Brazil: Świt Imperium (Zé Mendes)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
DeZet
Posty: 53
Rejestracja: 28 paź 2019, 12:02
Has thanked: 88 times
Been thanked: 9 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: DeZet »

Mam pytanie do juz grających 😉

Jak sie ma Brazil np do Civilization New Dawn + Terra Incognita. Warto posiadac te dwie gry w kolekcji?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: japanczyk »

To by mega splycilo gre, bo kazdy by gral tak samo

Serio, ten rule ktory jest w grze jest ok, nie rozumiem po co zmieniać de facto dobrze dzialajacy design. Takie zmiany maja zdecydowanie więcej implikacji
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: Fojtu »

Leser pisze: 07 gru 2021, 12:54 Bardzo długo ustalaliśmy, jak wg intencji autorów powinien ten bonus działać. Przykład po przykładzie doszliśmy do wersji, która trafiła do polskiej instrukcji.
Fojtu pisze: 08 gru 2021, 08:19 Przy okazji chciałem też zapytać o tłumaczenie fragmentu o kafelkach ze str. 17
Ang: For construction purposes, unexplored Exploration tiles and cloud-covered hexes are both Field terrains. Should you choose to build on an unexplored Exploration tile, it must be discarded without being revealed or awarding its bonus.
Pl: Kafelki odkryć należy traktować jako teren o typie równina. Możesz na takim obszarze wznieść budynek albo założyć miasto. Jeżeli to zrobisz, odrzuc go bez podglądania (jeśli był zakryty) i bez rozpatrywania jego efektu).
Z tego co rozumiem, w angielskiej wersji po odkryciu kafelka nie można na nim budować, dopóki nie zostanie spełniony (oczywiście poza takim na którym się buduje). W polskiej wersji brzmi jakby zawsze można było taki kafelek odrzucić, żeby zbudować. Ma to dość spore znaczenie przy ekspedycjach, które na początku są trudne do zrobienia.
Leser, możecie się jakoś ustosunkować do tego pytania o różnice w zasadach?
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: Vijas »

Przeczytałem te dwie wersje kilkukrotnie i nie do końca rozumiem o jakiej różnicy mówicie. Przecież to jest praktycznie dosłowne tłumaczenie. Czego nie widzę?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: japanczyk »

Masz tam niefortunny wording
Jeżeli to zrobisz, odrzuc go bez podglądania (jeśli był zakryty) i bez rozpatrywania jego efektu).
Co implikuje, że mógłbyś go odrzucić również jesli byl odkryty
Moim zdaniem jeśli jest odkryty nie można go dorzucic dopóki nie zostanie rozpatrzona bitwa
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: mat_eyo »

Według mnie cały problem wynika z tego, że w polskiej wersji wycięte jest słowo "unexplored", a tego dotyczy cały ustęp.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: Fojtu »

mat_eyo pisze: 14 gru 2021, 10:17 Według mnie cały problem wynika z tego, że w polskiej wersji wycięte jest słowo "unexplored", a tego dotyczy cały ustęp.
Masz zarówno wycięcie "unexplored" i dodanie "jeśli był zakryty" co trochę sugeruje, że zmiania jest celowa.
Mr113
Posty: 9
Rejestracja: 30 gru 2016, 10:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: Mr113 »

Zdaje się, że najlepiej byłoby przyjąć, że:

Zakryte kafelki odkryć należy traktować jako teren o typie równina. Możesz na takim obszarze wznieść budynek albo założyć miasto. Jeżeli to zrobisz, odrzuc go bez podglądania (jeśli był zakryty) i bez rozpatrywania jego efektu).

Jeżeli chodzi o zasadę ostatniej rundy i zakończenie gry, to również zgadzam się z tym, że podstawowe reguły są najbardziej sprawiedliwe. Gra jest dość dynamiczna i czuć, że ma charakter wyścigu. W momencie gdy ktoś zrealizuje cel II ery i gra przechodzi do III ery, wszyscy przy stole wiedzą, że koniec gry się zbliża i w zasadzie każda tura, każdy ruch może być tym ostatnim. Dla wszystkich jest to znak, że przyszedł czas na realizację celów. Wprowadza to do gry specyficzne napięcie i element niepewności, ale z drugiej strony, odpowiednio wynagradza zwycięzcę "wyścigu".
Karty III ery są dostosowane do tych reguł, ponieważ punkty zdobywa każdy gracz za poszczególne zadania z kart III ery, które zostały zrealizowane.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: Fojtu »

