Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Co to za różnica czy przyszła paleta, pieć czy 3 kontenery. Wydawnictwo obiecało, że gra będzie wysyłana dla kupujących u wydawcy z wyprzedzeniem.

"Kupując u nas grę Ark Nova gwarantujecie sobie wysyłkę przed oficjalną premierą gry (zazwyczaj 1-2 tygodnie). "

Informacja jawna, premiera również została podana dla reszty sklepów. Nikt nie spodziewał się, że będzie o tyle szybciej, ale to tylko ukłon portalu w stronę klientów, a nie biznesowe faux pas.

Strona, na której kupiłeś egzemplarz również jasno określiła kiedy gra do ciebie trafi.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
GapcioMaluszek
Posty: 150
Rejestracja: 30 paź 2019, 13:10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 37 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: GapcioMaluszek »

Marbel pisze: 19 lip 2022, 22:24
sasquach pisze: 19 lip 2022, 21:53
grzeslaw90 pisze: 19 lip 2022, 16:48 Wykorzystywanie pozycji wydawcy do sprzedaży produktu 50% drożej o 2 tygodnie wcześniej nie nazywałbym miłym gestem :D
Na początki przedsprzedaży, ze zniżką, wychodziło po 216zł za sztukę. Gdzie mogę kupić ark novę za 108? Chętnie kupię każdą ilość :P
216? To chyba jak się ma rabat 10% czy więcej... Zamówiłem na Księgralni i pewnie będzie trzeba miesiąc czekać jeszcze. W sumie bez sensu trochę. Po co to sztucznie trzymać na magazynie? Ja rozumiem, że zamawiając w Portalu ma się szybciej, bo oni mogą od razu wysyłać po głównej dostawie. Tym razem nie wziąłem bo 50 czy 100 zł (z żetonami) więcej to wystarczająco więcej, że te 2 tygodnie jestem w stanie poczekać.
Uberfani Portalu dostaną miesiąc szybciej. Ja sam sprzyjam Ignacemu i kibicuję temu co robi, ale spokojnie mogą przyspieszyć premierę. Ja akurat 20.08 wyjeżdżam za granicę i będę musiał kogoś prosić by mi odebrał paczkę skoro sklep będzie wysyłał nie szybciej niż 18.08.
Generalnie biznesowo (i w sumie wizerunkowo też) powinni przyspieszyć premierę, skoro w ciągu najbliższych dwóch tygodni, skoro kontenery dojechały, mogą porozsyłać po sklepach i puścić do sprzedaży. I kasa się będzie zgadzać i hajp urośnie. Pierwsi fani dostaną w tym tygodniu, napięcie będzie narastać, bo opinii się więcej pojawi w ciągu tygodnia-dwóch, balonik się nadyma i akurat reszta ruszy do sklepów kupić, bo w internetach już mają... A tu klops przyjdzie w II pół sierpnia. Asia z OnTable też ma livestream robić w tym tygodniu, to po co dmuchać balonik, by za miesiąc było w sprzedaży?

Wierzę ;)


Jak cos to Asia z OnTable będzie grała w wersję angielską, polskiej też jeszcze nie dostała. Przynajmniej takie info było jeszcze wczoraj :D
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Atk »

