FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Co byś mi kupił? (Max 2)

Food Chain Magnate
33
32%
Pax Pamir 2 ed
23
23%
Beyond The Sun
15
15%
Brazil
31
30%
 
Liczba głosów: 102

Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: PytonZCatanu »

Food Chain Magnate
Beyond The Sun
Pax Pamir 2ed
Brazil
Na początku ważne podkreślenie: ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ, ZE KAZDY Z TYCH GIER JEST ZUPEŁNIE INNA. Nie oczekuję więc żadnego prostego porównania.
To co je łączy to fakt, że każda z nich przykuła moją uwagę. Każda z innego powodu. Nie mam jednak jak ukryć wydatku 1000 zł przed żoną, więc mogę się zdecydować na 1, góra 2 z nich.

Czego oczekuję? Pomocy :)

Napiszę parę słów o każdej grze. Będę wdzięczny za komentarz, a nawet za tylko oddanie głosu. Każdy hint, który pomoże mi się zdecydować, będzie dla mnie bardzo pomocny 🙂
W co grywam? Moja topke znajdziecie.w stopce tego posta.
Food Chain Magnate

Nie grałem. Gra legendarna, klasyk, najważniejszy splotter. Z tego powodu chciałbym spróbować. Nie mam zielonego pojęcia czy mi się spodoba. Lubię ciężkie euro, ale ta gra jest wyjątkowa. Świetna cena wersji PL.

Minusy kupna: nie wydaje się wam, że będzie można tanio dostać z drugiej ręki, bo wielu ludzi się od niej odbije?

No i wygląd... Jak na grę 200+ wygląda fatalnie.
Beyond The Sun

Lubię gry o kosmosie. Ta gra zbiera dobre recenzje, jest ciekawa mechanicznie, orginalna.

Ale...czy czuć tam jakiś klimat kosmosu? Czy to wydanie nie jest zbyt smutne, jak u FCM?
Pax Pamir 2 ed

Jednyna gra z tej 4, która grałem. Mechanika na 8/10, wydanie gry 10/10. Najpiękniejsza gra ostatnich 12 miesięcy. Estetyczny majstersztyk.

Jednak...mam w grupie 2 egzemplarze. Gra specyficzna, zagram w nią z tymi samymi osobami, której już je mają. Jaki jest sens dublowania tylko dla kolekcjonowania?
Brazil

Nowość. Nieznany mi autor. Reklamowana jako gra euro 4x. Coś jak Archipelago - takie mam skojarzenia. A Archipelago lubię. Oryginalny temat - Brazylia, Ameryka Południowa - to powiew świeżości. Bardzo ładne wydanie. Czytałem instrukcje - fajne.

Gra jest jednak największą niewiadomą. Brak ciekawych recenzji w necie. Kot w worku.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2021, 12:16 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 423
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 168 times
Been thanked: 207 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Tachion »

W Beyond the Sun zagrasz online na BGA, jak masz premium albo znajomego co ma ;)
To jedyna gra z wymienionych, w którą grałem. A polecam, bo siedzi w moim top10. Więc najlepiej sprawdzić i mieć jeden problem z głowy. Tyle ode mnie.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Leser »

"Swojego" zachwalać nie będę, ale zaraz po Essen będę się starał zorganizować przedpremierowe granie w Kawadzieścia, więc Brazila będzie okazja spróbować.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Atk
Posty: 1400
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 496 times
Been thanked: 286 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Atk »

Co do gier ci nie pomogę. Sam wziąłem FCM, nad brazil się zastanawiam, w Paxach nie widzę tego fenomenu co wszyscy...

Ale wiem jak łatwo ukryć wydatki przed skarbówka domowa zwana żona. Polecam założyć Revolut. Co jakiś czas coś tam sobie wpłacisz, ktoś ci wisi kasę to na to konto ci przeleje i tak sobie zbierasz. Ja dodatkowo dostaje tam dietę w delegację więc na KS GF itp jak znalazl, bo obca walutę na tym koncie to nie problem.
Założenie darmowe, karta nie jest wymagana ale można zamówić za jakieś 25zl chyba.

