Gloomhaven: Szczęki Lwa / Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
farowy
Posty: 3
Rejestracja: 24 sie 2021, 18:14
Been thanked: 30 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: farowy »

Nie spodziewałem się, że tak szybko to tu trafi.
Rigidigi pisze: 24 sie 2021, 17:52 Przy pomocy jakiej aplikacji zostało to nagrane?
Mekatron
https://mechanical-might.com/mekatron/

Obecnie sklejam 4 i 5 scenariusz bo na dniach będę je rozgrywał z ekipą.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Curiosity »

Niektórzy z tego entuzjazmu zapomnieli, że jedyną formą podziękowania na forum jest kciuk w górę przy poście. Wszelkie posty typu "dziękuję" są traktowane jako offtop. W drodze wyjątku zostawiam komentarz autora nagrania.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 318
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 45 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: xtomashx »

Wczoraj rozegraliśmy dwa pierwsze scenariusze. Przyjemnie się grało i jest ochota na więcej. Mieliśmy problem ponieważ w talii początkowej Topora było 8 kart A z czego dwie powtórzone. Czy tak ma być czy może kolejny bubel?
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: dwaduzepe »

xtomashx pisze: 26 sie 2021, 10:57 Wczoraj rozegraliśmy dwa pierwsze scenariusze. Przyjemnie się grało i jest ochota na więcej. Mieliśmy problem ponieważ w talii początkowej Topora było 8 kart A z czego dwie powtórzone. Czy tak ma być czy może kolejny bubel?
powinno byc 6 kart A i dwie B
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sin »

xtomashx pisze: 26 sie 2021, 10:57 Wczoraj rozegraliśmy dwa pierwsze scenariusze. Przyjemnie się grało i jest ochota na więcej. Mieliśmy problem ponieważ w talii początkowej Topora było 8 kart A z czego dwie powtórzone. Czy tak ma być czy może kolejny bubel?
Jedną z metod nauki gry jest stopniowanie zaawansowania kart, na koniec każdego scenariusza z samouczka powinna być informacja które karty należy wymienić: w pierwszym scenariuszu gra się wyłącznie kartami A, w drugim dwie karty A wymienia się na karty B (o tej samej nazwie).
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 318
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 45 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: xtomashx »

Tak właśnie zrobiliśmy tylko że Topór ma w moim egzemplarzu 8 kart A w tym dwie powtórki. Muszę gdzieś dorwać listę kart bo może się okazać, że brakuje dwóch w późniejszych upgrade.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: aeiou871 »

xtomashx pisze: 26 sie 2021, 16:10 Tak właśnie zrobiliśmy tylko że Topór ma w moim egzemplarzu 8 kart A w tym dwie powtórki. Muszę gdzieś dorwać listę kart bo może się okazać, że brakuje dwóch w późniejszych upgrade.
Poniżej masz wszystkie karty Topora po angielsku
Spoiler:
longmen76
Posty: 662
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: longmen76 »

Witajcie, popełniliśmy insert do Szczęk Lwa. Z efektami możecie zapoznać się tutaj: Szczęki_Lwa
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 874 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: raj »

Poinformowanie o insercie do tej gry czy nawet pokazanie go jest ok. Wrzucenie linku do wątku o takim insercie jest jest zdecydowanie OK. Ale dyskusje o tym insercie czy o koszulkowaniu innej gry jest już nie OK, i powinny się odbywać w odpowiednich wątkach.
Z czego robić insert, jakie materiały, jakie plany, który kupny insert jest lepszy, gdzie kupić... to wszystko powinno być w wątkach o insertach.
Powiedzmy, że przymknąłbym oko na dyskusję, "Czy warto koszulkować Szczęki Lwa" - podkreślam - Szczęki, bo to wątek o Szczękach. To czy ktoś zakoszulkował duże Gloomhaven lub talię do Wojny jest tu nie na miejscu. A dyskusja o tym, które koszulki są lepsze i bardziej się nadają już powinna być w wątku o koszulkach.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Mr_Fisq »

Informacyjnie:
- już jakiś czas temu również WarBox popełnił insert do Szczęk: https://www.warbox.pl/pl/p/Insert-do-gr ... ki-Lwa/269
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Miszon »

Mam pytanie: jak wygląda gra na 2 lub więcej osób? W sensie dużo jest ukrytej zawartości?
Chodzi mi o granie z dziećmi które średnio czytają. Czy one będą miały z tego jakikolwiek fun, czy będę musiał wszystko sam robić, a oni tylko poruszać figurkami? Są jakieś ikony, które zastępują czytanie, etc.?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: dwaduzepe »

Miszon pisze: 10 wrz 2021, 11:50 Mam pytanie: jak wygląda gra na 2 lub więcej osób? W sensie dużo jest ukrytej zawartości?
Chodzi mi o granie z dziećmi które średnio czytają. Czy one będą miały z tego jakikolwiek fun, czy będę musiał wszystko sam robić, a oni tylko poruszać figurkami? Są jakieś ikony, które zastępują czytanie, etc.?
Jesli srednio czytaja to rozumiem, ze maja okolo 6 lat czyli zdecydowanie za malo na Glooma, nie ogarna co robic, bedziesz musial nimi sterowac.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4515
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: PytonZCatanu »

