Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: japanczyk »

bogas pisze: 16 wrz 2021, 01:03 Jakieś procenty bez znaczenia. Teraz wydawnictwa celują i kombinują tak żeby sprzedać jak najwięcej zanim gra jeszcze w ogóle fizycznie będzie w sklepach. Ludzie mają się napalić na grafiki, dinozaury i chyba fantasy (sądząc po tytule) i kupić. To, że trzydzieści osób sprzeda potem na Allegro czy olx?! Who cares?
Wydaje mi się, że bagatelizujesz rynek wtórny i skale
W momencie gdy gra szybko trafia na rynek wtórny zaczynaja sie u kupujacych pojawiac czerwone lampki (cos jest nie ta z gra? nie podeszla? za trudna/za łatwa?)
Taki fałszywy marketing (słodkie meeple mróweczki, słonika i krokodylka) może zrobić grze więcej złego niż dobrego.
Zreszta nawet szanowny p. Trzewik zwrócił uwagę na "problem" rynku wtórnego.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: bogas »

detrytusek pisze: 16 wrz 2021, 09:59 Jeśli przyjąć za poprawne twierdzenie, że im więcej ludzi się od gry odbije tym więcej trafi na rynek wtórny to sam sobie przeczysz. Raz twierdzisz, że główny target czyli "Azulowcy" się od niej odbije, a potem, że "znikomy %, około 30" będzie grę sprzedawać. Albo - albo.
To nie jest zależność liniowa. I nie przeczę sobie tylko tobie, bo wciąż uważam, że bardzo mała liczba ludzi będzie grę sprzedawało na rynku wtórym, pomimio tego, że ta będzie kurzyła się na półce.
japanczyk pisze: 16 wrz 2021, 10:14 Wydaje mi się, że bagatelizujesz rynek wtórny i skale
W momencie gdy gra szybko trafia na rynek wtórny zaczynaja sie u kupujacych pojawiac czerwone lampki (cos jest nie ta z gra? nie podeszla? za trudna/za łatwa?)
Taki fałszywy marketing (słodkie meeple mróweczki, słonika i krokodylka) może zrobić grze więcej złego niż dobrego.
Zreszta nawet szanowny p. Trzewik zwrócił uwagę na "problem" rynku wtórnego.
Być może. To tylko naście lat obserwowania rynku gier, a nie konkretne dane liczbowe. Zmiana tytułu, grafik i dołożenie meepli mamuta, mrówki itd. ma jednak konkretny cel i nie jest to bynajmniej zrobienie dobrze geeekom, którzy dawno mają wersję EN. A jaki ma cel już pisałem, a Phalanx wie co robi. Fałszywy marketing? Siur. Ale z drugiej strony DS to dobra, sprawdzona gra i jak się sama nie obroni, to obronią ją fanboye. Zresztą czy to będzie konieczne? Przypadków, że gra się wyprzedała zanim trafiła do graczy jest całkiem sporo.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: PytonZCatanu »

Mam takie wrażenie, że nie tylko tytuł i okładka będzie przeszkadzać niektórym osobom, ale także zmieniona szata graficzna w środku.

Zastosowanie meeple zwierząt zamiast kostek może mieć jedną obiektywną wadę: czytelność gry (czyli meeple vs pojemność heksa). To może, acz nie musi, być problemem. Natomiast niezmiernie mnie bawi rozpatrywanie tej zmiany w kontekście rzekomego "oszustwa" w postaci sprzedawania ciężkiej gry (prawie) wojennej pod płaszczem lekkiej gry rodzinnej ze zwierzątkami. Jak to mówiła moja babcia "szukanie dziury w całym".

