Feudum - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: SickMind »

feniks_ciapek pisze: 11 kwie 2021, 20:19
SickMind pisze: 11 kwie 2021, 14:51 Siema.
No ta gra to po prostu jest mega koks! 😁
Mam zapytanie odnośnie karty eksploracji. U nas na tej karcie widnieje znacznik saletry a nie wpływu. Czy wy też tak macie?
Czy powinienem to zgłaszać do wydawcy?
Z góry dzięki i pozdrawiam.
U mnie jest znacznik wpływu, ale ja mam 2 druk angielski.
Dzięki za odpowiedź.
Wydaje mi się jednak że nie powinno mieć oznaczenia jaka to jest wersja karta wprowadza w błąd.
Zdarzało się że osoby niemające saletry nie zagrywały jej, gdyż karta wprowadza w błąd bo jest nieodpowiedni znacznik.
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: SickMind »

Jeszcze dwa pytania odnośnie zasad po ostatniej rozgrywce.
1.Jak kładziemy saletrę na naszym worku piątą kartę musimy dobrać od razu czy w dowolnym momencie trwania rundy?
2. Co w sytuacji jak jedna osoba jest mistrzem w gildii a ja zrobię na przykład feudum tej gildii i zajmę miejsce mistrza ale nie mam znacznika wpływu żeby go tam postawić?
2a. To czy bez względu na to czy stoi tam mój czy nie znacznik nadal mogę wypychać dobra do następnej gildii?
2b. Czy na koniec punktowania ery jeżeli nie będzie tam znacznika a ja zgodnie z ilością gwiazdek jakie posiadam będę mistrzem tej gildii, otrzymam punkty za tą gildię pomimo że nie stoi tam mój znacznik wpływu.
pozdrawiam
feniks_ciapek
Posty: 2304
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

SickMind pisze: 12 kwie 2021, 00:05 Jeszcze dwa pytania odnośnie zasad po ostatniej rozgrywce.
1.Jak kładziemy saletrę na naszym worku piątą kartę musimy dobrać od razu czy w dowolnym momencie trwania rundy?
Od razu.
SickMind pisze: 12 kwie 2021, 00:05 2. Co w sytuacji jak jedna osoba jest mistrzem w gildii a ja zrobię na przykład feudum tej gildii i zajmę miejsce mistrza ale nie mam znacznika wpływu żeby go tam postawić?
2a. To czy bez względu na to czy stoi tam mój czy nie znacznik nadal mogę wypychać dobra do następnej gildii?
2b. Czy na koniec punktowania ery jeżeli nie będzie tam znacznika a ja zgodnie z ilością gwiazdek jakie posiadam będę mistrzem tej gildii, otrzymam punkty za tą gildię pomimo że nie stoi tam mój znacznik wpływu.
pozdrawiam
Nie i nie. Jak nie masz znacznika wpływu, to nie możesz uzyskać wpływu. Musisz pozyskać znaczniki i wtedy te potrzebne w gildiach automatycznie się tam pojawiają - musisz je dostawić i nie możesz ich zachować. Dopiero wtedy uzyskujesz pozycję i benefity gildii.
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: SickMind »

Dzięki za odpowiedź 🙂
1.No ale co wtedy z graczem który był mistrzem tej gildii skoro moje feudum daje mi więcej punktów ?
1a.Spada na czeladnika czy dopóki nie będę posiadał swojego znacznika wpływu zostaje na miejscu mistrza?
2. Mam rozumieć że jeżeli nie postawię tego znacznika do końca ery to punkty za tą gildię się nie naliczają?
feniks_ciapek
Posty: 2304
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

Dopóki nie dostawisz znacznika, status graczy w gildii się nie zmienia. W związku z tym nie ma też benefitów z tym związanych, także na koniec epoki.
Kluseczka
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2020, 19:31
Been thanked: 1 time

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: Kluseczka »

Dziś ruszamy z pierwszą rozgrywka na 4 osoby. Czytam instrukcję po raz trzeci i nagle dopadła mnie myśl... Po co są tarcze strzeleckie?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: vinnichi »

Na 11 stronie Kluseczko masz info: Cele w momencie zbierania są wymieniane na znaczniki wpływów z zasobów ogólnych

Powodzenia i pamiętajcie nie oceniajcie gry po jednej partii :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Kluseczka
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2020, 19:31
Been thanked: 1 time

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: Kluseczka »

Kiedy nadchodzi nowa epoka?

