Dobrze wycenione gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: PytonZCatanu »

Dianne pisze: 21 lis 2021, 16:40

Ogólnie uważam, że Portal bardzo fajnie wycenia swoje gry (nie tylko te własne, ale w ogóle to co wydaje).

I tak i nie.

Clash, Die Macher, FCM i wiele innych dobrych gier ukazało się w bardzo dobrej cenie

Ale z drugiej strony mamy kampanię Robinsona i ELEVEN....
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: rdbeni0 »

dobry temat i kilka gier mogę spokojnie tutaj wrzucić:

poprzez pojęcie "rynek wtórny" rozumiem olx/allegrolokalnie - wchodzicie na te strony i wpisujecie w wyszukiwarce dowolny z poniższych tytułów:

1) Marco Polo 1 > rynek wtórny > gra kosztuje do 100-110 zł, a regrywalność i jakość stoją na bardzo wysokim poziomie, ze wszystkich planszówek jakie mam to właśnie w Marco Polo mamy najwięcej rozegranych partii
2) Osadnicy Narodziny Imperium > rynek wtórny > wersja ta wyższa i spatchowana (taka sytuacja, że te najstarsze wersje mają buga z kilkoma kartami i trzeba pilnować, żeby była wersja "spatchowana", w instrukcji na końcu jest napisane która wersja - warto sprawdzić na forum przed zakupem), cena 70-100 zł
3) Puerto Rico > rynek wtórny > jedna z tych nowszych wersji (nie ta najstarsza, ale są chyba 3 wersje), też można tanio kupić, a gra klasyczna
4) bardzo tanio można znaleźć Robinson Crusoe - też rynek wtórny, gra chodzi tanio bo jest TRUDNA i wielu niedzielnych graczy się odbija. Stosunek ceny do jakości jest rewelacyjny

z nowych gier to standardowo (kolejność według mnie dowolna):
* Terraformacja Marsa
* Na Skrzydłach
* Cywilizacja poprzez Wieki 3 edycja
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: Dianne »

Spoiler:
O Eleven się nie wypowiem, bo ta gra mnie nie interesowała zupełnie. Natomiast co do Robinsona, to podstawka sama w sobie jest bardzo grywalna i ma dużo zawartości, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę. + po tylu latach nadal zupełnie nie trąci myszką. Ta gra mogłaby się ukazać dzisiaj i nawet byśmy nie mrugnęli. Natomiast to co się wydarzyło na kampanii to już takie "dokupowanie luksusowej zawartości, która zupełnie nie jest ci potrzebna, ale chcesz ją mieć". Trochę inna szufladka ;)
(A co do FCM, to według mnie mogłoby być tańsze :lol: )
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: PytonZCatanu »

Spoiler:
Doprecyzuje: nie mam nic do Robinsona. Chodzi mi o ostatnią kampanię tej wersji kolekcjonerskiej, w której padły bardzo wysokie ceny. Tak jak w Eleven.

Natomiast odkurzone klasyki, niedostępne wcześniej w Polsce, Portal wydaje świetnie. Lądują z automatu w moim kallaxie.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: karmazynowy »

PytonZCatanu pisze: 21 lis 2021, 16:54
Dianne pisze: 21 lis 2021, 16:40
I tak i nie.

Clash, Die Macher, FCM i wiele innych dobrych gier ukazało się w bardzo dobrej cenie

Ale z drugiej strony mamy kampanię Robinsona i ELEVEN....
Bo kampanie crowdfundingowe nie są wyceniane na polski rynek. To co Portal wypuszcza lokalnie w PL jest z reguły bardzo dobrze wycenione.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2021, 08:36 przez karmazynowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: mineralen »

Moim zdaniem bardzo dobry stosunek komponentów do ceny ma Scythe. Za 240-270 zł dostajemy pudło pełne figurek, kart i meepli w najróżniejszych kształtach oraz piękną dużą planszę.

Na drugim biegunie umieściłbym Brass Birmingham. Za 200-220 zł mamy chyba mniej komponentów niż tańszych o 100 zł Alchemikach.
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: shod »

Ja bym tu jeszcze dodał Lewis & Clark: The Expedition.

