Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Pan_K pisze: 22 paź 2021, 22:07
John_S_PJK pisze: 22 paź 2021, 21:16 Zbliżamy się do końca października i przełomu z listopadem, czy gdzieś się pojawiła jakakolwiek nowa informacja o tym dodruku/sprzedaży/wydawnictwie czy nadal cisza i wszystko owiane taką samą tajemnicą?
https://planszostrefa.pl/pl/p/Gaia-Proj ... lska/13559
Nie jest to wersja polska, o którą pyta kolega.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Pan_K »

PytonZCatanu pisze: 22 paź 2021, 22:12
Pan_K pisze: 22 paź 2021, 22:07
John_S_PJK pisze: 22 paź 2021, 21:16 Zbliżamy się do końca października i przełomu z listopadem, czy gdzieś się pojawiła jakakolwiek nowa informacja o tym dodruku/sprzedaży/wydawnictwie czy nadal cisza i wszystko owiane taką samą tajemnicą?
https://planszostrefa.pl/pl/p/Gaia-Proj ... lska/13559
Nie jest to wersja polska, o którą pyta kolega.
No dobra. Przeczytałem posta, w którym nic o tym nie ma, a przeoczyłem kontekst.

Co prawda w tym przypadku język jest kompletnie obojętny, bo w grze nie ma ani słowa na żadnym elemencie. Ale rozumiem, że instrukcja może być ważna…
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Pan_K pisze: 22 paź 2021, 22:15
PytonZCatanu pisze: 22 paź 2021, 22:12
Nie jest to wersja polska, o którą pyta kolega.
No dobra. Przeczytałem posta, w którym nic o tym nie ma, a przeoczyłem kontekst.

Co prawda w tym przypadku język jest kompletnie obojętny, bo w grze nie ma ani słowa na żadnym elemencie. Ale rozumiem, że instrukcja może być ważna…
W tej całej historii ważne jest coś innego - w 2022/2023 będzie dodatek. Ważne, żeby był ktoś w Polsce kto to wyda i nie trzeba będzie dopłacać za wersję z zza granicy 🙂
kolosm
Posty: 318
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 486 times
Been thanked: 55 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: kolosm »

Ponieważ nabyłem ostatnio PG, powiedzcie mi czy człowiek jest się w stanie tego nauczyć po jednym przeczytaniu instrukcji?
Porównując z Wojną o Pierścień, tutaj po pierwszym czytaniu + wyśmienity filmy na YT Andrzeja (prawie 4h) było wsio całkiem ładnie ogarnięte...
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: XLR8 »

kolosm pisze: 23 paź 2021, 12:32 Ponieważ nabyłem ostatnio PG, powiedzcie mi czy człowiek jest się w stanie tego nauczyć po jednym przeczytaniu instrukcji?
Porównując z Wojną o Pierścień, tutaj po pierwszym czytaniu + wyśmienity filmy na YT Andrzeja (prawie 4h) było wsio całkiem ładnie ogarnięte...
PG ma naprawdę bardzo proste zasady. Jedyne o czym trzeba pamiętać to: zasieg dla sąsiadowania (leech) oraz jak cykl mocy.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: dwaduzepe »

kolosm pisze: 23 paź 2021, 12:32 Ponieważ nabyłem ostatnio PG, powiedzcie mi czy człowiek jest się w stanie tego nauczyć po jednym przeczytaniu instrukcji?
Porównując z Wojną o Pierścień, tutaj po pierwszym czytaniu + wyśmienity filmy na YT Andrzeja (prawie 4h) było wsio całkiem ładnie ogarnięte...
Wiesz, roznie ludzie czytaja, niektorzy nie potrafia czytac ze zrozumieniem, wiec ciezko ocenic jak jest z tym u Ciebie. Ja po pierwszym przeczytaniu ogarnalem gre, wiec da sie.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: sajlenthill »

kolosm pisze: 23 paź 2021, 12:32 Ponieważ nabyłem ostatnio PG, powiedzcie mi czy człowiek jest się w stanie tego nauczyć po jednym przeczytaniu instrukcji?
Porównując z Wojną o Pierścień, tutaj po pierwszym czytaniu + wyśmienity filmy na YT Andrzeja (prawie 4h) było wsio całkiem ładnie ogarnięte...
Da się ale trzeba pamiętać o kilku pobocznych aczkolwiek przydatnych zasadach, np. możliwości spalania many itp. Plus jest taki, że zdecydowana większość informacji jest na planszetkach graczy (spalanie many również) i na karcie pomocy. Jeśli opanujesz ikonografię (nie jest trudna) to będziesz ogarniał bez problemu.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: bardopondo »

