Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: kci83 »

Ok, rozumiem, aczkolwiek karty modyfikatorów ataku potworów używa się od pierwszego scenariusza (w pierwszym nie używa się tylko kart Klątw i Błogosławieństwa).
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

kci83 pisze: 16 sie 2021, 21:27 Ok, rozumiem, aczkolwiek karty modyfikatorów ataku potworów używa się od pierwszego scenariusza (w pierwszym nie używa się tylko kart Klątw i Błogosławieństwa).
masz rację, modyfikatory są od początku, karty zdolności dla potworów pojawiają sie w drugim scenariuszu
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: litk »

Sam napisałeś, że dla potworów dobierasz modyfikatory ze wspólnej talii, więc nawet jak wtasujesz tam kartę klątwy ze znaczkiem strażnika, to kiedy dobierzesz ją przy ataku łucznika, też musisz ją zastosować. Nie da się tego tak prosto rozwiązać i tak po prostu wymyślił to autor.
No to najzwyczajniej w świecie, gdyby karta klątwy trafiła się potworowi, który nie ma znacznika klątwy, to dobierałby następną, a tamta ponownie wracałaby do talii, nic prostszego.
W skrócie - zagranie górnej akcji z tej karty powoduje jej wyłożenie przed Twoją postać razem z 1 znacznikiem postaci, dostajesz też wtedy 2 punkty doświadczenia. Od tej pory karta zostaje w Twojej strefie (stąd znak nieskończoności), a znak karty utraconej jest tylko po to, żebyś nie mógł tej karty odzyskać przez przeniesienie jej na stos kart odrzuconych (czyli karta będzie leżeć przed Tobą do końca scenariusza). Dzięki zagraniu tej karty możesz teraz przy dowolnym ataku dystansowym przenieść żeton Topora na atakowanego wroga, co powoduje dodanie premii +3 do wykonywanego ataku - rzucasz swoim ulubionym toporem i stąd premia. Ponieważ topór jest ulubiony, masz możliwość odzyskania go: 1) dzięki kartom, które odnoszą się do ulubionego topora, 2) po śmierci topór zostaje na miejscu, gdzie zginął potwór i możesz go po prostu zagrabić. Kiedy odzyskasz swój ulubiony topór, możesz rzucić nim ponownie, żeby otrzymać premię +3 do Ataku, znów go odzyskać, i tak dalej, i tak dalej...
Jeszcze dla jasności co do tego ulubionego topora, mogę użyć tylko jednego topora, nie mogę sobie rzucać po planszy pozostałymi i tak samo korzystać z tego skilla?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

litk pisze: 16 sie 2021, 22:12
Sam napisałeś, że dla potworów dobierasz modyfikatory ze wspólnej talii, więc nawet jak wtasujesz tam kartę klątwy ze znaczkiem strażnika, to kiedy dobierzesz ją przy ataku łucznika, też musisz ją zastosować. Nie da się tego tak prosto rozwiązać i tak po prostu wymyślił to autor.
No to najzwyczajniej w świecie, gdyby karta klątwy trafiła się potworowi, który nie ma znacznika klątwy, to dobierałby następną, a tamta ponownie wracałaby do talii, nic prostszego.
Trochę nieporęcznie w mojej opinii jednak ;)
W skrócie - zagranie górnej akcji z tej karty powoduje jej wyłożenie przed Twoją postać razem z 1 znacznikiem postaci, dostajesz też wtedy 2 punkty doświadczenia. Od tej pory karta zostaje w Twojej strefie (stąd znak nieskończoności), a znak karty utraconej jest tylko po to, żebyś nie mógł tej karty odzyskać przez przeniesienie jej na stos kart odrzuconych (czyli karta będzie leżeć przed Tobą do końca scenariusza). Dzięki zagraniu tej karty możesz teraz przy dowolnym ataku dystansowym przenieść żeton Topora na atakowanego wroga, co powoduje dodanie premii +3 do wykonywanego ataku - rzucasz swoim ulubionym toporem i stąd premia. Ponieważ topór jest ulubiony, masz możliwość odzyskania go: 1) dzięki kartom, które odnoszą się do ulubionego topora, 2) po śmierci topór zostaje na miejscu, gdzie zginął potwór i możesz go po prostu zagrabić. Kiedy odzyskasz swój ulubiony topór, możesz rzucić nim ponownie, żeby otrzymać premię +3 do Ataku, znów go odzyskać, i tak dalej, i tak dalej...
Jeszcze dla jasności co do tego ulubionego topora, mogę użyć tylko jednego topora, nie mogę sobie rzucać po planszy pozostałymi i tak samo korzystać z tego skilla?[/quote]