Mam takie wrażenie po rozmowach na żywo z ludźmi, którzy posiadają starszą wersję DS, że istnieje pewna korelacja pomiędzy posiadaniem starszej wersji a potrzebą dużej (żeby nie powiedzieć "przesadzonej i naciąganej") krytyki nowej wersji.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: sin »

PytonZCatanu pisze: 16 wrz 2021, 11:16 Zastosowanie meeple zwierząt zamiast kostek może mieć jedną obiektywną wadę: czytelność gry (czyli meeple vs pojemność heksa).
Kostki zostają, meeple zastąpią stożki do zaznaczania dominacji.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: PytonZCatanu »

sin pisze: 16 wrz 2021, 11:20
PytonZCatanu pisze: 16 wrz 2021, 11:16 Zastosowanie meeple zwierząt zamiast kostek może mieć jedną obiektywną wadę: czytelność gry (czyli meeple vs pojemność heksa).
Kostki zostają, meeple zastąpią stożki do zaznaczania dominacji.
Ooo, tego nie doczytałem. Według mnie to fantastyczna wiadomość, bo stożek (czy własnie pojedynczy meeple) nigdy nie był problemem. Nie powinno w takim razie mieć to wpływu na czytelność.

A samo "spersonalizowanie" gry w ten sposób wydaj się być zupełnie naturalne.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: japanczyk »

bogas pisze: 16 wrz 2021, 11:00 Być może. To tylko naście lat obserwowania rynku gier, a nie konkretne dane liczbowe. Zmiana tytułu, grafik i dołożenie meepli mamuta, mrówki itd. ma jednak konkretny cel i nie jest to bynajmniej zrobienie dobrze geeekom, którzy dawno mają wersję EN.
To jest oczywiste, ja sie nie obraze, ze bede mógł pewnie szybko kupić taniej używkę (chyba, ze sie wyprzeda w przedsprzedaży)
bogas pisze: 16 wrz 2021, 11:00 A jaki ma cel już pisałem, a Phalanx wie co robi.
Czy wie co robi to nie byłbym taki pewien. Mają sporo missów jeśli chodzi zarówno o podejście do klienta jak i decyzje wydawnicze (Toskania i przedruk planszy, Tortuga 2199, LoH). Wypełniają pewną niszę, niestety jeśli chodzi o jakość wydania bywa z tym... różnie.

No ale z takimi osadami zaczekajmy na wydanie. Póki co po prostu tytuł wzbudza emocje i dyskusje.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: detrytusek »

bogas pisze: 16 wrz 2021, 11:00 To nie jest zależność liniowa. I nie przeczę sobie tylko tobie, bo wciąż uważam, że bardzo mała liczba ludzi będzie grę sprzedawało na rynku wtórym, pomimio tego, że ta będzie kurzyła się na półce.
Jeśli to wg Ciebie nie przebiega liniowo to jak? Wracamy do opcji nie chcę ale nie sprzedam? Usadnij tę imo karkołomną tezę.
Tak naprawdę nasze tezy wiele się od siebie nie różnią. Owszem jeśli nakład się wyprzeda na pniu to wydawca liczy dolary i rynek wtórny go średnio interesuje ale wystarczy jeden mały szczegół, który nie zagra, a mianowicie nakład się sprzeda tylko częściowo i nagle rynek wtórny zaczyna odgrywać ważniejszą rolę. Zdajesz się nie dostrzegać tej drobnej różnicy bo na teraz powiedzmy obie opcje są realne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Bruno »

Ja rozumiem, że dziś, kiedy niemal każdy uzbrojony jest w łącze internetowe, jest duże ciśnienie na używanie argumentów z zakresu "bezstronnej (rzekomo) nauki", bo każdy ma do niej łatwy dostęp.

Ale po pierwsze:
- możliwość wyguglania interesujących nas terminów (z której to sam często korzystam) nie czyni jeszcze naszej wypowiedzi 'naukową' (w domyśle: słuszną). W nauce istnieje jeszcze coś takiego jak "metoda". Szafowanie definicjami bez rozumienia kontekstu i tradycji ich użycia jest tak samo słuszne i wartościowe, jak... recenzja gry po jednej rozgrywce. Niby można, ale potem jest gównoburza na forum :wink:

Nota bene @japanczyk: etymologia słowa władcy/władza jest tu również po stronie Phalanxa :wink:
Dla spragnionych źródeł naukowych i słownikowych:
https://sjp.pwn.pl/sjp/wladza;2536844.html (4. znaczenie)
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adza (1. zdanie :D )

Tak się składa, że w języku polskim znane są już i używane określenia typu "władcy przestworzy" i odbiorca łatwo domyśla się, że nie chodzi tu o bogów 'w niebiesiech', ale np. o pilotów wojsk lotniczych.
Podobnie jest z "Władcami Ziemi", co do których potencjalny klient, szczególnie widząc kapitalną okładkę tej gry, łatwo zrozumie, że mowa m.in. o prehistorycznych wielkich i groźnych gadach.

