(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: mefiug »

Tylko w poniedziałki gracie??
Jutro (wtorek 17.08) będę w Trojmiescie w delegacji i chętnie coś program wieczorkiem
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

Tak naprawdę spotkań na mieście nie ma. Ludzie grają teraz po domach. (Pandemia rozbila spotkania w knajpach)
Tytuł wątku jest obecnie nieco mylący.
Bliżej mu do "co tam ciekawego na chacie grałem"
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

Dziś z Mikim rozwiązywaliśmy naszą pierwszą sprawę w "Sherlock Holmes: dedektyw doradczy"
Teczka nr 5. Doktor Goldfire w tarapatach. Przyjemna rozgrywka. Już po tej pierwszej sprawie wiem że dużą stratą dla graczy jest fakt że Rebel przetłumaczył tylko tę jedną część serii.
Nie napiszę nic o fabule bo byłyby same spojlery.
Bardzo polecam zagranie w ten tytuł. Świetne doświadczenie.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Jan_1980 »

My na jesień odpalamy tę grę o agentach CIA we Wiedniu podczas zimniej wojny.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

Jan_1980 pisze: 19 sie 2021, 11:48 My na jesień odpalamy tę grę o agentach CIA we Wiedniu podczas zimniej wojny.
Czyżbyś kupił "Wiedeńskiego łącznika"?
Skonczyliścię może kampanię Przerwany Krąg do Arkham lcg? Jakieś wrażenia?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Jan_1980 »

Mamy na razie przerwę, kończymy we wrześniu.
A na jesień czeka Wiedeński Łączniki i 2 kampanie do Robinsona:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

A ja znowu wróciłem do Brass:Birmingham. Udało się wprowadzić w grę kolejną parę znajomych eurograczy. Bardzo im się podobało. 4-osobowa partia zakończona w 4h.

Potem z rozpędu partia w tego samego Brassa z 7-letnim synem bo strasznie cisnął żeby grać jak widział jak gramy w weekend ze znajomymi :)
Grał drugi raz, w sumie samodzielnie ogarnia już podstawowe akcje budowy i kopania, wszystko sobie wylicza, bierze towar z rynku itd. Gramy z założenia tylko erę kanałów bo by nie dał rady całości.

Grałem też drugi raz w Everdell i nie zmieniam zdania - gra jest piękna graficznie ale mechanicznie nie chodzi to najlepiej. Nie chodzi nawet o skalowanie (od 4 graczy dużo większa dostępność akcji) ale o silnik karciany. Jak Ci nie podejdą karty z dociągu i te ogólnodostępne karty nie będą pasować do Twoich, to wiele nie zrobisz. Jak masz szczęście to dostaniesz na start karty do produkcji zasobów a najlepiej to jakby jeszcze się elegancko parowały w kombosy.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

W sumie mala recenzja: "Sherlock dedektyw doradczy" jakie to jest ***** dobre!

Rebel dawaj kolejne części 😀
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

Czy dedukowanie przez whatsappa to już zboczenie planszowe?
Wczoraj przerwaliśmy sprawę nr 7 w Sherlocku bo ciut utknęliśmy i jest sporo materiału do analizy.
Teraz "kminimy" na whatsaapie szczegóły i .... calkiem sporo rzeczy odkrywamy z dotychczasowych zapisków.
Genialna gra. Nie żałujcie tych 170 złotówek na jej zakup.
10 spraw do rozwiązania. Każda to minimum 1 posiedzenie i Super ćwiczenie dla szarych komórek. (Najwyżej nie wypijecie 10x sojowe late, ale warto się poświęcić)
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: mnowaczy »

A po przejściu można jeszcze sprzedać za stówkę
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Jan_1980 »

Pierwszy raz nie wygrałem w Viticulture :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Poznałem dziś Wojnę Szeptów u Czeczota. Fajny pomysł z tym że nikt nie ma swojej frakcji i tylko wylosowane mnożniki punktów za osiągnięcia każdej z nich. Sama koncepcja intrygująca.

