Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Otorek »

Czas na moją topkę:

1. Dune (GF9 2019) - jedyna i wyjątkowa, bezapelacyjna i bezkonkurencyjna.
2. Wojna o Pierścień
3. Lisboa
4. Brass Birmingham
5. Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game
6. Android Netrunner (NISEI)
7. Troyes
8. Root
9. Everdell
10. Diuna: Imperium
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: nimsarn »

Topka po 2 latach - wyraźnie skażona odczuwalną chęcią gry (zgrane tytuły przesunęły się na tył osi)

I Martians: A Story of Civilization;
II Gearworld: The Borderlands[/b];
III Jerusalem;
IV Armageddon;
V Railroad Revolution;
VI Moongha Invaders: Mad Scientists and Atomic Monsters Attack the Earth!;
VII 6 Castles;
VIII Ulm;
IX Bretagne;
X Magnastorm;
-----------------
XI Saltlands;
XII Pangea;
XIII Marco Polo;
XIV Ganges;
XV Onward to Venus;
XVI Artefakty Obcych;
XVII Rotunda;
XVIII Sid Maiers Civilization: Nowy początek.

Z gier nie swoich, ale obecnych w domu (na półce syna ;) ):
V'a Newton
VI'a Badacze Głębin
VII'a Sierra West
Spoiler:
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

Aktualizacja topki

S Tier (#1-3), czyli ciężkie, interaktywne euro z doskonałą informacją i bardzo niską lub zerową losowością

Gaia Project
On Mars
Food Chain Magnate

A Tier, bardzo ciekawe gry euro, czasem z większą liczbą elementów losowych, niższą interakcją lub mniejszym ciężarem gry

Barrage*
Feast for Odin & Fields of Arle
Praga Caput Regni & Pulsar 2849*
Teotihuacan & Tzolk'in
The Red Cathedral

Gwiazdką * oznaczone są gry które dodałem do topki z dużą niepewnością, nie wiadomo czy tam zostaną.
Nie będę na siłę wybierać która gra jest na miejscu 5 a która na 7, więc podzieliłem topkę na dwie kategorie.

EDIT: Pod koniec roku zapostuję zaktualizowaną topkę, póki co edytuję swój starszy post.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2021, 22:57 przez Abizaas, łącznie zmieniany 8 razy.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Abizaas pisze: 27 wrz 2021, 09:29 Aktualizacja topki

#1: On Mars
#2: Terra Mystica
#3: Gaia Project
#4: Fields of Arle
#5: A Feast for Odin
#6: War of the Ring: Second Edition
#7: Lisboa
#8: 7 Wonders (Second Edition)
#9: Lost Ruins of Arnak
#10: Dominant Species: Marine
O, twoja topka przypomniała mi o moich przemyśleniach na temat tworzenia topek :) Na pewno przed końcem roku popełnię nową i mam w niej kłopot za parami siostrzanych gier:
Dominant Species/Dominant Species Marine,
Gaia Project / Terra Mistica
Tygrys i Eudrat/ Yellow i Yangtze
W każdej z tych par mam faworyta, ALE generalnie obie gry uważam za bardzo dobre i gdyby nie było ich "brata" to one zajęły by ich miejsce. Ponadto te "słabsze " wersje "zajmują" miejsce w topce trochę...bezproduktywnie, bo są dość podobne do ich "lepszych wersji" i nie czuję potrzeby sygnalizowania ponownie swoich preferencji drugim tytułem z danej serii. A z trzeciej strony są na tyle dobre, że ich wywalenie też byłoby niewłaściwe.

Podsumowując, coraz mocniej składam się to prezentowania ww. par ŁĄCZNIE na danym miejscu (w obecnej topce to byłby nr 1, 4 i 9, a zwolniłoby się miejsce 12 i 44).
1 Gaia Project / Terra Mistica
2 Cosmic Encounter
3 Underwater Cities
4 Tigris & Euphrates / Yellow & Yangtze
5 Ra
6 Praga Caput Regni
7 The Castles of Burgundy
8 The Quest for El Dorado
9 Dominant Species / Dominant Species Marine
10 Hive
PS. chociaż jak teraz patrzę, to trochę mi się to gryzie...

