The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: GaGacek »

Uncle_Grga pisze: 18 maja 2021, 23:10 Zagrywając kartę sojusznika: Drobny bukmacher, wkładam do walizki 1 dolara za każde kontrolowane terytorium.

Pytanie:
1. Są to karty z ręki?
2. Są to wyłącznie jednodolarówki?

Przykładowo: mam na ręce dwie jednodolarówki i kontroluje cztery terytoria. Po zagraniu sojusznika do mojej walizy trafiają tylko dwie jednodolarówki, correct?
1. Tak
2. Tak
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4511
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1668 times
Been thanked: 2087 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: PytonZCatanu »

GaGacek pisze: 19 maja 2021, 12:06
Uncle_Grga pisze: 18 maja 2021, 23:10 Zagrywając kartę sojusznika: Drobny bukmacher, wkładam do walizki 1 dolara za każde kontrolowane terytorium.

Pytanie:
1. Są to karty z ręki?
2. Są to wyłącznie jednodolarówki?

Przykładowo: mam na ręce dwie jednodolarówki i kontroluje cztery terytoria. Po zagraniu sojusznika do mojej walizy trafiają tylko dwie jednodolarówki, correct?
1. Tak
2. Tak



Daaaawno nie grałem, ale wydaje mi się, ze to kasa z banku jednak. jesteś pewien?
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: mordajeza »

PytonZCatanu pisze: 19 maja 2021, 13:26
GaGacek pisze: 19 maja 2021, 12:06
Uncle_Grga pisze: 18 maja 2021, 23:10 Zagrywając kartę sojusznika: Drobny bukmacher, wkładam do walizki 1 dolara za każde kontrolowane terytorium.

Pytanie:
1. Są to karty z ręki?
2. Są to wyłącznie jednodolarówki?

Przykładowo: mam na ręce dwie jednodolarówki i kontroluje cztery terytoria. Po zagraniu sojusznika do mojej walizy trafiają tylko dwie jednodolarówki, correct?
1. Tak
2. Tak



Daaaawno nie grałem, ale wydaje mi się, ze to kasa z banku jednak. jesteś pewien?
Też zawsze gramy tak, że to kasa z banku. Ogólnie instrukcja do Godfathera pozostawia niestety sporo miejsca na interpretację, dlatego moja stała ekipa zawsze przed grą się po prostu umawia, jak gramy...
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Uncle_Grga »

mordajeza pisze: 19 maja 2021, 14:44
PytonZCatanu pisze: 19 maja 2021, 13:26
GaGacek pisze: 19 maja 2021, 12:06

1. Tak
2. Tak



Daaaawno nie grałem, ale wydaje mi się, ze to kasa z banku jednak. jesteś pewien?
Też zawsze gramy tak, że to kasa z banku. Ogólnie instrukcja do Godfathera pozostawia niestety sporo miejsca na interpretację, dlatego moja stała ekipa zawsze przed grą się po prostu umawia, jak gramy...
No toście Panowie rozwiali moje wątpliwości..? :lol:

Ale ten bukmacher to małe piwo, 1 dolar nie waży tak wiele więc można się umówić przed grą. Jest grubszy temat: str. 16 instrukcji mówi, weź pieniądze na rękę przy realizacji zlecenia. Jasne.

Ta sama instrukcja na końcu w tzw. Karcie pomocy mówi: weź korzyści ze zlecenia wpakuj do walizki. Jasne.

Tylko, że jedno przeczy drugiemu. Jak Państwo grają?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: kwiatosz »

Uncle_Grga pisze: 19 maja 2021, 16:59
mordajeza pisze: 19 maja 2021, 14:44
PytonZCatanu pisze: 19 maja 2021, 13:26




Daaaawno nie grałem, ale wydaje mi się, ze to kasa z banku jednak. jesteś pewien?
Też zawsze gramy tak, że to kasa z banku. Ogólnie instrukcja do Godfathera pozostawia niestety sporo miejsca na interpretację, dlatego moja stała ekipa zawsze przed grą się po prostu umawia, jak gramy...
No toście Panowie rozwiali moje wątpliwości..? :lol:

Ale ten bukmacher to małe piwo, 1 dolar nie waży tak wiele więc można się umówić przed grą. Jest grubszy temat: str. 16 instrukcji mówi, weź pieniądze na rękę przy realizacji zlecenia. Jasne.

