Saint Petersburg (Bernd Brunnhofer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: mistrz_yon »

morciba pisze:Nad zakupem obserwatorium w pierwszej turze trzeba się zawsze bardzo dobrze zastanowić, najczęściej biorę go na rękę i traktuję jako zło konieczne, które później być może będzie profitować. Zdecydowanie ważniejsze dla mnie jest kupienie arystokraty w pierwszej rundzie (dochód). Zagranie obserwatorium może się zemścić zatyczką finansową i zagrywam go zazwyczaj w dwóch przypadkach. Jeśli mam dużo pieniędzy, albo jeśli w najbliższych rundach będę zaczynał późno w arystokratach i/lub ulepszeniach.
Ja to widze zupelnie inaczej. Obserwatorium to IMHO jedna z najlepszych kart w grze, bo pozwala w sposob w pelni kontrolowany uzyskiwac w niebieskiej turze przewagi z innych kolorow. Ja przewaznie na poczatku traktuje je jako zrodlo do ponadprogramowego pozyskiwania zielonych kart, a pozniej - arystokracji. Pewnie ze trzeba uwazac, zeby sie nie splukac, ale to samo odnosi sie do zakupu w kazdej innej czesci gry.
morciba pisze:Jeśli w pierwszej rundzie mam wybór między obserwatorium a magazynem to zwykle biorę to drugie. Niech ktoś inny się męczy :-) Kartę pod ulepszenia (np. 2/6) też zwykle wyżej cenię, a na pewno jeśli w fazie ulepszeń będę pierwszy.
Heh, a ja dokladnie odwrotnie :) Co swoja droga pokazuje, jak ta gra jest dobra i jak wiele strategii wiedzie do zwyciestwa.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: melee »

Nie grałem w St. Petersburg, w dalszym ciągu chcę spróbować, ale trochę zniechęciły mnie niskie noty moich "geekbuddies":

"2. Unenjoyable. It is a collecting game with very minimal forms of interaction, heavy front loading of the economic system built into an economic snowball game, and a great lack of either charm or grace. Avoid. No thanks. Not interested. Clearly a member of the "I'd rather go home alone in the dark than play this game again" set."

"3. I was originally quite impressed by this board game masquerading as a card game. At it's most basic level, it's an economic game where one needs to establish engines early in the game to begin the growth cycle, which snowballs over time. Despite being pure chrome, the thematic touches on this game made me smile when they came up and probably bumped the rating up slightly, namely the Potempkin village which builds inexpensively and upgrade at a higher value, and the Czar (Peter) who functions as all 4 types of workers for the purpose of upgrading. However, this game eventually hit the dirt at 3, down from a high of 8 as I played it out. The game seems charming when you first sit down with it, but it reveals itself to be pretty basic, and very easy to 'mechanize' oneself to after repeated play. I don't claim to be able to play this optimally by any stretch, but I know enough about the game to not have a lot of difficult decisions to make in any given game, which is one of the main things I enjoy about gaming. The rating on this just kept dropping and it's now to the point where I am avoiding playing it on an actual table and haven't dusted off the CPU version in months either. I will warn anyone who has yet to play this on the CPU: If you enjoy it now think twice before hitting it on the PC, the play speed will ruin you on the table top version forever. (and incidentally: I feel the people trying to compare this to PR or San Juan are reaching a bit, at the most bare basic level, yes, they are both games which feature economic frameworks which you need to exploit to get victory points, and have some rule bending involved, but I don't think the parallels are anywhere nearly as tight as people make them out to be on here)"
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: morciba »