AJAJAJ, sam nie wiem. Dylematy nerda :)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

Ja uważam że Projekt Gaja i Terra Mystica są na tyle różne, że będę grać w obie. Gaja jest w mojej opinii dużo cięższa i mimo że grałem w nią już ponad 40 razy to często mi się przy niej gotuje w głowie. A Terra Mystica ma wszystkie fajne elementy GP ale jest przy tym lżejsza, wszystkie rasy jako tako nadają się do gry bo mapa jest zawsze ta sama, więc "Turn 0" trwa krócej itd.

Co do DS:Marine i DS to nie wiem jak to razem ugryźć, może rzeczywiście je wypisać jako jedną pozycję.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

A, i podobną uwagę jak do powyższych 3 par miałbym do
Clank! In! Space! / Clank
(wolę kosmicznego, ale zwykły też byłby podobnie wysoko, gdyby nie jego lepsza wersja)
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Marcosii »

Alo alo
pora na male odswiezenie mojego Top - edycja 2021. Zmian praktycznie nie ma:

#1: Dominant Species - epicka walka o dominacje i przetrwanie prowadzonej gromady zwierzat. . .
Brass Birmingham - epicka walka ekonomiczna podczas rewolucji przemyslowej . . .
Cywilizacja: Poprzez wieki - epicka rozbudowa i walka o utrzymanie swojej wlasnej cywilizacji . . .
Wojna o Pierścień - epicka walka o panowanie nad Środziemiem. . .
#5: Zakazane Gwiazdy / Struggle of Empires / PLO - wszystkie wysmienite . . .
#6: Vital Lacerda (Kanban=Lisboa>The Gallerist=On Mars= Vinhos>Escape Plan) . . .
#7: Clash of Cultures / Empires: Age of Discovery - cos trzeba wiecej pisac?
#8: Zamki Burgundii / Troyes / Puerto Rico - zawsze i wszędzie, mniej skomplikowane ale niepozbawione glebi starsze euraski. .
#9: Blood Rage - najlepsza na ten moment gra o Wikingach, szybka i dynamiczna . . .
#10: 18XX - 18MEX/1830/1836/1846/1882/1889:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: arturmarek »

Ostatni raz robiłem topkę jakoś z początkiem roku. Ostatnio zagrałem w sporo nowych (dla mnie) gier, szczególnie dlatego, że mój siedmioletni syn zaczyna grać w coraz bardziej skomplikowane tytuły. Jak sprawdziłem, to ostatnio uzbierałem 74 tytuły, więc teraz mam ok. 20 więcej. Listę robiłem przy pomocy tej stronki. Porównując dwie gry brałem mniej więcej pod uwagę jak bardzo mam ochotę zagrać, jak dużo czasu spędziłem do tej pory z grą, jak dobrze wspominam rozgrywki. W cięższe gry gram niemal jedynie z żoną dwuosobowo, w lżejsze gramy głównie z 7-letnim synem, ale też innymi osobami. Ogólnie, tylko trzech gier z tej listy nie posiadałem, gram niemal wyłącznie w swoje gry. Kupując grę robię jako-taki research więc szansa, na to, że zagram w grę, która totalnie mi nie pasuje jest mała. W spoilerze poniżej zamieszczam wszystkie gry, które mam ocenione na BGG. Tak na oko, poza ostatnią dziesiątką gry oceniam pozytywnie i chętnie zagram.

Zamieszczam całą listę dla kontekstu, nieraz ciekawsze jest zobaczenie Gloomhaven w BOTTOM10 niż w TOP10. Postarałem się zamieścić jedno zdanie nt. każdej ocenionej gry. Jeśli macie jakieś komentarze lub pytania, chętnie podejmę dyskusję. Może widząc tę listę ktoś mi podpowie jakąś grę. Dużo komentarzy kopiuję z poprzedniej wersji.

Nie biorę pod uwagę adaptacji elektronicznych i też nie wliczam ich w liczbę rozegranych partii.