Przeszkadza mi łatwość przeorientowania się na wygrywające frakcje (za mała jest kara punktowa za zmianę żetonów). No i te abstrakcyjne, typowe dla eurosów mechaniki... Ta ikonka daje ci to, a ta ikonka daje ci 2x ilość tego... wyrosłem z tego albo odpadłem już z gier opartych na takich abstrakcyjnych ikonkowych przelicznikach typowo eurosowych :wink:
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: mnowaczy »

To w co tam graliście w tym roku?

Moje top 3 gier w które zagrałem więcej niż raz czy dwa (w nawiasie ilość), a które sprawiły mi najwięcej przyjemności:
Arkham Horror LCG (9)
Sherlock Holmes detektyw doradczy (6)
Wir sind das Volk (5)

Nagroda honorowa; tylko 2 rozgrywki ale bardzo przyjemna gra:
Watergate (2)

Wybijające się w ilości rozgrywek:
Escape'y (12)
Pax'y (8)
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Jak dla mnie odkrycia roku to dwuosobowe, długie i raczej z barierą wejścia:
- Imperial Struggle
- Cataclysm
- Verdun 1916
Wszystkie super. Do tego ogrywałem z rodziną Harrego Pottera a z kolegami do piwa to Undaunted: North Africa.
Rozczarowanie: chyba jednak Dominant Species Marine.

Ale prawdziwe odkrycie roku to badminton! I w ogóle sport. Planszówki spadły na drugie miejsce po latach całkowitej dominacji. Trenuję badmintona z wice mistrzynią Europy nawet i zażarta rywalizacja z kolegami z pracy. Marsze na orientację i nurkowanie to też nowe rozwojowe tematy.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

mnowaczy pisze: 21 gru 2021, 18:21 To w co tam graliście w tym roku?
Dla mnie sukcesem było to że mimo pandemii i jesienno-zimowych kwarantann dzieciaków udało się ponownie rozkręcić spotkania w naszym domu, mamy teraz dwa przystosowane i dobrze doświetlone stoły - główny na 4-6 osób, i dodatkowy w biurze do gier wojennych na 2-3 osoby. Są tygodnie że udaje się zagrać raz w wojenne i raz w niewojenne. Dziękuję wszystkim którzy regularnie do nas zaglądają o dziwo pół na pół Gdańsk i Gdynia :)

Moje top 5 gier w które zagrałem więcej niż raz czy dwa (w nawiasie ilość), a które sprawiły mi najwięcej przyjemności:
Root z różnymi dodatkami (8) - najpierw ostro rozgrywane w trójkę z Jankiem, testowanie nowych frakcji oraz nowe automy, potem również wciągnąłem w temat trzech chłopaków 7-11 lat
Brass: Birmingham (5) - zawsze mile widziane na stole, zwykle na 3 osoby ale już potrafimy sprawnie to rozegrać również na 4, wdrożyliśmy 4 nowych graczy
Brotherhood & Unity (4) - trzyosobowa gra wojenna o wojnie w Bośni i Hercegowinie 1992-1995, jak na wojenną szybka i grywalna
Inis (2) - udany powrót po dwóch latach przerwy, na 3 graczy świetnie hula
Cywilizacja przez Wieki (2) - wraca na stół w wersji z dodatkiem

Gry które aż wstyd że poznałem dopiero w tym roku, i na pewno będę do nich wracać:
Blood Rage (3) - genialna gra dla dwóch zmęczonych par rodziców, do rozegrania w 2 godziny, aż sobie kupiłem pod choinkę
Rising Sun (2) - dobra gra, ciekawe mechaniki, chociaż jak potem poznałem BR to mniej chętnie myślę o powrocie
Zakazane Gwiazdy (1) - epickie ale lepiej nie siadać do tego w 4 osoby

Gry zagrane jeden-dwa razy i raczej bez większych chęci na powrót, niepokojąco dużo było ich w tym roku:
- Clash of Cultures: Monumental Edition
- Dominant Species: Marine
- 1861-1867 Railways of Russia/Canada
- Everdell
- Oath
- Narcos
- Raides of Scythia

