Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

rav126 pisze: 24 wrz 2022, 20:30 A ja właśnie jestem po odsłuchaniu najnowszych dramek. I przypomniały mi się kolejne dwie rzeczy, które uwierają podczas słuchania - brak głębszego researchu, a w związku z tym błędy merytoryczne, no i drugie - błędy językowe. O ile drugie wynika po prostu z braku warsztatu, nie wiem, może brakach w wiedzy ogólnej (jagnię jako młoda krowa), tak obok pierwszergo już ciężko przejść obojętnie, bo to już po prostu niedbalstwo i lenistwo.
Jeżeli chcecie kręcić dramki, to wysilcie się chodziaż trochę i posprawdzajcie trochę te ciekawostki, które ludzie Wam podsyłają, albo przeczytacie na innych profilach. Bo ciągłe, "a tego nie wiem, a to by trzeba było sprawdzić" to właśnie jest dramka w waszych "dramkach".
Moim zdaniem dramki to fajny format i nie oczekuję, żeby chłoipaki poświęcali grube godziny na research. Ktoś im coś podeśle, spodoba im się, przeczytają "na antenie" i się zorientują, że coś nie skumali za pierwszym razem, pośmieją się i jadą dalej... Dla mnie spoko.

No, ale z tym wykładem ze stadiów rozwoju krowy to dowalili konkretnie: jagnie -> mućka -> klacz (albo szkapa, już nie pamiętam dokładnie). Najlepsze jest to, że Marek jest uczonym i to chyba nawet w jakiejś około-biologicznej dyscyplinie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PytonZCatanu »

Jeśli ktoś szuka podcastów o PLANSZÓWKACH w których głównym tematem nie jest wątek "czy jagnię to krowa" (WTF???) , a po prostu rozmowy o planszówkach, to polecam:

PytonZCatanu pisze: 19 wrz 2022, 21:27 Chciałbym dodać polecajke od siebie. Jeśli szukacie jakości, jeśli cenicie dogłębne zbadanie tematu, nie lubicie chałtury i ślizgania się po powierzchni, to polecam blog:

https://starekosci.znadplanszy.pl/
https://www.facebook.com/StareKosci

Gość nie pisze o grze, zanim jej porządnie nie ogra. Przy okazji wrzuca często ciekawostki, których gdzie indziej nie widzę. Jest świetna okazja, żeby dać mu lajka, ponieważ właśnie wystartował z podcastem! Jest miło, żartobliwie, ale też rzetelnie. Są już 3 odcinki, polecam szczególnie ten o Ark Nova.

https://youtube.com/channel/UC-UzXcHKph5am3F0TDBa8ZA
https://open.spotify.com/show/3yXetyNFcLXeEMppyTjvSl
https://podcasts.google.com/feed/aHR0cH ... Jzcw?ep=14
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

A ja wyżej pytałem, czy to ktoś z Twojej ekipy do grania? Pojawia się tam w jednym z nagrań, że mają w ekipie Pytona ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PytonZCatanu »

rav126 pisze: 24 wrz 2022, 20:49 A ja wyżej pytałem, czy to ktoś z Twojej ekipy do grania? Pojawia się tam w jednym z nagrań, że mają w ekipie Pytona ;)
Tak, znam te brzydszą połowę podcastu 🙂 Lubię planszówkowe statystyki (pewnie widać to też na forum), więc czasem dzielę się też z Pawłem.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

PytonZCatanu pisze: 24 wrz 2022, 20:47 Jeśli ktoś szuka podcastów o PLANSZÓWKACH w których głównym tematem nie jest wątek "czy jagnię to krowa" (WTF???) , a po prostu rozmowy o planszówkach, to polecam:
Spoiler:
Ja przesłuchałem 3 pierwsze odcinki, czekam na kolejny. Sub poleciał. Początek udany. Mam nadzieję, że wystarczy zapału i tematów, żeby pociągnąć temat.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

