Gloomhaven: Szczęki Lwa / Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Monti
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2021, 21:52

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: Monti »

Cześć!

Czy ktoś może mi powiedzieć jak wygląda u niego Uzupełniająca Księga Scenariuszy? Nie zacząłem jeszcze gry, więc może wynika to z nieznajomości, ale niektóre strony są poodwracane bokiem lub zupełne odwrotnie włożone...
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: aeiou871 »

Monti pisze: 13 sie 2021, 21:47 Cześć!

Czy ktoś może mi powiedzieć jak wygląda u niego Uzupełniająca Księga Scenariuszy? Nie zacząłem jeszcze gry, więc może wynika to z nieznajomości, ale niektóre strony są poodwracane bokiem lub zupełne odwrotnie włożone...
Fragmenty mapy z tej księgi dokladasz do podstawowej ksiegi scenariuszy, więc to normalne, że będą poodwracane. Sprawdź to na jakimś z pierwszych scenariuszy
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: kozz84 »

Rozegraliśmy pierwszy scenariusz i znalazłem błąd w instrukcji wprowadzającej. Na stronie 4 w przygotowaniu obszaru gry w akapicie, który zaczyna się "Wyciągnijcie woreczek z potworem..." do liczby 6 jest wszystko dobrze. Cała reszta aż do liczby 9 jest powtórzeniem tego co już czytaliśmy. Patrząc na angielską instrukcje brakuje informacji, że nie używamy małych kart oraz, że potwora umieszczamy w kopercie z cyfrą 1 w lewym górnym rogu.
M_T
Posty: 77
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 343 times
Been thanked: 20 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: M_T »

Informacja o nieużywaniu małych kart w 1. scenariuszu akurat jest w innym miejscu, więc to nie problem.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: kurdzio »

Ta sama karta tylko że z innych postaci. Przeczytajcie opis Przyciągnięcia i tłumaczenie dołu karty. Nawet nasycenie kolorów się różni :D
Spoiler:
Jeśli kogoś drażnią takie babole to radzę poczekać na drugi dodruk (w pierwszym pewnie tego nie poprawią). W instrukcji także sporo literówek.

A co do rozgrywki - po 2 pierwszych scenariuszach jestem zauroczony i nie zwracam uwagi na te niedoróbki :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 318
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 45 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: xtomashx »

kurdzio pisze: 15 sie 2021, 21:55 Ta sama karta tylko że z innych postaci. Przeczytajcie opis Przyciągnięcia i tłumaczenie dołu karty. Nawet nasycenie kolorów się różni :D
Spoiler:
Jeśli kogoś drażnią takie babole to radzę poczekać na drugi dodruk (w pierwszym pewnie tego nie poprawią). W instrukcji także sporo literówek.

A co do rozgrywki - po 2 pierwszych scenariuszach jestem zauroczony i nie zwracam uwagi na te niedoróbki :)
Dodruk już zlecony więc na pewno będzie bez poprawek.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: litk »

Jeśli kogoś drażnią takie babole to radzę poczekać na drugi dodruk (w pierwszym pewnie tego nie poprawią). W instrukcji także sporo literówek.
Ja zacząłem ledwie 3 scenariusz, a tyle jest tych baboli że aż boję się co to będzie później. No ale przecież to "[świetne]" tłumaczenie.

Naprawdę nie jestem w stanie pojąć jak można takie coś wypuszczać, to świadczy tylko i wyłącznie o braku jakiejkolwiek kontroli jakości w tej kwestii i niestety dotyczy to większości wydawnictw, z portalem na czele.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sin »

litk pisze: 16 sie 2021, 07:39
Jeśli kogoś drażnią takie babole to radzę poczekać na drugi dodruk (w pierwszym pewnie tego nie poprawią). W instrukcji także sporo literówek.
Ja zacząłem ledwie 3 scenariusz, a tyle jest tych baboli że aż boję się co to będzie później. No ale przecież to "zajebiste" tłumaczenie.

Naprawdę nie jestem w stanie pojąć jak można takie coś wypuszczać, to świadczy tylko i wyłącznie o braku jakiejkolwiek kontroli jakości w tej kwestii i niestety dotyczy to większości wydawnictw, z portalem na czele.
Aj tam, ja poczułem się nostalgicznie - zupełnie jakbym został przeniesiony do czasów dzieciństwa, kiedy to kupowało się gry wideo na bazarze tłumaczone chałupniczo, bardzo zbliżona jakość. W mojej ocenie nie jest to efekt pracy tłumacza - chociażby nazwy klas, potworów, kart akcji czy przedmiotów są przełożone naprawdę profesjonalnie, w produkcji ewidentnie zawiodły działy korekty i dtp.
Swoją drogą ciekawostka: część erraty do oryginalej wersji została uwzględniona w polskiej edycji, no ale właśnie tylko część. Pewnie to bardziej wynik plików dostarczonych przez Cephalofair Games niż samego wkładu Albi, ale warto sobie zweryfikować.