Grę zaproponowałbym najwcześniej ogarniętemu 10-11 latkowi, niżej to zbyt "strasznie" i chyba za trudno mechanicznie.
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: McNab »

Bez przesady, zależy od ogrania.
Mój prawie 7-mio latek który nie potrafi czytać ogrywa mnie w Terraformacje Marsa (tak wiem, że na kartach są ikony), Brzdęka z dodatkami (widząc obrazek na karcie cytuje jej działanie - zna na pamięć), X-Winga (zna na pamięć, wystarczy powiedzieć dowolnego pilota i mówi co on potrafi), Tiny Epic Mechs (ha tu częściej ja wygrywałem!), Wyścig odkrywców (zna na pamięć), od wczoraj ogrywa mnie w Neuroshime Hex i wiele innych.
Lada dzień (jak wrócę z pokonywania GSS - dziś wyjazd) siadamy do Szczęk Lwa i Rebeli i nie mam najmniejszych wątpliwości, że od drugiej rozgrywki nie tylko nic mu już nie będę podpowiadał, ale będzie jak zwykle graczem alfa (przynajmniej w Gloomhaven).
Wszystko zależy od trzech czynników: OO (ogólne ogarnięcie), zdolności zapamiętywania i chęci do gier.
Nie będę oceniał jak u syna jest z OO, ale te dwa ostatnie czynniki mnie przerażają - jest w stanie odtworzyć np: kilka tur wstecz z np: Neuroshimy i pytać mnie co by było gdyby wtedy zamiast zagrać to i to zagrałby tamto.
Sam oceń jak Twojemu dzidzi idzie w innych grach i będziesz miał odpowiedz.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Shodan »

dwaduzepe pisze: 10 wrz 2021, 12:53 7 latek, ktory nie potrafi czytac ogrywa cie w Terraformacje? Litosci
Dzieci w tym wieku mają niezwykle chłonne umysły i kiedy w coś się wkręcą potrafią zapamiętywać olbrzymie ilości informacji. Jeden zna rozkład wszystkich linii komunikacji miejskiej, drugi składy najważniejszych lig piłkarskich. Jeśli ten chłopiec akurat zafascynował się planszówkami, to nie zdziwię się jeśli zna wszystkie karty na pamięć. Chociaż faktycznie nie umiejętność czytania może być tu pewną przeszkodą.
Chyba jednak schodzimy na duży offtop :-)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Grzdyll »

Miszon pisze: 10 wrz 2021, 11:50 Mam pytanie: jak wygląda gra na 2 lub więcej osób? W sensie dużo jest ukrytej zawartości?
Chodzi mi o granie z dziećmi które średnio czytają. Czy one będą miały z tego jakikolwiek fun, czy będę musiał wszystko sam robić, a oni tylko poruszać figurkami? Są jakieś ikony, które zastępują czytanie, etc.?
Też wtrącę swoje trzy grosze. Gramy w dwuosobowym zespole (Czerwony Strażnik + Pustkowicielka) z moją 10-letnią córką, którą można ogólnie chyba uznać za dość ograną (gra całkiem normalnie np. w Królestwo Królików czy Everdell i nieźle sobie radzi np. w Puerto Rico czy Alchemików) i zdecydowanie odradzałbym siadania do Gloomhaven z młodszym dzieckiem. I tu nie chodzi nawet o umiejętność czytania (od biedy można by ogarniać akcje z kart ucząc się ich trochę na pamięć - nie jest ich aż tak dużo) ale o to, aby świadomie podejmować decyzje taktyczne - co i kiedy zagrać, z jaką inicjatywą, jak to może wpłynąć na sytuację na planszy. A te decyzje często nie są łatwe (podobnie jak np. w Spirit Island) i w zasadzie główny fun z tej gry polega właśnie na synchronizowaniu wspólnych zagrań na podstawie niepełnej informacji o tym co zrobi sojusznik i wrogowie. Jeśli będziesz chciał w tym pomagać to w zasadzie tak, jakbyś grał sam. To świetna gra i wiele osób chwali tryb solo ale jeśli chcesz przeżyć fajną i satysfakcjonującą przygodę z dzieckiem to sugerowałbym jednak poczekać aż trochę dorośnie - gra Ci z półki nie ucieknie, a wg mnie warto poczekać :)
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2021, 13:24 przez Grzdyll, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1149 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Bruno »

Bardzo ciekawa opinia kolegi Grzdylla skłoniła mnie do takiej oto, khm, khm, supozycji :wink:
- być może nieco starsze dziecko bardziej DOCENI grę w JotL, niż młodsze?
(co nie znaczy, że i młodsze nie może się przy tej grze z rodzicami dobrze BAWIĆ, ale mówiąc o 'docenieniu' mam na myśli trochę co innego)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
piter555
Posty: 91
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: piter555 »