Tak naprawdę, 'malkontenci' polonizacji tego tytułu próbują drapować w szaty 'naukowości' dyskusję wyłącznie o gustach.

A po drugie:
- tytuł gry planszowej nie musi, a nawet nie powinien, być nazbyt naukowy czy naukowo ścisły. Zapominacie chyba, że to jest komercyjna rozrywka, a nie seminarium leśników. Tytuł i okładka mają przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta i moim zdaniem Phalanx ten cel osiągnie.

Cała ta dyskusja, jak już pisałem, jest jałowa niczym muł, bo ten pociąg już Wam odjechał, koledzy krytykanci.

Niemniej biorę w niej udział w nadziei, że żywotność wątku przełoży się na zainteresowanie tą niełatwą grą. Po prostu uważam, że za czyny odważne należy się nagroda. A takim odważnym czynem ze strony Phalanxów jest nie tylko decyzja o wydaniu polskiej wersji DS (podobnie jak wydanie MK czy FCM przez Portal), ale też odświeżenie jej szaty graficznej i zgrabne przetłumaczenie tytułu (doceniam też, że w ogóle zdecydowali się go przetłumaczyć).

Zatem - spierajmy się ku lepszej sprzedaży! :D

PS.
To jest odpowiedź na głosy z 3. strony wątku, ale w międzyczasie dyskusja skręciła trochę w bok :wink:
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2021, 14:26 przez Bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: PytonZCatanu »

Przywołano przykłady użycia w języku popularnonaukowym, słownik języka angielskiego, słownik języka polskiego, słownik języka łacińskiego, definicje naukową "dominacji", definicje użytą na wikipedii.

Wszystkie one są zbieżne. Nie potrafię zrozumieć reakcji wyparcia. Jedyne co mi przychodzi do głowy to chęć (być może podświadoma) obniżenia wartości nowej edycji i uzyskania w ten sposób korzyści wobec tej już posiadanej.

Dla mnie temat zamknięty, choć zajrzę jeszcze tutaj zobaczyć, co ktoś odpisał na posta Bruno (bo może to być zabawne).
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: japanczyk »

Bruno pisze: 16 wrz 2021, 13:42 Nota bene @japanczyk: etymologia słowa władcy/władza jest tu również po stronie Phalanxa :wink:
Dla spragnionych źródeł naukowych i słownikowych:
https://sjp.pwn.pl/sjp/wladza;2536844.html (4. znaczenie)
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adza (1. zdanie :D )
Super, dominacja zawiera się w słowie władza, władza nie zawiera się w słowie dominacja
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dominacja
https://sjp.pwn.pl/szukaj/dominacja.html

Ja nie mówie, że to zły tytuł - tytuł spoko, decyzje marketingową doskonale rozumiem, tak samo jest nią odświeżenie szaty graficznej, na które pewnie poszło niemało hajsu.
Po prostu mi osobiście się ona nie podoba i uważam, że może odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego. Ale mam nadzieje, ze sie bede mylił ;-)
Bruno pisze: 16 wrz 2021, 13:42 Podobnie jest z "Władcami Ziemi", co do których potencjalny klient, szczególnie widząc kapitalną okładkę tej gry, łatwo zrozumie, że mowa o prehistorycznych gadach.
Widzisz, ale to ejst świetny punkt - bo wszyscy widząc tę okładką myślą - kufa, dinozaury! a tam... no nie ma dinozaurów ;-)
Bruno pisze: 16 wrz 2021, 13:42 Cała ta dyskusja, jak już pisałem, jest jałowa niczym muł, bo ten pociąg już Wam odjechał, koledzy krytykanci.
Każdy myślę jest tego świadom ;-) Warto jednak zwrócić uwagę na to, ze nie wszyscy są fanami takich zagrywek.
To tak jak Markiz de Kot w tłumaczniu portalu zamiast Markizy de Kot - ludzie zwrócili uwagę, Portal się ogarnął. Oczywiscie tytuł to inna sprawa, ale jednak.
PytonZCatanu pisze: 16 wrz 2021, 13:59 Przywołano przykłady użycia w języku popularnonaukowym, słownik języka angielskiego, słownik języka polskiego, słownik języka łacińskiego, definicje naukową "dominacji", definicje użytą na wikipedii.
Wszystkie one są zbieżne. Nie potrafię zrozumieć reakcji wyparcia.
Nie, nie są zbieżne - zapoznaj się z definicją słowa zbieżny, nie są też tożsame - oznaczają dwie różne, odmienne rzeczy, mimo, że dominacja zawiera się we władzy, to władza nie zawiera się w dominacji.
PytonZCatanu pisze: 16 wrz 2021, 13:59 Jedyne co mi przychodzi do głowy to chęć (być może podświadoma) obniżenia wartości nowej edycji i uzyskania w ten sposób korzyści wobec tej już posiadanej.
Dorabiasz sobie argument do swojej tezy.
Ja na przyklad nie mam DS, bo czekałem na polską wersję - i pewnie znajdzie się w mojej kolekcji, ale nie jestem przekonany czy spodoba mi się w tym wydaniu.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Bruno »