Marbel pisze: 19 lip 2022, 22:24
sasquach pisze: 19 lip 2022, 21:53
grzeslaw90 pisze: 19 lip 2022, 16:48 Wykorzystywanie pozycji wydawcy do sprzedaży produktu 50% drożej o 2 tygodnie wcześniej nie nazywałbym miłym gestem :D
Na początki przedsprzedaży, ze zniżką, wychodziło po 216zł za sztukę. Gdzie mogę kupić ark novę za 108? Chętnie kupię każdą ilość :P
216? To chyba jak się ma rabat 10% czy więcej... Zamówiłem na Księgralni i pewnie będzie trzeba miesiąc czekać jeszcze. W sumie bez sensu trochę. Po co to sztucznie trzymać na magazynie? Ja rozumiem, że zamawiając w Portalu ma się szybciej, bo oni mogą od razu wysyłać po głównej dostawie. Tym razem nie wziąłem bo 50 czy 100 zł (z żetonami) więcej to wystarczająco więcej, że te 2 tygodnie jestem w stanie poczekać.
Uberfani Portalu dostaną miesiąc szybciej. Ja sam sprzyjam Ignacemu i kibicuję temu co robi, ale spokojnie mogą przyspieszyć premierę. Ja akurat 20.08 wyjeżdżam za granicę i będę musiał kogoś prosić by mi odebrał paczkę skoro sklep będzie wysyłał nie szybciej niż 18.08.
Generalnie biznesowo (i w sumie wizerunkowo też) powinni przyspieszyć premierę, skoro w ciągu najbliższych dwóch tygodni, skoro kontenery dojechały, mogą porozsyłać po sklepach i puścić do sprzedaży. I kasa się będzie zgadzać i hajp urośnie. Pierwsi fani dostaną w tym tygodniu, napięcie będzie narastać, bo opinii się więcej pojawi w ciągu tygodnia-dwóch, balonik się nadyma i akurat reszta ruszy do sklepów kupić, bo w internetach już mają... A tu klops przyjdzie w II pół sierpnia. Asia z OnTable też ma livestream robić w tym tygodniu, to po co dmuchać balonik, by za miesiąc było w sprzedaży?

Wierzę ;)
Ja bez większych rabatow u nich zapłaciłem 229zl. Dodam, że jak spraedzalwm w moim sklepie to różnica była jakieś 20/30zl (bez dodatku od Portalu), więc jak nie patrzeć praktycznie to samo.
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Marbel »

ave.crux pisze: 19 lip 2022, 23:19 Co to za różnica czy przyszła paleta, pieć czy 3 kontenery. Wydawnictwo obiecało, że gra będzie wysyłana dla kupujących u wydawcy z wyprzedzeniem.

"Kupując u nas grę Ark Nova gwarantujecie sobie wysyłkę przed oficjalną premierą gry (zazwyczaj 1-2 tygodnie). "

Informacja jawna, premiera również została podana dla reszty sklepów. Nikt nie spodziewał się, że będzie o tyle szybciej, ale to tylko ukłon portalu w stronę klientów, a nie biznesowe faux pas.

Strona, na której kupiłeś egzemplarz również jasno określiła kiedy gra do ciebie trafi.
Akurat zamawiałem, jak jeszcze oficjalnie było info, że premiera 3Q, bez podanego dnia konkretnego.
Uważam po prostu, że przedpremierowa wysyłka ze sklepu Portalu wynika z logistyki a nie ze sztucznego wstrzymywania premiery, stąd wniosek, że skoro już dostawa jest na głównym magazynie nie ma sensu aż miesiąc wstrzymywać wysyłkę. To nie GTA VI, gdzie globalna premiera jest odpalona w tym samym dniu by nie było spoilerów. Nie mam żalu, że kupujący w sklepiku mają szybciej, bo komunikat jest jasny.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Atk »

Marbel pisze: 20 lip 2022, 07:25
ave.crux pisze: 19 lip 2022, 23:19 Co to za różnica czy przyszła paleta, pieć czy 3 kontenery. Wydawnictwo obiecało, że gra będzie wysyłana dla kupujących u wydawcy z wyprzedzeniem.

"Kupując u nas grę Ark Nova gwarantujecie sobie wysyłkę przed oficjalną premierą gry (zazwyczaj 1-2 tygodnie). "

Informacja jawna, premiera również została podana dla reszty sklepów. Nikt nie spodziewał się, że będzie o tyle szybciej, ale to tylko ukłon portalu w stronę klientów, a nie biznesowe faux pas.

Strona, na której kupiłeś egzemplarz również jasno określiła kiedy gra do ciebie trafi.
Akurat zamawiałem, jak jeszcze oficjalnie było info, że premiera 3Q, bez podanego dnia konkretnego.
Uważam po prostu, że przedpremierowa wysyłka ze sklepu Portalu wynika z logistyki a nie ze sztucznego wstrzymywania premiery, stąd wniosek, że skoro już dostawa jest na głównym magazynie nie ma sensu aż miesiąc wstrzymywać wysyłkę. To nie GTA VI, gdzie globalna premiera jest odpalona w tym samym dniu by nie było spoilerów. Nie mam żalu, że kupujący w sklepiku mają szybciej, bo komunikat jest jasny.
Na moje będzie to zagranie marketingowe. W przyszłości ludzie będą mieli z tyłu głowy, że może nawet miesiąc wcześniej dostaną grę jak zamówią w sklepie wydawcy. Kolejna sprawa, że przez ten miesiąc tak się hajp nakręci, że zanim wysla do sklepów to może nic tak, że już nie będzie co kupować.