Po przeczytaniu instrukcji 1x i nie posiadając jeszcze gryu siebie, byłem w stanie ją wytłumaczyć innym graczom. Ale wszyscy mieli już doświadczenia z Terrą Mysticą i dali radę pograć, oczywiście z dala od optymalnej gry.

Z doświadczenia wiem, że jedynym aspektem sprawiającym trudność jest awans na najwyższe pola torów technologii, pozyskiwanie zaawansowanych kafli technologii a wykorzystywanie zielonej strony kafelków federacji . Jakoś wiele osób myśli, że to się dzieje automatycznie wchodząc na szczyt.

Do merytorycznych sporów może dochodzić podczas tworzenia federacji, gdy zależy nam na dużej ilości satelit. Wtedy czasem dochodzi do sytuacji " tak nie możesz, tłumaczyłem ci ale to było zawiłe".

Poza tym gra to 8 akcji na krzyż przy czym jedna to pasowanie.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: NestorZolo »

Ja bym jeszcze dorzucił: opłaty rudy za etapy terraformacji w zależności od postępu na torze. Jeden mój współgracz miał na początku problemy z oddzieleniem tego od zasięgu i postępu na torze nawigacji. Także tych zasad jest trochę, ale po jednej grze wszystko się wyjaśni :P jeszcze z czarną planetą i kopalniami lantydów są na początku problemy typu: do czego się liczy ta kopalnie, a do czego tamte. Ja szczerze mówiąc miałem czas przeczytać dwa razy instrukcję przed grą :lol: ale warto było.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Moja ulubiona pułapka dla niedzielnych graczy:

Możesz wziąć zaawansowana technologia i awansować na 5 poziom toru jednym ruchem, ale do JASNEJ ANIELKI pamiętaj, że musisz mieć 2 zielone federacje 🙂

Acha, czarna planeta jest nowym RODZAJEM planety na potrzeby wszelkich punktowań.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3364
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: seki »

Na moim stole z kolei sprawiało problem zapamiętanie, że zasięg do sąsiedztwa (akcja pasywna) jest czym innym niż zasięg do budowania. No i kolega zbierze sobie te kilka postów i wie na co zwrócić uwagę. A tak ogólnie gra nie ma skomplikowanych zasad, łatwo się nauczyć i łatwo do niej wraca się nawet po bardzo długiej przerwie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Inaczej: zasady są skomplikowane. Ale są też spójne i logiczne, nowy nie zderza się z nimi jak np. u Felda.
Arius
Posty: 1439
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 312 times
Been thanked: 170 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Arius »

Też pytanie, czy nowa osoba grała wcześniej w Terra Mistyce? Znajomość tej gry na pewno pomaga.
kolosm
Posty: 318
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 486 times
Been thanked: 55 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: kolosm »

Dzięki za ciekawe odpowiedzi i info, wszystko zanotuję i zapamiętam!
Niestety nie grałem w Terra M ale słyszałem wiele dobrego.
Tak myślę, czy nie próbować sobie samemu na TTS ogarniać tryb solo wpierw, ale ponoć tu są znaczne różnice w zasadach względem "normalnej" gry.
Ktoś grywa(ł) w PG na TTS (Tabletop Simulator)?
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: bardopondo »

Grywał, wszystko fajnie, ale www.boardgamers.space rządzi bardziej, jeżeli chcesz ogarniać strategiczno - taktyczne smaczki, a nie użerać się z interfejsem TTS przez pierwsze 5 partii.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

vinnichi pisze: 27 paź 2021, 08:15 Środowy odcinek i tam Oskarżona. Gra widziana oczami zwykłych śmiertelników. Czy można grać w grę o kosmosie bez bitew? Bez eksterminacji?? 4x -3x = Projekt Gaja
Zapraszamy

Nie obejrzałem jeszcze filmiku, ale przeczytałem opis pod filmikiem i serce mi stanęło. Zachęcam.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3364
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: seki »

