Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: mineralen »

grzeslaw90 pisze: 24 kwie 2022, 09:22
mineralen pisze: 24 kwie 2022, 09:07 Przyklad dla Ciebie. Z wręcz idealnym przedziałem czasowym.

Wystarczy powiedzieć, że Mikołaj Kopernik był niemieckim astronomem.

I jak tu traktować poważnie Polaków, którzy się kłócą o narodowość jakiegoś gościa sprzed 500 lat? :D
Niestosowanie niepowiązanych faktów to nie to samo co przeinaczanie historii.
Jakie znowu przeinaczanie historii? Są argumenty za tym, że można go przypisać jako Polaka i są argumenty za tym, że można go przypisać jako Niemca. Oczywiście przypisywanie narodowości do ludzi sprzed 500 lat nie ma żadnego sensu, ale wśród Polaków z jakiegoś powodu wzbudza to ogromne emocje.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: grzeslaw90 »

mineralen pisze: 24 kwie 2022, 09:36
grzeslaw90 pisze: 24 kwie 2022, 09:22
mineralen pisze: 24 kwie 2022, 09:07 Przyklad dla Ciebie. Z wręcz idealnym przedziałem czasowym.

Wystarczy powiedzieć, że Mikołaj Kopernik był niemieckim astronomem.

I jak tu traktować poważnie Polaków, którzy się kłócą o narodowość jakiegoś gościa sprzed 500 lat? :D
Niestosowanie niepowiązanych faktów to nie to samo co przeinaczanie historii.
Jakie znowu przeinaczanie historii? Są argumenty za tym, że można go przypisać jako Polaka i są argumenty za tym, że można go przypisać jako Niemca. Oczywiście przypisywanie narodowości do ludzi sprzed 500 lat nie ma żadnego sensu, ale wśród Polaków z jakiegoś powodu wzbudza to ogromne emocje.
Jeśli jego narodowość miałaby znaleźć jakiekolwiek zastosowanie np w planszówce to co mi do tego? Zgadzam się, że niektórych by to mogło 'bodnąć' ale ja jestem człowiekiem, który woli odcinać emocje od tego typu dyskusji i raczej nie biorę pod uwagę tego, że druga strona może emocjonalnie reagować na rzeczowe argumenty.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: swiroff »

Beskid pisze: 24 kwie 2022, 00:40
swiroff pisze: 24 kwie 2022, 00:20 Przykład Codename: Panzers jest znamienny i w zasadzie strzelasz sobie sam do bramki z prostego powodu: koniec końców obalono twierdzenia przeciwników tej gry (cytat z jednego z artykułów: "w grze próżno szukać choćby jednej swastyki, podczas kampanii nie zginął ani jeden cywil, a gracz kierował oddziałami Wehrmachtu, a nie SS"
Ale to tylko przykład :) a jeśli pojawi się taka gra gdzie będą inne formacje? To w sumie zabawne, że granica jest gdzieś pomiędzy Wehrmachtem i SS ;) Jednocześnie to nie podręcznik ani dokument więc autor może tak skonstruować rozgrywkę, że przesunie negatywny ciężar na polską stronę i co wtedy? W Argentynie nikt się z tego powodu nie oburzy, słusznie? Kiedy są podstawy aby wpływać na proces wydawniczy?
W bardzo prostym przypadku - kiedy powiela się kłamstwa.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: dannte »

Nie do końca rozumiem dlaczego kłócicie się o to co powinno, a czego nie powinno się robić w takich "wrażliwych" tematach.

Jest takie powiedzenie: "spokojnie - będziesz się kiedyś z tego śmiał". Ale nie działa we wszystkich przypadkach, niektórzy są bardziej wrażliwi i trzeba tutaj uważać. Zupełnie nie zgadzam się z taką cenzurą i tym cancel culture, ale nie jestem w stanie ocenić czy płacz był uzasadniony, czy nie.