Chociaż trzeba być dobrej wiary. Zdarzało się w historii gier planszowych, że wydawca zmieniał datę premiery na wcześniejszą.
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: rogal »

albo będzie tak, że zaczną pojawiać się pierwsze głosy ze na kilku kartach są babole a jak będzie tych głosów coraz więcej to każdy co czeka na swoją kopie wycofa zamowienie i poczeka na dodruk bez blędów :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

rogal pisze: 20 lip 2022, 09:52 albo będzie tak, że zaczną pojawiać się pierwsze głosy ze na kilku kartach 8) są babole a jak będzie tych głosów coraz więcej to każdy co czeka na swoją kopie wycofa zamowienie i poczeka na dodruk bez blędów :)
Wszystko jest możliwe, chociaż wierzę, że nie będzie ani jednego błędu, nawet literówki. Portal mocno przykładał się do sprawdzenia kart i wieeele osób sprawdzało tłumaczenie i sampla przedprodukcyjnego (w tym ja) i nikt nic nie zauważył. Oczywiście te kilkanaście jak nie kilkadziesiąt osób to niewiele przy tysiącach, które zaczną za chwilę grać, ale myślę, że tym razem będzie bezbłędnie 8)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Poradźcie mi:

Zmieniać wersję ENG na PL?

Z jednej strony w grze z dużą ilością tekstu jednak przyjemniej grać po polsku, z drugiej dodatek będzie szybciej po angielsku (choć pewnie będzie droższy). Mam możliwość kupić wersję PL za ok 200 zł, pytanie, czy sprzedam wersję ENG (czy w ogóle będą chętni).

I sam nie wiem, miotam się od jakiegoś czasu.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Neoptolemos »

Ja też się miotam, bo do tej pory grałem tylko na cudzych egzemplarzach. Może wolałbym nawet angielski... ale nie wiem, czy w ogóle chcę mieć na półce (nie mam z kim grać).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
darekdawiec
Posty: 35
Rejestracja: 10 lip 2022, 10:56
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: darekdawiec »

PytonZCatanu pisze: 20 lip 2022, 10:09 Poradźcie mi:

Zmieniać wersję ENG na PL?

Z jednej strony w grze z dużą ilością tekstu jednak przyjemniej grać po polsku, z drugiej dodatek będzie szybciej po angielsku (choć pewnie będzie droższy). Mam możliwość kupić wersję PL za ok 200 zł, pytanie, czy sprzedam wersję ENG (czy w ogóle będą chętni).

I sam nie wiem, miotam się od jakiegoś czasu.
mysle, ze poczekalbym chwile i zobaczyl ile bledow bedzie w wersji Portalowej, bo jest szansa, ze po prostu bedzie masa baboli i wtedy bez skrupolow kupisz ENG:)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Ja się też miotam ale potem sobie uzmysławiam, że jednak chyba lepiej w tym przypadku poczekać na info czy będą błędy w tłumaczeniu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: windziarz44 »

detrytusek pisze: 20 lip 2022, 10:14 Ja się też miotam ale potem sobie uzmysławiam, że jednak chyba lepiej w tym przypadku poczekać na info czy będą błędy w tłumaczeniu.
A ktoś już sprawdzał, czy jakieś są? Czy to założenie bazujące na powszechnej opinii?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

windziarz44 pisze: 20 lip 2022, 10:35
detrytusek pisze: 20 lip 2022, 10:14 Ja się też miotam ale potem sobie uzmysławiam, że jednak chyba lepiej w tym przypadku poczekać na info czy będą błędy w tłumaczeniu.
A ktoś już sprawdzał, czy jakieś są? Czy to założenie bazujące na powszechnej opinii?
Nikt nie sprawdzał dlatego "poczekać". I nikt nie wyrokuje, że jakiekolwiek będą ale bezpiecznie jest najpierw się o tym przekonać.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