Biorąc pod uwagę ilość i jakość figurek to nie wiem czy taki Blood Rage nie powinien też się tu znaleźć...
Soul_oka
Posty: 167
Rejestracja: 13 gru 2018, 16:12
Has thanked: 71 times
Been thanked: 33 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: Soul_oka »

Ja od siebie mogę dodać Great Western Trail. Cena, ilość komponentów, grywalnosc. Dla mnie świetnie. Oczywiście mógł by być dodatek już w podstawce, ale i tak jest dobrze.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: rdbeni0 »

Soul_oka pisze: 22 lis 2021, 12:04 Ja od siebie mogę dodać Great Western Trail.(...)
no nie do końca pasuje - ta gra ma spore wahania ceny, zależne od aktualnej dostępności. Np. teraz na allegro znalazłem egzemplarz za... 389 zł - uważasz, że to jest spoko cena?
Soul_oka
Posty: 167
Rejestracja: 13 gru 2018, 16:12
Has thanked: 71 times
Been thanked: 33 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: Soul_oka »

rdbeni0 pisze: 22 lis 2021, 13:34
Soul_oka pisze: 22 lis 2021, 12:04 Ja od siebie mogę dodać Great Western Trail.(...)
no nie do końca pasuje - ta gra ma spore wahania ceny, zależne od aktualnej dostępności. Np. teraz na allegro znalazłem egzemplarz za... 389 zł - uważasz, że to jest spoko cena?
Zaraz wchodzi 2 edycja, pierwszej praktycznie nie ma już dostępnej, stąd te ceny za nowy egzemplarz. Zobacz co się dzieje z uzywkami, są już praktycznie od 100 zł.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 336 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: hipcio_stg »

Trudny temat. Niby w założeniu prosty i ukierunkowany, a z drugiej strony zaczęły się trudne pytania i rozjazdy już na samym początku. Może tytuł wątku powinien brzmieć gry ładnie wydane w SCD? Każdy ma swoją granicę budżetową. Dla każdego inna zawartość ma znaczenie. Ktoś kto lubi figurki przełknie fakt płacenia za nie jak za zboże, ktoś komu wystarczy zamiast figurki pomalowany drewniany sześcian nigdy nie zaakceptuje ceny 400+ za planszówkę, którą to jeszcze o zgrozo trzeba sobie samemu pomalować!

Moje typy gier w zaproponowanej kategorii "Gry ładnie wydane z rozsądną SCD" to wszystkie gry Days of Wonder, Repos Production, GWT, Alchemicy, Blokusy, Arnak, Deadwood, Brassy, Sheriff z Nottingham, Concordia itp

Z gier rozczarowujących zawartością można by śmiało wymienić: Splendor, RftG, W roku smoka, Catany itp.


Zarówno w jednej jak i drugiej kategorii znajdę gry, których nie kupę, oraz takie które wezmę w ciemno. Bardzo dużo zmiennych.
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 501 times
Been thanked: 288 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: Atk »

Patrząc waga gry do ceny to Smartphone bardzo dobrze wychodzi
3.2kg za około 150zl
Golfang
Posty: 1987
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 230 times
Been thanked: 314 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: Golfang »

Czy na pewno chodzi TYLKO o ilość plastiku/jakość materiałów vs cena?

Z jednej strony Zombicide - co z tego że w grze jest 100 pięknych figurek za cenę 300 zł - co wg mnie jest bardzo dobrą ceną za tyle pięknego plastiku. Gra mnie nie porwała i została sprzedana po kilku rozgrywkach. Czyli jest ŹLE wyceniona - dla mnie powinna kosztować 100 może 120 zł.

Z drugiej strony Great Western Trail. Zero plastiku - trochę kolorowych drewienek, pełno żetonów i kilka kart. Za to trzeba było zapłacić 150 zł. Czyli raczej kiepsko. Jednak gra jest ze mną do dzisiaj, lubię ją i nawet gdyby kosztowała 200 polecałbym ją i także chętnie kupił (czy zapłaciłbym za nią 300 nie wiem ale możliwe że tak). Zresztą cena dodatku do niej czyli 80 zł to też trochę drogo jak na to co w środku jest. Jednak tej gry nie przeliczam na wagę plastiku - tylko to co gra daje z siebie.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 152
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 41 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: Piskal »

Oczywiście sam wzór na DWG = m/C jest niezbyt precyzyjny, bo należałoby także uwzględnić ilość komponentów....
Sensownego wzoru jeszcze nie wymyśliłem, ale na pewno ktoś na forum jakiś pomysł zarzuci.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 527 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: kaszkiet »

Piskal pisze: 23 lis 2021, 13:54 Oczywiście sam wzór na DWG = m/C jest niezbyt precyzyjny, bo należałoby także uwzględnić ilość komponentów....
Sensownego wzoru jeszcze nie wymyśliłem, ale na pewno ktoś na forum jakiś pomysł zarzuci.
Sugerujesz, że 10 metalowych monet to coś gorszego niż 30 kartonowych???