Od siebie mogę polecic. Obecnie mam tylko problem z tłumaczeniem skąd kolejny tytuł na półce, bo już dużo mam "pożyczonych" od chłopaków które leżą miesiącami 😜
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: PytonZCatanu »

Leser pisze: 12 paź 2021, 13:13 "Swojego" zachwalać nie będę, ale zaraz po Essen będę się starał zorganizować przedpremierowe granie w Kawadzieścia, więc Brazila będzie okazja spróbować.
Bardzo ciekawa informacja. Będziesz wrzucał informacje na forum?

Zagrałbym 🙂
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Leser »

PytonZCatanu pisze: 12 paź 2021, 13:26
Leser pisze: 12 paź 2021, 13:13 "Swojego" zachwalać nie będę, ale zaraz po Essen będę się starał zorganizować przedpremierowe granie w Kawadzieścia, więc Brazila będzie okazja spróbować.
Bardzo ciekawa informacja. Będziesz wrzucał informacje na forum?

Zagrałbym 🙂
Tak, na pewno wrzucę info na forum.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Manietu »

Przyznam, że sam się waham między FCM (zamówione) oraz Brazil. Najbardziej ciekawi mnie, czy jest sens kupować Brazil, jeśli posiada się już Scythe z dodatkami. Mam na myśli oczywiście rozwiązania mechaniczne, a nie tematykę.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: rastula »

w sumie przyjąłbym każdą z nich - ale wszystkie oscylują w widełkach cenowych i wymagają takiego zaangażowania czasu/graczy, że kupię sobie pewnie jakiś model do sklejania :D...
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: karmazynowy »

To ktoś już grał w Brazil, że ma najwięcej głosów?
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Leser »

karmazynowy pisze: 12 paź 2021, 14:56 To ktoś już grał w Brazil, że ma najwięcej głosów?
Ja grałem już nie raz... ale nie głosowałem ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: PytonZCatanu »

Leser pisze: 12 paź 2021, 15:32
karmazynowy pisze: 12 paź 2021, 14:56 To ktoś już grał w Brazil, że ma najwięcej głosów?
Ja grałem już nie raz... ale nie głosowałem ;)
Pewnie nie dasz się namówić na krótki opis wrażeń 😉
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Leser »

PytonZCatanu pisze: 12 paź 2021, 15:42
Leser pisze: 12 paź 2021, 15:32
karmazynowy pisze: 12 paź 2021, 14:56 To ktoś już grał w Brazil, że ma najwięcej głosów?
Ja grałem już nie raz... ale nie głosowałem ;)
Pewnie nie dasz się namówić na krótki opis wrażeń 😉
Dam, ale z oczywistych powodów nie należy ich traktować jako wiarygodne, a przynajmniej bezstronne - tych, którzy nie wiedzą, informuję, że pracuję dla wydawcy, więc zależy mi, żeby tytuł chwycił.

Przede wszystkim jak dla mnie, gra ma bardzo niski próg wejścia (jak na swoją ciężkość). Zasad jest sporo, wyborów niemało, ale taki wstępniak reguł można przedstawić w parę minut, a potem wyjaśniać szczegóły w już w trakcie (oczywiście to działa tylko wtedy, gdy gracze zgodzą się zacząć pierwszą rozgrywkę bez kompletnej wiedzy o grze). Większość elementów jest bardzo intuicyjna.

Poza tym jest to zaskakująco elegancka gra z fajnie zazębiającymi się mechanizmami i krótką kołderką - generalnie byłem bardzo zaskoczony, że taki dizajn wyszedł od niemal debiutantów. W ogóle, testując grę po raz pierwszy byłem nastawiony na odbębnienie obowiązku i cześć - niszowa tematyka, wydawca z kraju, który dopiero rozwija planszowe skrzydła, nic z tego nie będzie. Rozgrywka jednak zweryfikowała pogląd i jako wydawnictwo zgodnie postanowiliśmy zaryzykować polonizację.

