Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: PytonZCatanu »

japanczyk pisze: 18 wrz 2021, 22:31
Strike pisze: 18 wrz 2021, 22:16 Zaznaczam raz jeszcze tytuł jest 100% poprawny ale Wy wszyscy grający w XX gier rpg fantasy czy oglądający ten gatunek itp macie takie skojarzenia a nie inne tyle.
Ja nie rozumiem jednego, czy wy czytacie ze zrozumieniem?
Czy ktoś zarzuca niepoprawnosc w jakimś aspekcie tytulu?
Brzuch mnie rozbolał ze śmiechu.

Przecież można przeczytać posty na stronach 1-3, a ty bierzesz w dyskusji udział od początku, więc nie możesz nie wiedzieć że jest inaczej.

Więc po co tak pisać?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Jareks1985 »

Okłada jest słaba i nie stoi obok najnowszych trędów - oszczędna kreska, proste kontastujące plamy. Tutaj mamy grafikę jak by z rendera. Gra opowiada o przemianie i powstawaniu gatunków w erze Plejstocenu - nie było wtedy dinozaurów!. Oko dinozaura nic nie mówi jak i sam podtytuł o grze. Gra z szanowanej marki robi się no-nameowym produktem z słabym graficznie wydaniem lokalizacyjnym, o ile oryginałowi brakowało graficznego szlifu to ten poszedł za daleko w Phalanxowym wydaniu. Oczekiwałem nieco wyważonego graficznego podejścia a tu mamy kompletną rewolucje, która dla wtajemniczonych bedzie pozycja obowiazkową ale dla przeciętnego gracza stanie się tytułem jak każdy inny. Ja bym zrezygnował z oka dinozaura na korzyść głowy mamuta z na białym tle z napisem dominant species, a marine głowa ośmiornicy na niebieskim tle. Tło mogło być planem akcji jak wulkany czy zlodowacenie, ale to dodatkowa historia. Nie mniej podtytuł jest nieakceptowalny.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2021, 23:29 przez Jareks1985, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: japanczyk »

PytonZCatanu pisze: 18 wrz 2021, 23:04 Przecież można przeczytać posty na stronach 1-3, a ty bierzesz w dyskusji udział od początku, więc nie możesz nie wiedzieć że jest inaczej.

Więc po co tak pisać?
Polecam przeczytać ponownie dyskusje ze stron 1-3
Niepoprawny =/= nietrafiony
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: playerator »

Również pokusiłem się o zrobienie testu na niegeeku w wieku studenckim. Wrzucam tutaj, jako mały feedback dla wydawcy.

P: Jak myślisz, o czym jest ta gra?
O: O smokach.

Oczywiście, najprawdopodobniej na spodzie pudełka będzie zamieszczone sprostowanie :P
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Gamleer »

To zdjęcie krokodyla byłoby idealną okładką dla DS.
Obrazek
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Otorek »

Nie sprawdzałem, ale może skojarzenie ze smokiem jest celniejsze niż z dinozaurem, w końcu waran z Komodo zwany jest smokiem :P
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Trolliszcze »

japanczyk pisze: 18 wrz 2021, 22:31Nikt wydawcy nie uczy jak ma gry wydawać, ale wyrażenie swojej opinii jeszcze nikogo nie zabiło, a daje tez znak wydawcy o tym co gracze sadza
Jak widac odbior okładki i tytulu jest w większości pozytywny i to się liczy, ale deprecjonowanie negatywnych głosów jest tez nie na miejscu
Ale tak zupełnie serio - po co wydawcy ten znak? Tym bardziej w sytuacji, gdy - jak sam piszesz - odbiór jest generalnie pozytywny. Co ten znak wnosi? No, niektórym się nie podoba - a kiedy to ostatnio coś się podobało wszystkim na raz? Kręcić nosem można (i nawet wypada!) na błędy w tłumaczeniach (bo bywają), na okładki rysowane przez Franza (plansze i inne elementy może sobie robić :P), generalnie na rzeczy, które w jawny sposób gwałcą zasady języka lub poczucie estetyki. Rozumiem jeszcze krótki komentarz typu: "Nie podoba mi się", ale żeby tracić czas na dyskutowanie o tym, czy się ze smokiem kojarzy, czy nie, to jednak trzeba tego czasu mieć w nadmiarze. Jeśli tak rzeczywiście jest, to Wam szczerze zazdroszczę! Choć osobiście bym wolał, żebyście ten nadmiar spożytkowali na pisanie ciekawych postów o grach, a nie przekomarzanie się, czyja żona ma rację.