Mr113 pisze: 14 gru 2021, 10:43 Jeżeli chodzi o zasadę ostatniej rundy i zakończenie gry, to również zgadzam się z tym, że podstawowe reguły są najbardziej sprawiedliwe. Gra jest dość dynamiczna i czuć, że ma charakter wyścigu. W momencie gdy ktoś zrealizuje cel II ery i gra przechodzi do III ery, wszyscy przy stole wiedzą, że koniec gry się zbliża i w zasadzie każda tura, każdy ruch może być tym ostatnim. Dla wszystkich jest to znak, że przyszedł czas na realizację celów. Wprowadza to do gry specyficzne napięcie i element niepewności, ale z drugiej strony, odpowiednio wynagradza zwycięzcę "wyścigu".
Karty III ery są dostosowane do tych reguł, ponieważ punkty zdobywa każdy gracz za poszczególne zadania z kart III ery, które zostały zrealizowane.
Powraca problem tego, że są misje stricte trudniejsze od innych. To jest realny problem w tej grze i jest to odczuwalne.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: japanczyk »

Fojtu pisze: 14 gru 2021, 10:50 Powraca problem tego, że są misje stricte trudniejsze od innych. To jest realny problem w tej grze i jest to odczuwalne.
Ja sie zastanawiam czy aby na pewno tak jest - na poczatku gry dostajesz po 2 karty z kazdej ery do wyboru, w wiekszosci wypadków mozesz zrobic w ten sposob, ze czesc celow bedzie Ci sie pokrywała z reszta
Nie mam teraz dostepu do gry, ale trzbea by było policzyc czy rzeczywiscie sa takie trudniejsze do zrealizowania - jak przegladalem karty ostatnio to stricte trudniejszych nie zauwazylem
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: Fojtu »

japanczyk pisze: 14 gru 2021, 11:18
Fojtu pisze: 14 gru 2021, 10:50 Powraca problem tego, że są misje stricte trudniejsze od innych. To jest realny problem w tej grze i jest to odczuwalne.
Ja sie zastanawiam czy aby na pewno tak jest - na poczatku gry dostajesz po 2 karty z kazdej ery do wyboru, w wiekszosci wypadków mozesz zrobic w ten sposob, ze czesc celow bedzie Ci sie pokrywała z reszta
Nie mam teraz dostepu do gry, ale trzbea by było policzyc czy rzeczywiscie sa takie trudniejsze do zrealizowania - jak przegladalem karty ostatnio to stricte trudniejszych nie zauwazylem
Nie chodzi mi o to które są trudniejsze a które łatwiejsze, bo to zawsze jest sytuacyjne itd. Chodzi mi o sytuację, gdzie jedna misja ma "zrób X" a druga "zrób X +Y".
Jeżeli dobrze pamiętam to są 2 misje III, w których 2 cele są identyczne a 3 to w jednym 2 budynki III Ery a w drugim 2 Akademie. Może coś mi się pomyliło, dzisiaj sprawdzę na pewno. Podobną sytuację widziałem na misjach II, sprawdzę wieczorem jak będę miał dostęp do gry.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: seki »

Ja miałem w swojej partii misje, która miała 2 kościoły, a na drugiej karcie miałem 2 budynki iii ery ale karty różniły się też innymi wymaganiami. Nie zauważyłem istotnie trudniejszych misji. Bardziej niż różnica w misjach widzę różnicę w dobranych kartach i żetonach odkryć. W misjach masz punktowe drobiazgi, mało istotne w ogólnym rozrachunku. Jeśli ktos nie lubi absolutnie losowości to bardziej będzie mu doskwierać różnica w efektach kart walki, kartach złotych i żetonach odkryć. Żeton dający 2 surowce za ekspedycję militarną to duuuuzo słabszy żeton niż dający darmową kartę misji. Tu dobierając kolejną kartę misji 2 czy 3 ery możemy zgarnąć łatwe 3 punkty. A już w ogóle dużo łatwiejsze punktu daje karta złota dająca 3 punkty za jakąkolwiek wygrana walkę, w której byliśmy atakującym (to właściwie można uzyskać przy okazji bez żadnego wysiłku). Także trudność misji uważam za mało krytyczny problem, zwłaszcza gdy losowości w grze mamy dużo więcej i jest bardziej znacząca.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: itsthisguyagain »