windziarz44 pisze: 20 lip 2022, 10:35
A ktoś już sprawdzał, czy jakieś są? Czy to założenie bazujące na powszechnej opinii?
Trzeba jakoś tłumaczyć fakt, że gra przyjdzie później, co by łatwiej było czekać ;>
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: konradstpn »

windziarz44 pisze: 20 lip 2022, 10:35
detrytusek pisze: 20 lip 2022, 10:14 Ja się też miotam ale potem sobie uzmysławiam, że jednak chyba lepiej w tym przypadku poczekać na info czy będą błędy w tłumaczeniu.
A ktoś już sprawdzał, czy jakieś są? Czy to założenie bazujące na powszechnej opinii?
Pierwszy już jest i to znaczny. Błędnie przetłumaczono termin wysyłki gier do kupujących w Portalu :wink:
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

Jakby wydawca ustalił optymistyczny termin premiery i byłoby tygodniowe opóźnienie, to by były jęki, że nie potrafią realnie ocenić terminów. Jak się udało (prawdopodobnie, bo nie wiadomo czy wszystkie egzemplarze) i data premiery jest niezagrożona to są jęki, że mogliby wysłać wcześniej...

Piszę to z perspektywy osoby, która zamówiła w przedsprzedaży w sklepie, nie u Wydawcy.
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: IrasArgor »

Też mi się wydaje, że gry przypłynęły szybciej niż planowano, stąd decyzja o wcześniejszych wysyłkach. Trzeba też pamiętać, że jest sezon urlopowy więc daty premiery były ustalone tak by magazyn to ogarnął. Nikt by chyba nie chciał być ściągany z wakacji ;).

Edit. za grupą Fani Portalu, wyjaśniło się:

"Ark Nova wysłana! Ekipa wysyłkowa ogłasza urlop! Już Wam nic a nic nie wyślą :P."
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: rogal »

PytonZCatanu pisze: 20 lip 2022, 10:09 Poradźcie mi:

Zmieniać wersję ENG na PL?

Z jednej strony w grze z dużą ilością tekstu jednak przyjemniej grać po polsku, z drugiej dodatek będzie szybciej po angielsku (choć pewnie będzie droższy). Mam możliwość kupić wersję PL za ok 200 zł, pytanie, czy sprzedam wersję ENG (czy w ogóle będą chętni).

I sam nie wiem, miotam się od jakiegoś czasu.
wystaw. jak sie sprzeda to kupisz pl. niczym nie ryzykujesz :D
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: autopaga »

Ktoś coś wie kiedy gra będzie w sklepach do wysyłki? Standardowe 2 tygodnie portalowe? Grzesiu kilka miesięcy temu mówił że nie będą przedłużać trzymanie w magazynie, aby wcelować w dobry termin, zresztą i tak gra jest praktycznie wyprzedana z tego co widzę.
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: IrasArgor »

autopaga pisze: 20 lip 2022, 17:40 Ktoś coś wie kiedy gra będzie w sklepach do wysyłki? Standardowe 2 tygodnie portalowe? Grzesiu kilka miesięcy temu mówił że nie będą przedłużać trzymanie w magazynie, aby wcelować w dobry termin, zresztą i tak gra jest praktycznie wyprzedana z tego co widzę.
Niezmiennie póki co 18 sierpnia, magazyn poszedł na urlop więc ciężko by do tri czasu cokolwiek wyszło, sam czekam i chciałbym się mylić 😉.
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 423
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 169 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Asia - On Table »