1 Cywilizacja: Poprzez Wieki - moja ulubiona gra rywalizacyjna do grania z żoną
2 Terraformacja Marsa - gramy ze wszystkimi oficjalnymi dodatkami i promosami, prawdopodbnie przekroczyliśmy 100 rozgrywek
3 Wingspan - 91 zalogowanych partii: to powinno wystarczyć jako wytłumaczenie
4 Spirit Island - znakomity koop, niemal nieograniczona regrywalność
5 Kroniki zbrodni - tak wysokie miejsce zawdzięcza dodatkowi Noir, super lekka gra detektywistyczna
6 Tajniacy - gra, w którą grałem w największej liczbie ekip, zawsze znakomicie się sprawdzała
7 Detektyw: Kryminalna gra planszowa - kampania z gry podstawowej to najlepsze doświadczenie planszówkowe, w moim prywatnym rankingu osuwa się ze względu na mają ilość nowych spraw, już nawet zdążyłem puścić podstawkę w świat
8 Cartographers - super rysowanka, poszła mocno w górę od ostatniego razu, kończymy bloczek, a gramy jedynie dwuosobowo
9 Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie - swego czasu moje TOP1, ale po rozegraniu wszystkiego, większości wielokrotnie, gra poszła w świat i pewnie będzie się osuwać w rankingu
10 Patchwork - gra, która ma najlepszy współczynnik głębia/złożoność
Spoiler:
Speedy_new
Posty: 793
Rejestracja: 09 gru 2018, 00:19
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Speedy_new »

1) Twilight Imperium krol jest jeden najwiekszy mankament to optymalna liczba graczy 6 potem 7 potem 5 w 8 da sie jeszcze grac na 4 jest juz slabe
2) Space Hulk to najstarsza gra w tym zestawieniu co prawda ja mam 4ed ale w zasadzie reguly praktycznie nie zmienily sie prawie przez 30 lat. Dosc powiedziec ze to jest najczesciej egranizowana gra planszowa pomijajc oczywiscie tradycyjne gry
jak szachy warcaby albo co w tym stylu
3) Joanna d'Arc - co tu mowic duzo "dudes on the map" ale gra taktyczna bardzo mi przypadla do gustu i jest to jedna z najciezszych gier w mojej kolekcji:-) z wszystkimi dodatkami wazy ponad 40kg:-)
4) Star Wars Rebelia - epickie zmagania dla 2 graczy
5) Mage Knight - gralem tylko raz ale naprawde uwielbiam ta gra tylko to rozkladanie powinni apke zrobic:_)
6) Forbidden Stars - swietna gra niestety brak dodatkow nie pomaga ale mam wszystkie dodatki fanowskie ktore wyszly do tej pory
7) Eldritch Horror - uwielbiam gry na podstawie Lovecrafta ale najbardziej lubie Eldritcha moze troche przez sentyment albo moze dlatego ze jest najbardziej przygodowa (w stylu Indiana Jones) ze wszystkich
8) Battlestar Galactica - no moja najbardziej ulubiona gra z motywem zdrajcy co tu duzo mowic klasa
9) Arkham Horror LCG - najlepsza gra karciana coop w jaka gralem z reszta w ogole najlepsza gra karciana
10) Kemet - swietna gra co tu duzo mowic egipskie klimaty rulez
11) Imperial Assault - najlepsza gra 1 vs many w jaka gralem
12) Waste Knights - bogata historia, postapo bardzo lubie
13) Heroes of Land Air and Sea - gralem raz ale wystarczylo zebym skompletowal cala gre z wszystkimi dodatkami
14) Near and Far - bardzo lubie gry z bogata historia a ta jest jedna z nielicznych kompetytywnych
15) Gloomhaven Jaws of the Lions - dzieki formie ksiazkowiej jest znacznie wygodniejsza od "prawdziwego" Gloomhavena
16) Lords of Hellas - jedna z pierwszych gier ktora urzekla mnie wydaniem i bardzo lubie rozne drogi do celu
17) Arkham Horror 2ed -kolejna gra na podstawie prozy Lovecrafta
18) Mansion of Madness - patrz wyzej:-)
19) Shiver Me Timbers - zdecydowanie najlepszy sandbox o piratach
20) Destinies - rga bardziej zblizona do opowieci nie czuje sie tej rywalizacji ale bardzo fajnie mi sie w to gra taki sandbox z opowiescia
21) Chaos in The Old World - jak dla mnie najlepsza gra Langa co tu duzo gadac swiat Warhammera, bostwa chaosu
22) Blood Bowl Team Manager lubie Blood Bowla ale ta karcianka jest przefajna
23) Game of Throne -cios w plecy naprawde zdrada wisi w powietrzu
24) Xia - pierwsza z gier sanbox w kosmosie
25) Firefly - druga z gier sandbox w kosmosie
26) Outer Rim - trzecia z gier sandbox w kosmosie
27) Nemesis -jeszcze nie udalo mi sie wygrac ale bylem blisko:-)
28) Bitwa 5 Armii - jest w tym zestawieniu glownie dlatego ze jeszcze nie udalo mi sie zagrac w Wojne o pierscien ktora pewnie wyladowalby wyzej. Tym niemniej bitwa jest uproszczona wersja i tez ja lubie
29) Runebound- wydaje mi sie ze bardziej lubie 2ed niz 3 ale tak naprawde oba sandboxy lubie RPG w pigulce
30) Millenium Chronicles komplet wszystkich czesci kazda zawiera 5 scenariuszy ale sa jeszcze scenariusze dodatkowe. Bardzo fajna gra detektywistyczna.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Nie mogę się doczekać grudnia i topki podsumowującej 2021 rok Naliczyłem już 13 gier które mają ogromne szanse na wejście do TOP30, niektóre jeszcze wyżej.