Co mi natomiast tutaj nie gra to fakt, że Jamey Stegmaier twierdzi, że to jego ulubione vloggerki i że po opublikowaniu filmu mieli osobistą rozmowę na skype, która tym bardziej przekonała go do zmiany. A potem w w.w. wątku publicznie przeprosił (ale chyba z góry przeprosił wszystkich, którzy mogliby się czuć urażeni po obejrzeniu filmu). Tylko dlaczego one uznały, że w tej sytuacji nie należy się skontaktować bezpośrednio z Jameyem i nie załatwiły tej sprawy "polubownie"? Uznały, że gra już jest zamknięta, więc trzeba zrobić dramę? Dlaczego w przypadku, gdy ktoś w filmie kaszlnie, kichnie, itp. to film jest cięty, a jak ktoś płacze, to trzeba zostawić cały materiał (żeby było bardziej autentycznie i poruszająco). Nie mam problemu z tym, że te karty zostały zmienione (kudos dla wydawcy!), ale nie rozumiem intencji zamieszczania publicznego filmu i publicznych przeprosin za czyjś płacz.

Nie wiem, wydaje mi się, że kulturalnie byłoby, gdyby dziewczyny teraz przeprosiły mówiąc, że gdyby wiedziały, że tak się sprawa potoczy to by nie nagrywały filmu, tylko od razu uderzyły z problemem do Stonemaier Games. A z tego co widziałem to w tamtym wątku zdania nie zabrały (ale może zrobiły to gdzie indziej?)

Nie wiem, może jestem staromodny, ale bardziej kłuje mnie sposób nagłośnienia sprawy, niż samo nagłośnienie. Uważam, że nagłośnienie błędu ze strony SM jak najbardziej powinno mieć miejsce - i akcje podjęte są jak najbardziej słuszne, ale ten film nie powinien wyjść na światło dzienne.
Dla mnie sposób działania dziewczyn jest nieprofesjonalny, a niby piętnuje nieprofesjonalizm/nietakt po stronie wydawcy...

PS: Przez chwilę, czytając główny post wątku na BGG miałem wrażenie, że pani konsultant (podana tam z imienia i nazwiska) jest obwiniana za zaistniałą sytuację, ale na szczęście Jamey jasno twierdzi, że bierze winę na siebie. Mam tylko nadzieję, że to dla tej pani nie będzie zły PR?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: tomp »

efekt widoczny jak na dłoni. bgg hotness 3 miejsce (może wskoczy wyżej).
nawet na prowincji już się wymienia tytuł gry.
jak to mawiają, nie ważne co mówią, byle nie pomylili nazwiska.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: swiroff »

mineralen pisze: 24 kwie 2022, 01:34
swiroff pisze: 24 kwie 2022, 00:20
Przykład Codename: Panzers jest znamienny i w zasadzie strzelasz sobie sam do bramki z prostego powodu: koniec końców obalono twierdzenia przeciwników tej gry (cytat z jednego z artykułów: "w grze próżno szukać choćby jednej swastyki, podczas kampanii nie zginął ani jeden cywil, a gracz kierował oddziałami Wehrmachtu, a nie SS" - teraz prosiłbym o wskazanie analogicznie gdzie w Viticulture szukać promowania konkwisty) i dołączono do gry odpowiednią broszurę. Z tego co wiem dotyczyło to TYLKO działań polskiego dystrybutora, a nie całego nakładu gry. W tym sensie przykład chybiony.

I dalej: konsumencki bojkot, a wpływ na proces wydawniczy to dwie różne sprawy.
(Powołując się na Wikipedię)

Obalono twierdzenia, ale tylko dlatego, że dziennikarz jednego serwisu (Gazeta.pl) zagrał w grę i napisał artykuł - obalono więc twierdzenia na łamach tego artykułu, a kontrowersja przeszła przez całą Polskę. Nie ma informacji jakoby Lech Kaczyński wycofał się z bojkotu po publikacji artykułu w Gazeta.pl. Polskie MSZ wysłało list do twórców z prośbą o wyjaśnienie sprawy, nie ma powiedziane, że MSZ wydało jakieś sprostowanie (zakładam, że go nie było).

No i jakiś wpływ na dzieło jednak był:
Aby uniknąć dalszych oskarżeń o antypolonizm, dystrybuująca grę w kraju Cenega Poland ocenzurowała kontrowersyjne treści poprzez usunięcie feralnego zapisu oraz dołączyła broszurę informującą o powodach wybuchu II wojny światowej[35].
Nie tylko na gazeta.pl - gdzieniegdzie wydźwięk w mediach (poza prawicowymi) był, że "polaczki znów się czepiajo". A jak sam tu cytujesz zareagował wydawca gry, a nie producent/autor, a podjęte działania przeprowadzono w Polsce (tym samym dyskusja nie przeniosła się na całą branżę). Analogicznie wydawca dodatku do Viti zareagował tylko w Ameryce Południowej?
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: swiroff »