Natomiast sama rozgrywka jak narazie ujęła całą naszą grupę i nie możemy doczekać się więcej, na szczęście usterki polskiej wersji, mimo swojej liczebności, nie psują frajdy z grania, ale jeżeli po JOTL i bazowym Gloomhaven będziemy chcieli spojrzeć jeszcze na Frosthaven to na pewno mocno będziemy rozważać oryginalne wydanie.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sinbad78 »

Jestem po 3 scenariuszu i ok 7,5h zabawy. To mój pierwszy kontakt z jakimkolwiek dungeon crawlerem i.... jest świetnie. Bawiliśmy się we 4 i było naprawdę super. Pierwszy scenariusz musieliśmy co prawda powtarzać bo na poziomie trudności 7 (kolega i ja sam chcieliśmy spróbować) wytrwaliśmy do 4 rundy, a potem padliśmy wszyscy. Cały sposób wprowadzania w mechaniki to jest autentycznie mistrzostwo świata. Tak prowadzony tutorial to powinien być standard w każdej możliwej grze.

Co do błędów - na FB w grupie Gry Planszowe, napisałem odnosząc się do pudełka i sławnych "Ś", że takie błędy są niedopuszczalne, szczególnie w takim miejscu.
Pracuję jako grafik i wiem jak popełniono ten łatwy do uniknięcia błąd. To jak to przeszło dalej, mam na myśli wydruk próbny, akceptację pudła, to już całkiem inna sprawa. Kontrola jakości to żart.
Teraz widzę błędy na kartach, w samej instrukcji, gracze otrzymują posklejane księgi scenariuszy czy uszkodzone, podwójne strony. Pod koniec tygodnia pewnie to forum i grupy planszowe w mediach społecznościowych, będą pełne tych kwiatków. Jeszcze raz powtórzę. To jest żart.

Ale zabawa trwa i jest naprawdę świetna.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 318
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 45 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: xtomashx »

Ale cena taka wysoka ponieważ produkt jest jakości premium :)
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 229 times
Been thanked: 233 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Moonday »

Pytanie laika o pakiet resetujący - zawiera tylko naklejki czy również mapę miasta? Pytam, ponieważ chciałbym wykorzystać wszystkie elementy gry i nie wiem na ile mogę sobie pozwolić, żeby potem móc bez problemu zresetować sobie grę. Czy mogę śmiało naklejać naklejki miejsc na plansze miasta?
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: kci83 »

Moonday pisze: 16 sie 2021, 15:24 Pytanie laika o pakiet resetujący - zawiera tylko naklejki czy również mapę miasta? Pytam, ponieważ chciałbym wykorzystać wszystkie elementy gry i nie wiem na ile mogę sobie pozwolić, żeby potem móc bez problemu zresetować sobie grę. Czy mogę śmiało naklejać naklejki miejsc na plansze miasta?
Z tego co widzę to Mapa i naklejki, ale czy dostępna jest już polska wersja pakietu resetującego, bo w naszych sklepach widzę tylko angielską?
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: polwac »

Nie ma jeszcze polskiej wersji.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: dwaduzepe »

Jestem na piatym scenariuszu i musze przyznac, ze ilosc bledow i niedorobek w tej grze jest zatrwazajaca - lacznie z tym, ze musialem juz wyrwac kartke z ksiegi scenariuszy zeby moc zlozyc mape. Nie zamowie juz w przedsprzedazy nic od tego wydawnictwa. Kpina.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: aeiou871 »

dwaduzepe pisze: 17 sie 2021, 10:17 Jestem na piatym scenariuszu i musze przyznac, ze ilosc bledow i niedorobek w tej grze jest zatrwazajaca - lacznie z tym, ze musialem juz wyrwac kartke z ksiegi scenariuszy zeby moc zlozyc mape. Nie zamowie juz w przedsprzedazy nic od tego wydawnictwa. Kpina.
:shock: z tym wyrywaniem to już poważna sprawa. Mógłbyś wrzucić zdjęcie tego scenariusza? Zakładam, że książkę wszyscy mają złożoną tak samo, więc problem powinien wystąpić we wszystkich egzemplarzach
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1148 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Bruno »