Jak Wam się podoba topka 30kg? Moim zdaniem fajny pomysł z wzięciem Gambita do komentowania wyników plebiscytu. Mam jednak wrażenie, że trochę chłopaki przesadzili z napojami. W trzecim odcinku dykcja odrobinę się pogorszyła.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

menelobej pisze: 24 wrz 2022, 19:39 Jak podcastów za bardzo nie słuchałem, tak Kości, Piony i Bastiony zmieniły ten stan rzeczy. To jakieś szamany są i tu przez forum ludzi podprogowo na swój kanał przywołują! A te Dramki comiesięczne to już w ogóle jakieś zło kompletne, ciekawsze to nawet niż perypetie małżeńskie Katarzyny Cichopek.
Dziękujemy, staramy się żeby było ciekawie i trochę ,,inaczej". Cały czas o planszówkach, ale w jak najbardziej przystępnej formie :)
rav126 pisze: 24 wrz 2022, 20:30 A ja właśnie jestem po odsłuchaniu najnowszych dramek. I przypomniały mi się kolejne dwie rzeczy, które uwierają podczas słuchania - brak głębszego researchu, a w związku z tym błędy merytoryczne, no i drugie - błędy językowe. O ile drugie wynika po prostu z braku warsztatu, nie wiem, może brakach w wiedzy ogólnej (jagnię jako młoda krowa), tak obok pierwszergo już ciężko przejść obojętnie, bo to już po prostu niedbalstwo i lenistwo.
Jeżeli chcecie kręcić dramki, to wysilcie się chodziaż trochę i posprawdzajcie trochę te ciekawostki, które ludzie Wam podsyłają, albo przeczytacie na innych profilach. Bo ciągłe, "a tego nie wiem, a to by trzeba było sprawdzić" to właśnie jest dramka w waszych "dramkach".
Merytorycznie (staramy się) żeby było w recenzjach. Dramki, czy ciekawostki to takie materiały na luzie. Research jest robiony, ale przy takiej masie materiału nie zawsze wszystkiego dopatrzymy. Przepraszam, mamy też pracę i dzieci. Uwierz mi, nie jesteśmy leniwymi osobami, a nasz dzień roboczy przekracza grubo powyżej 8h :). Na szczęście podcast to tylko hobby, a nie praca :) .
Ale hej, cały czas idziemy do przodu i poprawiamy warsztat.

Btw: Marek jest biotechnologiem. To on się walnął w temacie krowy. Także widzisz jakich specjalistów wypuszczają nasze uczelnie :?
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Ardel12 »

arturmarek pisze: 26 wrz 2022, 16:14 Jak Wam się podoba topka 30kg? Moim zdaniem fajny pomysł z wzięciem Gambita do komentowania wyników plebiscytu. Mam jednak wrażenie, że trochę chłopaki przesadzili z napojami. W trzecim odcinku dykcja odrobinę się pogorszyła.
No cóż, mi pokazała, że nie muszę oglądać ani Pandy ani Windziarza, gdyż ich gusta a moje mają spore rozbieżności i spokojnie mogę ich kanały dropnąć :) Nemesis na #1, który dla mnie jest po prostu szrotem(Lockdown też) rozwiał wszelkie wątpliwości :D Ark Nova u Pandy podobnie(w dodatku czy nie powinny się uruchomić marudy, które zwrócą uwagę, że ledwo pograł i już pierwsze miejsce, pewnie Portal kupił itd. jak było z topką Toma V z DT ostatnio).

Pomijam, że wszelkie topki już dawno mi bokiem wyszły i w tej niestety też nic nie odnalazłem intrygującego dla siebie.