Beskid pisze: 24 kwie 2022, 02:04
TuriGuliano pisze: 24 kwie 2022, 01:21
A ja się nie cieszę. Bo na przykład wydłuża to proces wydawniczy i generuje koszty. I kogo jest ważniejsze zdanie, Twoje czy moje? Bo ja uważam, że ci konsultanci to skrajny idiotyzm. Gra powinna być autora, a nie jakiegoś konsultanta (który gumkuje i wykreśla). Tak samo jak film powinien być reżysera, a gazeta redaktora naczelnego, a nie cenzora. Ty piszesz, że piszę bzdury i z Calico to absurd. A skąd to wiesz? Masz szklaną kulę? Czy potrafisz empirycznie dowieść, że to jest nierealne? Dam Ci przykład, wyobraź sobie sytuację, że 15 lat temu, ktoś pisze na forum, że wyjdzie super euro gra o Marco Polo, będziesz sobie realizował kontrakty, chodził po mapce, zakładał faktorię etc., ale pojawi się 0.0000000001 % osób które w to zagrają i czarne kostki skojarzą im się z czarnymi niewolnikami. Wydawnictwo będzie kajało się na 2 strony i wycofają feralne kości. Uwierzyłbyś w taką bajkę 15 lat temu? Niedawno te brednie stały się rzeczywistością. Właściwy kierunek, bez komentarza...
Skoro uważasz, że konsultanci to idiotyzm... trudno będzie dyskutować. Może na początek wyobraź sobie, że konsultant to taki specjalista wskazujący sprawy mogące budzić kontrowersje, których mogłeś zwyczajnje nie wyczuć. Ty od razu rzucasz się do gardła z cenzorem, a firmy badając rynek chcą wiedzieć czy produkt nie wzbudzi jakiegoś sprzeciwu bo to się również przekłada na zysk.

Ja już wyraziłem swoje zdanie. Fajnie, że ludzie sygnalizują kontrowersje, a od wydawców zależy czy przejdą obok tego obojętnie albo będą prostować. Na kolejnym etapie Ty sam decydujesz portfelem. Jeśli czarne kostki komuś przeszkadzały bo rodziły skojarzenie z niewolnictwem to dla mnie żaden problem by zastąpić je szarymi czy niebieskimi. Jestem w stanie zrozumieć, że ktoś mógł mieć z tym kłopot. Uwierz mi, dyskryminacja czarnych to nie jest bajka. Był ostatnio w tv taki program o Polakach z tym kolorem skóry. Bardzo młode osoby opisywały jak się czują w Polsce i to niestety było dosyć dramatyczne. Większość z nas nie potrafi tego zrozumieć i dlatego powszechne jest przekonanie, że u nas nie ma rasizmu czy izolacji społecznej bo sami jej nie doświadczamy. Tak naprawdę musiałbyś żyć kilka lat będąc faktycznie w ich skórze aby wyrobić sobie odpowiednią wrażliwość. Tyle w temacie tego 0.0001
Ale wiesz, że jeżeli kojarzysz kolor CZARNY (jako synonim barwy) z odcieniem skóry to Ty masz problem poznawczy. W pewnym sensie to Ty powielasz rasistowskie uprzedzenia, bo kojarzysz to w ten a nie innym sposób. Osoba z normalnym aparatem poznawczym czarnego meepla postrzega jako... czarnego meepla i nic ponadto.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: Fojtu »

ave.crux pisze: 24 kwie 2022, 07:22 Niedawno brazylijczyk wydał grę "4x", w której rządzimy kolonialnym monarchą podbijając tereny 17 wiecznej Brazylii, budujemy swoje imperium. Oczywiste, że robili to niewolnicy z Afryki i Brazylii.
Cytaty z opisu bgg: "Buy cards that represent famous historic figures to receive special powers and victory points."
" All maps are different and created with modular boards that recreate real regions of Brazil and the world. "

Wypadałoby mu napisać, że powinien zmienić tę grę, bo jakiegoś krajana urazi.