Zagrywając Ulubieńca, kładziesz na karcie jeden żeton i to jest ten Twój ulubiony topór. Masz tylko jeden i musisz o niego dbać.
nejran
Posty: 23
Rejestracja: 13 maja 2015, 13:55

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: nejran »

Czy mając wzmocnienie ciągnę kartę modyfikatorów jak przy każdym ataku?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

nejran pisze: 17 sie 2021, 11:04 Czy mając wzmocnienie ciągnę kartę modyfikatorów jak przy każdym ataku?
tak, dobierasz 2 karty modyfikatorów i wybierasz lepszy wynik
nejran
Posty: 23
Rejestracja: 13 maja 2015, 13:55

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: nejran »

Dzięki. Pojąłem. Dwie karty modyfikatorów do każdego jednego ataku.

Wcześniej coś przekombinowałem i błędnie założyłem, że ciągnę dwie karty modyfikatorów w momencie uzyskania wzmocnienia, wybieram lepszą, która obowiązuje do każdego ataku w tej rundzie, a potem przy ataku dodatkowo jedna kartę modyfikatorów.
aeiou871 pisze: 17 sie 2021, 11:09
nejran pisze: 17 sie 2021, 11:04 Czy mając wzmocnienie ciągnę kartę modyfikatorów jak przy każdym ataku?
tak, dobierasz 2 karty modyfikatorów i wybierasz lepszy wynik
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: YoYo »

Mam dwa pytania.

1/ Trochę nie rozumiem zastosowania tych Premii (jestem po Scenariusz 3).

Obrazek

Ta karta jest zawsze aktywna aż jej nie zużyję ("Kiedy cel zginie, umieść znacznik ...")? Czyli dobieram tylko jedną, czy też odkłada ją się na bok (więc nie do odrzuconych ani na razie utraconych) aż wykona się to co w opisie (czyli wykonam w przyszłości atak dystansowy z innej karty, no ale inna karta ma przecież ataki na górze, więc domniemam, że ciągnę dalej dwa, a ta wisi i czeka)? Ta akurat idzie potem do utraconych.

2/ 25 szt złota jest za każdy zakończony sukcesem scenariusz czy tylko jak jest napisane na koniec danej przygody (jak w scenariuszu 2).
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: ave.crux »

Cześć,

Przymierzam się do kupna szczęk lwa na dodruku jesiennym. W związku z tym mam pytanie

co z graczem, który chce dołączyć/odejść do/od gry w czasie jak rozegrałem już kilka misji fabularnych z nim/bez niego?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: kurdzio »

YoYo pisze: 18 sie 2021, 07:53 Mam dwa pytania.

1/ Trochę nie rozumiem zastosowania tych Premii (jestem po Scenariusz 3).
Opis jak działa ta karta masz na poprzedniej stronie.
https://boardgamegeek.com/thread/248635 ... top-action
YoYo pisze: 18 sie 2021, 07:53 2/ 25 szt złota jest za każdy zakończony sukcesem scenariusz czy tylko jak jest napisane na koniec danej przygody (jak w scenariuszu 2).
Po każdym scenariuszu masz inne nagrody.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

YoYo pisze: 18 sie 2021, 07:53 Mam dwa pytania.

1/ Trochę nie rozumiem zastosowania tych Premii (jestem po Scenariusz 3).

Obrazek

Ta karta jest zawsze aktywna aż jej nie zużyję ("Kiedy cel zginie, umieść znacznik ...")? Czyli dobieram tylko jedną, czy też odkłada ją się na bok (więc nie do odrzuconych ani na razie utraconych) aż wykona się to co w opisie (czyli wykonam w przyszłości atak dystansowy z innej karty, no ale inna karta ma przecież ataki na górze, więc domniemam, że ciągnę dalej dwa, a ta wisi i czeka)? Ta akurat idzie potem do utraconych.