Bardzo to przykre, co piszecie o błędach w polskim wydaniu... Zastanawiam się, z czego one wynikają - w końcu, rozumiem, że nad Szczękami pracował ten sam zespół, co nad dużym GH, co do którego nie było chyba pretensji... Dlaczego więc akurat tu błędy się pojawiły?
Polskie Albi dostało krótkie terminy na tłumaczenie/redakcję?
Szkoda!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: dwaduzepe »

aeiou871 pisze: 17 sie 2021, 10:24
dwaduzepe pisze: 17 sie 2021, 10:17 Jestem na piatym scenariuszu i musze przyznac, ze ilosc bledow i niedorobek w tej grze jest zatrwazajaca - lacznie z tym, ze musialem juz wyrwac kartke z ksiegi scenariuszy zeby moc zlozyc mape. Nie zamowie juz w przedsprzedazy nic od tego wydawnictwa. Kpina.
:shock: z tym wyrywaniem to już poważna sprawa. Mógłbyś wrzucić zdjęcie tego scenariusza? Zakładam, że książkę wszyscy mają złożoną tak samo, więc problem powinien wystąpić we wszystkich egzemplarzach
na pewno nie wssyscy maja tak samo, bo kolega mial blad w ksiedze scenariuszy w innym miejscu. U mnie strona 10 byla dwa razy nadrukowana, a pomiedzy nimi mialem strone 11 i 9 - ogolne zamieszanie, ciezko to wyjasnic. Skonczylo sie tym, ze wyrwalem jedna kartke i wtedy moglem zlozyc mape.
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sinbad78 »

Winię kontrolę jakości [korektę] i zapewne pośpiech.
W instrukcji błędy, na kartach błędy, na pudełku błędy.
Ktoś to musiał "klepnąć" i to ta osoba jest odpowiedzialna.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: aeiou871 »

Bruno pisze: 17 sie 2021, 10:26 Bardzo to przykre, co piszecie o błędach w polskim wydaniu... Zastanawiam się, z czego one wynikają - w końcu, rozumiem, że nad Szczękami pracował ten sam zespół, co nad dużym GH, co do którego nie było chyba pretensji... Dlaczego więc akurat tu błędy się pojawiły?
Polskie Albi dostało krótkie terminy na tłumaczenie/redakcję?
Szkoda!
Na grupie facebookowej dotyczącej Gloomhaven wisi lista znalezionych przez graczy błędów, więc nie jest też idealnie, a trzeba brać pod uwagę, że GH to dużo większa gra niż Szczęki, więc mniejszy procent grających ma szansę na te błędy trafić.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: pan_satyros »

Można prosić o garść przykładów tych błędów?
Specjalnie sprzedałem angielskie wydanie, by komfortowo pograć ze znajomymi, tu chyba zaraz PL pójdzie w jego ślady 🤦

To tylko błedy typu brakujące litery i krzywe nałożenie warstw, czy też może bywają błędy merytoryczne, wprowadzające w zakłopotanie lub utrudniające poprawną rozgrywkę?
Ostatnio zmieniony 17 sie 2021, 11:16 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sinbad78 »

- Pudło - Brak polskich fontów
- Instrukcja str.4 - zdublowana treść dotycząca kart
- Karty pomocy - treść polska zmieszana z nieprzetłumaczoną angielską
- Księga scenariuszy - pojedyncze przypadki zdublowania stron lub odwrotnego ich "wszycia"
- Liczne literówki - w instrukcji, glosariuszu.
- Różne kolory na kartach.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: litk »

Ja od siebie dodam, że grzebienie którym spięte są karki w książkach ze scenariuszami są zbyt małe, przez co przy przekładaniu kartek, te się zaginają i miętolą, z czasem zostanie z tego szmata.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: PytonZCatanu »

Jutro otwieram mój egzemplarz. Ale mnie nastraszyliscie!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: warlock »

Miałem angielską, sprzedałem przed zagraniem. Po przeczytaniu wątku odkupiłem po zniżkach za 179 zł, nie mam zamiaru się przebijać przez błędy tego kalibru... Dzięki wielkie Panowie, oszczędziliście mi dużo zachodu ;).
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Golfang »

sinbad78 pisze: 17 sie 2021, 11:11 - Pudło - Brak polskich fontów
- Instrukcja str.4 - zdublowana treść dotycząca kart
- Karty pomocy - treść polska zmieszana z nieprzetłumaczoną angielską
- Księga scenariuszy - pojedyncze przypadki zdublowania stron lub odwrotnego ich "wszycia"
- Liczne literówki - w instrukcji, glosariuszu.
- Różne kolory na kartach.
u mnie:
- pudło jest - są polskie fonty
- karty pomocy są ok
- księgi scenariuszy i pomocnicze są ok - nie ma dubli ani braków
- co do literówek - na razie nie znalazłem - ale nie czytałem glosariusza wogóle, a instrukcji tylko kilka stron
- różnicy kolorów kart nie zauważyłem (na razie) - nie oglądałem wszystkich jeszcze

- faktycznie na stronie 4 jest powtórzenie tekstu

albo ja jestem mega fartowny i mam dobry egzemplarz, albo Ty jesteś pechowy i dostałeś taki badziew
----------------
10% flamberg.com.pl
ODPOWIEDZ