Będą grube przetasowania 🙂



Gierki spoza Top30 z szansami na awans

Nowości (dla mnie):
Destinies, Kolejowy Szlak, Gloomahaven Szczęki Lwa, Clash of Cultures, Food Chain Magnate, Dominant Species Marine, Pax Pamir 2 ed, Dylematy Króla, Dinogenics

Odświeżone:
Kanban EV, Blood Rage, GWT, 5 klanów
Speedy_new
Posty: 793
Rejestracja: 09 gru 2018, 00:19
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Speedy_new »

Jinx1337 pisze: 26 sie 2021, 16:23
Najgorsze jest to, że poza tymi grami nie widzę jak dla siebie nic więcej (do ogrania jeszcze The Others).
Może ktoś coś poleci, na podstawie powyższych? :)
Bardzo podobne zainteresowania do moich no poza Spirit Island ktore w ogole mi nie przypadlo do gustu. Z tych paru Twoich gier ktorych nie ma u mnie jak wiekszosc tez jest w moim kregu zainteresowan nawet Runewars mam tylko nie gralem. Oprocz tych co nie wymienilem u siebie jest oczywiscie Blood Bowl tylko ze w to gram glownie na komputerze wiec nie umieszczalem, Chronicles of Drunagor w ktore nie gralem i wiele innych coopow jak Zombieciede, Leage of Infamy, Gears of War, HexploreIt czy tez Age Of Conan, Batman Gotham City, Cloudspire, Thunderstone Quest, Clash of Cultures, Civilization, Steamwatchers, Infinity Defiance, Hunters Ad2114, Claustrophobia, Dune Imperium, Pandemic legacy, Black Rose War.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: bobule »

bobule pisze: 25 paź 2020, 10:16 wczoraj wpisałem tysięczną partię na BGG, więc pokuszę się o własne TOP10 ;)
Spoiler:
Dobra, prawie po roku, liczba partii 1285. Gry z top 10 to mój osobisty wybór, pozycje pozostałe, są w tych miejscach gdzie je ustawił generator. Oceniałem tylko tytuły w których mam więcej niż 5 partii na żywo (stąd brak chociażby Lorenzo il Magnifico , czy Marco Polo :P ).
Ogólnie topka dalej mocno jednak familijna, choć mam nadzieję, że z czasem będą pojawiać się na niej tytuły bardziej złożone.

