Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

nidhog pisze: 09 lut 2022, 15:07 Ale nie każdemu siedzi. Mi np mechanicznie gra sie mega podoba. Ale wizualnie i tematycznie - nie. Może dlatego, że wygląda jak gra dla dzieci.
A czy gry tak generalnie to nie zabawki dla dzieci?
To że wyglądają na bardziej dorosłe, nie przysparza nam chyba splendoru?

Wiem, że wsadzam kij w mrowisko, ale taka jest prawda. Gry to zabawki.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1624
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: nidhog »

miker pisze: 09 lut 2022, 16:01
nidhog pisze: 09 lut 2022, 15:07 Ale nie każdemu siedzi. Mi np mechanicznie gra sie mega podoba. Ale wizualnie i tematycznie - nie. Może dlatego, że wygląda jak gra dla dzieci.
A czy gry tak generalnie to nie zabawki dla dzieci?
To że wyglądają na bardziej dorosłe, nie przysparza nam chyba splendoru?

Wiem, że wsadzam kij w mrowisko, ale taka jest prawda. Gry to zabawki.
Na OLX maja osobna kategorię :)
Żaden kij. nie nazwałbym ich zabawka, a rozrywka dla dużych dzieci :)
Ale zabawki też sa takie, którymi się chcesz bawić. A są takie, których kijem przez szmatę nie ruszysz,
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

nidhog pisze: 09 lut 2022, 16:03 Na OLX maja osobna kategorię :)
Żaden kij. nie nazwałbym ich zabawka, a rozrywka dla dużych dzieci :)
Ale zabawki też sa takie, którymi się chcesz bawić. A są takie, których kijem przez szmatę nie ruszysz,
A myślisz, że po co kupuję synowi samochody zdalnie sterowane, a nie kupuję np. domina? :D
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: elayeth »

To może i dobrze, że niektórym podoba się (brzydka) TM, a innym Ark Nova. Każdy będzie mial coś dla siebie… ;)

Patrzac na popularność „Na skrzydłach”, sadze, ze temat zoo moze być biznesowo strzałem w 10….
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 241
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Kondzio167 »

Ja czuje niesamowity HYPE na te grę :D Dawno nie miałem tak, że po prostu wiem iż zawita do kolekcji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: tomb »

elayeth pisze: 09 lut 2022, 16:36 To może i dobrze, że niektórym podoba się (brzydka) TM, a innym Ark Nova. Każdy będzie mial coś dla siebie… ;)

Patrzac na popularność „Na skrzydłach”, sadze, ze temat zoo moze być biznesowo strzałem w 10….
Niektórym podoba się ładna TM, a niektórym nie podoba brzydka TM. Na tym to polega.

A "Na skrzydłach" jest lżejsze i o ptakach - ornitologia domowa jest całkiem popularna i mogła zrobić robotę. Co oczywiście nie przekreśla potencjału Ark Novej.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Jako znany hejter Na Skrzydłach liczę, że Ark Nova będzie jednak dużo ciekawsza gra 🙂
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Ark Nova

Minusy

- trochę mi przesądzały planszetki graczy ala pierwsze wydanie Podwodnych Miastach (w sensie to generalnie kartki papieru). Mamy już 2022, gra kosztuje 2x więcej, więc tutaj bym się czepił.

- mało w grze bezpośredniej interakcji między graczami. Trochę integracji negatywnej jest na kartach, ale zastanawiam się czy jest potrzebna. Te duszenia itp jeszcze spoko, ale szczególnie mnie ubodła karta pozwalająca skorzystać z karty akcji przeciwnika że wszystkimi konsekwencjami (utrata żetonu, przesunięcie na 1) - tutaj zgrzyt, bo to mocno psuje plany graczowi

- brakuje mi tutaj jakiegoś traszowania kart za pieniądza. Niektóre karty mają taką funkcję, ale generalnie nie ma takiej opcji. A ja np. 2 razy miałem karty, których nie mogłem zagrać (jedna to karta dla graczy poniżej 25 pkt, a ja miałem więcej, a druga to karta zwierzęcia tylko do Petting Zoo, a ja miałem je pełne (nie można mieć 2)). Tutaj widziałbym jakiś wyjątek.