Fojtu pisze: 14 gru 2021, 11:22
japanczyk pisze: 14 gru 2021, 11:18
Fojtu pisze: 14 gru 2021, 10:50 Powraca problem tego, że są misje stricte trudniejsze od innych. To jest realny problem w tej grze i jest to odczuwalne.
Ja sie zastanawiam czy aby na pewno tak jest - na poczatku gry dostajesz po 2 karty z kazdej ery do wyboru, w wiekszosci wypadków mozesz zrobic w ten sposob, ze czesc celow bedzie Ci sie pokrywała z reszta
Nie mam teraz dostepu do gry, ale trzbea by było policzyc czy rzeczywiscie sa takie trudniejsze do zrealizowania - jak przegladalem karty ostatnio to stricte trudniejszych nie zauwazylem
Nie chodzi mi o to które są trudniejsze a które łatwiejsze, bo to zawsze jest sytuacyjne itd. Chodzi mi o sytuację, gdzie jedna misja ma "zrób X" a druga "zrób X +Y".
Jeżeli dobrze pamiętam to są 2 misje III, w których 2 cele są identyczne a 3 to w jednym 2 budynki III Ery a w drugim 2 Akademie. Może coś mi się pomyliło, dzisiaj sprawdzę na pewno. Podobną sytuację widziałem na misjach II, sprawdzę wieczorem jak będę miał dostęp do gry.
Dwa Kościoły a nie dwie akademie, więc nie jest tak źle.

Wszystkie karty misji 3 poziomu wymagają budynków 3 ery. Większość misji wymaga 2 budynków. 4 karty wymagają nieokreślonego budynku przy czym 1 karta misji wymaga 3 nieokreślonych budynków 3 ery (karta "wolność") po 2 karty misji wymagają kościołów i 2 wymagają akademii.

Tak przeglądam te karty misji i staram się określić, które są w oczywisty sposób trudniejsze no i mam z tym problem. Niby np karta "Wolność" (4 obrazy, 4 manufaktury i 3 budynki 3 ery) wymaga najwięcej akcji ale same cele są dosyć proste w zrobieniu. Karta "Centrum ekonomiczne" (4 manufaktury, 2 miasta regionalne, 2 budynki 3 ery) wymaga chyba najwięcej zasobów (na miasta regionalne nie ma zniżki z manufaktury) ale i tak wszystkie karty misji 2 ery wymagają 1 miasta regionalnego więc o co kaman? Inna karta "Szkolnictwo Wyższe" (2 niebieskie obrazy, 4 manufaktury i 2 akademie) wymaga chyba najwięcej nauki ze wszystkich misji ale najmniej akcji.

Problem może być taki, jak misje się źle dopasują do lidera. Np fioletowy gracz dostanie misję z jednostkami (asymetria tak ich pokarała, że wszystkie oprócz 1 wymagają nauki) albo jakieś inne nieznane mi jeszcze pokarania. Z wyjątkiem tych wspomnianych kart 2kościoły/2 nieokreślone naprawdę mam problem z wyraźnym określeniem które karty misji łatwiejsze a które trudniejsze.

Czy trudniejsza misja to ta, która wymaga wykonania więcej akcji czy trudniejsza to ta, która wymaga wydania więcej surowców? Czy wymagana duża ilość nauki ale mało akcji to gorzej czy lepiej?
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: jnowaczy »