W tym przypadku to jest okej czy nie? W koncu mamy:
A) człowieka któremu te wydarzenia są bliskie
B) karty postaci pobranych z historii z różnymi bonusami do rozgrywki, czyli jak mówicie - gloryfikują zbrodniarza
Wbijamy po raz chyba dziesiąty na ten sam argument z inną grą gdzie podobne elementy są. I po raz dziesiąty odpowiem tak samo:
Jest różnica między umieszczaniem takich elementów w grach wojennych/4x a grą, która z wojną nie ma kompletnie nic wspólnego.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: PytonZCatanu »

Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:12
ave.crux pisze: 24 kwie 2022, 07:22 Niedawno brazylijczyk wydał grę "4x", w której rządzimy kolonialnym monarchą podbijając tereny 17 wiecznej Brazylii, budujemy swoje imperium. Oczywiste, że robili to niewolnicy z Afryki i Brazylii.
Cytaty z opisu bgg: "Buy cards that represent famous historic figures to receive special powers and victory points."
" All maps are different and created with modular boards that recreate real regions of Brazil and the world. "

Wypadałoby mu napisać, że powinien zmienić tę grę, bo jakiegoś krajana urazi.

W tym przypadku to jest okej czy nie? W koncu mamy:
A) człowieka któremu te wydarzenia są bliskie
B) karty postaci pobranych z historii z różnymi bonusami do rozgrywki, czyli jak mówicie - gloryfikują zbrodniarza
Wbijamy po raz chyba dziesiąty na ten sam argument z inną grą gdzie podobne elementy są. I po raz dziesiąty odpowiem tak samo:
Jest różnica między umieszczaniem takich elementów w grach wojennych/4x a grą, która z wojną nie ma kompletnie nic wspólnego.
Fojtu, tylko szczerze:

Wychodzi gra o budowaniu zamków. Euro. W niej jest karta z Urlichem Von Jungingenem jako fundatorem jakiegoś zamku

Płaczesz, jako Polak, na YouTube?
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: swiroff »

Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:12
ave.crux pisze: 24 kwie 2022, 07:22 Niedawno brazylijczyk wydał grę "4x", w której rządzimy kolonialnym monarchą podbijając tereny 17 wiecznej Brazylii, budujemy swoje imperium. Oczywiste, że robili to niewolnicy z Afryki i Brazylii.
Cytaty z opisu bgg: "Buy cards that represent famous historic figures to receive special powers and victory points."
" All maps are different and created with modular boards that recreate real regions of Brazil and the world. "

Wypadałoby mu napisać, że powinien zmienić tę grę, bo jakiegoś krajana urazi.

W tym przypadku to jest okej czy nie? W koncu mamy:
A) człowieka któremu te wydarzenia są bliskie
B) karty postaci pobranych z historii z różnymi bonusami do rozgrywki, czyli jak mówicie - gloryfikują zbrodniarza
Wbijamy po raz chyba dziesiąty na ten sam argument z inną grą gdzie podobne elementy są. I po raz dziesiąty odpowiem tak samo:
Jest różnica między umieszczaniem takich elementów w grach wojennych/4x a grą, która z wojną nie ma kompletnie nic wspólnego.
W miarę lekka gra w budowę Soboru Wasyla Błogosławionego upamiętniająca zwycięstwo z Tatarami. Patrz jakie fajne okienka budujemy, jakie piękne portale, jakie zdobione kopuły. Gra, która z wojną nie ma kompletnie nic wspólnego. No wszystko cudne :) A fundatorem dobry wujek Iwan Groźny. Potomkowie ofiar tego zbrodniarza oburzeni na yt. Wydawca i autorzy reagują. Oh wait... Co najwyżej popukalibyśmy się po głowach, bo "TO TYLKO GRA".

PS Proponuję zajrzeć na kanał tych blogerek i zobaczyć opinie o tematyce w "Czerwonej Katedrze".
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2022, 10:29 przez swiroff, łącznie zmieniany 1 raz.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 24 kwie 2022, 10:21
Fojtu, tylko szczerze:

Wychodzi gra o budowaniu zamków. Euro. W niej jest karta z Urlichem Von Jungingenem jako fundatorem jakiegoś zamku

Płaczesz, jako Polak, na YouTube?
Jest to średni przykład, bo Ulrich jest symbolem porażki zakonu krzyżackiego. Nie mówiąc o tym, że to nie ta skala.