Tutaj przynajmniej Windiarz i Panda mieli ze sobą parę fajnych wymian zdań, w przeciwieństwie do ostatniego materiału Pandy z Gambitem. Chłopaki dobrze się bawili i poszło to nieźle. Jak dla mnie powinni chlać i utrzymywać stężenie z ostatniego odcinak xD
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Ciuniek »

Ardel12 pisze: 26 wrz 2022, 16:58 Tutaj przynajmniej Windiarz i Panda mieli ze sobą parę fajnych wymian zdań
W imieniu dobrego kolegi Windziarza, którego w tym filmie nie ma, zapytam: nie chodzi Ci przypadkiem o Kaczmara? :)
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kuba32 »

Ardel12 pisze: 26 wrz 2022, 16:58
arturmarek pisze: 26 wrz 2022, 16:14 Jak Wam się podoba topka 30kg? Moim zdaniem fajny pomysł z wzięciem Gambita do komentowania wyników plebiscytu. Mam jednak wrażenie, że trochę chłopaki przesadzili z napojami. W trzecim odcinku dykcja odrobinę się pogorszyła.
No cóż, mi pokazała, że nie muszę oglądać ani Pandy ani Windziarza, gdyż ich gusta a moje mają spore rozbieżności i spokojnie mogę ich kanały dropnąć :) Nemesis na #1, który dla mnie jest po prostu szrotem(Lockdown też) rozwiał wszelkie wątpliwości :D Ark Nova u Pandy podobnie(w dodatku czy nie powinny się uruchomić marudy, które zwrócą uwagę, że ledwo pograł i już pierwsze miejsce, pewnie Portal kupił itd. jak było z topką Toma V z DT ostatnio).

Pomijam, że wszelkie topki już dawno mi bokiem wyszły i w tej niestety też nic nie odnalazłem intrygującego dla siebie.

Tutaj przynajmniej Windiarz i Panda mieli ze sobą parę fajnych wymian zdań, w przeciwieństwie do ostatniego materiału Pandy z Gambitem. Chłopaki dobrze się bawili i poszło to nieźle. Jak dla mnie powinni chlać i utrzymywać stężenie z ostatniego odcinak xD
Myślałem, że Windziarz to ten z Gradania, ale teraz to się pogubiłem :lol:

Z mojej strony duży plus dla Pandy (chociaż za tą Ark Novę minus, a więc wychodzi plus zwykły) za kilka tytułów o których nawet nie słyszałem, a mnie zainteresowały :D

Akcja z Na skrzydłach poważnie mnie rozbawiła, rzadko spotykane na polskim YT, na plus :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Ciuniek pisze: 26 wrz 2022, 17:15
Ardel12 pisze: 26 wrz 2022, 16:58 Tutaj przynajmniej Windiarz i Panda mieli ze sobą parę fajnych wymian zdań
W imieniu dobrego kolegi Windziarza, którego w tym filmie nie ma, zapytam: nie chodzi Ci przypadkiem o Kaczmara? :)
Tez tak czytam i nie wiem gdzie tam Windziasz siedzial....
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

Bo Windziarz jest wszędzie. Na konwentach w Polsce, na targach w Niemczech, za oceanem, w świecie Seafall, w pudełku Deep Madness…
:wink:
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: E2MD »

Leviathan pisze: 26 wrz 2022, 17:56 Bo Windziarz jest wszędzie. Na konwentach w Polsce, na targach w Niemczech, za oceanem, w świecie Seafall, w pudełku Deep Madness…
:wink:
Co więcej dzięki Windziarzowi Motor Lublin (żużel) wygrał po raz pierwszy w historii mistrzostwo Polski.
Krowy doi, Szopena słucha. Po prostu Alfa i Romeo :lol:
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: anitroche »

Panda z tego co wiem miał najpierw angielskie wydanie Ark Novy (nie wiem czy wymienił na polskie, czy został przy oryginalnym) i nawet już miał kilka partii za sobą, jak był Portalcon (na który zresztą wziął to pudło, żeby pokazać grę Kaczmarowi i Gambitowi wieczorem w hotelu i zapowiedź Portalu go zaskoczyła), więc biorąc to pod uwagę śmiem twierdzić, że grę ma dobrze ograną :p.