Natomiast generalnie grało się bardzo dobrze. Bardo przyjemna gra, dosyć płynna, dość niski próg wejścia (skojarzenia z innymi grami mocno pomagają).

Bawiłem się bardzo dobrze, wyjściowo 9/10. 🙂
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

PytonZCatanu pisze: 11 lut 2022, 09:17 - mało w grze bezpośredniej interakcji między graczami. Trochę integracji negatywnej jest na kartach, ale zastanawiam się czy jest potrzebna. Te duszenia itp jeszcze spoko, ale szczególnie mnie ubodła karta pozwalająca skorzystać z karty akcji przeciwnika że wszystkimi konsekwencjami (utrata żetonu, przesunięcie na 1) - tutaj zgrzyt, bo to mocno psuje plany graczowi
Wszystkie karty z negatywną interakcja powinny mieć niebieską ramkę na dole w której jest opcja bez interakcji. Ustalacie przez grą czy gracie z negatywną czy bez. Niby są one pod solo, ale w multi też dają radę.

PytonZCatanu pisze: 11 lut 2022, 09:17 - brakuje mi tutaj jakiegoś traszowania kart za pieniądza. Niektóre karty mają taką funkcję, ale generalnie nie ma takiej opcji. A ja np. 2 razy miałem karty, których nie mogłem zagrać (jedna to karta dla graczy poniżej 25 pkt, a ja miałem więcej, a druga to karta zwierzęcia tylko do Petting Zoo, a ja miałem je pełne (nie można mieć 2)). Tutaj widziałbym jakiś wyjątek.
Wtedy po co by było ograniczenie rozmiaru kart na ręku? Plus np. w ramach akcji Cards można się pozbyć niechcianych kart.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: mat_eyo »

Wątek nieco przycichł, a hype must go on! :D

Pograłem już trochę, więc podsyłam swoją recenzję do porannego pączusia.
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sinbad78 »

SU&SD wrzucili swoją reckę ARK NOVA https://youtu.be/QNgr-ET0buQ
Szczególnie ciekawe sa minusy wymieniane przez recenzentów. "Gra to wyścig po punkty bez większych interakcji". Ostatecznie "Joy to play"
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: IrasArgor »

PytonZCatanu pisze: 08 lut 2022, 16:16
IrasArgor pisze: 08 lut 2022, 16:07 My tu gadu gadu a tu Ark Nova chwilę temu była w trzeciej setce na BGG by za moment zaczać szturmować okolice 150 pozycji. Dobry przykład dla tematu, że nowe gry rzadko (lub bardzo powoli) lądują w pierwszej setce, myślę, że w tym przypadku to kwestia tygodni niż miesięcy. Niesamowice się tej hype train rozkręcił. Kiedy ja w zoo ostatnim razem byłem :roll: ...
Obserwuje niemal na żywo.

Wczoraj była 10 miejsc za Praga Caput Regni, dziś rano 2 miejsca za, a teraz jest już przed!

24 godziny!

Śledzę Bgg na bieżąco i nie widziałem takiego rasza od dawna, tylko Szczęki Lwa mogę do tego porównać.

W mojej opinii ta gra wejdzie do setki na wiosnę, a w drugiej połowie roku, kiedy będą lokalne wydania (w tym PL) to ja to widzę nawet Top50.

Żałuję, że nie kupiłem na jesieni jak była dostępna w Planszostrefie.... 🙄🙄🙄
Mały update na 28 lutego, nie skończył się jeszcze miesiąc, a tu mamy już 95 miejsce i najpewniej wieczorem znowu będzie poprawka :shock: .