Browarion pisze: Zgadzam się z przedmówcami.
Jakby dobrze policzyć to mam na koncie dobrze ponad setkę partii w St.Petersurg... z czego z dodatkiem raptem kilka - nota bene z Morcibą (pozdrówka ;)) na pierwszym Mazurkonie. Innymi słowy - wtedy kiedy poznawałęm gę dopiero, nie gdy ją "masterowałem".
Oj, wspominam ten wyjazd bardzo miło :-) Może jeszcze kiedyś uda się coś podobnego powtórzyć. Przy okazji pozdrowienia dla rodzinki ;-)
Nie wiem czy się orientujesz, ale myśmy na Mazurkonie grali tylko z jednym dodatkiem - z bankietem. Niedawno wyszedł nowy dodatek, który zawiera w sobie również bankiet. Dużo większy i mniej udziwniony. Polecam.
mistrz_yon pisze: Ja to widze zupelnie inaczej. Obserwatorium to IMHO jedna z najlepszych kart w grze, bo pozwala w sposob w pelni kontrolowany uzyskiwac w niebieskiej turze przewagi z innych kolorow.
Zgadzam się, że to jedna z najlepszych kart. Jeśli mam opcję żeby zabrać obserwatorium i nie ma żadnych innych ciekawych kart na stole, to często je kupuję. Chociaż zwykle muszę się dobrze zastanowić. Niejeden raz się w naszych rozgrywkach zdarzyło, że mimo, iż ktoś wziął obserwatorium dosyć wcześnie, użył go tylko raz pod koniec gry, albo nie wykorzystał w ogóle :-) Jeśli nie masz jakiejś ciekawej opcji grania, a przeciwnik dosyć wcześnie wziął obserwatorium, to trzeba mu maksymalnie utrudniać jego wykorzystanie, czyli robić dużo miejsca w fazie niebieskiej. Najlepiej jak już pociągnie jakąś kartę - niech kombinuje co zrobić jak ma np. dwie karty na ręce, mało kasy a w perspektywie zrobione miejsce na dwóch arystokratów i dwa ulepszenia. Jeśli przy okazji mamy magazyn to zaczyna się robić coraz lepiej. Inna opcja to uciekać w punkty na budynkach. Obserwatorium wykorzystuje sie głównie do arystokratów, więc przeciwnik ma opcję odpuścić ciągnięcie i gonić nas w punktach, albo ukierunkować się na pomarańczowe karty i patrzyć jak my mu w punktach uciekamy. No i trzeba jak najszybciej kończyć grę. Czasem nas dogoni, czasem nie :-)

melee:
Cóż mogę powiedzieć.
Obydwie wypowiedzi mało konkretne :-) i trudno się z większością nie zgodzić.
Interakcji dużej nie ma, ale nie jest to gra typu, że każdy sobie coś tam dłubie i nie zwraca specjalnie uwagi na poczynania innych. Cały czas patrzymy na planszę, widzimy co robią inni, nieraz trzeba się przyjżeć co kto ma zagrane, ile ma kasy, ile kart na ręce. Często też padają komentarze.
Snowball jest. Każdy sobie lepi swoją kulkę finansową, ale nie wygrywa ten kto ma najwięcej kasy, tylko ten, który umiejętnie pójdzie w punkty. Nie ma w tej grze automatycznego przełożenia, że wygrywa osoba, która zarabia najwięcej pieniędzy.
Mechanika jest prosta, to też prawda :-) Co nie znaczy prostacka i moim zdaniem to raczej atut. W każdej rundzie 4 fazy, po trzech fazach podliczanie, można dostać albo punkty albo kasę. Do tego kilkanaście kart specjalnych, a na koniec ekstra punkty za arystokratów. No i jeszcze bardzo istotna sprawa kolejności w fazach. Dosyć szybko wszystko staje się jasne i można się skupić na kombinowaniu, które jest bardzo eleganckie. Efekt każdej potencjalnej decyzji można sobie w miarę szybko wyobrazić i wyliczyć. Pozostaje kwestia wyboru odpowiedniej decyzji i umiejętność zarządzania ryzykiem :-) czyli wcześniejszej reakcji na karty, które mogą wyjść.
Jeśli chodzi o porównanie do innych gier, zgadzam się. Nie znalazłem podobnej gry do Petersburga.
Wersja komputerowa jest. Ja w nią lubię grać, traktuję jak pasjansa. W żaden sposób nie można jej porównać do gry przy planszy z żywym, dobrze grającym przeciwnikiem, ale to nic odkrywczego.

Zamiast czytać noty "geekbuddies" zagraj kilka razy i sam oceń. Na pewno ktoś w Warszawie Petersburga ma, przyniesie na spotkanie, albo pożyczy żebyś wypróbował w domu :-)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: mistrz_yon »

morciba pisze:Zamiast czytać noty "geekbuddies" zagraj kilka razy i sam oceń. Na pewno ktoś w Warszawie Petersburga ma, przyniesie na spotkanie, albo pożyczy żebyś wypróbował w domu :-)
albo mozna sie umowic na yucacie (na BSW interfejs jest tak masakryczny, jakby go pisali goscie z motoroli)
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: Mustafa »