Trochę mnie dziwi zarzut o nieogranie gry, bo dopiero co była wydana wersja pl, zwłaszcza na tym forum, gdzie wiele osób ogrywa angielskie tytuły zanim jeszcze jakiś polski wydawca o nich pomyśli, więc no to dość oczywiste się wydaje, że ktoś ograł już angielski tytuł i data polskiej premiery nie ma tu nic do rzeczy ;).
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2022, 20:59 przez anitroche, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Ardel12 »

Cholera no pomyliłem nie wiem czemu Kaczmara z Windzierzem, mea culpa kwadrat, ale jakoś mi się tak w głowie skleiło :D
anitroche pisze: 26 wrz 2022, 18:37 Trochę mnie dziwi zarzut o nieogranie gry, bo dopiero co była wydana wersja pl, zwłaszcza na tym forum, gdzie wiele osób ogrywa angielskie tytuły zanim jeszcze jakiś polski wydawca o nich pomyśli, więc no to dość oczywiste się wydaje, że ktoś ograł już anielski tytuł i data polskiej premiery nie ma tu nic do rzeczy .
Nie chodzi o nieogranie, bo też Tomowi z DT nie to zarzucano, a że na pierwsze miejsce wybrał grę, która w sumie nie dawno się pojawiła i już pobiła wszelkie tuzy, które wiele lat ukochał. Jednak jest to topka wszechczasów, a nie roku 2021/2.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: vnzk »

Ardel12 pisze: 26 wrz 2022, 19:20 Nie chodzi o nieogranie, bo też Tomowi z DT nie to zarzucano, a że na pierwsze miejsce wybrał grę, która w sumie nie dawno się pojawiła i już pobiła wszelkie tuzy, które wiele lat ukochał. Jednak jest to topka wszechczasów, a nie roku 2021/2.
Ale to wciąż topka wszechczasów Vasela, a nie wszechludzi. ;) Jeśli robi ją co roku i od ostatniej topki zawojowała jego stół na tyle, że pokonała nawet sentyment do starszych tytułów, to czemu miałaby ich nie wyprzedzić? Jeśli istniałby jakiś okres "dojrzewania" gry do top 10, to szczyty takich list byłyby dość przewidywalne, bo nawet tytuły idealnie trafiające w gust "czaiłyby" się do niej latami, zamiast wskakiwać. ;) U gościa, który ograł ponad 7000 gier, raczej widziałbym coraz mniej szans na zachwyty, więc to tylko dobrze świadczy o grze.
Awatar użytkownika
Stare Kości
Posty: 36
Rejestracja: 26 wrz 2022, 21:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Stare Kości »

arturmarek pisze: 25 wrz 2022, 00:02
PytonZCatanu pisze: 24 wrz 2022, 20:47 Jeśli ktoś szuka podcastów o PLANSZÓWKACH w których głównym tematem nie jest wątek "czy jagnię to krowa" (WTF???) , a po prostu rozmowy o planszówkach, to polecam:
Spoiler:
Ja przesłuchałem 3 pierwsze odcinki, czekam na kolejny. Sub poleciał. Początek udany. Mam nadzieję, że wystarczy zapału i tematów, żeby pociągnąć temat.

Mamy pomysły na odcinki do końca roku - najtrudniej jest z czasem. Staramy się porządnie ogrywać tytuły, w różnym gronie. Trzeba też, o zgrozo, poświęcić na nagrywanie część czasu "planszówkowego". :?
Rozmawiamy o grach planszowych w podcaście Stare Kości. Do usłyszenia!
Stare Kości - YouTube | Stare Kości - Spotify
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Darkstorm »

arturmarek pisze: 26 wrz 2022, 16:14 Jak Wam się podoba topka 30kg? Moim zdaniem fajny pomysł z wzięciem Gambita do komentowania wyników plebiscytu. Mam jednak wrażenie, że trochę chłopaki przesadzili z napojami. W trzecim odcinku dykcja odrobinę się pogorszyła.
Mi się podobało. Chłopaki tworzą fajną synergię razem. Choć biedny Gambit chyba był na silnych antydepresantach :wink:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Ardel12 »