PytonZCatanu pisze: 27 paź 2021, 08:44
vinnichi pisze: 27 paź 2021, 08:15 Środowy odcinek i tam Oskarżona. Gra widziana oczami zwykłych śmiertelników. Czy można grać w grę o kosmosie bez bitew? Bez eksterminacji?? 4x -3x = Projekt Gaja
Zapraszamy

Nie obejrzałem jeszcze filmiku, ale przeczytałem opis pod filmikiem i serce mi stanęło. Zachęcam.
To mi wystarczy. Filmiku oglądać już nie muszę. I tu przewaga tekstu nad filmem. Wystarczy rzucić okiem by wiedzieć, że dalsze zglebianie jest stratą czasu.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: sajlenthill »

Ten podcast to dyskusja nad zarzutami zebranymi z internetu (w opisie filmu). Wystarczy obejrzeć (pierwsze 60s!) żeby się dowiedzieć :-)
Ostatnio zmieniony 27 paź 2021, 11:57 przez sajlenthill, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

sajlenthill pisze: 27 paź 2021, 11:07 Ten podcast to dyskusja nad zarzutami zebranymi z internetu (w opisie filmu). Wystarczy obejrzeć żeby się dowiedzieć :-)
Opis faktycznie jest mylący. Jestem w połowie i chłopaki analizują każdy z tych zarzutów, a nie je stawiają. Więc faktycznie można posłuchać.

Ale opis poprawić.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Pan_K »

PytonZCatanu pisze: 27 paź 2021, 11:54
sajlenthill pisze: 27 paź 2021, 11:07 Ten podcast to dyskusja nad zarzutami zebranymi z internetu (w opisie filmu). Wystarczy obejrzeć żeby się dowiedzieć :-)
Opis faktycznie jest mylący. Jestem w połowie i chłopaki analizują każdy z tych zarzutów, a nie je stawiają. Więc faktycznie można posłuchać.

Ale opis poprawić.
Nie trzeba poprawiać. Od razu widać, że chodzi o listę zarzutów, które będą poddawać analizie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3364
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: seki »

Pan_K pisze: 27 paź 2021, 12:27 Od razu widać, że chodzi o listę zarzutów, które będą poddawać analizie.
Mnie to wygląda jak streszczenie opinii.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 775
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 686 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: anitroche »

Dla mnie z opisu odcinka wyraźnie wynikało, że będą komentować zarzuty wrzucone w czasówce. Oto jak wygląda opis filmu:
Oskarżona to nasz pomysł na przedstawienie gry w krytycznym świetle jakie opinia publiczna rzuca pod danym tytułem. To nasze subiektywne odpowiedzi na znalezione zarzuty i opinie graczy. Nie znajdziecie tutaj streszczenia zasad czy poważnej recenzji, to nasze pogadanki graczy.


0:00 Wstęp
2:55 Co to Projekt Gaja

ZARZUTY
.
.
.
.
więc najpierw piszą, że będą odpowiadać na zarzuty innych graczy, po czym jest lista zarzutów. Dla mnie jasne :). Ale nie oszukujmy się, mało kto w ogóle na YT czyta opisy filmów, więc chyba nie ma co tu dalej kruszyć kopii ;).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: vinnichi »

Zmieniłem, następnym razem jak mnie ktoś dorwie na ulicy mogę niezdążyć się uchylić i krzyknąć: ALE TO LUDZIE NAPISALI :D. Co by nie mówić to świetna gra i sam się bulwersowałem widząc niektóre zarzuty na BGG
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: sajlenthill »

anitroche pisze: 27 paź 2021, 15:52 nie ma co tu dalej kruszyć kopii ;).
Pewnie, że nie ma. Nic na siłę, jak ktoś nie chce to nie zrozumie
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1930
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: tomuch »

Pan_K pisze: 22 paź 2021, 22:15 No dobra. Przeczytałem posta, w którym nic o tym nie ma, a przeoczyłem kontekst.

Co prawda w tym przypadku język jest kompletnie obojętny, bo w grze nie ma ani słowa na żadnym elemencie. Ale rozumiem, że instrukcja może być ważna…
Jest i wersja czeska. Po promocji wychodzi koło 290 zł
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
ODPOWIEDZ