japanczyk pisze: 16 wrz 2021, 14:03 Ja nie mówie, że to zły tytuł - tytuł spoko, decyzje marketingową doskonale rozumiem, tak samo jest nią odświeżenie szaty graficznej, na które pewnie poszło niemało hajsu.
Po prostu mi osobiście się ona nie podoba i uważam, że może odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego. Ale mam nadzieje, ze sie bede mylił ;-)
O widzisz, i tu (gdzie wytłuszczone) to się zgadzamy.
Ja też twierdzę, że Wasza krytyka wynika przede wszystkim z innych (Waszych) odczuć/gustów językowych, a próba jej podbudowy za pomocą słowników była tyleż niepotrzebna co nietrafiona.
japanczyk pisze: 16 wrz 2021, 14:03
Bruno pisze: 16 wrz 2021, 13:42 Podobnie jest z "Władcami Ziemi", co do których potencjalny klient, szczególnie widząc kapitalną okładkę tej gry, łatwo zrozumie, że mowa o prehistorycznych gadach.
Widzisz, ale to ejst świetny punkt - bo wszyscy widząc tę okładką myślą - kufa, dinozaury! a tam... no nie ma dinozaurów ;-)
No, niektóre zwierzaki na oryginalnej okładce nie są chyba całkiem współczesne (?), ale zgoda - skreślmy więc słowo "prehistoryczne" z mojej poprzedniej wypowiedzi. Tuszę, że nie zmienia to jej wymowy :D

japanczyk pisze: 16 wrz 2021, 14:03 Warto jednak zwrócić uwagę na to, ze nie wszyscy są fanami takich zagrywek.
To tak jak Markiz de Kot w tłumaczniu portalu zamiast Markizy de Kot - ludzie zwrócili uwagę, Portal się ogarnął. Oczywiscie tytuł to inna sprawa, ale jednak.
Ale jakich 'zagrywek' :?: Rozumiem, że w przypadku Markiza/Markizy to był po prostu błąd (rodzaju) w edycji Portalu, który należało poprawić. Ale w polskim tytule WZ (zacznijmy się przyzwyczajać do tego skrótu :wink: ) nie ma błędu :wink:

Tak czy owak, dziękuję za racjonalny głos w dyskusji!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: EVOCATVS »

Też podstawowego DS nie mam i czekam na rozwój wydarzeń :D Na razie, angielska wersja dużo bardziej mnie zachęca. Nie wiem, co Phalanxy musieliby wrzucić do pudełka, żeby mnie do swojej przekonać.
Bruno pisze: 16 wrz 2021, 14:23 No, niektóre zwierzaki na oryginalnej okładce nie są chyba całkiem współczesne (?), ale zgoda - skreślmy więc słowo "prehistoryczne" z mojej poprzedniej wypowiedzi. Tuszę, że nie zmienia to jej wymowy :D
Jak już czepiam się definicji, to tu też nie odpuszczę ;) Występujące tutaj zwierzęta można nazwać prehistorycznymi, bo akcja gry dzieje się 90000 lat pne, a okres prehistoryczny zaczął się dużo wcześniej, wraz z pojawieniem się pra-człowieka :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Bruno »