A jeżeli miałaby to być karta przedstawiająca "Polską myśl zamkową" czy jak to tam nazwać, to byłbym lekko oburzony. Płakać na YT bym nie płakał, bo nie jestem przesadnie emocjonalny w takich sprawach. Nie zmienia to faktu, że dyskutujemy teraz już w dużej mierze warstwie merytorycznej, wielokrotnie pisałem, że nie jestem fanem tego filmiku, ale samo sedno sprawy popieram. Uważasz, że umieszczanie takich postaci jak Cortez czy Pizarrow w takiej grze jak Viticulture jest OK czy nie?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: Fojtu »

swiroff pisze: 24 kwie 2022, 10:26 W miarę lekka gra w budowę Soboru Wasyla Błogosławionego upamiętniająca zwycięstwo z Tatarami. Patrz jakie fajne okienka budujemy, jakie piękne portale, jakie zdobione kopuły. Gra, która z wojną nie ma kompletnie nic wspólnego. No wszystko cudne :) A fundatorem dobry wujek Iwan Groźny.
Strzelam, że chodzi o Red Cathedral? Czy w tej grze grasz Iwana Groźnego jako kartę? (grałem raz, nie pamiętam)
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: everan »

O, znowu ten sam temat!

Polacy, kiedy jakiejś blogerce z innym kraju nie podoba się jedna karta w grze: O NIE CANCEL CULTURE JUŻ NIC NIE MOŻNA POWIEDZIEĆ KONIEC WOLNOŚCI SŁOWA DOSŁOWNIE 1984 :cry: :cry: :cry:

[RAJ: Proszę bez obecnej polityki wewnętrznej Polski.]

Super się czyta te "spokojne i niehisteryczne" argumenty o kluczowej roli Corteza dla rozwoju podbijanych krajów. Proponuję więc w grach o osadzonych w Polsce (i to takich luźno-ekonomicznych) wrzucać podobne utrzymane w dobrym smaku karty:
"Krzyżacy! Ale super, pobudowali ci fajne zamki"
"Zabory! Szkoły dodają naukę języka rosyjskiego!"
"Hitler! Nowe drogi, punktualna kolej, wzmocnienie monokulturowości!"
"Armia Czerwona! W tej turze dzietność Polek wzrasta!"
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: swiroff »

Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:27
swiroff pisze: 24 kwie 2022, 10:26 W miarę lekka gra w budowę Soboru Wasyla Błogosławionego upamiętniająca zwycięstwo z Tatarami. Patrz jakie fajne okienka budujemy, jakie piękne portale, jakie zdobione kopuły. Gra, która z wojną nie ma kompletnie nic wspólnego. No wszystko cudne :) A fundatorem dobry wujek Iwan Groźny.
Strzelam, że chodzi o Red Cathedral? Czy w tej grze grasz Iwana Groźnego jako kartę? (grałem raz, nie pamiętam)
Cytat z instrukcji: "Wpływaj na działania Kleru i różnych miejskich Gildii, aby zdobyć uznanie Cara i wyróżnić się na tle rywali."

Dzięki Bogu musisz tylko zdobywać uznanie zbrodniarza, a nie używać karty z jego wizerunkiem. Świat uratowany.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: Fojtu »

swiroff pisze: 24 kwie 2022, 10:31
Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:27
swiroff pisze: 24 kwie 2022, 10:26 W miarę lekka gra w budowę Soboru Wasyla Błogosławionego upamiętniająca zwycięstwo z Tatarami. Patrz jakie fajne okienka budujemy, jakie piękne portale, jakie zdobione kopuły. Gra, która z wojną nie ma kompletnie nic wspólnego. No wszystko cudne :) A fundatorem dobry wujek Iwan Groźny.
Strzelam, że chodzi o Red Cathedral? Czy w tej grze grasz Iwana Groźnego jako kartę? (grałem raz, nie pamiętam)
Cytat z instrukcji: "Wpływaj na działania Kleru i różnych miejskich Gildii, aby zdobyć uznanie Cara i wyróżnić się na tle rywali."

Dzięki Bogu musisz tylko zdobywać uznanie zbrodniarza, a nie używać karty z jego wizerunkiem. Świat uratowany.
No czyli karty nie ma, możesz grać w ogóle nie widząc tego elementu, a Car jest nawet rozumiem nienazwany, czyli jest wyższy poziom abstrakcji (aczkolwiek pewnie przydałby się przypis historyczny i IG). Przecież to jest spora różnica o którą chodzi autorkom filmiku. Ze grasz negatywne dla nich historyczne postaci dla benefitu w lekkiej grze o winku.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2022, 10:33 przez Fojtu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: ave.crux »

Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:26
Jest to średni przykład, bo Ulrich jest symbolem porażki zakonu krzyżackiego. Nie mówiąc o tym, że to nie ta skala.

