Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Abizaas »

qreqorek pisze: 24 lip 2021, 09:32 Ja po blisko 70 rozgrywkach, w większości przypadków trzyosobowo. Zgadzam się ze zdaniem bardopondo, jeśli dotosujesz swoją taktykę pod szybkie pasowanie aby wziąć ten kafel, a kolejną rundę pod późne pasowanie, aby nie dać innym tego kafla, to znacząco zaburzysz optymalizację i inni nadrobią twoje "łatwe" punkty w innym miejscu.

Obecnie w naszych grach rzadko schodzimy poniżej 160 punktów, o ile nie eksperymentujemy dla zabawy.
My rzadko zdobywamy powyżej 160 punktów, tzn regularnie się to zdarza, ale tylko co parę gier. Wydaje mi się też, że w grze na 3-4 osoby łatwiej zdobyć punkty niż w grze na dwie osoby, niby mamy większą konkurencję na torach technologii itd., ale mamy też więcej ładowania i więcej możliwych planet do zasiedlenia.

Ogólnie uwielbiam Gaję za to że z każdą grą da się progresować i grać coraz lepiej, jak w szachach. W bardziej losowych i prostszych grach szybko osiąga się pewien poziom z którego już nie da się wznieść wyżej. Paręnaście gier temu nie miałem pojęcia co robić Bescodami, a teraz coraz częściej ich wybieram, gdy pasuje mi układ planet.

A takie pytanko, gracie może z rebalansem? Na boardgamers.space da się włączyć grę z wariantem zbalansowanych frakcji, póki co jesteśmy średnio przekonani bo Rój dostał mocnego nerfa w dwuosobowej grze.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: dwaduzepe »

U mnie tez w grach dwuosobowych mniej punktow niz w czteroosobowych. Nawet zastanawialem sie z czego to wynika.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Abizaas »

dwaduzepe pisze: 24 lip 2021, 12:30 U mnie tez w grach dwuosobowych mniej punktow niz w czteroosobowych. Nawet zastanawialem sie z czego to wynika.
Ja wnioskuję, że mniej ładowania + mniej planet ogółem.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Filut »

Abizaas pisze: 24 lip 2021, 09:41 A takie pytanko, gracie może z rebalansem? Na boardgamers.space da się włączyć grę z wariantem zbalansowanych frakcji, póki co jesteśmy średnio przekonani bo Rój dostał mocnego nerfa w dwuosobowej grze.
Gry dwuosobowe Rojem to jakby wybrać 0,5 czystej i pętko kiełbasy śląskiej na romantyczny piknik z weganką. Może będzie fajnie obojgu, ale mało prawdopodobne. I analogicznie; wg. globalnych statystyk wspomnianej strony Ivits wygrywają ponad 70% takich partii (oraz ponad 60% dla 3-os, i około 32% dla 4-os - w tej ostatniej kategorii są na 3 miejscu za Taklonami (40%) i Ambasami (33%).

Co do wariantu "zbalansowanego" - moim zdaniem nazwa jest omylna, bo niczego nie balansuje, a głównie wzmacnia ni z gruchy ni z pietruchy niektóre frakcje, w tych punktach gdzie pomocy żadnej absolutnie nie potrzebują, np. mocnych Firaks i Bescods.

To co dostają Gleens i Lantydzi też jest "pomocą" z d..., Lantydami sporo partii widziałem gdzie wygrywali w kategorii "satelity", 4 tokeny na start im do tego wystarczą, zwłaszcza że łatwiej o szybki obieg.
Zwiększenie im kredytów o 2 wynika z dogmatycznego przekonania (i wyliczenia) że ich rzekomo najlepsze otwarcie to budowa PI w pierwszej rundzie. Tymczasem można wygrywać nimi budując Instytut w 3-5.

Osłabienie Itars wynika ze stereotypu popularnego na forach że to są niby mocarze w ch... Tymczasem statystyki takiego ich statusu nijak nie potwierdzają.

ps. gdyby ktoś szukał graczy on-line to zapraszam na priv. Ale ino szybkie partie turowe (jedna na max tydzień, dwa).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Filut pisze: 26 lip 2021, 10:42
Abizaas pisze: 24 lip 2021, 09:41 A takie pytanko, gracie może z rebalansem? Na boardgamers.space da się włączyć grę z wariantem zbalansowanych frakcji, póki co jesteśmy średnio przekonani bo Rój dostał mocnego nerfa w dwuosobowej grze.
Gry dwuosobowe Rojem to jakby wybrać 0,5 czystej i pętko kiełbasy śląskiej na romantyczny piknik z weganką. Może będzie fajnie obojgu, ale mało prawdopodobne. I analogicznie; wg. globalnych statystyk wspomnianej strony Ivits wygrywają ponad 70% takich partii (oraz ponad 60% dla 3-os, i około 32% dla 4-os - w tej ostatniej kategorii są na 3 miejscu za Taklonami (40%) i Ambasami (33%).