1. Zamek - tytuł wraca regularnie na stół. losowość nie doskwiera, nawet jeśli dobiera się same nieprzydatne żetony bonusów.
2. Głębia - czyli Ballon Cup od NK, zasady banalne, a rozgrywka bardzo przyjemna ;) również grana dosyć regularnie.
3. Nova Luna (nowość) / Patchwork - traktuję zbiorczo, bo Nova Luna to dla mnie taki Patchwork+, który można wyjąć także na 3 osoby ;) Z czego Nova Luna jest dużo bardziej losowa, a z drugiej strony powoduje chyba większy downtime niż w przypadku Patchworka. Niemniej oba tytuły doceniam.
4. Samuraj - prostota zasad, pozwalająca jednak na ciekawą rozgrywkę, no i dobrze się skaluje. Myślałem, że tytuł skiśnie u mnie na półce, a tak dobrze się przyjął u moich znajomych, że kupili sobie własny egzemplarz (a mój dalej kiśnie na półce xD )
5. Ganges (nowość) - nietypowe euro, bo ma formę wyścigu, fajnie przemyślany tytuł, niby z początku wydaje się, że jest trochę za dużo tych pól i za dużo różnych ikonografik, ale wszystko jest spójne. Jak dla mnie takie lepsze euro z użyciem kości niż Zamki Burgundii, bo lepiej się skaluje i gra jest szybsza.
6. Wybuchowa mieszanka - na 2 osoby trochę kiepskawo się gra, ale dalej lubię. Tytuł bezlitosny dla osób pierwszy raz do niego siadających, lubię, jest odrobina losowości, ale zwykle jak dobrze pogłówkować to idzie z tego coś wykrzesać. tylko czasami może zdarzyć się partia, że ktoś nam odskoczy na początku i potem już jest nie do dogonienia.
7. Azul: Witraże Sintry i Azul - znów potraktuję zbiorczo. Osobiście wolę Witraże Sintry, bo pozwalają na ciekawsze planowanie, gdy w zwykłym Azulu praktycznie zawsze robimy to samo. Za to ten drugi lepiej się sprawdza jako taki familijny filler.
8. Wikingowie - to jest taki miks układania kafelków i losowania meepli z wora. Dodatkowo mamy koło które definiuje co możemy kupić i za ile.
9. Szczęść Boże (nowość) - dobra, z tą nowością to taki żart, bo gra u mnie na półce leży chyba z trzeci rok, ale jakoś nie ma szczęścia do tego by być regularnie wyjmowaną na stół. A szkoda, bo to fajne euro jest. Nawet uważam, że ciut lepsze od Epoki Kamienia, bo znacznie szybsze. No i to, że węgiel jeździ w górę i w dół windą, dla mnie mega, szkoda, że tytuł przeszedł bez większego echa.
10. K2- zawsze blisko w moim serduszku. moja ulubiona gra familijna, w której można umrzeć xD doceniam za mechanikę znaną chociażby z Wielkiej Pętli, czyli zagrywasz karty, żeby przesunąć się na planszy. Niestety nie pojawia się zbyt regularnie na stole. Jest to też jeden z tytułów, od których zacząłem swoją przygodę z nowoczesnymi planszówkami.

Pozostałe miejsca 11-61
Spoiler:
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: arracan »

Ostatnia TOPka była rok temu, zdecydowanie czas na aktualizację, bo naprawdę dużo nowych tytułów i zagranych i dodanych do kolekcji, które robią przemeblowanie ;)

10. Detektyw - emocjonują gra-doświadczenie, świetna zabawa.
9. Dinosaur Island - Fantastyczne euro z fantastycznym tematem.
8. Calico - genialny abstrakt, przepięknie wydany
7. Red7 - zostaje na swoim miejscu - nadal moja ulubiona mała, sprytna gra
6. Capital - jeden z najlepszych kafelkowców, który dodatkowo przyciąga nas tematem :)
5. Na Skrzydłach - przepiękna, fantastycznie wydana, wciągająca
4. Terraformacja Marsa - spadek o dwie pozycje, ale wciąż niepodważalny top topów
3. Star Wars: Rebelia - utrzymana pozycja, jedna z najbardziej klimatycznych gier w jakie grałem
2. Marvel Champions LCG - odkrycie samej końcówki 2020, od tego czasu mnóstwo dodatków, mnóstwo rozgrywek, ochy i achy
1. Legendary Marvel deckbuilding game. Król jest jeden, dla mnie wciąż bez kandydata do detronizacji ;)

MIEJSCA 20-11
Spoiler:

POPRZEDNIA TOPKA
Spoiler:
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
TOKULIGOWSKI
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2014, 15:33
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: TOKULIGOWSKI »

Moje top 11 - najmniejsza możliwa topka:

