Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: japanczyk »

Rozmowa o tym czy grę mozna ocenić po jednej czy 10 rozgrywkach przeniosłem tu: viewtopic.php?f=64&t=72895
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: kurdzio »

Jesteśmy po 3 rozgrywkach (2 osobowych):

+ świetny mechanizm wyboru akcji na kole, który często powoduje wybór tych mniej korzystnych, ale z dodatkowymi PZ (albo wręcz przeciwnie - wybieramy dla nas lepszą, ale droższą)
+ brak poczucia niepotrzebnych akcji, zawsze jest coś do zrobienia
+ proste zasady, dobra instrukcja
+ fajny stosunek poziomu rozkminy do czasu rozgrywki (ok. 1,5h, na pewno da się zejść niżej)
+ oprawa graficzna w moim guście, świetne wykonanie

- mam wrażenie że w budynkach przy grze dwuosobowej jest za luźno
- rozkładanie/składanie gry jest trochę upierdliwe, insert znacznie poprawia komfort

Kolejne (po Bonfire) udane euro w które mieliśmy okazję zagrać. Szczerze polecam.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

kurdzio pisze: 27 wrz 2021, 14:46
- rozkładanie/składanie gry jest trochę upierdliwe, insert znacznie poprawia komfort
Setup jest dla mnie największym minusem Pragi, niestety. Myślę i myślę o tym insercie :)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: dwaduzepe »

PytonZCatanu pisze: 27 wrz 2021, 15:06
kurdzio pisze: 27 wrz 2021, 14:46
- rozkładanie/składanie gry jest trochę upierdliwe, insert znacznie poprawia komfort
Setup jest dla mnie największym minusem Pragi, niestety. Myślę i myślę o tym insercie :)
nie ma o czym myslec, z insertem rozkladanie Pragi to doslownie chwila, bez insertu nie ladowalaby na stole tak czesto
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: amandor »

Zagrałem po raz pierwszy i na koniec gry okazało się, że trafiliśmy na rzadki przypadek (według instrukcji) remisu. Remis wygrywa gracz który był później w kolejności ruchów i o ile nie przepadam za takim rozwiązywaniem remisów tak mam do Was pytanie czy zgadzacie się z tym, że kolejność ruchów ma w tej grze jakiekolwiek znaczenie? Gracz pierwszy ma jakąś startową przewagę nad graczem trzecim? Niby pierwszy gracz ma na dzień dobry pełen wybór wszystkich akcji ale jest duże prawdopodobieństwo że gracz czwarty będzie mógł wziąć kafel już z jakimiś punktami zwycięstwa dlatego jakoś nie widzę tej przewagi w kolejności no ale może się mylę i chętnie poczytam co Wy o tym sądzicie.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: dwaduzepe »

amandor pisze: 30 wrz 2021, 11:23 Zagrałem po raz pierwszy i na koniec gry okazało się, że trafiliśmy na rzadki przypadek (według instrukcji) remisu. Remis wygrywa gracz który był później w kolejności ruchów i o ile nie przepadam za takim rozwiązywaniem remisów tak mam do Was pytanie czy zgadzacie się z tym, że kolejność ruchów ma w tej grze jakiekolwiek znaczenie? Gracz pierwszy ma jakąś startową przewagę nad graczem trzecim? Niby pierwszy gracz ma na dzień dobry pełen wybór wszystkich akcji ale jest duże prawdopodobieństwo że gracz czwarty będzie mógł wziąć kafel już z jakimiś punktami zwycięstwa dlatego jakoś nie widzę tej przewagi w kolejności no ale może się mylę i chętnie poczytam co Wy o tym sądzicie.
Mi na kilkanascie gier nie trafil sie remis ani razu i nawet nie wiedzialem, ze to jest lamaczem remisow, ale prawda, ze brzmi to mocno naciaganie, bo tez nie widze zeby nastepni w kolejnosci gracze mieli ciezej. Z drugiej strony ciezko w tej grze o jakis inny sensowny lamacz remisow.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2021, 12:04 przez dwaduzepe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: kurdzio »

amandor pisze: 30 wrz 2021, 11:23 Gracz pierwszy ma jakąś startową przewagę nad graczem trzecim? Niby pierwszy gracz ma na dzień dobry pełen wybór wszystkich akcji
Ale każdy gracz w każdym momencie ma dostęp do wszystkich akcji, więc tu przewagi na pewno bym nie szukał. Zresztą tak jak zauważyłeś im dalej w las tym większa szansa że wyłapiemy akcję z bonusem punktowym.