Jedno z największych jak dla mnie rozczarowań tego roku. To mi przypomina taka piękna kobietę, która budzi zachwyt, pociąg dopóki się nie odezwie i okaże się, ze nie ma nic sensownego do powiedzenia. Ta gra wyglada ładnie, chciałem i dalej chce ja bardzo lubić, cenić, grać i dobrze się bawić. Niestety jest kiepsko a nawet w mojej ocenie bardzo zle.
Tryb solo w który zamierzałem głównie grać to jakiś żart, kpina i totalne robienie z ludzi idiotów poprzez umieszczanie informacji na pudełko informacji ze gra jest od 1 gracza. Jedna misja czy mapa, która jest nudna, bez jakiegoś poziomu trudności i mam wrażenie ze ameba by ta misje wykonała, bez polotu, na odczep się, prostacka i uwłaczającą średnio myślącym ludziom. Nie przekonuje mnie nawet ze ma wyjść automa bo przy rozgrywkach na 2, 3 graczy z zabawa raczej tez kiepsko. Karty misji wykonać to żadna trudność. W grze na dwie osoby uporaliśmy się w 20 min i grę można było składać. Było nudno, powtarzalnie, nawet te bitwy nie ratowały sytuacje. Na trzech podobna sytuacja, we dwójkę gnaliśmy z misjami i po chwili gra skończona. Bez trudu, bez specjalnego kombinowania a ze map do wyboru jak kot napłakał to w głowie powstawało pytanie WTF??to niemożliwe by to było tak beznadziejne. Będziemy jeszcze grać bo po pierwszym razie nie zraze się ale nie widzę za bardzo błędów w interpretacji instrukcji ani co ta druga czy trzecia rozgrywka ma zmienić. Dla mnie nie ma nic gorszego i nic tak nie zabija rozgrywki gdy wszystko przychodzi tak dziecinnie łatwo.
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
pp198
Posty: 26
Rejestracja: 13 gru 2021, 08:56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: pp198 »

w 20 minut skonczyliscie gre w dwie osoby??? to nie pozostaje nic innego jak brac instrukcje i czytac co zle graliscie
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: jnowaczy »

pp198 pisze: 14 gru 2021, 12:15 w 20 minut skonczyliscie gre w dwie osoby??? to nie pozostaje nic innego jak brac instrukcje i czytac co zle graliscie
Nie w tym rzecz ze 20-30 min tylko, ze te wszystkie misje są za proste do wykonania i nawet czterokrotne przeczytanie instrukcji to nie pomoże bo błędów nie robiliśmy i po chwili 3 misja wykonana, dziekuje , dobranoc, pchły na noc
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
pp198
Posty: 26
Rejestracja: 13 gru 2021, 08:56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: pp198 »

jnowaczy pisze: 14 gru 2021, 12:20
pp198 pisze: 14 gru 2021, 12:15 w 20 minut skonczyliscie gre w dwie osoby??? to nie pozostaje nic innego jak brac instrukcje i czytac co zle graliscie
Nie w tym rzecz ze 20-30 min tylko, ze te wszystkie misje są za proste do wykonania i nawet czterokrotne przeczytanie instrukcji to nie pomoże bo błędów nie robiliśmy i po chwili 3 misja wykonana, dziekuje , dobranoc, pchły na noc
napisales 20 minut, a teraz juz 20-30:) za dwa posty okaze sie, ze graliscie 40 minut ;)
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: jnowaczy »

pp198 pisze: 14 gru 2021, 12:23
jnowaczy pisze: 14 gru 2021, 12:20
pp198 pisze: 14 gru 2021, 12:15 w 20 minut skonczyliscie gre w dwie osoby??? to nie pozostaje nic innego jak brac instrukcje i czytac co zle graliscie
Nie w tym rzecz ze 20-30 min tylko, ze te wszystkie misje są za proste do wykonania i nawet czterokrotne przeczytanie instrukcji to nie pomoże bo błędów nie robiliśmy i po chwili 3 misja wykonana, dziekuje , dobranoc, pchły na noc
napisales 20 minut, a teraz juz 20-30:) za dwa posty okaze sie, ze graliscie 40 minut ;)
Nie, nie okaże się.
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
pp198
Posty: 26
Rejestracja: 13 gru 2021, 08:56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: pp198 »

jnowaczy pisze: 14 gru 2021, 12:35
pp198 pisze: 14 gru 2021, 12:23
jnowaczy pisze: 14 gru 2021, 12:20
Nie w tym rzecz ze 20-30 min tylko, ze te wszystkie misje są za proste do wykonania i nawet czterokrotne przeczytanie instrukcji to nie pomoże bo błędów nie robiliśmy i po chwili 3 misja wykonana, dziekuje , dobranoc, pchły na noc
napisales 20 minut, a teraz juz 20-30:) za dwa posty okaze sie, ze graliscie 40 minut ;)
Nie, nie okaże się.
pewnie:)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: XLR8 »

Nie rozumiem absolutnie krytyki co do kart ERY, że są za łatwe do spełnienia. One są tylko do popychania gry ku końcowi i narzucenia tempa rozgrywki. Dają raptem 2-3PZ za sztukę gdy na planszy jest ich dużo więcej. Szczególnie, że w Brazil wygrywa gracz posiadający najwięcej PZ, a nie ten kto spełni 3 karty ERY jako pierwszy. :?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: karmazynowy »

