Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

Hardkor pisze: 25 wrz 2022, 12:56 tak wróciłem, pykam coś w wersji PC. Macie jakieś rady dla początkującego gracza? Swoją drogą brak możliwości cofania ostaniego ruchu (nawet bez wiedzy jakie żetony modyfikatora się wylosują) to patola. Ile razy przypadkiem kupiłem zły item dla złej postaci albo wybrałem chodzenie z złej karty i cyk. nie ma cofania xd Jakiś idiota to wymyślił.
jak chcesz możemy umówić się na rozgrywkę w multi, ale poniżej podaję kilka generalnych rad dla początkujących:
- unikaj otrzymywania obrażeń - w GH w zasadzie nie funkcjonuje coś takiego jak tank. Życie to cenny zasób i trzeba oszczędzać je na różne sposoby, przede wszystkim manipulując inicjatywą - w pierwszej turze późna inicjatywa tak, by potwory zbliżyły się, ale nie zaatakowały, za to Ty masz szansę im przyłożyć, w następnej idziesz szybko i atakujesz po raz kolejny, masz też szansę na odsunięcie się by zminimalizować liczbę ataków
- ostrożnie używaj kart idących na spalenie - karty to kolejny zasób, którym trzeba zarządzać. Akcji z ikoną spalenia należy używać oszczędnie (wyjątkiem jest Spellweaver w startowej szóstce). Użycie zbyt wielu takich akcji zbyt wcześnie spowoduje, że z dużym prawdopodobieństwem nie dotrwasz do końca scenariusza.
- stamina potion to najlepszy przedmiot w grze, kupuj dla każdej postaci
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Brylantino »

Nie idiota, tylko po to masz fazę planowania, aby dokładnie przemyśleć co chcesz zrobić. To że wybrałeś coś źle, to jest tylko twój błąd, a nie gry.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: PytonZCatanu »

Czy w wersji na PC Gloomahaven można grać single player czy tylko multi?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

PytonZCatanu pisze: 25 wrz 2022, 13:21 Czy w wersji na PC Gloomahaven można grać single player czy tylko multi?
Można grać w singlu jak najbardziej, ale drużyna to zawsze minimum 2 postaci
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 25 wrz 2022, 13:21 Czy w wersji na PC Gloomahaven można grać single player czy tylko multi?
Możesz grać sam dwiema postaciami na raz jeżeli o to pytasz.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Hardkor »

Brylantino pisze: 25 wrz 2022, 13:12 Nie idiota, tylko po to masz fazę planowania, aby dokładnie przemyśleć co chcesz zrobić. To że wybrałeś coś źle, to jest tylko twój błąd, a nie gry.
Jak masz 2 karty, które rozpatrujesz w turze wersji planszowej i użyjesz podstawowego ruchu z dołu, a potem atak z góry to karty mają zawsze podstawowy ruch. Jak powiesz, że używasz go z karty A, a atak z karty B to jak poruszysz figurke i powiesz, ze jednak odwrotnie to się absolutnie nic nie zmieni i każdy przy stole to oleje. Jak tak zrobisz w grze to jak się już ruszyłeś to ture masz spaloną. Tak, jest to debilne, bo nic nie zmienia.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

Hardkor pisze: 25 wrz 2022, 16:19
Brylantino pisze: 25 wrz 2022, 13:12 Nie idiota, tylko po to masz fazę planowania, aby dokładnie przemyśleć co chcesz zrobić. To że wybrałeś coś źle, to jest tylko twój błąd, a nie gry.
Jak masz 2 karty, które rozpatrujesz w turze wersji planszowej i użyjesz podstawowego ruchu z dołu, a potem atak z góry to karty mają zawsze podstawowy ruch. Jak powiesz, że używasz go z karty A, a atak z karty B to jak poruszysz figurke i powiesz, ze jednak odwrotnie to się absolutnie nic nie zmieni i każdy przy stole to oleje. Jak tak zrobisz w grze to jak się już ruszyłeś to ture masz spaloną. Tak, jest to debilne, bo nic nie zmienia.
możesz zrestartować całą rundę (nie turę niestety)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Hardkor »

aeiou871 pisze: 25 wrz 2022, 16:25
Hardkor pisze: 25 wrz 2022, 16:19
Brylantino pisze: 25 wrz 2022, 13:12 Nie idiota, tylko po to masz fazę planowania, aby dokładnie przemyśleć co chcesz zrobić. To że wybrałeś coś źle, to jest tylko twój błąd, a nie gry.
Jak masz 2 karty, które rozpatrujesz w turze wersji planszowej i użyjesz podstawowego ruchu z dołu, a potem atak z góry to karty mają zawsze podstawowy ruch. Jak powiesz, że używasz go z karty A, a atak z karty B to jak poruszysz figurke i powiesz, ze jednak odwrotnie to się absolutnie nic nie zmieni i każdy przy stole to oleje. Jak tak zrobisz w grze to jak się już ruszyłeś to ture masz spaloną. Tak, jest to debilne, bo nic nie zmienia.
możesz zrestartować całą rundę (nie turę niestety)
No ja wiem to. Dodatkowo karty jak i modyfikatory losuja się takie same, wiec moge ustawic sobie niska inicjatywe, żeby zobaczyc co zagraja potwory lub wysoka by zobaczyc jak mnie uderzą. I DALEJ MOGE ZROBIĆ RESET TURY. Ale jak klikne na złej karcie ruch to już nie xDDD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: garg »