Zauważyłem, że wszystkie przykłady są dla ciebie średnie poza tymi, które sam wypiszesz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: Fojtu »

ave.crux pisze: 24 kwie 2022, 10:33
Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:26
Jest to średni przykład, bo Ulrich jest symbolem porażki zakonu krzyżackiego. Nie mówiąc o tym, że to nie ta skala.
Zauważyłem, że wszystkie przykłady są dla ciebie średnie poza tymi, które sam wypiszesz.
No ale tak nie jest? Ulrich był mistrzem zakonu przez kilka lat i były to kluczowe lata kiedy Zakon Krzyżacki przegrał wojnę, co stało się wielkim symbolem zwycięstwa Polaków (i Litwinów i innych narodów).
Nie mówiąc o tym, że i tak się odniosłem dalej do przykładu.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: PytonZCatanu »

everan pisze: 24 kwie 2022, 10:28 O, znowu ten sam temat!

Polacy, kiedy jakiejś blogerce z innym kraju nie podoba się jedna karta w grze: O NIE CANCEL CULTURE JUŻ NIC NIE MOŻNA POWIEDZIEĆ KONIEC WOLNOŚCI SŁOWA DOSŁOWNIE 1984 :cry: :cry: :cry:

Super się czyta te "spokojne i niehisteryczne" argumenty o kluczowej roli Corteza dla rozwoju podbijanych krajów. Proponuję więc w grach o osadzonych w Polsce (i to takich luźno-ekonomicznych) wrzucać podobne utrzymane w dobrym smaku karty:
"Krzyżacy! Ale super, pobudowali ci fajne zamki"
"Zabory! Szkoły dodają naukę języka rosyjskiego!"
"Hitler! Nowe drogi, punktualna kolej, wzmocnienie monokulturowości!"
"Armia Czerwona! W tej turze dzietność Polek wzrasta!"
Czytałeś mój post na poprzedniej stronie?
Spoiler:
Jest zasadnicza różnica między Hitlerem a Von Jungingenem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: PytonZCatanu »

Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:34
ave.crux pisze: 24 kwie 2022, 10:33
Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:26
Jest to średni przykład, bo Ulrich jest symbolem porażki zakonu krzyżackiego. Nie mówiąc o tym, że to nie ta skala.
Zauważyłem, że wszystkie przykłady są dla ciebie średnie poza tymi, które sam wypiszesz.
No ale tak nie jest? Ulrich był mistrzem zakonu przez kilka lat i były to kluczowe lata kiedy Zakon Krzyżacki przegrał wojnę, co stało się wielkim symbolem zwycięstwa Polaków (i Litwinów i innych narodów).
Nie mówiąc o tym, że i tak się odniosłem dalej do przykładu.
Von Jungingen jest ok, bo (co do zasady) przegrał mimo że miał te same zamiary co Cortez?

No to już mega słaby argument.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 24 kwie 2022, 10:37
Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:34
ave.crux pisze: 24 kwie 2022, 10:33
Zauważyłem, że wszystkie przykłady są dla ciebie średnie poza tymi, które sam wypiszesz.
No ale tak nie jest? Ulrich był mistrzem zakonu przez kilka lat i były to kluczowe lata kiedy Zakon Krzyżacki przegrał wojnę, co stało się wielkim symbolem zwycięstwa Polaków (i Litwinów i innych narodów).
Nie mówiąc o tym, że i tak się odniosłem dalej do przykładu.
Von Jungingen jest ok, bo (co do zasady) przegrał mimo że miał te same zamiary co Cortez?

No to już mega słaby argument.
Chodzi o to, że nie jest to specjalnie bolesna postać w Polskiej historii. Chyba to przyznasz?

No nie mówiąc o tym, że jakby było to pokazywane w kontekście tego, że on budował zamki Polskie to byłbym lekko oburzony, tak jak przytaczał zresztą everan.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: swiroff »

Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:33
swiroff pisze: 24 kwie 2022, 10:31
Fojtu pisze: 24 kwie 2022, 10:27

Strzelam, że chodzi o Red Cathedral? Czy w tej grze grasz Iwana Groźnego jako kartę? (grałem raz, nie pamiętam)
Cytat z instrukcji: "Wpływaj na działania Kleru i różnych miejskich Gildii, aby zdobyć uznanie Cara i wyróżnić się na tle rywali."