W filmiku instruktażowym autor sugeruje ze chodzi o konkretny układ kafelków na diagramie. Czy chodzi po prostu jak cztery są odkryte to epoka się zmienia?
Obrazek
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: SickMind »

Kluseczka pisze: 05 lip 2021, 00:38 Kiedy nadchodzi nowa epoka?

W filmiku instruktażowym autor sugeruje ze chodzi o konkretny układ kafelków na diagramie. Czy chodzi po prostu jak cztery są odkryte to epoka się zmienia?

Kolejność nie ma znaczenia muszą być odkryte 4 jeżeli chodzi o 2 epokę.
trzecia epoka 3 kafle w dowolnej kolejności
czwarta 2 kafle i piąta 1.
pozdro
Kluseczka
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2020, 19:31
Been thanked: 1 time

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: Kluseczka »

Obrazek
Kiedy realizuje królewski edykt? Natychmiast? Karta zostaje u mnie czy wraca na duł stosu?
Kluseczka
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2020, 19:31
Been thanked: 1 time

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: Kluseczka »

Obrazek
Taka sytuacja :shock: :lol:
Kluseczka
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2020, 19:31
Been thanked: 1 time

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: Kluseczka »

Czy akcją rozbudowa - improve mogę rozbudować tylko jedne włości?

Czy jak mam tylko jeden koralik na różańcu mogę wykonać akcje wciągania w gildii chłopów?
feniks_ciapek
Posty: 2304
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

Kluseczka pisze: 17 lip 2021, 23:28 Czy akcją rozbudowa - improve mogę rozbudować tylko jedne włości?

Czy jak mam tylko jeden koralik na różańcu mogę wykonać akcje wciągania w gildii chłopów?
1. Tylko jedne.

2. Nie, musisz najpierw dołożyć paciorek.

3. Edykt: z tego, co pamiętam - w dowolnym momencie. Karta wraca na spód stosu. W trakcie, jak masz ją na ręku, obowiązuje limit 3 kart.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 460
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 244 times
Been thanked: 377 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

W skrócie zasad od Orzeha widzę fragment odnośnie karty Podbój: "Jeśli celem jest pion lub potwór przeciwnika, cel broni się sam.".

Na BGG w tym wątku w punkcie 5 widzę inną interpretację: Pion broni się wraz z wszystkimi Pionami na tym samym polu. Rozumiem, że oczywiście tylko atakowany Pion zostanie usunięty jeśli bitwa zostanie przegrana.

Skąd ta rozbieżność? Rozumiem, że obrona Feudum i wartości obrony i ataku Chłopa czy Poddanego doliczają się tylko w przypadku ataku na Feudum. Ale jak dokładnie wygląda liczenie w przypadku ataku na Piona?

Przykład: Zielony ma dwa piony i potwora na polu, Atakuje go Niebieski który ma dwa Piony w lokacji. Jakie są bazowe, bez modyfikatorów, wartości ataku i obrony w takim przypadku?
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
feniks_ciapek
Posty: 2304
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

SetkiofRaptors pisze: 17 paź 2022, 15:01 Na BGG w tym wątku w punkcie 5 widzę inną interpretację: Pion broni się wraz z wszystkimi Pionami na tym samym polu. Rozumiem, że oczywiście tylko atakowany Pion zostanie usunięty jeśli bitwa zostanie przegrana.
Skoro autor gry napisał, że wszyscy się bronią, to wszyscy się bronią.
SetkiofRaptors pisze: 17 paź 2022, 15:01 Skąd ta rozbieżność? Rozumiem, że obrona Feudum i wartości obrony i ataku Chłopa czy Poddanego doliczają się tylko w przypadku ataku na Feudum. Ale jak dokładnie wygląda liczenie w przypadku ataku na Piona?