XLR8 pisze: 14 gru 2021, 16:41 Nie rozumiem absolutnie krytyki co do kart ERY, że są za łatwe do spełnienia. One są tylko do popychania gry ku końcowi i narzucenia tempa rozgrywki. Dają raptem 2-3PZ za sztukę gdy na planszy jest ich dużo więcej. Szczególnie, że w Brazil wygrywa gracz posiadający najwięcej PZ, a nie ten kto spełni 3 karty ERY jako pierwszy. :?
Dają też pałac a to w sumie może dać już ~10pz.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: XLR8 »

karmazynowy pisze: 14 gru 2021, 17:13
XLR8 pisze: 14 gru 2021, 16:41 Nie rozumiem absolutnie krytyki co do kart ERY, że są za łatwe do spełnienia. One są tylko do popychania gry ku końcowi i narzucenia tempa rozgrywki. Dają raptem 2-3PZ za sztukę gdy na planszy jest ich dużo więcej. Szczególnie, że w Brazil wygrywa gracz posiadający najwięcej PZ, a nie ten kto spełni 3 karty ERY jako pierwszy. :?
Dają też pałac a to w sumie może dać już ~10pz.
Za spełnienie warunku, który wymaga dodatkowych akcji, a nie tylko rushowania spełnienia celu.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: Fojtu »

Żeby może wyjaśnić o co chodzi z kartami misji
Obrazek

Jedna z każdej pary misji jest po prostu trudniejsza niż druga.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: PytonZCatanu »

Po pierwszej rozgrywce wrażenia bardzo pozytywne. Grało się.... przyjemnie. Brak jest jakiś większych uwag ode mnie. Nie wiem czy ta gra będzie grana za parę lat, ale na ten moment ja jestem nią zaintrygowany i czekam na kolejne partie.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: Leser »

Fojtu pisze: 14 gru 2021, 09:30
Leser pisze: 07 gru 2021, 12:54 Bardzo długo ustalaliśmy, jak wg intencji autorów powinien ten bonus działać. Przykład po przykładzie doszliśmy do wersji, która trafiła do polskiej instrukcji.
Fojtu pisze: 08 gru 2021, 08:19 Przy okazji chciałem też zapytać o tłumaczenie fragmentu o kafelkach ze str. 17
Ang: For construction purposes, unexplored Exploration tiles and cloud-covered hexes are both Field terrains. Should you choose to build on an unexplored Exploration tile, it must be discarded without being revealed or awarding its bonus.
Pl: Kafelki odkryć należy traktować jako teren o typie równina. Możesz na takim obszarze wznieść budynek albo założyć miasto. Jeżeli to zrobisz, odrzuc go bez podglądania (jeśli był zakryty) i bez rozpatrywania jego efektu).
Z tego co rozumiem, w angielskiej wersji po odkryciu kafelka nie można na nim budować, dopóki nie zostanie spełniony (oczywiście poza takim na którym się buduje). W polskiej wersji brzmi jakby zawsze można było taki kafelek odrzucić, żeby zbudować. Ma to dość spore znaczenie przy ekspedycjach, które na początku są trudne do zrobienia.
Leser, możecie się jakoś ustosunkować do tego pytania o różnice w zasadach?
Jak wspomniałem wcześniej, zasada bonusowego ruchu na krawędzi wynika wprost z naszych ustaleń z twórcami.

Natomiast w sprawie kafli odkryć potwierdzam nasz błąd. Błąd przykry, bo tę kwestię również precyzowaliśmy i dostaliśmy jasną odpowiedź - nie mam pojęcia, co się stało, że nie trafiło to finalnie do naszego tłumaczenia =/ Wszystkich za to szczerze przepraszam.
Budować można wyłącznie na nieodkrytych kaflach eksploracji.
Na lekkie wytłumaczenie powiem tylko, że w plikach, które dostaliśmy do tłumaczenia ten fragment brzmiał inaczej - nie było podkreślenia, że chodzi o "unexplored tiles":
"If you decide to build over an Exploration Tile or over its space, it has the Field terrain type. If you choose to build over an Exploration tile, it must be discarded without being
revealed or giving its bonus."
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
ODPOWIEDZ