Ta sama instrukcja na końcu w tzw. Karcie pomocy mówi: weź korzyści ze zlecenia wpakuj do walizki. Jasne.

Tylko, że jedno przeczy drugiemu. Jak Państwo grają?
Tłumacz przesadził z interpretacją, angielski skrót zasad słusznie wskazuję, że do walizki chowa się zlecenie, nie korzyści.

Edit: a FAQ zebrany z BGg mówi że bukmacher bierze kasę z banku.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2021, 17:14 przez kwiatosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: GaGacek »

PytonZCatanu pisze: 19 maja 2021, 13:26
GaGacek pisze: 19 maja 2021, 12:06
Uncle_Grga pisze: 18 maja 2021, 23:10 Zagrywając kartę sojusznika: Drobny bukmacher, wkładam do walizki 1 dolara za każde kontrolowane terytorium.

Pytanie:
1. Są to karty z ręki?
2. Są to wyłącznie jednodolarówki?

Przykładowo: mam na ręce dwie jednodolarówki i kontroluje cztery terytoria. Po zagraniu sojusznika do mojej walizy trafiają tylko dwie jednodolarówki, correct?
1. Tak
2. Tak



Daaaawno nie grałem, ale wydaje mi się, ze to kasa z banku jednak. jesteś pewien?
Przecież to gra mafijna, zdobywasz kasę legalnie lub mniej legalnie; trzymasz na ręce i do momentu jak nie znajdzie się w walizce nic nie znaczy.
Bukmacher to sojusznik lokujący Twoje pieniądze - pieniądze z ręki.
Bukmacher lokujący pieniądze z „PULI / BANKU” w Twojej walizce to się nie klei.


Obrazek


Obrazek



Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 maja 2021, 17:54 przez GaGacek, łącznie zmieniany 7 razy.
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Uncle_Grga »

Dzięki.

Podoba mi się ta interpretacja. Tym bardziej, że tak graliśmy i co więcej - tak to właśnie interpretowalem. Walić BGG.. bukmacher to właśnie ma być pralnia. Twoją lewą kaskę pan buk wybiela.. gites.


Ps . Choć z drugiej strony.. która to jest lewa kasa? Legalna? W walizce..? Razem że zleceniami wymuszenia i skilerowania kogoś..? Coś tu chyba jednak nie pykło.. :roll: :wink:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: kwiatosz »

O, to jest dobry obrazek moim zdaniem, bo pokazuje, że chowanie pieniędzy z ręki do walizki jest oznaczane symbolem walizki - więc gdyby miało być z ręki, to by była walizka.
Klimatowo to bukmacher ściąga kasę z ulicy prosto w księgi rodziny, kasę z ręki w księgi to właśnie księgowy wrzuca (albo doradca podatkowy). Bo księgowy nie generuje dochodu w zwykłym świecie, a bukmacher tak.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Uncle_Grga »

Księgowy nie generuje? Pan pójdzie i to powie księgowym Enronu.. tam chlopy zajmowały się głównie kreowaniem zysków.. W księgowości!
Pójdzie pan i powie: księgowy nie generuje!

No dobsz.. niech będzie. U buka z banku.. znaczy z ulicy! Dzięki Panowie!


Edit: zagraliśmy z bukmacherem z kasą pobieraną z banku. Specjalnie wylicytowalem kartę.. I wiecie co? Tak mi zgrzytalo trochę.. pewnie kwestia przyzwyczajenia, ale brakowało mi tego rozglądania się dookoła.. ile tych dolarówek..? Aha.. to jeszcze nie..