Z rzeczy, które warto wiedzieć. To nie jest typowy 4x. Na BGG można znaleźć definicję czegoś takiego, jak 3.5x - mamy konfrontację zbrojną, ale nie można innego gracza całkowicie wyeliminować. Z formalnego punktu widzenia ta definicja tutaj pasuje. Jeżeli miałbym jednak opisać rozgrywkę własnymi słowami, powiedziałbym, że jest to jednak ekonomiczne euro z konfrontacyjnym twistem - rzadko tu tak naprawdę walczymy, raczej szachujemy przeciwnika i stwarzając zagrożenie, wywieramy na niego presję, ograniczamy mu możliwości, wymuszamy konkretne ruchy. Oczywiście to wrażenia z rozgrywki w mojej grupie. Niewykluczone, że w innych krwawa jatka będzie bardziej odczuwalna.

Jak ktoś ma jakieś konkretne pytania, to oczywiście postaram się odpowiedzieć.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
_leigam_
Posty: 945
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: _leigam_ »

Spoiler:
A nieobiektywna opinia o skalowaniu? :wink:
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Atk
Posty: 1400
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 496 times
Been thanked: 286 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Atk »

Ja mam większy dylemat Clash of cultures czy Brazil Na FCM na szczęście budżet znalazł się wcześniej
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: seki »

Z podanych tytułów osobiście grałem tylko w FCM. Miałem w kolekcji ale już sprzedałem i nie czuje potrzeby mieć ponownie. Paxa znasz. Wydaje mi się, że tak jak Pax jest specyficzny tak FCM również i w oba tytuły warto zagrać zanim się kupi. Przynajmniej w momencie ograniczonego budżetu. Beyonce the sun to bezpieczniejszy wybór w ciemno,
bo bardziej typowe euro, które zbiera niemal wyłącznie pozytywne opinie. FCM może zachwycić a może również okazać się zbyt męczący i wyniszczający by czerpać satysfakcję. Ja po kilku partiach uznałem, że to ciekawy design ale kompletnie nie dla mnie. Czułem się jak w pracy a momenty całkowitej bezradności irytowały. Co z tego gdy innym razem się odkułem. Za każdym razem wstawałem od stołu zmęczony biznesową wojną.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: detrytusek »

seki pisze: 12 paź 2021, 23:30 Beyonce the sun
Ponoć druga edycja ma mieć taką okładkę :).
Spoiler:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 869
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 202 times
Been thanked: 305 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: konradstpn »

Leser pisze: 12 paź 2021, 16:02
PytonZCatanu pisze: 12 paź 2021, 15:42
Leser pisze: 12 paź 2021, 15:32

Ja grałem już nie raz... ale nie głosowałem ;)
Pewnie nie dasz się namówić na krótki opis wrażeń 😉
Spoiler:
Brzmi jak czteroosobowe Polis 😊
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 166
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: czarny kapelusz »

Aleś temat założył.
Poza Beyound The Sun rozkminiam właśnie ten sam problem.
FCM - tu walczę raczej żeby nie kupować bo choć bardzo chciał bym w to grać to nie widzę większych szans by reszta moich współgraczy się w to wciągnęła. Jednak walka do pierwszego błędu to chyba nie to czego od gry oczekujemy... A szkoda :cry:
Pax - czytam o tym, słucham o tym i chyba wezmę.
Brazil - tego "kota" też mam ogromną ochotę łyknąć. Czekam jednak jeszcze na jakąś przykładową rozgrywkę.