Jasne hype nie jest tożsamy z tym czy gra jest super genialna i innowacyjna ale oddaje nastroje i oczekiwania planszówkowej braci. Co do przykładu to Szczęki Lwa miały łatwiej bo bazowały już na uznaniu Glooomheaven, tutaj mamy absolutny debiut co tym bardziej zasługuje na szacunek.
Darkon
Posty: 43
Rejestracja: 25 sty 2022, 17:38
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Darkon »

Sa jakieś doniesienia by ktoś miał to wydać w wersji polskiej? Przy takim boom mam nadzieję ze ktoś to wyda u nas by można bylo i pograć z młodsza częścią.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Apos »

Darkon pisze: 02 mar 2022, 23:14 Sa jakieś doniesienia by ktoś miał to wydać w wersji polskiej? Przy takim boom mam nadzieję ze ktoś to wyda u nas by można bylo i pograć z młodsza częścią.
Grę zapowiedział już PortalGames. Przynajmniej taka informacja widnieje na ich stronie zapowiedzi jako "w produkcji".
Nie wiem o jakich młodszych mówisz, ale to gra dość zaawansowana. W/g mnie bardziej strategiczna niż Terraformacja Marsa.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Atk »

Darkon pisze: 02 mar 2022, 23:14 Sa jakieś doniesienia by ktoś miał to wydać w wersji polskiej? Przy takim boom mam nadzieję ze ktoś to wyda u nas by można bylo i pograć z młodsza częścią.
Piekło zamarzło 😂
Darkon
Posty: 43
Rejestracja: 25 sty 2022, 17:38
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Darkon »

Nie no nie mam na myśli 10 latków. Przedział 15+ co dla mnie juz w tym wieku jest określeniem jako młoda część społeczeństwa :D
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Atk »

Myślę że jest wiele gier, które się bardziej nadadzą niż Ark Nova, bo to jest gra zaawansowana, no chyba że takiej szukasz, bo dzieciaki lubią (tylko wtedy z czym bardziej zaawansowanym mieli styczność?). Bo pytanie czy wysiedza 2-2.5+ h ciągle myśląc nad strategią
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

Ej, ale wiesz, że 15-latek to już liceum i prawie dorosły człowiek?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: brazylianwisnia »

sasquach pisze: 03 mar 2022, 22:23 Ej, ale wiesz, że 15-latek to już liceum i prawie dorosły człowiek?
Dorosły człowiek to się zaczyna koło 30tki :-P
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Pan_K »

brazylianwisnia pisze: 04 mar 2022, 00:59
sasquach pisze: 03 mar 2022, 22:23 Ej, ale wiesz, że 15-latek to już liceum i prawie dorosły człowiek?
Dorosły człowiek to się zaczyna koło 30tki :-P
To zależy od płci 8)
Ja na ten przykład wciąż gram w planszówki, a jestem już starszy ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ElHarnas »

[/quote]
To zależy od płci 8)
Ja na ten przykład wciąż gram w planszówki, a jestem już starszy ;)
[/quote]

W życiu mężczyzny i tak najtrudniejsze jest pierwsze 40 lat dzieciństwa :)
A wracając do tematu. Ark Nova wpada u mnie na radar zdecydowanie. Tym bardziej, że z przyczyn ode mnie niezależnych z kolekcji wyleciała Terraformacja. Przecież drugi raz tej samej gry nie będę kupował.
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Akwamarynowy »

ElHarnas pisze: 04 mar 2022, 07:52
To zależy od płci 8)
Ja na ten przykład wciąż gram w planszówki, a jestem już starszy ;)
[/quote]

W życiu mężczyzny i tak najtrudniejsze jest pierwsze 40 lat dzieciństwa :)
A wracając do tematu. Ark Nova wpada u mnie na radar zdecydowanie. Tym bardziej, że z przyczyn ode mnie niezależnych z kolekcji wyleciała Terraformacja. Przecież drugi raz tej samej gry nie będę kupował.
[/quote]
Heh ja już w swojej kolekcji 3 x miałem Klany kaledonii i Barrage. Niby chce je mieć ale jak kupuje to raz grałem a potem zawsze coś "ciekawszego" wchodziło na stół i wylatywały :)
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Dhel »