1. Age of empires - starsza wersja za klimatyczną mapę i programowanie akcji - obowiązkowo z budowniczymi
2. Chaos w Starym Świecie - nieco spadło po ostatniej rozgrywce - ale wciąż Stary Świat mnie kusi
3. Blood Rage - na 5 graczy i z bogami - sieczka i chaos na planszy a mimo to widać różnicę (w punktach) między mistrzem a nowicjuszem. 15 rozgrywek i 0 zwycięstw (ok 8x drugie miejsce)!
4. Tyrani Underdarku - zmiana pół-talii robi wiele
5. Kemet - gra w której nie mam oporów przed wybijaniem własnych wojsk - żeby uprzedzić przeciwnika
6. Great Western Trial - lubię krówki ale nikt nie chce ze mną w to grać. Za dobry w to jestem.
7. Wojownicy Midgardu - Euro o zbieraniu zasobów plus kości plus wikingowie= masa krytyczna
8. Mezo - po pierwszej grze chciałem to to sprzedać. Po kilku kolejnych nie mogę przestać o niej myśleć - klątwa majów?
9. Cry Havoc - ta gra ciągle rośnie w moich oczach. Nie zbalansowana, losowa i 1 rodzaj jednostek. A jednak ciasna kołderka i satysfakcja wygrania najsłabszymi maszynami albo pielgrzymami - bezcenna.
10. Venus - bawi mnie to zawsze a wybuch marsa i minę współgracza (pozdrawiam Piotr) wspominam ze łzami w oczach
11. Dogs of war - przeciąganie liny fajne ale minimum 4 graczy.

Tuż za podium z wielkim smutkiem odrzucone :
Lords of Hellas
Achaja
Pan Lodowego
Age of Steam
Książęta Renesansu
Rurik
Vitivulture
Podwodne miasta
Nanty Narking
Zaginiona wyspa Arnak

Lista nie jest stała, gry często zmieniają się kolejnością (albo wchodzą z rezerwy) ale zawsze odbywa się to wśród tych tytułów.
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: ta.skunk.manitou »

Abizaas pisze: 27 wrz 2021, 09:29 Aktualizacja topki

#1: On Mars
I takich ludzi ten świat potrzebuje :) Zapraszam do rozgrywek online w On Mars jakie rozgrywam często z innymi fanami tego tytułu.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

ta.skunk.manitou pisze: 08 lis 2021, 10:13
Abizaas pisze: 27 wrz 2021, 09:29 Aktualizacja topki

#1: On Mars
I takich ludzi ten świat potrzebuje :) Zapraszam do rozgrywek online w On Mars jakie rozgrywam często z innymi fanami tego tytułu.
Gdzie gracie :)?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: ta.skunk.manitou »

Abizaas pisze: 08 lis 2021, 10:38
ta.skunk.manitou pisze: 08 lis 2021, 10:13
Abizaas pisze: 27 wrz 2021, 09:29 Aktualizacja topki

#1: On Mars
I takich ludzi ten świat potrzebuje :) Zapraszam do rozgrywek online w On Mars jakie rozgrywam często z innymi fanami tego tytułu.
Gdzie gracie :)?
Albo u mnie w Gdańsku, albo na tabletopii.
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: ta.skunk.manitou »

Moja topka po roku przerwy, pare zmian.
Algorytm na którym się opieram? Wyobrażam sobie przed sobą każdą z tych gier, mam idealną ekipe do zagrania w taki tytuł i nieograniczony czas oraz warunki.
Którą grę wybiorę?