Gry grane masowo z dziećmi i dziećmi znajomych (7-11):
Szybkie:
Domek
Neuroshima Hex 3.0
Indian Summer
Splendor
Cięższa liga:
1944: Race to Rhine
Root
Wysokie Napięcie
Spyrium
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

hancza123 pisze: 21 gru 2021, 22:50 Ale prawdziwe odkrycie roku to badminton! I w ogóle sport. Planszówki spadły na drugie miejsce po latach całkowitej dominacji. Trenuję badmintona z wice mistrzynią Europy nawet i zażarta rywalizacja z kolegami z pracy. Marsze na orientację i nurkowanie to też nowe rozwojowe tematy.
A nie mogłeś wybrać jakiegoś męskiego sportu? :) Dam Ci numer do mojego trenera kickboxingu, też był czegoś tam mistrzem czy wicemistrzem. Zrozumiesz co to męska rywalizacja. Już naprawdę nie masz innego pomysł na wykorzystanie kobiety?
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Popatrz na youtube co to jest. To nie działka szwagra plus grill, piwo i rakietki tak jak pewnie myślisz :lol: Wytrzymaj kondycyjnie takiego seta w tym tempie! No i nie połam się.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: playerator »

Highlander pisze: 22 gru 2021, 00:22 (...) zagrane jeden-dwa razy i raczej bez większych chęci na powrót (...) Clash of Cultures: Monumental Edition (...)
Chodzi o sposób, w jaki rozwiązano walkę?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

playerator pisze: 23 gru 2021, 14:10
Highlander pisze: 22 gru 2021, 00:22 (...) zagrane jeden-dwa razy i raczej bez większych chęci na powrót (...) Clash of Cultures: Monumental Edition (...)
Chodzi o sposób, w jaki rozwiązano walkę?
Nie, walka to tylko fragment mechanik i nie stanowiła większego problemu.

Chodzi to w jaki sposób zaprojektowano wykonywanie akcji przez gracza w swojej rundzie. To dobrze działa tylko na początku, jak wszyscy mają takie same możliwości. Niestety wraz z rozwojem technologii rośnie ilość możliwych do wykonania akcji i trudno się w tym połapać - masz planszetkę kilkudziesięciu technologii + planszetkę swojej nacji zapisane drobnym drukiem. Musisz pamiętać że wśród np. 20 zaznaczonych technologii jest 5-10 które dają Ci dodatkowe możliwości w rundzie. Część z nich działa na początku, część to dodatkowe akcje, część modyfikuje podstawowe. Łatwo coś przeoczyć albo popełnić błąd. Widziałem że fani przygotowali dodatkowe planszetki pokazujące drzewkowy algorytm rundy gracza przy założeniu wynalezienia wszystkich możliwych technologii - i tam można sobie zaznaczać dodatkowymi kostkami to co Ty masz wynalezione. Tylko że to zajmuje kolejne miejsce na stole przy każdym graczu.

Porównaj sobie przebieg rundy w CoC z tym jak to wymyślono w Civilization: TTA. Dokładnie widzisz jakie masz możliwości i co po kolei robić w ramach pobierania surowców, bo Twoja planszetka zawiera tylko te technologie, które wynalazłeś, a pobieranie i rozliczanie surowców odbywa się zawsze co rundę w taki sam sposób i w tej samej kolejności, i co najważniejsze można to robić podczas ruchów pozostałych graczy. Przepaść jeśli to porównać z chaosem w CoC.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

hancza123 pisze: 23 gru 2021, 13:17 Popatrz na youtube co to jest. To nie działka szwagra plus grill, piwo i rakietki tak jak pewnie myślisz :lol: Wytrzymaj kondycyjnie takiego seta w tym tempie! No i nie połam się.
Chcesz mi powiedzieć że ten paletki z kobietą to to samo co załorzyć rękawice, popatrzeć większemu facetowi w oczy i się z nim napiera.... po mordzie?