Po swoich 3 grach nie widzę przewagi pierwszego/drugiego gracza, ale może to za mało na większe wnioski.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

O ile uwielbiamy gry Suchego, o tyle nie rozumiem łamaczy remisów w jego grach. Dla mnie sa one bez sensu. W Podwodnych Miastach wygrywa ten kto jest na torze kolejności...wyżej. Ale dlaczego? Jaki to ma sens? Czemu nie ten, który wybudował więcej PODWODNYCH MIAST? Nie kumam. Tutaj podobnie. Mogłyby choćby liczyć sie niewykorzystane surowce.
Konik_Stepowy
Posty: 49
Rejestracja: 24 sie 2009, 12:35
Lokalizacja: Grodków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Konik_Stepowy »

W kwestii remisów.
Pierwszy gracz ma teoretycznie większe szanse jako pierwszy osiągnąć premię za rozwój kopalni i kamieniołomów (dodatkowy żeton dokładany na początku toru). Przy 4 graczach może to mieć znaczenie, gdyż ich liczba jest ograniczona. Może też jako pierwszy awansować na torze nauki i wybrać żeton technologii. Wydaje mi się, że wybór kafla akcji też ma ułatwiony: może wybrać optymalny kafel i nagrodę z nim związaną pod kątem sytuacji na planszy. Np. może to być zakup specjalnego budynku/muru/ulepszenia akcji. Kafel akcji ląduje następnie na samym początku i trzeba za niego zapłacić, żeby ponownie go wybrać. Może to być np. budowa traktu połączona z zakupem jajka za 1 monetę itp.
Jeżeli chodzi o rozstrzyganie remisów za pomocą surowców - są odpowiednie pieczęcie, które punktują za surowce, więc taka jest ich rola.
Nie są to duże różnice, ale remisy też nie wydają się często zdarzać.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: dwaduzepe »

Konik_Stepowy pisze: 30 wrz 2021, 14:39 W kwestii remisów.
Pierwszy gracz ma teoretycznie większe szanse jako pierwszy osiągnąć premię za rozwój kopalni i kamieniołomów (dodatkowy żeton dokładany na początku toru). Przy 4 graczach może to mieć znaczenie, gdyż ich liczba jest ograniczona. Może też jako pierwszy awansować na torze nauki i wybrać żeton technologii. Wydaje mi się, że wybór kafla akcji też ma ułatwiony: może wybrać optymalny kafel i nagrodę z nim związaną pod kątem sytuacji na planszy. Np. może to być zakup specjalnego budynku/muru/ulepszenia akcji. Kafel akcji ląduje następnie na samym początku i trzeba za niego zapłacić, żeby ponownie go wybrać. Może to być np. budowa traktu połączona z zakupem jajka za 1 monetę itp.
Jeżeli chodzi o rozstrzyganie remisów za pomocą surowców - są odpowiednie pieczęcie, które punktują za surowce, więc taka jest ich rola.
Nie są to duże różnice, ale remisy też nie wydają się często zdarzać.
bardzo cennna uwaga z tymi premiami za rozwoj kopalni i kamieniolomow, ma to sens
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Fojtu »

Pierwszy gracz ma zauważalną przewagę, szczególnie na 2 graczy. Rozdaje trochę karty na początku przy wyborze płytek i w efekcie steruje lekko grą. Żeby się z tego wyłamać, trzeba zapłacić.

Do tego ma jako pierwszy dostęp do kafelków drugiego poziomu, co też małą przewagą nie jest.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: autopaga »

Absolutnie się nie zgadzam. Nie ma w tej grze dobrego otwarcia, równie dobrze na początku dwie darmowe płytki mogą wejść "do bani". Polecam granie na szarych stronach płytek akcji, te symetryczne to jest porażka. Zamykanie gry też ma swoje plusy szczególnie przy placykach.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: dwaduzepe »

Fojtu pisze: 30 wrz 2021, 18:50 Pierwszy gracz ma zauważalną przewagę, szczególnie na 2 graczy. Rozdaje trochę karty na początku przy wyborze płytek i w efekcie steruje lekko grą. Żeby się z tego wyłamać, trzeba zapłacić.

Do tego ma jako pierwszy dostęp do kafelków drugiego poziomu, co też małą przewagą nie jest.
zupelnie nie rozumiem o co ci chodzi, na czym polega ta przewaga i rozdawanie kart
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Fojtu »

dwaduzepe pisze: 30 wrz 2021, 20:51
Fojtu pisze: 30 wrz 2021, 18:50 Pierwszy gracz ma zauważalną przewagę, szczególnie na 2 graczy. Rozdaje trochę karty na początku przy wyborze płytek i w efekcie steruje lekko grą. Żeby się z tego wyłamać, trzeba zapłacić.