Przyszło mi jednak do głowy uwzględnienie gęstości gry, czyli dodanie do wzoru objętości pudła.
Dotknęłoby to część małych gier w wielkich pudłach.
Ale pozostanę przy pierwotnym zamyśle, bo dłużej będę liczyć niż pisać.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 328 times
Been thanked: 383 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: sliff »

Zakładając że wyznacznikiem wartości miałaby być tylko i wyłącznie część wizualna.
1. A liczymy tylko po ilości czy też po jakości ? Bo słaba i dobra talia kart waży podobnie.
2. A bierzemy pod uwagę koszty grafiki ? Bo inny jest koszt zrobienia 100 kart do tajniaków, a 100 kart np. do tajemniczego domostwa gdzie każda ma unikalną ilustrację.
3. A bierzemy wartość artystyczną grafiki ? Uznany artysta kosztuje więcej niż shutterstock.

Wychodzę jednak z założenia że lepiej za 50zł dostać 0,1kg gry niż 1kg szarej tektury.

Tkaże dobrze wyceniona gra to taka gdzie cena zakupu/IWMKP jest bliski 1 gdzie IWMKP to Inwywidualnie Ważony Modelowy Koszt Produkcji. Liczymy i mnej więcej kosztuje wyprodukowanie takiej gry - karty, figurki, uszchaletnienia, komponenty, pudełko, ilustrację w powiedzmy 1000 egzemplarzy. Nadajemy wagi wedle własnego widzimisię i liczymy.
I tak osoba lubiąca figurki dotaje dużą waglę dla tego elementu i kupuje zombicide za 250zł, jak ktoś lubi wartość artystyczną tam daje wysoką wagę i kupuje coś od days of wonder, a jak ktoś chce po prostu jak najwięcej za zak najmniej kupuje talie kart za 3zl w kiosku.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 616 times
Been thanked: 760 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: Abizaas »

Ja to bym liczył też po regrywalności. Finalny wzór na wycenę musiałby z różną wagą uwzględniać inne czynniki, regrywalność, jakość elementów (uwzględniłbym tu też estetykę), ich ilość i waga, materiał, wykonanie i rozmiary kartonu (np. Star realms w starej edycji ma papierowy karton który niszczy się przy zwykłym użytkowaniu, Arnak ma średni karton, a On Mars ma gruby karton z wyciętymi uchwytami do łatwiejszego otwierania).

Regrywalność warto rozpatrywać, bo jeżeli mamy dwie gry za 100zł, ale w jedną nie chce nam się grać po 5 rozgrywkach, a w drugą zagraliśmy 20 razy i nadal mamy ochotę to wiadomo że ta druga była lepiej wycenioną "inwestycją". Jeżeli oceniamy grę po regrywalności to chyba najlepiej rozważyć to w skali od 1-5. Kółko i krzyżyk dostaje 1 bo wystarczy wykuć schemat na pamięć by nigdy nie przegrać, takie szachy czy Projekt Gaja otrzymują ocenę 5 bo prawdopodobnie po wielu latach gry nadal można zagrać lepiej czy nauczyć się nowych schematów.

Jakość elementów pewnie podobnie w skali 1-5, tylko trudno mi tu podać jakieś przykłady. Gry EGG (Kanban, On Mars) otrzymałyby ode mnie 5 - są ładne i bardzo dobrze wykonane. Później mamy gry jak Projekt Gaja, gdzie jakość elementów jest bardzo dobra ale sama gra wygląda niezbyt ładnie - myślę że zatrudnienie odpowiedniej osoby zajmującej się grafiką gry powinno być w tej samej kategorii co jakość wykonania elementów, bo dopiero te dwie rzeczy sprawiają jak odczuwamy daną grę. Więc PG otrzymałoby ode mnie ocenę 4. Później mamy średnio wykonane gry jak Sagrada - wszystko jest na miejscu, ale niektóre kostki mają jakieś odpryski od razu z fabryki, karty są średniej ale zadowalającej jakości itd. Potem coś co jest słabo wykonane ale nie tragicznie - Terraformacja Marsa 2/5 :D

Ilość elementów trudno ocenić, ale o ile w Uczcie dla Odyna nigdy nie brakuje mi drewna to w Agricoli i Teotihuacanie tak. Dałbym tutaj dwie możliwości - zadowalająca ilość elementów i niezadowalająca ilość. Ale zaraz ktoś powie że Uczta dla Odyna ogólnie posiada więcej elementów niż taka Agricola, więc jeżeli obie remisowałyby w innych kategoriach to Uczta dla Odyna wygrywa ilością komponentów. Ja osobiście uwzględniałbym to przy wadze gry a w tym miejscu zignorował.