1. On Mars
Najlepsza euro gra ever. 0 losowości, zajebiste zazębianie się mechanik, super klimat, niepowtarzalność rozgrywek, tu nie ma gry taktykami na pamięć, ani losowych eventów - wszystko co się zmienia w świecie gry to decyzje Twoje i twoich przeciwników.. Ta gra to prawdziwe wyzwanie.
2. Project Elite
Najlepsza gra kooperacyjna w czasie rzeczywistym ever. Zajesbiste emocje i klimat (zwłaszcza jak się gra z soundtrackiem odliczającym z YT w tle), których nie da Ci żadna turówka. Wykonanie na najwyższym poziomie. 4 graczy w z wyż i ok godzina - półtorej czasu = proponuję Project Elite.
3. New Angeles
Najlepsza gra polityczna z ukrytymi tożsamościami i celami. Ta gra to kilka godzin gadania i negocjacji przy stole, w którym przenosimy się realnie w świat cyber punka i interesów miasta przyszłości. Jak jest dobra ekipa, to miód na moje serce w to zagrać (w komplecie).
4. Lords of Hellas
Zajefajne area control z klimatem, wieloma różnymi drogami do zwycięstwa. Ciekawy świat, wiele wariantów rozgrywki. Wygrywa w rankingu z TI4, bo jest krótsze, prostsze do wytłumaczenia i nie ma rzutów kośćmi w walce :)
5. Human Punishment
Krótsza i bardziej imprezowo zbiorowa odmiana gry imprezowo dedukcyjnej, gdy potrzebuje czegoś z ukrytymi tożsamościami i grą po nad stołem. W tej jest dużo więcej zwrotów akcji i dynamiki niż w New Angeles. No i trwa zdecydowanie krócej.
6. Twilight Imperium 4
Najlepsze 4x. Gra kompletna, dająca tyle wydarzeń, zwrotów i klimatu, że wchłania się ją cały dzień. Ten czas jest zarówno zaletą jak i wadą tej gry, gdyż mogę przez to w nią zagrać raz na 1-2 lata... można ponarzekać trochę na losowość w kościach, ale reszta to same zalety :)
7. Five Tribes
Moje drugie ulubione euro. Stare, ale ciągle świetne. Wyjątkowo unikalna mechanika, ciekawe rozkminy, dynamiczne szukanie taktyk w zależności od działań innych sytuacji, absolutnie niepowtarzalne rozgrywki.
8. Aeon's End
Czas na jakąś kooperacje. Ta stawia przede mną najciekawsze wyzwanie (najlepsza turówka coop). Gra w której zawsze wygrywa lub przegrywa się o włos. Świetna zabawa, duża różnorodność rozgrywek (jak się ma dodatki).
9. The Edge: Dawnfall
Ta gra również daje epickie doznania, w grze 1 vs 1. Świetny silnik do budowy własnych taktyk, dla poszczególnych ras. Mega figurki. Ciekawa kampania. Poznaję tą grę od prawie 2 lat i ciągle ją odkrywam na nowo.
10. Nemesis
Ta gra potrafi być bardzo ciekawa, pełna emocji i zwrotów akcji. Prawdziwy thriller przeniesiony na planszę. Zabawa jest przednia. Może jednak się zdążyć, że losowość zniszczy frajdę z gry. Nigdy nie wiadomo, ale dla tych nierzadkich fajnych gier - warto spróbować.

Poza 10-ką
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 25 lis 2021, 17:13 przez ta.skunk.manitou, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

ta.skunk.manitou pisze: 22 lis 2021, 00:35
1. On Mars
Najlepsza euro gra ever. 0 losowości
Będąc czepialskim, w trakcie zmiany poziomu kolonii dochodzą nowe losowe blueprinty + żetony odkryć są losowo odsłaniane z puli. Losowości jest bardzo bardzo mało, ale jest. U mnie też On Mars jest w ścisłej czołówce :D

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: ta.skunk.manitou »

Abizaas pisze: 22 lis 2021, 07:55
ta.skunk.manitou pisze: 22 lis 2021, 00:35
1. On Mars
Najlepsza euro gra ever. 0 losowości
Będąc czepialskim, w trakcie zmiany poziomu kolonii dochodzą nowe losowe blueprinty + żetony odkryć są losowo odsłaniane z puli. Losowości jest bardzo bardzo mało, ale jest. U mnie też On Mars jest w ścisłej czołówce :D
Jeśli chodzi o 1 poziomowe, to dochodzą dokładnie te, których nie było w 1 rozdaniu kolonii (więc jest w pełni przewidywalne).
Z tych 2 poziomu jest wprawdzie losowa połowa z nich... i rzeczywiście nie wiesz jak się rozłożą technologie, ale serio to już jest czepialstwo, bo... (patrz niżej) :)
Ostatnim losowym aspektem, jest bonus dla łazika jaki się odkrywa przy locie z orbity, jeśli wcześniej ktoś przeleciał przed Tobą, ale zawsze masz wybór z dwóch...
A reasumując... wszystkie te losowe czynniki generują sytuację dla wszystkich graczy, a nie konkretnie dla Ciebie (dla Ciebie jedynie to jakie dobierzesz 2 karty B), a to czy będziesz miał do nich dostęp wcześniej czy później, to dalej kwestia twoich decyzji.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