To może takie moje podsumowanie trybu solo w Ark Nova. Zacznijmy od tego, że nie za bardzo lubię gry euro solo ( najlepsza dla mnie to był Projekt Gaja, po co ja to sprzedałem…), dlatego sam się zdziwiłem tym, że po wczytaniu się jak się w Ark Nova solo gra chciałem to kupić.
A jak gra solo wyglada?, w ciągu 27 rund musisz zbudować zoo, zoo jest uważane za zbudowane jak znaczniki appeal i conservation znajdą się w tym samym miejscu lub miną, na start są po przeciwnych stronach planszy. I tyle, punkty te na bieżąco są zwiększane przez zagrywanie kart co daje też bezpośredni wpływ na ilość kasy i paru bonusów.
Największa różnica w stosunku do rozgrywek multi i dla niektórych pewnie wada - w solo mamy ograniczoną liczbę kart, które wyjdą na stół przez co nie zawsze obrana początkowa taktyka może być kontynuowana. Mi się akurat to podoba, trzeba starać się ugrać jak najwiecej z tego co mamy i kombinować.
Drugie to ograniczona liczba tur, jest po prostu ciasno i często na trudniejszej mapie zdarzy się sytuacja typu ‚no jeszcze jedna akcja i bym dał radę a tak kaplica’.

Rozgrywka trwa około godziny , składanie i rozkładanie łącznie pewnie 5 min.

No a odczucia ?,

Jaka ta gra jest dobra!!

Gra mnie też niesamowicie relaksuje, każda akcja ma sens, nie jest doczepiona na sile, co czasem przy grach euro się zdarza (jakieś toru punktowe kompletnie z czapy do tematyki gry).
Replayability, tak często dopytywane przy kupnie gry jest bardzo duże- 3 zmienne zadania, 2 karty na finał, 9 różnych map zoo, ale najważniejsze to różnorodność kart, które właśnie w solo nam wejdą na rękę. Każda moja gra tylko na jednej i tej samej mapie przez zmienność tego co dostaniemy była inna.

Tak wiec kończąc, moja gra marca, która wejdzie na pewno do top 10, w skali punktowej bardzo mocne 9/10!!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Ryu »

Po 1 piszę z tel. więc sorki za literówki.
Niemniej wczoraj udało mi się zagrać w składzie 4os. i była to moja 3cia partia w Ark Nova. Jakie przemyślenia? W zasadzie prawie nic nowego ale...
Jeśli chodzi o czas gry to graliśmy z tłumaczeniam ok. 3.5h co uważam za wynik bardzo przyzwoity. Oczywiście był u nas jeden taki hamulcowy więc tym bardziej można byłoby coś z tego czasu jeszcze zejść. Czy warto czy nie to już zostawiam graczom. Część woli pomyśleć dlużej, innym się śpieszy bardziej ;)
O elementach i innych tego typu rzeczach pisał nie będę bo już pisałem więc napiszę minimalny minus jakis zauważyłem. Przy 2 graczach tego nie było ale przy 4 nie da się panować nad wszystkim i pilnować wszystkich. Przy takim LH czy Agri nie ma problemu. Tu jest jednak tyle kart że ciężko to ogarnąć. Niestety. Mi to nie przeszkadza ale ktoś może woli mieć całkowitą kontrolę nad wszystkim i będzie miał zgrzyt.
Ale... Ale przyjemność z gry, kombinowanie, klimat (wiem że większość się zdziwi ale dla mnie AN jest bardzo klimatyczna jak Dominant czy Nowa Era i wiem że ja oceniam klimat gier inaczej niż inni ale cóż fla mnie jest bardzo klimatyczna i basta ;) ).
Dlatego też jako jedna z bardzo nielicznych u mnie dych stanie na równi z LH, Caylusem, Kanbanem czy R&B. 10/10 :mrgreen:
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

Ryu pisze: 09 kwie 2022, 10:52 Dlatego też jako jedna z bardzo nielicznych u mnie dych stanie na równi z LH, Caylusem, Kanbanem czy R&B. 10/10 :mrgreen:
LH?
ODPOWIEDZ