GapcioMaluszek pisze: 20 lip 2022, 05:41 Jak cos to Asia z OnTable będzie grała w wersję angielską, polskiej też jeszcze nie dostała. Przynajmniej takie info było jeszcze wczoraj :D
Patron mi przysłał grę w wersji angielskiej. Nie miałam dostępu do polskiej kopii i raczej się to nie zmieni. Z tego co wiem, to gra szybko się wyprzedała i magazyny w Portal Games są puste. Może gdzieś uda mi się dorwać jakąś sztukę, choć ciśnienia wielkiego nie mam :)
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Przyszło ogromne pudło, wymiary 17 calowego laptopa. W środku komponenty, o których myślałem, że będą mniejsze. Kosteczki są rozmiarów srebrnych kostek z terraformacji (te o wartości 5). Plansze graczy są duże i bardzo czytelne. Pudełka na komponenty są super, wszystko bez problemu mieści się w pudle. Dodali do tego również pełno worków strunowych. Na plus dwustronna kartka z grubego papieru opisująca wszystkie ikonki z gry oraz osobny glosariusz. Portal dodał również 2 kartki do wycięcia żeby gracze, którzy mają mniej do czynienia z grami euro lepiej zrozumieli jak zagrać swoją pierwszą partię.
Będzie grane wieczorem i wrzucę parę fotek dla chętnych.

Kapsle ze zwierzakami z portalu są czytelne oraz mieszczą się na planszy bez problemu, ale nie wiem czy jest jakaś instrukcja jak ich używać.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: staniach21 »

PytonZCatanu pisze: 20 lip 2022, 10:09 Poradźcie mi:

Zmieniać wersję ENG na PL?

Z jednej strony w grze z dużą ilością tekstu jednak przyjemniej grać po polsku, z drugiej dodatek będzie szybciej po angielsku (choć pewnie będzie droższy). Mam możliwość kupić wersję PL za ok 200 zł, pytanie, czy sprzedam wersję ENG (czy w ogóle będą chętni).

I sam nie wiem, miotam się od jakiegoś czasu.
Zdaje mi się, że kupowaliśmy na tej samej "rebelowej akcji" i ja przy swoim egzemplarzu zostaje :D Dodatek pewnie z jakimś półrocznym wyprzedzeniem plus jak się człowiek przyzwyczaił do angielskich nazw umiejętności / faz / rodzaju kart to potem mnie osobiście kole w oczy polskie nazewnictwo... Cena 230zł była dobrą okazją i trochę strach o cenę dodatku, ale od kwietnia udało się zagrać kilkanaście razy, więc powoli cena jednostkowej rozgrywki będzie rozkładana i przy zawyżonym dodatku :p
bodi
Posty: 77
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bodi »

Oj chyba nie będzie przyspieszonej premiery https://portalgames.pl/pl/lipcowy-i-sie ... -miesiaca/
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Końcowa punktacja: 32 czarny/21 czerwony
Galeria: https://imgur.com/a/ga1093I

Graliśmy na mapach podstawowych. Rozgrywka trwała z przerwami na pranie, siusiu, picie 2h 10m.

Gra wygląda bardzo dobrze, wszystkie elementy są duże, łatwo się zbiera nawet dużymi paluchami. Karty są dobrej jakości, a stockowe zdjęcia nie przeszkadzają w ogóle, nie ma odczucia jak przy TM. Widząc pawia królewskiego spodziewasz się na zdjęciu właśnie tego zwierzęcia, wszystko pasuje. Wypraski na żetony są bardzo pomocne, rozkłada się to w trymiga dzięki temu, zbiera równie szybko i nie ma mowy o pytaniach w stylu "a to gdzie?". Jedyny mój problem dotyczył tego, że gra zabiera stołu jakbym rozkładał SW: Rebelia albo Nemesis. Nie wiem czy dam radę rozegrać wygodnie partię na 3/4 graczy na moim stole (w Nemesis daje rade)