A w tej bajce są smoki? :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Wolf »

Panowie, świat jest różnorodny i to, że jeden z was woli towarzystwo wysportowanej kobiety, a drugi postawnego mężczyzny to nie powinien być powód do kłótni.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Lubię się uczyć od wice mistrzów Europy! A że trener to dziewczyna, że 20 lat młodsza, że ładna - zupełnie nie przeszkadza mi to! Nie przeszkadza mi że przegrywam 4-21, 7-21 bo z czasem dojdę aż do 10-21! :lol:

Tak że ty się tam lej po mordzie, a ja miło spędzam czas 8)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Wolf pisze: 23 gru 2021, 17:38 Panowie, świat jest różnorodny i to, że jeden z was woli towarzystwo wysportowanej kobiety, a drugi postawnego mężczyzny to nie powinien być powód do kłótni.
My się nie kłócimy (przynajmniej Ja).
Swoją drogą ja wolę zostać pokonany przez mężczyznę niż przez kobietę.

Wracając do gier:
TOP ..... 3
- Imperial Struggle
- Tainted Grail - prawdziwa gra przygodowa.
- Nemesis - za klimat

Rozczarowania
- Clash of Cultures: Monumental Edition - kolejne nudne euro. Gra gdzie Hunowie budują miasta i je rozwijają zamiast najeżdżać i wyżynać. Gdzie starożytne cywilizację przez cała grę sąsiadując ze sobą mogą nie stoczyć przez całą swoją historię żadnej wojny. Ta gra powinna być zakazane za wypaczenie starożytnego świata.
- Pax Pamir - sam nie wiem dlaczego
- Dune: Imperium - ja z tego uniwersum można zrobić nudne euro wiedzą tylko autorzy.
- Dylematy króla - gra w której gracze powinni kierować historią a wyszła gra gdzie fabuła praktycznie nie wpływa na grę. Dzieje się tak obok i bez sensu
- Eclipse: Drugi świat galaktyki - Ktoś kto twierdzi że to szybsze Twlight Imperium nigdy nie grał w TI. Kolejne nudne euro.
- Myshtea - wyglądało na fajną grę z kontrole terenów a wyszło nudne euro z kręceniem kółeczek.
- Odmęty Grozy - spodziewałem się czegoś bardziej ambitnego.

średnie
- Wojna szeptów - można zagrać, fajna nigdzie indziej nie spotykana mechanika mimo wad o których wspomniał Hańcza.
- Sword & Sorcery - fajne czołganie się po lochach z trochę za dużą ilości mechanik do ogarnięcia.
- Deep Madnes - taki bardziej skomplikowany Zombicide gdzie nie da się iść i rozwalać wszystkich potworów. Trzeba pomyśleć żeby nie przegrać.

Ogólnie rok pod względem gier mocno rozczarowujący, tylko Imperial Struggle się ukazało w tym roku. Kolejny zapowiada się lepiej: Black Rose Wars, Etherfields, Ankh,
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

czeczot pisze: 23 gru 2021, 18:33
Wracając do gier:
TOP ..... 3
- Imperial Struggle
- Tainted Grail - prawdziwa gra przygodowa.
- Nemesis - za klimat

Ogólnie rok pod względem gier mocno rozczarowujący, tylko Imperial Struggle się ukazało w tym roku. Kolejny zapowiada się lepiej: Black Rose Wars, Etherfields, Ankh,
No to zaskakująco rozczarowujący rok u ciebie!

Nie pojmuję dlaczego nie chcesz ze mną kontynuować grania w Imperial Struggle. Masz do tej gry tylko mnie, a ja mam tylko ciebie a zatem...

Wspominałeś że nie przeszkadza ci przegrać z mężczyzną no więc stanowczo zapewniam że ze mną możesz!
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 111 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Muad »

Pax Pamir ? A to z kim w końcu grałeś? Chyba źle graliście ;p
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
ODPOWIEDZ