Ja wcale nie deprecjonuję głosów niezadowolenia - nie każdemu taki styl okładki czy tytuł musi się podobać. Natomiast cała otoczka tej dyskusji to jednak trochę dziecinada. Pro tip: nie musicie udowadniać wszystkim wokół, że Wasze niezadowolenie ma solidne i niezaprzeczalne podstawy. Zasadniczo to nawet nie musi ich mieć.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Fojtu »

Szczerze mówiąc to nie wiem gdzie jest ten pozytywny odbiór okładki i tytułu.

Część osób narzeka, że tytuł i okładka kiczowa
Część osób broni, że jest ok. Odbieram to bardziej jako po prostu akceptację tytułu i tyle
Nikt chyba nie napisał, że super ekstra i to jest dla nich idealne tłumaczenie i cud miód okładka.

Dla mnie większość osób to najbardziej się cieszy na sam fakt wydania i przyjmie tę grę nawet jakby miała jednorożca na okładce.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Bruno »

Fojtu pisze: 19 wrz 2021, 19:46 Szczerze mówiąc to nie wiem gdzie jest ten pozytywny odbiór okładki i tytułu.
No przecież sam go odnotowałeś:
Fojtu pisze: 19 wrz 2021, 19:46 Część osób broni, że jest ok. Odbieram to bardziej jako po prostu akceptację tytułu i tyle
A względem tego:
Fojtu pisze: 19 wrz 2021, 19:46 Nikt chyba nie napisał, że super ekstra i to jest dla nich idealne tłumaczenie i cud miód okładka.
... ja napisałem i mogę powtórzyć: okładka jest kapitalna, a tytuł w pełni akceptuję :D

Tak, to jest POZYTYWNY odbiór.

No i ciekaw jestem tych przykładów, gdy tłumaczenie tytułu gry przywitane zostało owacją! :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: playerator »

Trolliszcze pisze: 19 wrz 2021, 19:11 Ale tak zupełnie serio - po co wydawcy ten znak? (...)
Zajrzyjmy do pierwszego posta. Po co twoim zdaniem wydawca wrzuca projekt okładki na forum?

Trolliszcze pisze: 19 wrz 2021, 19:11 (...) Rozumiem jeszcze krótki komentarz typu: "Nie podoba mi się", ale żeby tracić czas na dyskutowanie o tym, czy się ze smokiem kojarzy, czy nie, to jednak trzeba tego czasu mieć w nadmiarze (...)
A może warto poświęcić trochę tego czasu, żeby wpis miał jakąś wartość merytoryczną? Bo kiedy napiszę co i dlaczego mi się nie podoba, to będzie lepsza informacja, niż zdawkowe "nie podoba mi się".
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Szewa »

Trolliszcze pisze: 19 wrz 2021, 19:11 Rozumiem jeszcze krótki komentarz typu: "Nie podoba mi się", ale żeby tracić czas na dyskutowanie o tym, czy się ze smokiem kojarzy, czy nie, to jednak trzeba tego czasu mieć w nadmiarze.
Jakby ktoś napisał komentarz typu "Nie podoba mi się" to zaraz była by lawina odpowiedzi, że "o lol, nawet nie umie uargumentować swojego niezadowolenia".
Trolliszcze pisze: 19 wrz 2021, 19:11 Pro tip: nie musicie udowadniać wszystkim wokół, że Wasze niezadowolenie ma solidne i niezaprzeczalne podstawy. Zasadniczo to nawet nie musi ich mieć.
I można by odpowiedzieć "vice versa", nie musicie udowadniać wszystkim wokół, że Wasze zadowolenie ma solidne i niezaprzeczalne podstawy. A jednak to się dzieje, a dlaczego? Otóż forum jest do dyskutowania i wymieniania poglądów.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: PytonZCatanu »

Szewa pisze: 20 wrz 2021, 07:41
Trolliszcze pisze: 19 wrz 2021, 19:11 Rozumiem jeszcze krótki komentarz typu: "Nie podoba mi się", ale żeby tracić czas na dyskutowanie o tym, czy się ze smokiem kojarzy, czy nie, to jednak trzeba tego czasu mieć w nadmiarze.
Jakby ktoś napisał komentarz typu "Nie podoba mi się" to zaraz była by lawina odpowiedzi, że "o lol, nawet nie umie uargumentować swojego niezadowolenia".
Bo (jak to mówią) czasem lepiej wyglądać głupio, niż coś powiedzieć i rozwiązać wszelkie wątpliwości. 🙂
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: kdsz »

Dla zwiększenia próby badawczej zapytałem córkę i żonę z czym im się kojarzy okładka. W obu przypadkach założyły, że jest to gra, w której kluczową rolę odgrywają smoki. Przy czym żona, po tym jak przeczytała angielski tytuł napisany drobną czcionką u góry ilustracji, wykonała reasumpcję i stwierdziła, że jednak tematem są najpewniej dinozaury.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: farmer »

Choć mi tytuł się podoba, okladka też jako tako (chwytliwa i ładna, ale jest zbyt duszna, bez rozmachu) to w teście żony otrzymałem natychmiast odpowiedź "smoki".