2/ 25 szt złota jest za każdy zakończony sukcesem scenariusz czy tylko jak jest napisane na koniec danej przygody (jak w scenariuszu 2).
Ad. 1. Wykładając tę kartę przed swoją postać, otrzymujesz 2 punkty doświadczenia, kładziesz jeden żeton postaci na tej karcie i zyskujesz dostęp do premii wynikającej z użycia Twojego ulubionego topora. Od momentu zagrania tej karty możesz przy dowolnym ataku dystansowym przenieść żeton symbolizujący Twój ulubiony topór na atakowanego wroga - dostajesz wtedy premię +3 do tego jednego ataku. Ulubieniec wbija się we wroga i pozostaje tam do czasu, aż nie odzyskasz go jakaś kartą lub potwór nie zginie pozostawiając po sobie żeton Ulubieńca, który możesz odzyskać przez grabież. Po tym jak go odzyskasz, możesz znów użyć go dla premii +3 itd.

Znak utracenia jest po to, żebyś nie mógł sobie tej karty przywrócić i zagrać ponownie, ale tak naprawdę ta karta po zagraniu zostaje z Tobą do końca scenariusza.

Ad. 2. Złoto tylko jeśli scenariusz o tym wspomina + złoto zebrane przez postacie odpowiednio przeliczone. Przy pomyślnym ukończeniu scenariusza dostajesz zawsze premię do doświadczenia w zależności od poziomu scenariusza.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: BartP »

Trzeba dokonać grabieży, by odzyskać ulubieńca. Czy muszę dokonać akcji Grabież czy też automatyczne podnoszenie pod koniec tury zalicza się jako Grabież?
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: sinbad78 »

Wystarczy na koniec tury znaleźć się na polu gdzie "wylądował" ulubiony topór.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

BartP pisze: 18 sie 2021, 08:23 Trzeba dokonać grabieży, by odzyskać ulubieńca. Czy muszę dokonać akcji Grabież czy też automatyczne podnoszenie pod koniec tury zalicza się jako Grabież?
Grabież na koniec tury to też grabież, więc jeśli stoisz na polu z ulubieńcem, to go zbierasz.
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Void »

BartP pisze: 18 sie 2021, 08:23 Trzeba dokonać grabieży, by odzyskać ulubieńca. Czy muszę dokonać akcji Grabież czy też automatyczne podnoszenie pod koniec tury zalicza się jako Grabież?
Nie ma nic na karcie napisanego że może być podnoszony tylko przez akcję grabieży, wiec automatyczna grabież na polu na którym się kończy się (end of turn looting) powinna działać. Tak to byłoby dość trudno operować siekierką przy jednej czy tam dwóch kartach z grabieżą :P
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: PytonZCatanu »

Przymierzam się do startu 🙂


Pytanie: ja i kolega zagraliśmy karty i określiliśmy inicjatywę. Rozpoczyna się moja tura. Muszę wybrać jedną górna akcje i jedna dolną (z różnych kart)

Ale w jakiej kolejności rozpatruje karty?

1. Dowolnej?
2. W kolejności inicjatywy nadrukowanej na środku karty?
3. Karta, która wybrałem jako moja inicjatywę idzie pierwsza?

Dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2021, 09:36 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: sin »

PytonZCatanu pisze: 18 sie 2021, 09:36 Przymierzam się do startu 🙂


Pytanie: ja i kolega zagraliśmy karty i określiliśmy inicjatywę. Rozpoczyna się moja tura. Muszę wybrać jedną górna akcje i jedna dolną (z różnych kart)

Ale w jakiej kolejności rozpatruje karty?

1. Dowolnej
2. w kolejności inicjatywy nadrukowanej na środku karty?
3. Karta, która wybrałem jako moja inicjatywę idzie pierwsza?