Dzięki Bogu musisz tylko zdobywać uznanie zbrodniarza, a nie używać karty z jego wizerunkiem. Świat uratowany.
No czyli karty nie ma, możesz grać w ogóle nie widząc tego elementu, a Car jest nawet rozumiem nienazwany, czyli jest wyższy poziom abstrakcji (aczkolwiek pewnie przydałby się przypis historyczny i IG). Przecież to jest spora różnica o którą chodzi autorkom filmiku. Ze grasz negatywne dla nich historyczne postaci dla benefitu w lekkiej grze o winku.
O to już jest wyższy poziom relatywizacji. Rozumiem, że nawet okładka nic nie mówi, nic nie przypomina. To już raczej dowód na Twoją ignorancję (wyższy poziom abstrakcji, bo ktoś nie został wymieniony z imienia? Serio?). Ale skoro sam lubisz posługiwać się tu argumentem kończącym wszystkie dyskusje: Gra w której realizujemy Plan Germania Alberta Speera - nie ma wojny, jest tylko budowanie. I co najważniejsze: nie ma karty z akwarelistą.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: PytonZCatanu »

No ale idę o zakład (nie sprawdzałem jednak tego zbyt dokładnie 😁) że pewnie jakiś tam Zamek ufundował. A jak nie on, to któryś z jego poprzedników. I jeśli budujemy zamki w Polsce (szeroko rozumianej) no to te postacie mógłyby wystąpić.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: everan »

PytonZCatanu pisze: 24 kwie 2022, 10:35 Czytałeś mój post na poprzedniej stronie?
Czytałem, ale nie zgadzam się z tym argumentem; po pierwsze, nie da się obiektywnie, autorytarnie wyznaczyć "daty ważności" wydarzeń traumatycznych dla danej kultury; po drugie, ile jest realnie tych osób, które w Polsce "wciąż pamiętają wojnę"? To już pokolenie nielicznych 90-latków, więc nie udawajmy, że to było ledwie co wczoraj.
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: PytonZCatanu »

everan pisze: 24 kwie 2022, 10:45
PytonZCatanu pisze: 24 kwie 2022, 10:35 Czytałeś mój post na poprzedniej stronie?
Czytałem, ale nie zgadzam się z tym argumentem; po pierwsze, nie da się obiektywnie, autorytarnie wyznaczyć "daty ważności" wydarzeń traumatycznych dla danej kultury; po drugie, ile jest realnie tych osób, które w Polsce "wciąż pamiętają wojnę"? To już pokolenie nielicznych 90-latków, więc nie udawajmy, że to było ledwie co wczoraj.
Litości. Po pierwsze żyją. Po drugie efekty wojny Polska przerabiała jeszcze przez kilka pokoleń. Moja rodzina osobiście doświadczyła wielu tragedii. To jest wciąż żywe.

Trzeba naprawdę ogromnej wyobraźni, aby zrównać te doświadczenia z Krzyżakami.

Oczywiście, jest pewna strefa szarości, co do której trudno ustalić wyraźną granicę. Ale jest też strefa biała i strefa czarna. Ponad wszelką wątpliwość Hitler, Wołyń, Armia Czerwona leżą w innej strefie niż Krzyżacy, Cedynia czy najazd Mongołów.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Konkwistadorzy współczesnymi nazistami - (wydzielony z Viticulture)

Post autor: Fojtu »

swiroff pisze: 24 kwie 2022, 10:44 O to już jest wyższy poziom relatywizacji. Rozumiem, że nawet okładka nic nie mówi, nic nie przypomina. To już raczej dowód na Twoją ignorancję (wyższy poziom abstrakcji, bo ktoś nie został wymieniony z imienia? Serio?). Ale skoro sam lubisz posługiwać się tu argumentem kończącym wszystkie dyskusje: Gra w której realizujemy Plan Germania Alberta Speera - nie ma wojny, jest tylko budowanie. I co najważniejsze: nie ma karty z akwarelistą.
Chodzi w dalszym ciągu o to, że nie ma tego jako karty, nie jest to integralnym elementem gry. Nie grasz tego dla benefitu. Ale osobiście uważam, że jeżeli ktoś z Rosji napisałby post/nagrał filmik, że gra o budowaniu katedry "Ku chwale Cara" bez jakiejś notki historycznej jest mało w porządku, to pewnie bym tą osobę poparł.
Zablokowany