brazylianwisnia pisze: 25 wrz 2022, 12:32
tommyray pisze: 25 wrz 2022, 10:28
Kurcze, ja nie mogę się zgodzić z żadną osią. Blood Rage np zabija całkiem os 1 gdzie mamy konflikt a rywalizujemy o VP i to one decydują o zwycięstwie wiec mamy tutaj klasyczne euro z maxem na skali konfliktu.
Os druga to wogole dla mnie abstrakcja. Tak samo nie da się moim zdaniem dokonać podziału przez mechaniki bo dziś wszystko jest wszędzie. Klasyczne dla euro mechaniki - worker placement, deckbuilding są w ameri a roll to resolve w euro..
Dla mnie kluczową jest to os której brakuje czyli czy główny fun z gry płynnie z narracji, przygody i klimatu czy z optymalizacji, wycisnaknia maksa z danej sytuacji,planowania.
Całe to kategoryzowanie to oczywiście zabawa ale ja lubię patrzec na świat przez szufladki, statystyki i liczby.
[...]
Podoba mi się pomysł osi i tylko nie rozumiem, dlaczego jako jedną z nich zaproponowałeś coś, co jest w żaden sposób niemierzalne i bardzo, ale to bardzo subiektywne.

Przyjemność płynąca z gry jest wynikową użytych mechanizmów, fabuły, grafik i czego tam jeszcze. I na osiach powinny być moim zdaniem rzeczy pierwotne, a nie wtórne.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: ravenone »

Dla mnie wersja PC to świetne rozwiązanie. Szczęki Lwa przeszliśmy całe. A do dużego pudla ciężko by było nam się zebrac. A tu mogę w jedno popołudnie 2-3 scenariusze sobie pyknąć. Pytanko czy kampania i jej scenariusze to przeniesie planszowej wersji 1:1 czy to nowy twór?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

ravenone pisze: 27 wrz 2022, 16:18 Dla mnie wersja PC to świetne rozwiązanie. Szczęki Lwa przeszliśmy całe. A do dużego pudla ciężko by było nam się zebrac. A tu mogę w jedno popołudnie 2-3 scenariusze sobie pyknąć. Pytanko czy kampania i jej scenariusze to przeniesie planszowej wersji 1:1 czy to nowy twór?
Kampania jest bardzo wiernie (w 99%) przeniesiona z gry planszowej. Oprócz niej jest Guildmaster, który też jest rodzajem swobodnej kampanii, a scenariusze tam są w pewnym stopniu generowane losowo i nie mają odpowiedników w planszówce.
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: venomik »

aeiou871 pisze: 27 wrz 2022, 16:26 Oprócz niej jest Guildmaster, który też jest rodzajem swobodnej kampanii, a scenariusze tam są w pewnym stopniu generowane losowo i nie mają odpowiedników w planszówce.
W planszówce też masz jakąś talię, która służy do generowania jednorazowego układu mapy/potworów na pojedynczy scenariusz.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

venomik pisze: 27 wrz 2022, 18:09
aeiou871 pisze: 27 wrz 2022, 16:26 Oprócz niej jest Guildmaster, który też jest rodzajem swobodnej kampanii, a scenariusze tam są w pewnym stopniu generowane losowo i nie mają odpowiedników w planszówce.
W planszówce też masz jakąś talię, która służy do generowania jednorazowego układu mapy/potworów na pojedynczy scenariusz.
Zgadza się, ale Guildmaster nie opiera się na tej talii, jest oddzielnym systemem z innymi zasadami (np. wspólna pula złota, możliwość resetu najemnika, brak celów życiowych, inne warunki odblokowywania klas)
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: venomik »

aeiou871 pisze: 27 wrz 2022, 18:18 Zgadza się, ale Guildmaster nie opiera się na tej talii, jest oddzielnym systemem z innymi zasadami (np. wspólna pula złota, możliwość resetu najemnika, brak celów życiowych, inne warunki odblokowywania klas)
O, to coś takiego nawet byłoby fajnie sobie rozegrać, mimo że do papierowego Gloomhaven nie mam zamiaru wracać. Trzeba sobie tylko zasady odświeżyć. Dzięki
Cyel pisze: 25 wrz 2022, 09:34 Czekałem na jakieś wymienienie mechanik charakterystycznych dla euro które są w GH i jak dotąd nikt się nie podjął
Nie przyszło Ci do głowy, że Twoje podejscie do rozróżnienia euro-ameri na zasadzie mechanik przypisywanych do gatunków jest już po prostu przestarzałe i nieodpowiednie?
Przecież sens istnienia tej skali to uproszczone informacje na temat wrażeń płynących z gry, a nie sluzy do przekazania jakie potencjalne mechaniki w grze występują. Mechaniki wszak są tylko środkiem.
Kiedyś mechaniki były mocno zakorzenione w tym jak są wykorzystywane i poprzez to dało się łatwo zrozumieć jakie wrażenia będzie dana gra dawała z rozgrywki. Teraz już nie jest to oczywiste, teraz twórcy potrafią mechaniki wykorzystywać w sposób bardziej kreatywny niż kiedyś, więc ustalanie czegokolwiek na ich podstawie bardzo często, jak w przypadku Gloomhaven, mija się z celem.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Darkstorm »