mistrz_yon pisze:
morciba pisze:Zamiast czytać noty "geekbuddies" zagraj kilka razy i sam oceń. Na pewno ktoś w Warszawie Petersburga ma, przyniesie na spotkanie, albo pożyczy żebyś wypróbował w domu :-)
albo mozna sie umowic na yucacie (na BSW interfejs jest tak masakryczny, jakby go pisali goscie z motoroli)
Tzn na BSW nie jest tak źle nawet czasem sobie pyknę partyjkę, ale nadal uważam, że z dodatkiem gra daje większy potencjał z dodatkiem nie wiem jak na 5 osób, bo grałem tylko na 4 . Mam wrażenie że gra bez dodatku nie pozwala na popełnienie błędu.
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
MójMistrzu
Posty: 116
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: MójMistrzu »

grałem raz w 4 osoby, ale wydaje mi się że gra będzie się dobrze skalować, bo myślę o jej kupnie właśnie dla grania głównie w 2, czasem 3 osoby.
osoba z którą grałem wspominała, że woli właśnie grać bardziej w 2,3 niż 4 osoby (mowa o podstawce)
a jakie są wasze opinie na ten temat?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: Browarion »

To gra która skaluje się doskonale w każdym rozkładzie graczy, także na 5ciu (po kupieniu dodatku).
Zmieniają się wtedy akcenty w grze, co sprawia, że jest jeszcze lepsza bo zwiększa się replayability

Zdecydowanie polecam :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: pan_satyros »

Przymierzam się do zakupu; warto brać z dodatkiem ?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: Browarion »

pan_satyros pisze:Przymierzam się do zakupu; warto brać z dodatkiem ?
jak dla mnie warto - w dodatku jest kilka lepiej zbalansowanych kart, nowe karty, 5 gracz a także dodatkowy set kart specjalnych - niektórzy go nie lubią, bo wpływa znacząco na rozgrywkę, ale jak dla mnie to ciekawe urozmaicenie co jakiś czas
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: dumspirospero »

Sankt Petersburg powraca!
https://www.spiele-offensive.de/Spieles ... etersburg/

Kto wie, może w odnowionej odsłonie trafi też do Polski?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: skanna »

Śliczniusi :) Ale po co zmieniać i poprawiać coś tak świetnie funkcjonującego?
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: Vester »

Będzie "ładniejszy", bo wielu przeszkadzał poprzedni styl.
Po drugie i ważniejsze, dorzucą małe co nieco a całości pilnuje autor "Die Machera". Czyli można założyć, że bubla nie przepuści.

I widzę, że dodali nowy typ budynków - rynki i mechanizm gromadzenia dóbr. No cóż, że się powtórzę, wierzę w moc Karla-Heinza Schmiela.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: skanna »

Ja nie mówię, że to będzie bubel, ale dla mnie St.Petersburg jest grą tak dobrą, że nie widzę potrzeby zmian i poprawek. To tak samo, jakby Brassa poprawiać - no po co?
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: romeck »

Jestem właśnie jednym z tych, którzy omijali Sanktpeta właśnie ze względu na szkaradne grafiki i kolorystykę. Dlatego nadchodzące drugie wydanie przytulę z miłą chęcią. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: BartP »

Po 1, ja też omijałem ze względu na wygląd.
Po 2, Brass został poprawiony :), nosi ta gra nazwę Age of Industry.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: skanna »

BartP pisze:Po 1, ja też omijałem ze względu na wygląd.
Po 2, Brass został poprawiony :), nosi ta gra nazwę Age of Industry.
Phi,tylko małostkowi ludzie zwracają uwagę na wygląd :)

No i sorry, nie wierzę, że w Brassie można cokolwiek poprawić (oprócz tych cholernych ciągle na przekór mi przychodzących kart przędzalni i miast wyłącznie z przędzalniami, ale to wina losu, a nie gry :))
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: Bea »

dumspirospero pisze:Sankt Petersburg powraca!
https://www.spiele-offensive.de/Spieles ... etersburg/

Kto wie, może w odnowionej odsłonie trafi też do Polski?
Czy nie wiadomo czy będzie dostępna wersja językowa polska lub angielska? Bo na razie to tylko niemiecką można dostać.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: skanna »