Waga - ważymy wszystko co jest w pudełku, nie uwzględniając samego pudła. Więcej = lepiej. Może weźmy dużą grę jak Ti4 i małą karciankę i zróbmy skalę 1-10, 1 to gry blisko karciankowej wagi a 10 to gry blisko wagi Ti4.

Materiał - gry które mają plastik są droższe od tych które mają drewno, ale nie mam pomysłu jak to dokładnie opisać i ocenić. Wstępnie dałbym 1-3, 1 to standardowe euro z drewnianymi meeplami, 2/3 to euro które nie szczędzi na komponentach (jagódki everdell), 3/3 to gry figurkowe.

Wykonanie i rozmiar kartonu - moim zdaniem im większy tym lepszy (do pewnego stopnia). Więc On Mars wygrywa bezkonkurencyjnie z Food Chain Magnate, ale znowu takie Sushi Roll ma za duży karton więc trzeba odjąć jakieś punkty. Wstępnie skala 1-3, 1 to Star Realms czy Sushi Roll, 2 to Arnak czy Food Chain, 3 to On Mars

Teraz cały wynik trzeba jakoś odnieść do ceny, do tego warto by znormalizować wyniki by mieściły się w jakiejś sensownej skali. Myślałem żeby jako przykład dobrze wycenionej gry dać Teotihuacan i dostosować wartości liczbowe tak, by otrzymał on odpowiednią ocenę, potem przetestować na paru grach i sprawdzić czy otrzymują sensowne wyniki. Może usiąde do tego w weekend.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: PytonZCatanu »

Myślałem, że ja jestem freakem planszowkowostatystykowym, ale niektórzy mnie przebijają 😁😁😁

Czekam na wasze zestawienia!
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: Marionator5000 »

Eclipse: Drugi świt galaktyki. 480 zł - duża ilość i dobra jakość komponentów oraz samego pudełka (nie oceniam grafik, bo jednym się podobają innym nie), przemyślane wypraski - jedne z lepszych jakie widziałem (choć mam kilka zastrzeżeń); fajna złożoność i czas rozgrywki; regrywalność. Jak dla mnie bardzo dobrze wydane pieniądze.


Neuroshima Hex Rok Molocha - to jest przykład na bardzo źle wycenioną grę. Niewymiarowe pudełko, wypraska, którą od razu można wyrzucić na śmietnik. Skok na kasę, ale zawsze można wziąć wersję 3.0 za 80 zł
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 152
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 41 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: Piskal »

kaszkiet pisze: 24 lis 2021, 14:23
Piskal pisze: 23 lis 2021, 13:54 Oczywiście sam wzór na DWG = m/C jest niezbyt precyzyjny, bo należałoby także uwzględnić ilość komponentów....
Sensownego wzoru jeszcze nie wymyśliłem, ale na pewno ktoś na forum jakiś pomysł zarzuci.
Sugerujesz, że 10 metalowych monet to coś gorszego niż 30 kartonowych???

Przyszło mi jednak do głowy uwzględnienie gęstości gry, czyli dodanie do wzoru objętości pudła.
Dotknęłoby to część małych gier w wielkich pudłach.
Ale pozostanę przy pierwotnym zamyśle, bo dłużej będę liczyć niż pisać.
masz rację - można byłoby dodać także poszczególne materiały, z którego zrobione są elementy gry :) (i jakoś skalować ich wartość)

Jak widać taka prosta rzecz, a możliwości prawie nieograniczone!
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 786
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 534 times
Kontakt:

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: VivoBrezo »

Ja mam dwa typy z dwóch różnych kategorii.

1. Dobrze wyceniona gra z ogromem mocno jakościowych elementów - Mech vs Minions.
Jak wychodziła, kosztowała chyba 75$. Warto zobaczyć ile jest elementów i jak wygląda ich jakość.

2. Przeceniony tytuł - Pan Lodowego Ogrodu. 50 czy 100 zł za taką grę? Gdybym mógł, kupiłbym kilka sztuk w tamtych czasach i rozdawał znajomym 😄.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Dobrze wycenione gry

Post autor: jakmis83 »

Agricola - stara edycja
Pola Arle
Wojna o Pierścień 2 edycja
Scythe

Jeśli chodzi o gry pana Uwe, to większość z nich zawsze miały pudła wypchane dobrem.
Wojna o Pierścień - tutaj można się trochę spierać, zwłaszcza jeżeli chodzi o kości do bitew - 5 malutkich kosteczek, które osobiście zastąpiłem masywnymi koścmi w kolorach odpowiadającym kościom akcji, tutaj można było kosztem ceny się wysilić i dać dedykowane kości.
Scythe - podpisuję się i tylko potwierdzę to, co napisał mineralen.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
ODPOWIEDZ