Do tego ma jako pierwszy dostęp do kafelków drugiego poziomu, co też małą przewagą nie jest.
zupelnie nie rozumiem o co ci chodzi, na czym polega ta przewaga i rozdawanie kart
Jeżeli masz dostępne 2+2 płytki (rozważam pierwsze 4), to jedne z tych kombinacji będą lepsze a jedne gorsze. Osoba, która zaczyna może wybrać najlepszą z tych opcji i tym samym odbierać te opcje przeciwnikom. Do tego dany układ na planszy może mniej lub bardziej premiować pójście w rozwój kamienia lub złota (a najczęściej jedno z tych się maksuje) i to osoba zaczynająca często decyduje kto w co idzie. Bierze jako pierwsza płytkę danego przychodu i osoba druga może iść w inną strategię lub walczyć z pierwszym graczem, co wiąże się najczęściej z inwestycją złota.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: autopaga »

Przychód w pierwszym ruchu nie jest kluczowym zagraniem, nie ma w tej grze kluczowej akcji na rozpoczęcie. Jak chcesz iść w złoto jak pierwszy gracz to równie dobrze możesz wziąć w pierwszym ruchu technologię do jego wydobywania.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Fojtu »

autopaga pisze: 30 wrz 2021, 21:47 Przychód w pierwszym ruchu nie jest kluczowym zagraniem, nie ma w tej grze kluczowej akcji na rozpoczęcie. Jak chcesz iść w złoto jak pierwszy gracz to równie dobrze możesz wziąć w pierwszym ruchu technologię do jego wydobywania.
A czy ja napisałem, że w pierwszym ruchu przychód jest kluczowy? To był przykład tego co może się zadziać.

Swoją drogą przychód jest raczej najczęściej braną pierwszą akcją na 2 osoby, chyba że jest jakaś bardzo dobra technologia.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Atk »

Jest gdzieś polska instrukcja pdf? Na szybko rzucałem okiem ale znalazlem tylko eng.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: kurdzio »

Atk pisze: 01 paź 2021, 09:09 Jest gdzieś polska instrukcja pdf? Na szybko rzucałem okiem ale znalazlem tylko eng.
Proszę:
https://portalgames.blob.core.windows.n ... 021_PL.pdf
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Atk »

Nie wiem jak to zrobiłem, ale na stronie portalu byłem w pierwszej kolejności xd

Thx
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Fojtu »

Jakby ktoś był ciekawy maksymalnych wyników, to udało mi się wykręcić 233 punkty, tyle jeszcze nie widziałem. Oczywiście z tą przegiętym usprawnieniem dającym złote okna.
https://www.yucata.de/en/Game/PragaCapu ... 9#mainPage
Ostatnio zmieniony 02 lis 2021, 09:50 przez Fojtu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Straszyk
Posty: 1305
Rejestracja: 02 lut 2011, 17:07
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Straszyk »

Mój najlepszy to 175.
Już kiedyś pisałeś o przegiętej technologi z oknem. Zastanawiałem się czemu niby technologia IV "akcja usprawnienia + złote okno" jest taka mocna. Teraz, widząc screen z gry zorientowałem się że masz na myśli usprawnienie :wink:
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Fojtu »

Straszyk pisze: 02 lis 2021, 09:48 Mój najlepszy to 175.
Już kiedyś pisałeś o przegiętej technologi z oknem. Zastanawiałem się czemu niby technologia IV "akcja usprawnienia + złote okno" jest taka mocna. Teraz, widząc screen z gry zorientowałem się że masz na myśli usprawnienie :wink:
Ups, już poprawiam.

Ogólnie 180-190 widuję regularnie, nawet bez tego usprawnienia. Pierwszy raz widzę powyżej 200, wszystko się ułożyło idealnie w tej grze.
Awatar użytkownika
Straszyk
Posty: 1305
Rejestracja: 02 lut 2011, 17:07
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Straszyk »

Zobaczymy, może w następnym sezonie ligi uda się wyciągnąć takie wyniki. Złote okna mocne, to fakt. W jednej partii, gdzie mi się nie układało i już myślałem że będę ostatni, to z dodatkową akcją w ostatniej rundzie zdobyłem 55 punktów :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

Fojtu pisze: 02 lis 2021, 08:19 Jakby ktoś był ciekawy maksymalnych wyników, to udało mi się wykręcić 233 punkty, tyle jeszcze nie widziałem. Oczywiście z tą przegiętym usprawnieniem dającym złote okna.
https://www.yucata.de/en/Game/PragaCapu ... 9#mainPage
Autentyczny Szacun. Bez względu na okoliczności wynik miazga.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Beskid »

trzyma cenę
ODPOWIEDZ