Tak naprawdę St.Petersburg jest grą kompletnie niezależną językowo. Owszem, są niemieckie nazwy postaci i budynków, ale to w żaden sposób nie utrudnia gry, bo grafika jest czytelna a na niej się tak naprawdę opiera gra.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: Bea »

skanna pisze:Tak naprawdę St.Petersburg jest grą kompletnie niezależną językowo. Owszem, są niemieckie nazwy postaci i budynków, ale to w żaden sposób nie utrudnia gry, bo grafika jest czytelna a na niej się tak naprawdę opiera gra.
To to wiem, ale kupując kartę chciabym być w stanie wypowiedzieć jej nazwę, o wczuciu się w klimat już nie wspomnę. Niemieckim niestety nie władam :). Stąd pytanie o anglojęzyczną edycję.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 644
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 195 times
Been thanked: 175 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: Michito »

Dzisiaj zagrałem po raz pierwszy w drugą edycję, bez rynku. Grało się nam bardzo przyjemnie i do gry pewnie niedługo wrócimy. Mam pytanie do stałych graczy: czy dysponuje ktoś spośród Was tłumaczeniem instrukcji drugiej edycji?
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: St.Petersburg - wrażenia

Post autor: Arachion »

Michito pisze: 13 cze 2021, 22:13 Dzisiaj zagrałem po raz pierwszy w drugą edycję, bez rynku. Grało się nam bardzo przyjemnie i do gry pewnie niedługo wrócimy. Mam pytanie do stałych graczy: czy dysponuje ktoś spośród Was tłumaczeniem instrukcji drugiej edycji?
Tłumaczenie instrukcji - proszę:
https://drive.google.com/file/d/12L8D66 ... sp=sharing

Chociaż mam wrażenie, że raczej się nie przyda.

Ma ktoś angielski pdf modułów z drugiej edycji - nie mogę nigdzie znaleźć tych 6 stron?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Saint Petersburg (Bernd Brunnhofer)

Post autor: mistrz_yon »

Zobaczyłem na grafiki i odpadłem. Co oni zrobili z ta grą, przecież się na to nie da patrzeć.
Jakkolwiek niedoskonała, ta kreska w wersji rysowanej wprowadzała jakiś klimat siermiężności, bardzo dobrze współgrający z tematyką. A tu jakieś wariacje w okolicach quasi-realizmu.
De gustibus, wiadomo, niemniej jestem zaskoczony.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1446 times
Been thanked: 1103 times

Re: Saint Petersburg (Bernd Brunnhofer)

Post autor: garg »

mistrz_yon pisze: 27 gru 2021, 20:00 Zobaczyłem na grafiki i odpadłem. Co oni zrobili z ta grą, przecież się na to nie da patrzeć.
Jakkolwiek niedoskonała, ta kreska w wersji rysowanej wprowadzała jakiś klimat siermiężności, bardzo dobrze współgrający z tematyką. A tu jakieś wariacje w okolicach quasi-realizmu.
De gustibus, wiadomo, niemniej jestem zaskoczony.
Grałem w jedynkę - grafika jest po prostu brzydka.

Grałem w dwójkę - grafika jest nie tylko brzydka, ale jeszcze rozprasza i odwraca uwagę od rozgrywki.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Saint Petersburg (Bernd Brunnhofer)

Post autor: warlock »

Odkurzania staroci ciąg dalszy ;). Tym razem na stole wylądowała druga edycja Saint Petersburg z modułami Banquet oraz In Good Company. Nie ma co, to jest bardzo fajne karciane euro z rozkręcaniem śnieżnej kuli punktów i pieniędzy ;).

Grałem kiedyś w pierwszą edycję bez żadnych dodatków i karty były w niej nieco za mało zróżnicowane (a nie mieliśmy dostępu do żadnych rozszerzeń). Druga edycja nie zawodzi pod tym względem ;). I zdecydowanie nie jest tak paskudna, jak wszyscy mówią. Ot, przyzwoicie wyglądający eurosek. Oczywiście nie ma tego charakterystycznego "koślawego uroku" i stylu pierwszej edycji, ale jak już się usiądzie do partii to jest OK, nie ma co narzekać ;). Jedyne co jest mało czytelne to ramki z kart ulepszeń, szczególnie te na budynkach. Mogli dodatkowo oznaczyć te karty chociażby innym kolorem cyferki kosztu.

Nie mogę się doczekać sprawdzenia modułu z rynkiem, szczególnie na 3-4 osoby. Czuję, że Saint Petersburg wskoczy na jeszcze wyższy poziom ;). Ciężko to dorwać, ale zdecydowanie warto poznać.
Obrazek
ODPOWIEDZ