vnzk pisze: 26 wrz 2022, 20:08
Ardel12 pisze: 26 wrz 2022, 19:20 Nie chodzi o nieogranie, bo też Tomowi z DT nie to zarzucano, a że na pierwsze miejsce wybrał grę, która w sumie nie dawno się pojawiła i już pobiła wszelkie tuzy, które wiele lat ukochał. Jednak jest to topka wszechczasów, a nie roku 2021/2.
Ale to wciąż topka wszechczasów Vasela, a nie wszechludzi. ;) Jeśli robi ją co roku i od ostatniej topki zawojowała jego stół na tyle, że pokonała nawet sentyment do starszych tytułów, to czemu miałaby ich nie wyprzedzić? Jeśli istniałby jakiś okres "dojrzewania" gry do top 10, to szczyty takich list byłyby dość przewidywalne, bo nawet tytuły idealnie trafiające w gust "czaiłyby" się do niej latami, zamiast wskakiwać. ;) U gościa, który ograł ponad 7000 gier, raczej widziałbym coraz mniej szans na zachwyty, więc to tylko dobrze świadczy o grze.
No właśnie to zacząłem sam rozkminiać, że wejście do top10 mogłoby się odbyć jeśli dany tytuł pojawił się u danego recenzenta wcześniej w top20-100. Dojrzał i jak dalej jest taki super to wbije się. Uniemożliwiałoby to zachłyśnięcie się nowościami i wycięło kult nowości, który każdy z nas czasem łapie. Często w naszych topkach mamy gry z ogromem partii i zawsze mi coś nie gra jak nagle tytuł po paru(nastu) partiach je przebija. Sam pewnie od tego nie odstaję(a to hipokryta).

Topki przeważnie jednak robione są przez zwykłe oszacowanie w jaką grę z 2 preferowałbym zagrać czy tam wziąć na bezludną wyspę. I tak serią pojedynków wyłaniamy naszą topkę(choćby stronka co zaciąga naszą listę BGG i na jej bazie wykonuje pojedynki - cholernie nudne jak ma się większą kolekcję).

Jak się danego recenzenta śledzi, to rzadko w topkach pojawi się jakiś tytuł niespodzianka. Jednak gust się przeważnie utrzymuje i wiele tytułów oblega nasze listy latami. A im większa topka tym dłużej. Nowsze wypierają starsze, jest wymiana, ale nikt stołu nie wywraca nawet co parę lat.

A właśnie a ktoś widział może by była zrobiona topka topek polegająca na zebraniu topX od różnych recenzentów, zsumowaniu wystąpień i utworzenia MEGA TOPKI ? Ciekawe czy zbliżylibyśmy się do topki z BGG tym sposobem :D
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: vnzk »

Ardel12 pisze: 27 wrz 2022, 10:49 Uniemożliwiałoby to zachłyśnięcie się nowościami i wycięło kult nowości, który każdy z nas czasem łapie.
Skoro już na co dzień za tymi nowościami gonimy (w końcu najmocniej żyjące tematy na forum to te o nowych tytułach), chyba fajnie się czymś czasem zachłysnąć? ;) Inaczej po co gonić? Tylko po to, żeby wzruszyć ramionami i ruszyć za kolejnym? ;)
Ardel12 pisze: 27 wrz 2022, 10:49 A właśnie a ktoś widział może by była zrobiona topka topek polegająca na zebraniu topX od różnych recenzentów, zsumowaniu wystąpień i utworzenia MEGA TOPKI ? Ciekawe czy zbliżylibyśmy się do topki z BGG tym sposobem :D
Nie do końca świeże (kwiecień 2020) ale w tym zamyśle: klik
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Obserwując nasze YT poletko widzę kilka zmian:
-Gambit wziął sobie do serca wasze gderanie że się nie rozwija i kupił klorowego ringa LED którego zaprezentował na ostatnim Live
-Asia z OnTable szykuję się do porodu i przestaje się pokazywać w BN. Podkłada jedynie głos . Jak dla mnie wychodzi to bardzo dobrze i nie widzę potrzeby powrotu do wizji skoro przekaz jest tak samo dobry. Ale wiadomo czasem Asie dobrze jest zobaczyć uśmiechniętą. (A wiecie co się rodzi chłopak/dziewczyna?)
-GeekFactor zaczął na kanale nagrywać anglojęzyczne promowane recenzje i instrukcje. Fajnie ale myślę że powinno być to oddzielone od polskiego kanału
-GTTV robi expansje na shorty nagrania
-Wojennik nadal z uporem maniaka idzie swoją drogą. I chwała mu za to.
-Palnszówki Online się rozwijają i coraz lepiej im to wychodzi. Widać gameplaye w ciężkie euro przypadło widzą do gustu. Dobra robota.
-Granie w Chmurach sporo topek powrzucało