Co do wariantu "zbalansowanego" - moim zdaniem nazwa jest omylna, bo niczego nie balansuje, a głównie wzmacnia ni z gruchy ni z pietruchy niektóre frakcje, w tych punktach gdzie pomocy żadnej absolutnie nie potrzebują, np. mocnych Firaks i Bescods.

To co dostają Gleens i Lantydzi też jest "pomocą" z d..., Lantydami sporo partii widziałem gdzie wygrywali w kategorii "satelity", 4 tokeny na start im do tego wystarczą, zwłaszcza że łatwiej o szybki obieg.
Zwiększenie im kredytów o 2 wynika z dogmatycznego przekonania (i wyliczenia) że ich rzekomo najlepsze otwarcie to budowa PI w pierwszej rundzie. Tymczasem można wygrywać nimi budując Instytut w 3-5.

Osłabienie Itars wynika ze stereotypu popularnego na forach że to są niby mocarze w ch... Tymczasem statystyki takiego ich statusu nijak nie potwierdzają.

ps. gdyby ktoś szukał graczy on-line to zapraszam na priv. Ale ino szybkie partie turowe (jedna na max tydzień, dwa).
Można gdzieś przeczytać jakie zmiany wprowadza wariant zbalansowany dla poszczególnych frakcji?
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Filut »

Panie Pyton, zamiast sobie zawracać tym głowę lepiej dawaj on-line jakąś partyjkę 4-osobową ;)

link:
https://www.boardgamers.space/page/gaia ... n-variants

edit: widzę że autorem wspomnianego wariantu https://boardgamegeek.com/thread/232499 ... ons/page/1

jest typ, który w innym temacie popełnił niezwykle szczegółową dysertację o strategii wygrywającej Lantydami (że PI trzeba w drugiej rundzie i coś tam coś tam) i na moje pytanie ile razy wygrał w ten sposób? odpowiedział:
In about 300 games I've never seen the lantids win, let alone against strong players. This is just theorycrafting.

edit:

Wszedłem w dyskusję z teoretykami we wspomnianym temacie wspomnianego wariantu. Okazało się że mają rację a priori :)
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: sajlenthill »

bestea pisze: 13 lip 2021, 19:39 Czy wiadomo czego możemy spodziewać po dodruku? Będzie to jakieś odświeżenie czy dokładna kopia tego co było?
Czy coś się wyjaśnia w temacie dodruku? (kto? co? kiedy i dlaczego tak późno?)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

sajlenthill pisze: 16 wrz 2021, 09:25
bestea pisze: 13 lip 2021, 19:39 Czy wiadomo czego możemy spodziewać po dodruku? Będzie to jakieś odświeżenie czy dokładna kopia tego co było?
Czy coś się wyjaśnia w temacie dodruku? (kto? co? kiedy i dlaczego tak późno?)
Niestety nie. Nie jest znane jeszcze wydawnictwo.
Cantona
Posty: 42
Rejestracja: 23 lip 2018, 11:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Cantona »

Ale bedzie dodruk? Skad w ogole info ze dodruk Gaji bedzie? Moze plotka jakas poszła i jest powielana, bo gra legendaarna..? :(
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1902
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: tomuch »

Cantona pisze: 22 wrz 2021, 00:12 Ale bedzie dodruk? Skad w ogole info ze dodruk Gaji bedzie? Moze plotka jakas poszła i jest powielana, bo gra legendaarna..? :(
Sama informacja o polskiej wersji została ujawniona, ale wydawca jeszcze się nie ujawnił. Wieść została chyba podana przez Planszowe Newsy.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: eveni »

tomuch pisze: 22 wrz 2021, 00:27
Cantona pisze: 22 wrz 2021, 00:12 Ale bedzie dodruk? Skad w ogole info ze dodruk Gaji bedzie? Moze plotka jakas poszła i jest powielana, bo gra legendaarna..? :(
Sama informacja o polskiej wersji została ujawniona, ale wydawca jeszcze się nie ujawnił. Wieść została chyba podana przez Planszowe Newsy.
Na ich ostatnim live-ie było info, że może nawet już niedługo będą jakieś newsy na ten temat.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

1. Dodatek do Gai przesunięty na 2023 😔

2. W 2022 pojawi się nowy spin-off Terry, INNOWACJE

3. Nowe frakcje, nowe bajery.

Źródło: https://boardgamegeek.com/thread/272744 ... -expansion
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Filut »

4. Gaia Project jest w fazie alpha przed wprowadzaniem na Board Game Arena.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Filut pisze: 27 wrz 2021, 21:30 4. Gaia Project jest w fazie alpha przed wprowadzaniem na Board Game Arena.
Że co ????? Ale ty poważnie ???? Skąd wiesz?? :o
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Filut »

PytonZCatanu pisze: 27 wrz 2021, 21:32
Że co ????? Ale ty poważnie ???? Skąd wiesz?? :o
Panie, powróciwszy wieczór z planszówek nieraz zająknę się przy odpowiedzi na pytanie: Jak Ty wyglądasz?! ile piw wypiłeś?!