EVOCATVS pisze: 16 wrz 2021, 14:27
Bruno pisze: 16 wrz 2021, 14:23 No, niektóre zwierzaki na oryginalnej okładce nie są chyba całkiem współczesne (?), ale zgoda - skreślmy więc słowo "prehistoryczne" z mojej poprzedniej wypowiedzi. Tuszę, że nie zmienia to jej wymowy :D
Jak już czepiam się definicji, to tu też nie odpuszczę ;) Występujące tutaj zwierzęta można nazwać prehistorycznymi, bo akcja gry dzieje się 90000 lat pne, a okres prehistoryczny zaczął się dużo wcześniej, wraz z pojawieniem się pra-człowieka :)
Nas tu ganią czy chwalą? :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
pacholettti
Posty: 68
Rejestracja: 26 sty 2020, 11:41
Has thanked: 14 times
Been thanked: 26 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: pacholettti »

EVOCATVS pisze: 16 wrz 2021, 14:27 Też podstawowego DS nie mam i czekam na rozwój wydarzeń :D Na razie, angielska wersja dużo bardziej mnie zachęca. Nie wiem, co Phalanxy musieliby wrzucić do pudełka, żeby mnie do swojej przekonać.
Ale, że przez tytuł/okładkę nie kupisz? Chyba najważniejsza jest grywalność? A odpicowane meeple to chyba jeszcze lepiej dla samego komfortu grania. Tytuł może też mnie nie zachwyca, ale bez przesady. Poszła decyzja, że Phalanxy zmieniają tytuł na polski - to coś trzeba było wymyślić. Podejrzewam, że większość wolałaby zostać przy anglojęzycznym tytule, bo jest do niego przyzwyczajona (patrz Tyrani Underdarku :D ). A polskiego pasującego wszystkim i tak nie udało by się znaleźć.

PS. Okładka na plus - moim zdaniem oczywiście :wink:
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: EVOCATVS »

W sumie oryginał piękny nie jest, ale w oczy nie razi i jest czytelny, a grywalność ta sama, więc mi wystarczy. Do tego ma mniejsze pudełko co, dla mnie, jest sporym plusem. W Phalanxowej wersji tytuł bardzo mi się nie podoba, a okładki nie rozumiem, bo nie ma praktycznie nic wspólnego z rozgrywką. Co do mepelków to nie mam zdania, bo ich jeszcze nie widziałem, ale poczekam na więcej info o zawartości i, jeśli zdecyduję się na zakup DS, to rozważę jeszcze wersję. Tylko, na ten moment, Phalanx ma sporo do nadgonienia, bo, u mnie, ich obecne decyzje są na minus.

Co do Tyranów Underdarku, to miałem preorder na wersję PL, ale jak okazało się jak przetłumaczą tytuł, to zmieniłem na angielską. Decyzja o zostawieniu, w naszej wersji, tytułu Tyrants of the Underdark też mi się nie podoba, bo jak chcę wersję w konkretnym języku, to od A do Z :)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: KurikDeVolay »

Czy tu musi wejść osoba trzecia, bezstronna - bo gra spoza mojej ligii, żeby dać wam znać co tu się kroi? Garstka maniaków skreśla właśnie wydanie gry które mogłoby pomóc spopularyzować tytuł w kraju, bo nie podoba im się okładka (wtf? Ile ją widzicie? 30s przed grą?) i przetłumaczony tytuł? To już nie czepianie się baboli na kartach czy planszach (słuszne) , ale wyższy poziom... Jak oglądacie film z Brucem Willisem to też wołacie bliskich, że zaczyna się "umrzyj sztywny"?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: japanczyk »

Ale kto tu skresla gre po okładce czy tytule?
Zwyczajnie wyrażamy opinie na forum dyskusyjnym na temat, który nas interesuje
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: detrytusek »