Wychodzi mi zatem, że trzeba będzie zakupić dwie z tej listy.
Pomóc pewnie nie pomogłem ale się wypowiedziałem :D
tomg
Posty: 406
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 126 times
Been thanked: 159 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: tomg »

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: zależy jakim jesteś graczem (z topki wynika że euroentuzjastą) i jakie gry masz już w kolekcji oraz z kim grasz :lol:
Ja ciekawostkę mogę powiedzieć że miałem prawie identyczny dylemat (tyle że CoC miast Brazil) i po szybkim rozpoznaniu wyszło mi:
1 CoC kupione (zero wątpliwości)
2 FCM kupione (bo brutalne, inne i chodzi na 2 osoby)
3 Pax Pamir lista rezerwowa
4 Beyond the Sun
Ale mam inny profil preferencji.
Na pocieszenie gry 1 i 2 są tańsze niż przewidywałem.

Wiem że nie pomogłem ...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: PytonZCatanu »

tomg pisze: 13 paź 2021, 12:04 Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: zależy jakim jesteś graczem (z topki wynika że euroentuzjastą) i jakie gry masz już w kolekcji oraz z kim grasz :lol:
Ja ciekawostkę mogę powiedzieć że miałem prawie identyczny dylemat (tyle że CoC miast Brazil) i po szybkim rozpoznaniu wyszło mi:
1 CoC kupione (zero wątpliwości)
2 FCM kupione (bo brutalne, inne i chodzi na 2 osoby)
3 Pax Pamir lista rezerwowa
4 Beyond the Sun
Ale mam inny profil preferencji.
Na pocieszenie gry 1 i 2 są tańsze niż przewidywałem.

Wiem że nie pomogłem ...
Niespodzianka: Clash of Cultures też mam zakupione w przedsprzedaży :mrgreen: Nie mam w kolekcji poważnej gry 4x, więc kiedy zobaczyłem dobra cenę (~380 zl) od razu się zdecydowałem a tym samym przynajmniej ta gra wypadła z moich wątpliwości - inaczej ten wątek byłby...MONUMENTALNY :lol:

Czy jestem eurograczem? Chyba tak, ale lubię też gry area control na mapie (INIS, Cyklady, Gra o Tron itp).
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Lothrain »

Skoro dwóch graczy w Twojej grupie ma już Pax Pamir, to chyba ten tytuł może poczekać. Ja bym na pierwszym miejscu stawiał Beyond the Sun, bo to wybitny tytuł, niezwykle regrywalny, ze sporą interakcją i nieoczywistymi wyborami. Nie wymaga też stałej ekipy, bo choć nowicjusz raczej nie wygra z wyjadaczem, to bawić się może równie przednio. Walka na planetach idzie na noże, wyścig po umiejętności na torze technologii dodaje smaczku, kuleje wykonanie, ale przynajmniej jest czytelne. Od FCM się odbiłem, może dlatego, że pierwszą rozgrywkę grałem z wyjadaczem właśnie, który rozsmarował innych po stole. Ale sama rozgrywka dawała odczucie "pracy", a nie rozrywki, choćby zaawansowanej. Temat mnie nie kręcił i jakbym był orłem biznesu, to bym się nim zajmował, a nie bawił w symulatory na planszy. Mimo, że lubię ciężkie euro, FCM mi nie leży. O Brazil wiem tyle, ile powiedziano dotąd w necie i brzmi zachęcająco, ale dopóki nie zagram, można tylko gdybać. Ze sprawdzonych tytułów zdecydowanie Beyond the Sun.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: Leser »

_leigam_ pisze: 12 paź 2021, 19:56
Spoiler:
A nieobiektywna opinia o skalowaniu? :wink:
Skalowanie jest okej, bo mapa jest modularna. Instrukcja przewiduje kilka standardowych ustawień w zależności od liczby graczy
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4533
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1686 times
Been thanked: 2120 times

Re: FCM/Brazil/Beyond The Sun/Pax Pamir

Post autor: PytonZCatanu »

Informacyjnie: kupiłem FCM. :mrgreen:

Zdecydowała partia na żywo.
ODPOWIEDZ