Ale... żebym miał blefować Tobie? Naprawdę... bolesna insynuacja.
Btw, to świetny news, pod warunkiem, że nowa implementacja nie zamknie "konkurencji". Jeśli do tego w przyszłości dojdzie to wielka szkoda.

edit: boardgamearena.com/forum/viewtopic.php?f=240&t=22679
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: bardopondo »

Ja tam na BGA nie lubię grać, ciężkie to, ma swoje niewygodnie UI. Orientowanie się w ostatnio wykonanych ruchach to dramat a i tworzenie gier i dobór przeciwników niesatysfakcjonujący.

Long Live BGS.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

bardopondo pisze: 27 wrz 2021, 22:06 Ja tam na BGA nie lubię grać, ciężkie to, ma swoje niewygodnie UI. Orientowanie się w ostatnio wykonanych ruchach to dramat a i tworzenie gier i dobór przeciwników niesatysfakcjonujący.

Long Live BGS.
1. BGA m system kontrolujący czas graczy i także system kar przekraczanie i porzucanie gier. Czyli coś, czego nam brakowało w lidze.

2. Nie wiem o jakich niesatysfakcjonujących graczach mówisz. Ja np. dużo gram w Rój, a tam grają najlepsi na świecie.

3. Minusem jest w niektórych grach (ale nie we wszystkich tak jest, nie wiem jak będzie w Gai) brak systemu ostatecznego zatwierdzenia ruchu.

4. Jest spis ostatnio wykonanych ruchów, można podejrzeć w każdej chwili.

Ps. Ma tez system tworzenia turniejów i lig 🙂
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: AntBehindLeaf »

No niech no wydawca nowego dodruku się ujawni wreszcie :D ! Bo mnie ciekawość zżera kiedy możemy się takiej petardy spodziewać :twisted:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: eveni »

AntBehindLeaf pisze: 05 paź 2021, 10:25 No niech no wydawca nowego dodruku się ujawni wreszcie :D ! Bo mnie ciekawość zżera kiedy możemy się takiej petardy spodziewać :twisted:
Gorzej jak jednak pojawi się informacja, że wydawca zrezygnował. Strasznie długo już ta cicza i oczekiwanie trwa :roll:
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: piogar »

eveni pisze: 05 paź 2021, 21:41
AntBehindLeaf pisze: 05 paź 2021, 10:25 No niech no wydawca nowego dodruku się ujawni wreszcie :D ! Bo mnie ciekawość zżera kiedy możemy się takiej petardy spodziewać :twisted:
Gorzej jak jednak pojawi się informacja, że wydawca zrezygnował. Strasznie długo już ta cicza i oczekiwanie trwa :roll:
Pierwszy powod jaki mi przyszedl do glowy po zrobieniu tajemnicy z wydawnictwa, to ze potencjalny wydawca nie jest pewny czy wyda gre i nie chce w razie czego byc obwinianym przez klientow.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: yaro_ »

Z komunikatu PN wynikało że gra ma od razu trafić do sprzedaży w tym wrześniu/październiku. Etap decyzji i druku już chyba za nimi, jakby się jeszcze zastanawiali to przy obecnych dostawach by napisali że będzie w 2022.

Chociaż w sumie to nie sprecyzowali o który wrzesień/październik im chodzi :roll:
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 441 times
Been thanked: 135 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: esubotowicz »

Przez PN zakwalifikowane jako 2021. Sydonia dała do zrozumienia w którymś wątku, ze wydawca jest (jej) znany.
Ewa
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Akwamarynowy »

Dokładnie się wsłuchuje jak coś mówią tym i początkowo była mowa że niebawem poznamy wydawcę i Gaja trafi do sprzedaży na przełom września i października. Ostatnio jednak padło chyba zdanie że z powodu problemów z transportem, dobrze jak w tym roku będzie na rynku.
Mam nadzieję że nie pokręciłem ale na 90% jestem przekonany że tyczyło się to właśnie Projektu Gaja.
John_S_PJK

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: John_S_PJK »

.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 14:06 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Pan_K »

John_S_PJK pisze: 22 paź 2021, 21:16 Zbliżamy się do końca października i przełomu z listopadem, czy gdzieś się pojawiła jakakolwiek nowa informacja o tym dodruku/sprzedaży/wydawnictwie czy nadal cisza i wszystko owiane taką samą tajemnicą?
https://planszostrefa.pl/pl/p/Gaia-Proj ... lska/13559
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