Swoją drogą "promowane" odcinki w jaki sposób wyglądają? To YT jakoś pokazuje że odcinek jest promowany odbiorcy czy to autor jakoś musi zaznaczyć/pokazać na filmie?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

Uokik wydał rekomendacje co do oznaczania reklam, które tyczą się również naszych recenzentów planszówkowych. Już od jakiegoś czasu jest wymagane żeby oznaczać materiały reklamowe w social mediach, ale do tej pory raczej wszyscy opieraliśmy się na wykładni, że gra przekazana przez wydawcę, który nie ma wpływu na opinię recenzenta nie jest materiałem reklamowym.

Tak więc według dzisiejszych rekomendacji **jak najbardziej jest** i przez to powinna być jasno oznaczona w social mediach. Nie tylko przez powiedzenie w filmie że gra została przekazana przez wydawnictwo, ale najlepiej przez użycie wbudowanych w platformy mechanizmów (czyli oznaczenie takiego materiału na YT czy Instagramie jako reklama). Trzeba też jasno powiedzieć kogo się reklamuje.

Wklejam tutaj jeden z przykładów z publikacji, który wprawdzie odnosi się do przekazania telefonu, ale sytuacja odnosi się 1 do 1 do recenzji gier. Nie wymaga oznaczenia wypożyczenie gry (czyli z koniecznością odesłania) aczkolwiek rekomendowane jest napisanie, że produkt został wypożyczony. Uzyskanie zniżki na zakup produktu również jest reklamą

Pełne rekomendacje są pod tym linkiem: https://uokik.gov.pl/download.php?plik=26685 a cały wpis tutaj: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18898 są tam podane inne przykłady jak np oznaczanie paczek PR

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:41 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

I nagle coraz bardziej zaczyna mi się podobać mój pomysł na to, żeby brać mniej od wydawców :)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

Według mnie nie ma znaczenia (w oczach widzow) czy ktoś oznaczy materiał jako sponsorowany, czy powie że dostał grę od wydawcy.
Na pewno pełna transparentność jest zawsze lepsza, niż pozostawianie tego w sferze domysłów.
Na naszym forum już kilka razy była sytuacja oskarżenia influencera o pozyskiwanie korzyści materialnych. Np kwestia Asi i tego że ma podobno brać pieniądze za umieszczanie jej filmów na stronach internetowych, co Asia skwitowała jako kompletną bzdurę.
Jeśli trzeba oznaczać to trzeba. Można w materiale wytłumaczyć jak to działa i zapewnić że nie ma to wpływu na końcową ocenę.
Fanów teorii spiskowych nie przekonasz nigdy, ale większość ludzi zrozumie jak to działa.

Na pewno jest potrzeba usystematyzowania ,,rynku" influencerow. Nie mowie o planszowkach. Internet jest przesiąknięty ludźmi mającymi ogromny wpływ na młodych ludzi, którzy za kasę zareklamuja wszystko. Od scamu, po rzeczy mogące zaszkodzić zdrowiu. To że rykoszetem ,,oberwą" planszowki to tylko drobna niedogodnosc z którą ,,liderzy opinii" spokojnie sobie poradzą, a trochę bardziej ochroni to młode osoby przed szkodliwymi wpływem nieuczciwych praktyk.

Ps: Gdzieś czytałem, że spora część młodych osob nie rozumie kwestii materiałów sponsorowanych i jeśli nie dostają bezpośrednio informacji o tym, że jest to reklama, to myślą że ich ulubiony influencer faktycznie codziennie je owsiankę marki ..., a włosy myje tylko szamponem z nasion egzotycznego afrykańskiego drzewa.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
ODPOWIEDZ