KurikDeVolay pisze: 16 wrz 2021, 20:44 Czy tu musi wejść osoba trzecia, bezstronna - bo gra spoza mojej ligii, żeby dać wam znać co tu się kroi? Garstka maniaków skreśla właśnie wydanie gry które mogłoby pomóc spopularyzować tytuł w kraju, bo nie podoba im się okładka (wtf? Ile ją widzicie? 30s przed grą?) i przetłumaczony tytuł? To już nie czepianie się baboli na kartach czy planszach (słuszne) , ale wyższy poziom... Jak oglądacie film z Brucem Willisem to też wołacie bliskich, że zaczyna się "umrzyj sztywny"?
Wdech, wydech...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: EVOCATVS »

To nie skreślanie wydania, tylko, jako że będą dwie wersje na rynku, wybranie tego, które bardziej się spodoba. Odwracając temat, to mamy skreślić wersję angielską tylko dlatego, że Phalanxy wydają też tę grę po polsku, niezależnie jak im to wyjdzie?
No i, moim zdaniem, popularyzowanie gry u nas może się odbywać niezależnie od tego w jakim języku będziemy ją mieli :)
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Gamleer »

Ja jestem wdzięczny Phalanxy za zmianę wydania, ponieważ tylko w ten sposób mogę zachęcić dzieci do grania DS. Proszę o jeszcze więcej figurek lub meepli zwierzaków!!
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Dianne »

Widzieliśmy pudełko polskiej edycji na live Planszowych Newsów z Phalanx i było :OOOO a potem "Bierzem". Na live pojawiła się też sugestia, że okładka DS Marines będzie się jakoś łączyła/wiązała z Władcami Ziemi. Nam się podoba. Nie wiem jak z kwestiami licencyjnymi, ale myślę, że gdyby Phalanx wydał tę wersję także na rynek anglojęzyczny to spokojnie sprzedałaby się za granicą. Dominant Species to tytuł, który zdecydowanie zasługuje na odświeżone wydanie. Myślę, że to trochę jak z GWT - nam jako ogranym w starą wersję, nowa podchodzi bardzo średnio, ale ktoś kto spojrzy na tę grę pierwszy raz, sięgnie po nową edycję, bo wygląda bardziej "świeżo". Podobnie było z "Zamkami Burgundii". Mózg przyzwyczaja się do tego co zna i przed "remake'iem" będzie się bronił. Czysta fizjologia. Ja w DS nie grałam nigdy, dla mnie stare wydanie trąci myszką, gdyby ktoś postawił przede mną te dwie okładki to złapałabym Władców Ziemi. Chociaż przyznaję, że gdyby zostawiono na okładce tylko tytuł oryginalny to te duże, żółte literki robiłyby "epickie" wrażenie.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: bardopondo »

Gamleer pisze: 17 wrz 2021, 08:21 Ja jestem wdzięczny Phalanxy za zmianę wydania, ponieważ tylko w ten sposób mogę zachęcić dzieci do grania DS. Proszę o jeszcze więcej figurek lub meepli zwierzaków!!
:shock:
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: kdsz »

Pamiętam, że lata temu wyszła gra dla dzieci z pompatycznym tytułem "Mare Balticum". Zgrzytało, ale szybko się przyzwyczaiłem. Tu mamy trend odwrotny. Ale jeśli ci infantylni "Władcy Ziemi" sprzedadzą grę, to jedynym skutkiem ubocznym polonizacji będą poobgryzane paznokcie i powyrywane włosy z nerdowskich ciał. Można zaakceptować taki koszt.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: konradstpn »

Gamleer pisze: 17 wrz 2021, 08:21 Ja jestem wdzięczny Phalanxy za zmianę wydania, ponieważ tylko w ten sposób mogę zachęcić dzieci do grania DS. Proszę o jeszcze więcej figurek lub meepli zwierzaków!!

A jak dzieciaki zgubią jakiegoś pelikana z NY Zoo będzie jak znalazł czym zastąpić.
Gram, więc jestem.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Argue »

W grę nie grałem, znam jedynie z BGG i recenzji, i dla mnie tytuł jak i okładka sugerują, że w pudełku powinniśmy znaleźć nieco inną grę niż tą, którą DS w istocie jest :)

Sam tytuł i jak i okładka niby nie są złe (pudło w sumie całkiem dobrze się prezentuje), ale czuję dysonans i zgrzyt widząc je, a wiedząc jaka jest zawartość gry.
ODPOWIEDZ