest taka sama jak w oryginale. Grafiki z dodatku różnią się stylistyką od tych z gry podstawowej. Wszystko widać w galerii produktu: https://www.wydawnictworebel.pl/games/f ... -5107.html
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Wroobel »

Pytanie mam bo różne informacje krążą po sieci.
Czy jak mam podstawkę w poprzednim wydaniu to dodatek Rebela będzie kompatybilny?
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Akwamarynowy »

Wroobel pisze: 20 sie 2021, 09:49 Pytanie mam bo różne informacje krążą po sieci.
Czy jak mam podstawkę w poprzednim wydaniu to dodatek Rebela będzie kompatybilny?
Na 95% tak :)

Zmianie uległo w zasadzie tylko pudełko, nie podobało nam sie, że ma ono odmienny styl od tego z dodatku i nie tworzy "serii". Na grafiki i samą zawartość gry nie mamy wpływu i jest taka sama jak w oryginale. Grafiki z dodatku różnią się stylistyką od tych z gry podstawowej. Wszystko widać w galerii produktu: https://www.wydawnictworebel.pl/games/f ... -5107.html
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: REBEL.pl »

Akwamarynowy pisze: 20 sie 2021, 16:27
Wroobel pisze: 20 sie 2021, 09:49 Pytanie mam bo różne informacje krążą po sieci.
Czy jak mam podstawkę w poprzednim wydaniu to dodatek Rebela będzie kompatybilny?
Na 95% tak :)
Spoiler:
Nawet na 100% tak :)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Zet »

REBEL.pl pisze: 24 sie 2021, 09:28
Akwamarynowy pisze: 20 sie 2021, 16:27
Wroobel pisze: 20 sie 2021, 09:49 Pytanie mam bo różne informacje krążą po sieci.
Czy jak mam podstawkę w poprzednim wydaniu to dodatek Rebela będzie kompatybilny?
Na 95% tak :)
Spoiler:
Nawet na 100% tak :)

No chyba, że się akurat przypadkowo zrobi inny odcień albo rozmiar :wink:
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Losiek »

Nauczony doświadczeniem z różnymi odcieniami (i rozmiarami) kart w różnych grach i dodatkach, oddam starą wersję podstawki i kupię nową z dodatkiem. Liczę na to, że podstawka i dodatek będą miały dokładnie ten sam odcień.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Zet »

Właśnie problem w tym, że angielskie nowe wydanie i angielski dodatek się różnią, co Gizmo przytoczył w przykładzie z bgg.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Losiek »

Tak wiem, ale wydaje mi się, że Rebel pisał o tym, że druk w Polsce. Nie dam głowy ani innej części ciała, że to pewne.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: REBEL.pl »

Zet pisze: 24 sie 2021, 12:26 Właśnie problem w tym, że angielskie nowe wydanie i angielski dodatek się różnią, co Gizmo przytoczył w przykładzie z bgg.
Dla nas pytanie o kompatybilność jest pytaniem o rozmiar kart, ikonografię. Dla przykładu 1. wydanie 7 cudów świata nie jest kompatybilne z 2. wydaniem.
Ale odczytując to w inny sposób to jeśli chodzi o różnice w odcieniach, nasyceniu, rozmiarach kart, czy kształcie zaokrąglenia rogów - to to zależne jest od kilku różnych parametrów.
W naszym wypadku zarówno pierwsze wydanie Fantastycznych Światów oraz ta jej nowa edycja drukowane są w tej samej fabryce w Polsce. Różnice w rozmiarze kart czy zaokrągleniach nie wystąpią. Odcień i nasycenie to zaś temat rzeka, bo zależy zarówno od warunków otoczenia podczas produkcji jak i od użytego surowca. Każdy wydawca dokłada starań, aby efekt finalny dla "dodatku" nie odbiegał od tego co klienci otrzymali w "podstawce". Wiemy, że z tym bywa różnie. Najjaskrawszym przykładem był dodatek do Cywilizacji Poprzez Wieki, w którym Czesi zostali zmuszeni do dodrukowania całej talii militarnej z gry podstawowej, gdyż papier użyty w druku podstawowej wersji gry był już niedostępny na rynku, a to co było dostępne dawało tak odmienny wynik, że pomimo walki z ustawieniami maszyn nie dało się osiągnąć nawet efektu zbliżonego do tego co było wcześniej, pomimo licznych prób.

Reasumując: Fantastyczne Światy w nowej transzy oraz dodatek Przeklęte Skarby będą drukowane razem, nawet bodajże z jednego arkusza, więc tam różnice nie będą występować i dokładamy wszelkich starań, aby nie były one także różne względem poprzednich druków gry podstawowej. Fabryka jest tego świadoma i jej pracownicy będą się starali uzyskać ten sam kolor co przy poprzednich drukach.
Natomiast, nawet jeśli uda się nam uzyskać identyczne barwy to w przypadku tych graczy, którzy mocno eksploatowali swój egzemplarz - koszulki na karty i tak mogą być wymagane.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
ODPOWIEDZ