Co do samej gry to w ogóle nie było czuć upływu czasu, jedynie na początku luba miała kilka pytań o zagrywanie kart, ale ogólnie wszystko jest tutaj jasne, a w razie czego z pomocą służy kartka z ikonami, która wyjaśnia ich działanie bardzo klarownie. Tury idą szybko, a sam break nie zabiera więcej niż 30-60 sekund na 2 graczy. Mechanika zagrywania akcji z kart działa świetnie, wszystko jest intuicyjnie. Pod koniec gry robiliśmy fajne combosy podbijając żetonami X moc kart żeby wyżyłować wynik, czuję, że w następnej partii nauczeni tym doświadczeniem będziemy wykorzystywać żetony X częściej. Dobre jest to, że jak nie masz za bardzo kasy żeby zagrać cokolwiek, wrzucasz szybko breaka i dobierasz kaskę wraz z innymi bonusami od razu wracając do gry. Moja lepsza połówka trochę wykorzystywała w początkowej fazie gry tę mechanikę, ale odkąd odkryłem kosteczkę za pomocą projektu ochrony przyrody, to dostawałem przy każdym breaku punkt ochrony przyrody, więc już nie było to dla niej tak opłacalne jak na początku.
Budowanie zoo to sielanka, cały flow gry jest przyjemny z małymi pstryczkami w nos za pomocą jadu czy zabrania 1 karty z ręki (której i tak pewnie nie chcesz/nie dasz rady zagrać, więc ci to zwisa). Nie ma tu bólu o zabranie pola, jedyny prawdziwy wyścig jest o żetony z pól 5 i 8 na torze ochrony przyrody (są tam jednorazowe kafle i ten kto jest pierwszy wybiera sobie nagrodę, a drugi dostaje ochłap, tzn. to co zostanie). Można by podciągnąć jeszcze pod ten wyścig układanie kosteczek na kartach ochrony przyrody, ale i tak jeden gracz może postawić 1 kostkę na danej karcie, więc jak coś to będziesz miał od 1 do 2 pkt. ochrony mniej za ten projekt (najpewniej będziesz wykonywać inne projekty niż przeciwnik, więc ci to również zwisa).
Ulepszanie kart jest jest w sumie wymagane dla kart "karty, budowanie, stowarzyszenie", bo dają realne możliwości budowy lepszych rzeczy/zajmowania lepszych pól. Jedynie Zwierzęta/Sponsorzy są zależni od tego jaką mamy taktykę, czy chcemy zagrywać lepszych sponsorów czy lepsze zwierzęta, do wyboru do koloru.

No i dochodząc do końca gry, ja już wiedziałem co mnie czeka, a moja kobieta (tłumaczyłem jej jak działa punktowanie jak coś) myślała, że kilkanaście punktów atrakcyjności więcej daje jej przewagę punktową. W ostatnich dwóch turach najpierw dołożyłem sobie uniwersytet do maksa oraz ostatnie partnerstwo z kontynentem co dało mi +4 punkty ochrony i byłem o krok przed zakończeniem gry, w ostatniej turze zagrałem dwa zwierzaki, które dały multum biletów i kolejny punkt ochrony, dzięki którym poszybowałem daleko za linię przecięcia się pionków. No i tutaj się zatrzymajmy.
Ktoś kto gra pierwszy raz w Ark Nova, dopiero pod koniec gry, jak już liczy punkty tak na prawdę zaczyna rozumieć jak w tej grze się punktuje. Przed tym coś tam niby się wie, ale to można tłumaczyć i tłumaczyć, trzeba przeżyć i kropka. Może to spowodować, że niektórzy ludzie się od tytułu odbiją(chyba, że wszyscy gracie pierwszy raz to wszyscy zrobicie AAA i będzie miło), bo w końcu spędzili nad stołem ponad 2h i teraz dzieje się jakaś czarna magia, a w ich przeświadczeniu zbierali punkty całą grę. No, za drugim razem pewnie wygra, bo tak samo jak ja nauczony doświadczeniem z partii na TTS, wiedziałem co się święci, tak teraz różowa też wie.
Rozgrywka idzie szybko, a wszystkie potrzebne symbole mamy wyłożone na stole. Nie mam się do czego przyczepić, no może do tego, że zdjęcia na awersie i rewersie karty akcji zrobiłbym różne i jakoś pomniejszył o kilka procent całość.

No i te Portalowe kapsle
Kompletnie nie wiem po kiego grzyba one tu są, ani to pomaga ani psuje. Fajnie wygląda, że jest drewienko ze zwierzątkiem, ale przełożenia na grę to nie ma żadnego. Kobieta mówiła, że ma mi to zobrazować ile mam symboli zwierząt na kartach, ale zagrałem sobie jaszczurki, które zajmują 0 miejsca w wybiegu dla gadów, więc nie dokładałem kapsla gada, a symbol miałem. Może ich źle używam i ktoś mnie wyprowadzi z błędu, ale na ten moment dla mnie to bonus z czapy, byle coś dać w przedsprzedaży.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ODPOWIEDZ