PS
Kiedy ktoś w końcu poda wynik "testu męża" :p
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: bardopondo »

Chociaż śmieszą mnie tu te merytoryczne i erystyczne akrobacje, zaintrygowny zostałem testem żony.
Cytuje jego wynik :
- O czym ta gra może być?
- eee, może o Grze o Tron.
-No, ale napisane tu jest Władcy Ziemi.
- Znowu coś z Wladcą Pierścieni ?
- Tam było chyba Śródziemie.
- Nie wiem w takim razie, jakieś zwierzaki.
(Potem jej elaborat o tym że to wszystko jest i tak na jedno kopyto i już w ogóle straciła orientację jakie gry mamy w domu i co chcę kupić...).
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: kmd7 »

Test żony wykonany.
Pytanie brzmiało: o czym może być ta gra?
Odpowiedź: o smoku.
Ja: ale to - w skrócie - gra o dominacji jednych zwierząt nad innym.
Żona: to dlaczego tam jest smok?

Dla mnie za to grafika z pudełka kompletnie zwisa i powiewa ;). Ale to może dlatego, że wiem, o czym jest ta gra i pudełko jest mi absolutnie obojętne.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: jax »

Coraz więcej wskazań na smoki, ale żadnego na Reptilianina z kosmosu.

To bardzo budujące!
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: bardopondo »

jax pisze: 20 wrz 2021, 21:24 Coraz więcej wskazań na smoki, ale żadnego na Reptilianina z kosmosu.

To bardzo budujące!
Znasz jakąś grę o Reptilianinach?, poszukuje jakieś, ja i moi ziomkowie jesteśmy wielkimi fanami tego settingu a ja żadnej nie znam ;(
Spoiler:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: jax »

bardopondo pisze: 20 wrz 2021, 22:15 Znasz jakąś grę o Reptilianinach?, poszukuje jakieś, ja i moi ziomkowie jesteśmy wielkimi fanami tego settingu a ja żadnej nie znam ;(
Przykro mi, nie znam.
Na pewno są co najmniej dziesiątki, ale nie obracam się w kręgach 'ameri-trashowych'.

Nie trać nadziei. Rozglądajcie się dalej!
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: vnzk »

Skoro rozwinęła się zabawa, to i ja zapytałem żony:
- O czym jest ta gra?
- (po chwili namysłu) No o dinozaurach
- A skąd ta myśl?
- Bo jest oko dinozaura i napis "Dominant species"
- Ok, chociaż to oko krokodyla
- To była moja druga myśl
W DS nie grałem (zaznajamiałem się jedynie), rozumiem sentyment obrońców oryginału, jednak wydaje mi się, że dla graczy, którzy nie mieli z nim styczności, odświeżona wersja może po prostu bardziej zahaczać uwagę. I nawet nie chodzi o osoby, które miałyby ją kupić oceniając po samej okładce (choć zazdroszczę takiej spontaniczności przy zakupach tego poziomu), a o te, którym będziemy chcieli tę grę przedstawić. W końcu nastawienie do rozgrywki zaczyna się mimowolnie już od pierwszych rzutów oka. A szybko możemy sprostować, że z okładki zerka na nas krokodylowaty a nie jego fantastyczny kuzyn. :wink:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: BOLLO »

Moje 3 grosze....dla mnie nazwa tytułu kompletnie nie trafiona. Pierwsze skojarzenia B.Chrobry itd. Okłada niestety tez do bani bo z góry sugerują że gady są najlepsze.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: FortArt »

Okładka piękna. Okładka tłumaczy tytuł. Razem jest intrygująco. Ale okładki widzi się rzadko. Częściej słyszy się samą nazwę.

Angielska nazwa obiecuje naukę w środku.

Polska nazwa obiecuje magię, fantastykę, herosów.

No i jest pretensjonalna.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: detrytusek »

Jako, że spodobały mi się testy na Żonach to u mnie przebiegło to tak:
- O czym jest ta gra?
- O dinozaurach - sugeruje to okładka i oba tytuły.

I w sumie racja.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: japanczyk »

detrytusek pisze: 25 wrz 2021, 10:27 - O dinozaurach - sugeruje to okładka i oba tytuły.
Szkoda, że w niej dinozaurów nie ma xD
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: detrytusek »

japanczyk pisze: 25 wrz 2021, 10:36
detrytusek pisze: 25 wrz 2021, 10:27 - O dinozaurach - sugeruje to okładka i oba tytuły.
Szkoda, że w niej dinozaurów nie ma xD
Dlatego proponuję założyć temat o słabym angielskim tytule :P
Gdyby nie okładka to ssałby równie mocno :D
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