ta.skunk.manitou pisze: 23 lis 2021, 00:33 A reasumując... wszystkie te losowe czynniki generują sytuację dla wszystkich graczy, a nie konkretnie dla Ciebie (dla Ciebie jedynie to jakie dobierzesz 2 karty B), a to czy będziesz miał do nich dostęp wcześniej czy później, to dalej kwestia twoich decyzji.
Całkowicie się zgadzam. Świetna gra.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Ciekawostki dla Freaków Statystyków z tworzenia topki:

Oceniłem na BGG w sumie 487 gier. Dla wyboru TOP100 przyjąłem taki tryb postepowania: wziąłem 160 najlepiej ocenionych przeze mnie gier i zrobiłem na pubmeeple wielkie porównanie tych 160 gier na raz. Następnie chciałem dokonać korekty, wiec wziąłem gry z przedziału 81-160, potem z 61-100 (w tym 20 najlepszych z poprzedniej korekty), 41-80 (w tym 20 najlepszych z poprzedniej korekty), 21-60 (w tym 20 najlepszych z poprzedniej korekty) i na końcu 1-40 (w tym 20 najlepszych z poprzedniej korekty).

Zakresy na siebie nachodzą, więc jeśli jakaś gra była wyjątkowo niesprawiedliwie oceniona w tym pierwszym zestawieniu (gdzie na raz porównałem 160 gier) miała szansę awansować. Jakie wnioski wynikają z ostatecznego wyniku (po szeregu korekt), jeśli go się porówna do pierwszego uszeregowania (tego, gdzie na raz porównałem 160 gier).

1. Otóż gry z przedziału 1-20 prawie nie drgnęły (drobne korekty miejsc o 1-2 pozycje max). Wynika z tego, że czubek obroni się zawsze.
2. W całym zestawieniu znalazło się kilka gier które przybyły naprawdę długą drogę i o których śmiało można powiedzieć, że ich pozycja w pierwotnym „top160” była kompletnie nie trafiona. W czołówce zestawienia (TOP50) są to Automania, Deception i Mall of Horror, które zmieniły pozycje o 25+ miejsc w stosunku do początkowej.
3. W całym zestawieniu największą podróż odbył Shotten Totten, który przesunął się o 89 miejsc. Jakim cudem znalazł się pierwotnie na samym końcu? Nie wiem…
4. W TOP50 37/50 gier zmieniło pozycje o mniej niż 5 miejsc.
5. W TOP20 1/20 zmieniła miejsce o więcej niż 2 pozycje. Pozostałe w ogóle lub mniej.

Publikacja TOP100 za 2021 rok już niedługo! :D
Nie będę czekał do 1 stycznia – nie spodziewam się wielkich zmian.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Zet »

Najważniejsze pytanie, ile Ci to zajęło czasu? :shock:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Zet pisze: 25 lis 2021, 16:40 Najważniejsze pytanie, ile Ci to zajęło czasu? :shock:
Robiłem na raty. Najdłużej ta pierwsza klasyfikacja - myślę że ok 1h. Chodziłem po domu, sprzątałem, a jak chciałem odpocząć to parę kliknięć na pub meeple 😉

Potem 5 korekt, każda pewno z 15 minut. 40 gier to jest ok 120 porównań. Jeśli każde zajmuje 5 sekund to daje 600 sekund czyli 10 minut. Liczmy 15.

Wychodzi coś ok 2h-2h:15m w ratach 🙂
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: kastration »

Redefinicja topki po dokładnie roku:

1. Zimna Wojna
2. Cywilizacja: Poprzez Wieki
3. Uczta dla Odyna/Norwegians
4. Star Wars: Rebelia
5. 1960: The Making of the President
6. Kupcy i Korsarze
7. Fortune and Glory. The Cliffhanger Game
8. Great Western Trail
9. Ora et Labora
10. Pola Arle
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 18 lut 2022, 23:35 przez kastration, łącznie zmieniany 4 razy.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