No nie wiem.. sam już nie wiem.. :roll:
Lakers
Posty: 7
Rejestracja: 18 sty 2018, 21:16
Been thanked: 2 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Lakers »

Nigdy nie wkłada się do walizki kasy z banku, tylko z ręki.
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: GaGacek »

Lakers pisze: 11 sie 2021, 20:12 Nigdy nie wkłada się do walizki kasy z banku, tylko z ręki.
Zgadzam się.

kwiatosz pisze: 19 maja 2021, 17:36 O, to jest dobry obrazek moim zdaniem, bo pokazuje, że chowanie pieniędzy z ręki do walizki jest oznaczane symbolem walizki - więc gdyby miało być z ręki, to by była walizka.
Klimatowo to bukmacher ściąga kasę z ulicy prosto w księgi rodziny, kasę z ręki w księgi to właśnie księgowy wrzuca (albo doradca podatkowy). Bo księgowy nie generuje dochodu w zwykłym świecie, a bukmacher tak.
Bukmacher bierze pieniążki z banku. Gdzie tu strategia i pomyślunek dla gracza. Nie podejrzewam autora gry o takie lekkie podejście do tematu bukmachera.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mając Bukmachera na ręku. Musisz kontrolować terytoria, a następnie „skręcić jedno dolarówki” legalnie lub mniej legalnie żeby ja mieć na ręce.

Bukmacher obraca pieniędzmi graczy (jedno terytorium to taki gracz składający zakład 1 dolarowy) i wypłaca Tobie wygraną. Bukmacher (ten realny) obraca pieniędzmi graczy, nie interesuje go że ktoś ma pieniądze na koncie w banku. Na wygrana u Bukmachera składają się gracze (tutaj terytoria). Twoja wygraną (przy pomocą Bukmachera) to możliwość włożenia pieniędzy z ręki do walizki.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2021, 09:44 przez GaGacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Golfang »

No ja także traktuję Bukmachera jako pobranie z zasobów i wrzucenie do walizki. Tak graliśmy od początku i tak gramy teraz. Gdyby trzeba było najpierw ściągać 1$ na rękę, ta karta jest kompletnie bardzo słaba. Wtedy doradca podatkowy bije gościa na głowę (no i zamiast opisu jest obrazek).
----------------
10% flamberg.com.pl
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: GaGacek »

Golfang pisze: 12 sie 2021, 09:43 No ja także traktuję Bukmachera jako pobranie z zasobów i wrzucenie do walizki. Tak graliśmy od początku i tak gramy teraz. Gdyby trzeba było najpierw ściągać 1$ na rękę, ta karta jest kompletnie bardzo słaba. Wtedy doradca podatkowy bije gościa na głowę (no i zamiast opisu jest obrazek).
Właściciel Hotelu (akt III) - chowa do walizki trzy banknoty.
Księgowy (akt II) chowa do walizki dwa banknoty.

Doradca podatkowy (akt I) chowa do walizki jeden banknot.
Bukmacher (akt I) wygrasz zakład lub nie - zero jednodolarówek lub wiele. Bukmacher to płotka, gość z ulicy obraca jednodolarówkami.

Tu się kryje strategia gry - tu trzeba mieć plan i go realizować.

Racja instrukcja pozawala na dowolność, najważniejsze żeby przed rozgrywką uzgodnić zasady i miło wspólne spędzić czas nad planszą.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: kwiatosz »

Ty patrzysz na buachera jako ktoś obstawiajacy - a ten bukmacher pracuje dla Ciebie, dlatego na kontrolowanych obszarach Twój bukmacher ściąga z ulicy pieniądze od zakładających się wprost do walizki. Gdyby przerzucał pieniądze z ręki do walizki to by oznaczało, że je wyprał, a zakłady to przecież nielegalny obszar działalności gangsterskiej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: nakago »

karta zlecenia - "przejęcie - zabierz z miasta 1 figurkę i użyj jej ponownie " - czy mogę użyć figurki członka rodziny z tego samego pola na którym już stoi?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: KrzysiekL »

nakago pisze: 20 lis 2021, 16:15 karta zlecenia - "przejęcie - zabierz z miasta 1 figurkę i użyj jej ponownie " - czy mogę użyć figurki członka rodziny z tego samego pola na którym już stoi?
Tak
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Mam 2 pytania dotyczące gry Godfather - Imperium Corleone :

1. Pytanie dotyczące znaczników przewag/kontroli na danym terytorium (dzielnicy)

Wiem, że kładąc w fazie sprawdzania przewag na dzielnicy otrzymujemy :

- w fazie planowania zysk z legalnej działalności, jak ktoś położy tam swojego gangstera
- na koniec gry 5 dol. za każdy teren (dzielnicę) gdzie mamy wpływy

Czy te żetony przewagi dają coś jeszcze ?