Wcześniej grałem w Szczęki ale to wielkie pudło mnie jakoś nie pociągało. Dlatego fajnie, że pojawiła się wersj PC. Graficznie też wygląda to dużo lepiej niż te jednorodne planszetki z oryginału.
Mam tylko wrażenie, że rng jest jakieś skopane. Klątwa wyskakuje znacznie częściej niż w wersji papierowej...
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Darkstorm pisze: 28 wrz 2022, 14:44 rng jest jakieś skopane
Lepiej tasują :D

Obstawiam, że gra tak naprawdę nie tasuje, tylko jak jest potrzeba ciągnięcia kart, każdej która została daje tę samą szansę wyciągnięcia i bierze je z uporządkowanej listy (w końcu nie widać awersów).
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Hardkor »

Przekonałem się i powiem wam, że ogrywam GH. Naprawdę po czasie doceniłem te grę :) Do planszowej wersji w życiu nie usiądę, bo to masakra, ale PC? Miodzio
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: pawianlsm »

Hardkor pisze: 28 wrz 2022, 15:14 Przekonałem się i powiem wam, że ogrywam GH. Naprawdę po czasie doceniłem te grę :) Do planszowej wersji w życiu nie usiądę, bo to masakra, ale PC? Miodzio
Aplikacja GH Helper i nam grało się świetnie, ale zgadzam się na PC miodzio! :D
Misiek1980
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2022, 14:32

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Misiek1980 »

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie przedmiotu eagle-eye google. Czy jeżeli mój atak polega na zmuszeniu przeciwników do wykonania akcji ataku na innych przeciwników to czy atak dostaje bonus od googli?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

Misiek1980 pisze: 29 wrz 2022, 10:51 Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie przedmiotu eagle-eye google. Czy jeżeli mój atak polega na zmuszeniu przeciwników do wykonania akcji ataku na innych przeciwników to czy atak dostaje bonus od googli?
Nie, gogle działają tylko na akcje ataku postaci, która je posiada.
Misiek1980
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2022, 14:32

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Misiek1980 »

Ok dzięki za szybką odpowiedź. A już się cieszyłem, że zadam mega atak. Ostatnio też się dowiedziałem, że nie mogę w tej samej turze włączyć żywiołu przy użyciu mikstury i go użyć. Pytanie z innej beczki. Obecnie gram w dodatek "szczęki lwa"z moimi dwoma 11-letnimi córkami. O dziwo muszę stwierdzić, że dość nieźle ogarnęły temat i nasza gra idzie dość płynnie. Czy jest szansa, że skoro ogarniają szczęki lwa to dadzą radę przy dużym pudle? Jakie postacie by były dla nich dobre?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

Misiek1980 pisze: 29 wrz 2022, 11:12 Ok dzięki za szybką odpowiedź. A już się cieszyłem, że zadam mega atak. Ostatnio też się dowiedziałem, że nie mogę w tej samej turze włączyć żywiołu przy użyciu mikstury i go użyć. Pytanie z innej beczki. Obecnie gram w dodatek "szczęki lwa"z moimi dwoma 11-letnimi córkami. O dziwo muszę stwierdzić, że dość nieźle ogarnęły temat i nasza gra idzie dość płynnie. Czy jest szansa, że skoro ogarniają szczęki lwa to dadzą radę przy dużym pudle? Jakie postacie by były dla nich dobre?
Jeśli radzą sobie w Szczękach, to w dużym GH też dadzą radę. Raczej niech wybierają postacie według własnych preferencji. Wśród klas startowych nie ma raczej żadnych wyjątkowo skomplikowanych.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Brylantino »

Ale mechanicznie te gry się niczym nie różnią...

Dochodzi więcej rozkładania planszy i postacie mają swoje cele końcowe, po których zmieniamy postać.

Skoro grają bez problemu w Szczęki, to tak samo będzie z normalnym GH.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Fojtu »

Brylantino pisze: 29 wrz 2022, 14:50 Ale mechanicznie te gry się niczym nie różnią...
Wiem, że to czepialstwo i nie o to do końca Ci chodziło, ale tak dla wszystkich czytających temat, kilka drobnych różnic jest. Dochodzą nie tylko ekstra elementy jak rolling modifiers czy naklejki na karty, ale też parę zasad się faktycznie zmienia, jak monster focus czy akcje przyzwanych potworów. Fajne podsumowanie jest tutaj:

https://boardgamegeek.com/thread/245238 ... gloomhaven

Część zmian będzie też w FH.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Co nie zmienia faktu, że kilka dodatkowych zasad dla osób ogarniających Szczęki wciąż nie powinno być problemem.
ODPOWIEDZ