Dzięki za pomoc.
Dowolnej.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Justyna666
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2021, 21:45
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Justyna666 »

Cześć, mam kilka pytań.
1. Na kartach przedmiotów czasem jest sformułowanie pojedynczy atak. Czy wykonując atak, którego celem jest więcej potworów i korzystając przy tym z takiego przedmiotu, to dana zdolność działa tylko na jeden wybrany cel ze wszystkich czy może mogę tej zdolności użyć w stosunku do wszystkich moich celów?
2. Jeśli na karcie zdolności potworów bądź na mojej karcie pod atakiem jest wyszczególniony jakiś stan, to otrzymuje się go tylko jeśli atak zada co najmniej jedno obrażenie?
Z góry dzięki za odpowiedź;)
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Justyna666 pisze: 18 sie 2021, 10:32 Cześć, mam kilka pytań.
1. Na kartach przedmiotów czasem jest sformułowanie pojedynczy atak. Czy wykonując atak, którego celem jest więcej potworów i korzystając przy tym z takiego przedmiotu, to dana zdolność działa tylko na jeden wybrany cel ze wszystkich czy może mogę tej zdolności użyć w stosunku do wszystkich moich celów?
2. Jeśli na karcie zdolności potworów bądź na mojej karcie pod atakiem jest wyszczególniony jakiś stan, to otrzymuje się go tylko jeśli atak zada co najmniej jedno obrażenie?
Z góry dzięki za odpowiedź;)
Ad. 1. Jeśli przedmiot mówi o atak, to działa tylko na jeden atak na jeden wybrany cel. Jeśli przedmiot działa na "akcję ataku", to działa na wszystkie ataki w ramach danej akcji.

Ad. 2. Jeśli postać/potwór wykonuje np. Atak 2 Trucizna, to otrzymujesz truciznę niezależnie od tego czy atak zadał jakiekolwiek obrażenia (trucizna wchodzi nawet jak wylosuje się kartę pudła - x0). Jedynie Klątwy nie wchodzą do talii jeśli atak spowoduje, że potwór zginie.
Zdzichosław
Posty: 39
Rejestracja: 01 lut 2020, 07:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 12 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Zdzichosław »

ave.crux pisze: 18 sie 2021, 08:05 Cześć,

Przymierzam się do kupna szczęk lwa na dodruku jesiennym. W związku z tym mam pytanie

co z graczem, który chce dołączyć/odejść do/od gry w czasie jak rozegrałem już kilka misji fabularnych z nim/bez niego?
Instrukcja przewiduje taką możliwość. Oblicza się poziom trudności scenariusza biorąc pod uwagę PD wszystkich graczy.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: eveni »

Czy efekt "Zatrucie" można zdjąć Długim odpoczynkiem?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

eveni pisze: 21 sie 2021, 09:44 Czy efekt "Zatrucie" można zdjąć Długim odpoczynkiem?
Tak, usuwasz zatrucie i nie leczysz się dalej.
Aadaan
Posty: 108
Rejestracja: 22 wrz 2018, 09:54
Has thanked: 301 times
Been thanked: 63 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Aadaan »

Skoro jesteśmy przy stanach. To czy one się sumują? Tzn. czy można nałożyć/mieć dwa zatrucia albo zranienia?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Aadaan pisze: 21 sie 2021, 14:05 Skoro jesteśmy przy stanach. To czy one się sumują? Tzn. czy można nałożyć/mieć dwa zatrucia albo zranienia?
Nie, możesz mieć tylko jedno zatrucie i zranienie. Wzmocnienie/zamroczenie/rozbrojenie/ogłuszenie się nie sumują (nie stackuja). Błogosławieństwa i klątwy działają na talie, więc każde kolejne ich nałożenie dodaje kolejną kartę (jeśli odpowiednie karty są dostępne)

EDIT: Mała poprawka - jesli postać/potwór rozpoczynają swoją turę ze wzmocnieniem/zamroczeniem/rozbrojeniem i jakiś efekt (karta zdolności czy np. pułapka) w trakcie tej tury sprawi, że znowu otrzymają wzmocnienie/zamroczenie/rozbrojenie, to ten stan resetuje się, to znaczy będzie trwać do końca następnej tury danej postaci/potwora
Ostatnio zmieniony 21 sie 2021, 22:41 przez aeiou871, łącznie zmieniany 1 raz.
Klapouchy
Posty: 7
Rejestracja: 07 kwie 2021, 13:26
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Klapouchy »

Mam pytanie związane z kartami które określają jak zachowują się potwory jest ich koło 8 w tym przeważnie 2 które się ponownie wtasowuje, co się dzieje jeśli wykorzystamy wszystkie karty zostają tylko te które wracają do talii potworów i do końca scenariusza korzystamy tylko z nich czy jakoś przetasowuje się całą talię?
ODPOWIEDZ