Miszon pisze: 10 wrz 2021, 11:50 Mam pytanie: jak wygląda gra na 2 lub więcej osób? W sensie dużo jest ukrytej zawartości?
Chodzi mi o granie z dziećmi które średnio czytają. Czy one będą miały z tego jakikolwiek fun, czy będę musiał wszystko sam robić, a oni tylko poruszać figurkami? Są jakieś ikony, które zastępują czytanie, etc.?
Ja gram z 8 letnim synem i jest super, czyta słabo ale czyta. Decyzje są czasami mało strategiczne ale czasami mnie zaskoczy bystrością umysłu. Ogólnie dla mnie chyba jedna z lepszych gier do grania z dzieckiem.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Miszon »

Dzięki za opinie.
Ogólny poziom ogarnięcia ma spory, grywamy w prostsze eurasy. Co do czytania - zaczął wlasnie szkołę. Coś wyduka, ale czytaniem bym tego nie nazwał.
Najbardziej mnie jednak przekonała opinia, że może być za strasznie. Mocno się wkręca w fabuły i jeśli jest mrocznie, to jednak poczekamy ze 3 lata.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: aeiou871 »

seki pisze: 10 wrz 2021, 19:59
cezner pisze: 10 wrz 2021, 14:59 Dla 7-latka polecałbym bardziej Magię i Myszy. Co prawda ja osobiście męczyłem się przy MiM potwornie :lol: , ale dziecko było zadowolone.
Natomiast w Szczęki Lwa zacząłem grę z moją mocno ograną 9-latką (ma za sobą np Terraformację, Agricolę, Cywilizację: Poprzez Wieki ).
Reguły to nie problem. Zobaczymy jak z decyzjami taktycznymi, na razie te pierwsze scenariusze są zbyt proste.
Ja też męczyłem się przy Magii i myszy. Jest ktoś kto docenia ten tytuł? (Oprócz rattkina). Co ciekawe mój wtedy 6 letni syn również uznał za męczącą, losową i nie dającą ciekawych decyzji. Za to w Pluszowe opowieści zagrywalismy się oboje z przyjemnością (gramy od dawna zaczął jako 7 latek i jako obecny 9 latek pewnie skończymy kampanię w tym roku). Szczęki też miałem kupić do trzyosobowych rozgrywek wraz z nim. O optymalizację się nie martwię, bo syn grywa obecnie całkiem nieźle w ciężkie euro pokroju Brassa, ale co to znaczy że jest Strasznie? Takie dzieci strachliwe nie są ale opisy brutalnych scen, gwałtów, nieuzasadnionych morderstw itp wolał bym mu darować. Jeśli cała "brutalność" gry polega na chodzeniu i zabijaniu, to spoko, ale jeśli fabuła bywa ostra to pasuję.
wydaje mi się, że padło określenie "strasznie", bo fabuła opiera się o kult związany z krwią i w scenariuszach są opisy krwawych rytuałów, a walczy się np. z tumorem krwi, krwawymi chochlikami i krwawymi potwornościami. Ten temat przewija się przez większość misji w Szczękach i dla niektórych dzieci może być trochę przerażający czy nieodpowiedni? Mój siostrzeniec (wtedy 13-letni) ma pewną "rezerwę" do takiej tematyki, ale za bardzo się nie przejął, co nie znaczy, że młodsze dzieciaki pozostaną niewzruszone.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Miszon »

U, nie no to faktycznie taka fabuła to kompletnie odpada, będzie się potem bał w nocy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: eveni »

Jak kogoś denerwują żetony latające po planszetce potworów, to znalazłam i przetestowałam duże ułatwienie w małej cenie :D

https://allegro.pl/oferta/gloomhaven-ja ... 0729430323

Obrazek

Komplet podstawek 20 zł, kosteczki kilka złotych. Są jeszcze fajne podstawki na karty potworów.

A żeby było na temat, na miejscu: gra mi się bardzo podoba, przeszliśmy już ponad połowę :D
Spoiler:
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 17:10 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Padre_W
Posty: 34
Rejestracja: 09 maja 2014, 00:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Padre_W »

Co do podstawek pod potwory i kostki na HP to rewelacyjna sprawa, ale z doświadczenia polecam te: Thingivers... jak trzeba ustawić 24+ żyćka to lepiej jak się opierają o potworka bo nie spadają tak łatwo.
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Void »

Padre_W pisze: 20 wrz 2021, 23:36 Co do podstawek pod potwory i kostki na HP to rewelacyjna sprawa, ale z doświadczenia polecam te: Thingivers... jak trzeba ustawić 24+ żyćka to lepiej jak się opierają o potworka bo nie spadają tak łatwo.
Jak jest więcej niż 12 HP na potworku to polecam o takie kosteczki :) https://www.thingiverse.com/thing:2990965
ODPOWIEDZ