Grałem ostatnio z osobą, która twierdzi że żeton z poprzedniej rundy przy rozpatrywaniu przewag w innej liczy się jak figurka i mając np. takowy plus jeden pionek (członka rodziny/gangstera) by zostać obalonym przeciwnik musi mieć tam przewagę jednego (czyli 3 pionki) by położyć swój lub dostać go z karty, która w fazie planowania (zleceń) pozwala takowy dołożyć. Do tej pory wydawało mi się, że te znaczniki są warte zero i dają tylko to co wskazałem powyżej. Nie wiem też co w takim razie w przypadku kiedy w jakiejś dzielnicy mamy np. "zestackowane" żetony wpływu (czyli dwa tego samego koloru jeden na drugim). W tym wypadku trzeba by położyć 3 pionki by przebić te 2 lub zagrać to z karty. Rozumiem jak np 2 na sobie równoważyłyby jeden pionek ale by robił to tylko jeden to nie wydaje mi się. Czy ktoś może to wyjaśnić ?

2. Jak rozpatruje się postaci neutralne typu burmistrz lub komisarz przy rozpatrywaniu wpływu w dzielnicach ?

Wg instrukcji postaci te mają neutralnie +1 wpływu każda. Jak ktoś nie przebije ich jednym więcej to dzielnica pozostaje jak była wcześniej. Przynajmniej ja to tak rozumiem. Czy ktoś uważa inaczej ? Czy może liczą się do wpływu osoby, która zagrywała kartę tej postaci jako ostatnia. Jak to dokładnie działa ?

Są to dwa najbardziej nurtujące mnie pytania.
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Mortinista »

Jeszcze jedno pytanie odnośnie ostatniego rozdziału. Jest tam informacja, że gracze mają zostawić 2 karty na ręce tylko po co ? Jak to koniec gry. Coś się z nimi robi ? Wkłada do walizki ? Odrzuca ?
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Uncle_Grga »

Tak, zostawiasz nie wyprane pieniądze, które możesz przed podliczeniem punktów wrzucić do walizki. Jest o tym mowa wprost w instrukcji - piszę z pamięci, nie mam dostępu do gry, żeby sprawdzić. Ale na 99% jestem pewien tej reguły..
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Uncle_Grga »

Spoiler:
Ad.1. Na koniec przewagę w dzielnicy ma gracz z największą ilością krążków, a nie żeton na wierzchu. Jestem prawie pewien, ale mogę to sprawdzić za tydzień na 100%

Historia opisana przez Ciebie(ta kolezki) to na pewno bulshit. Pewne

Krążki działają: w trakcie gry - górny przesadza kontrolę, na koniec gry - ilość krążków łącznie.

Ad.2

Neutralne postacie po ich zagraniu raczej utrudniają graczowi, które je zagrał kontrolę. Bo musisz je "przelicytowac" jakby należały do kogoś innego. Klimatycznie - to obcy ludzie, którzy dzięki przekupstwu wyświadczają Ci przysługę i tyle. Potem już nie mają z tobą nic wspólnego..

Ps. Jak pisałem wcześniej, piszę to z pamieci, ale wszystkie pytania opisane są w instrukcji. Jeśli ktoś ma pod ręką, może sprawdzić, jeśli nie za tydzień zerknę i skoryguję jeśli coś pomieszałem..
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

Uncle_Grga pisze: 26 lip 2023, 13:56
Wszystko co napisałeś jest zgodne z instrukcją.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Strud »

Uncle_Grga pisze: 26 lip 2023, 13:56 Ad.1. Na koniec przewagę w dzielnicy ma gracz z największą ilością krążków, a nie żeton na wierzchu. Jestem prawie pewien, ale mogę to sprawdzić za tydzień na 100%
To tylko dodam, że kolejność krążków ma znaczenie dopiero przy remisie na ich ilość - wygrywa go ten, którego krążek jest wyżej.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Mortinista »

Dzięki wszystkim, dużo mi to rozjaśniło. Co do końcowych 2óch kart jest to na końcu instrukcji. Dzięki raz jeszcze.
ODPOWIEDZ