Przykład: Zielony ma dwa piony i potwora na polu, Atakuje go Niebieski który ma dwa Piony w lokacji. Jakie są bazowe, bez modyfikatorów, wartości ataku i obrony w takim przypadku?
Zielony: 5 obrony
Niebieski: 2 ataku
Nikt3001
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2021, 00:27

Feudum - kafelki regionów

Post autor: Nikt3001 »

Cześć, mam 2 pytania odnośnie mechanik kafli regionów w grze.
1. Czy pod pojęciem kafelek poprzedniej epoki powinienem rozumieć kafelek 1 epoki wstecz (np. zamiast kafelka IV mogę dobrać tylko III) czy dowolnej z poprzednich epok (np. zamiast IV mogę dobrać kafelek z epok I-III)?
2. Jeśli w wyniku rozbudowy gracz dobierze kafelek, który uruchamia następną epokę (np. odsłania 3 kafelek III epoki) to po karmieniu pionów nadal musimy rzucić kością, czy wystarczy rozpatrzeć punktację końca epoki?
feniks_ciapek
Posty: 2304
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Feudum - kafelki regionów

Post autor: feniks_ciapek »

Tak na przyszłość - na tym podforum funkcjonuje zasada "jedna gra - jeden wątek".
Nikt3001 pisze: 18 paź 2022, 21:53 Cześć, mam 2 pytania odnośnie mechanik kafli regionów w grze.
1. Czy pod pojęciem kafelek poprzedniej epoki powinienem rozumieć kafelek 1 epoki wstecz (np. zamiast kafelka IV mogę dobrać tylko III) czy dowolnej z poprzednich epok (np. zamiast IV mogę dobrać kafelek z epok I-III)?
2. Jeśli w wyniku rozbudowy gracz dobierze kafelek, który uruchamia następną epokę (np. odsłania 3 kafelek III epoki) to po karmieniu pionów nadal musimy rzucić kością, czy wystarczy rozpatrzeć punktację końca epoki?
1. Dowolny wcześniejszy kafelek.
2. Zawsze rzucamy kością. Najpierw rzucamy, dopiero potem sprawdzamy, czy nie zmieniła się epoka (krok 3 i 4 w rundzie). Sytuacja jest analogiczna do tego, jakby dwóch graczy zabrało kafelki w tej samej rundzie, podczas gdy koniec epoki nastąpiłby już po pierwszym. Koniec epoki następuje dopiero w 4 kroku danej rundy.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 460
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 244 times
Been thanked: 377 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Mam pytanie jak gracie odnośnie limitu kart Królewskich Edyktów.

Moim zdaniem w angielskiej instrukcji wynika wprost, że jest twardy limit 3 kart na ręce.
You may not have more
than 3 Royal Writ cards at a time, but may discard unused
cards to the bottom of the deck at any time
Już samo to jak to jest określone w instrukcji budziło moje poważne wątpliwości czy aby to nie jest ultra twardy limit - że nie mogę mieć więcej niż 3 karty nawet przez chwilkę (a więc mając 3 karty na ręcę muszę przed akcją Wypatrywania nijako w ciemno pozbyć się jednej). Ale uznałem, że pewnie przesadzam i działa to normalnie jak w każdej grze, jeśli po dobraniu karty mam więcej niż 3 to natychmiast jedną wybraną odrzucam (w tym przypadku odkładam na spód talii).

Ale przeglądając ten wątek na bgg trafiłem nagle na to że Mark stwierdza, że jednak mogę mieć więcej kart na ręce, a limit jest sprawdzany POD KONIEC TURY gracza (bez słowa w instrukcji, erracie, niczym!). To oznacza, że mogę zarówno zagrać jak i odrzucić kartę/y przed końcem tury (przed momentem sprawdzenia limitu). Oznacza to, że w trakcie trwania rundy mogę mieć nawet 5 kart na ręce (bo Wypatrywanie + żelazo), i jeśli wszystkie są z nadrukowaną pieczęcią (nie pamiętam nazwy, Nadania?) to mogę je wszystkie zagrać! Cytat poniżej.
You may not END your turn with more than 3 Royal Writs. This means you may play and discard mandates (if you can) to stay at the 3 Royal Writ limit. (Yes, played mandates are immediately discarded). However, per the rules, because Charters may only be played at the END of the game, you may not play them earlier to free up space in your hand. Finally, you are correct. Using the above logic, you may only ever score 3 maximum Charters at the end of the game.
Więc już nie pytam o to, co należy robić, bo niby słowo designera jest ostateczne (wypadałoby chyba w instrukcji?). Ale jaka jest wasza praktyka, gracie tak? Czy nikt tego nie zauważył jak i ja i po prostu tak jak my normalnie odrzucaliście do 3 każdorazowo po dobraniu karty?

Z ciekawostek Mark zawodowo uczy ludzi pisać zrozumiałe teksty. Nie żartuje.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
feniks_ciapek
Posty: 2304
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

Pierwsze słyszę. Grałem zawsze tak, że odrzucałem nadmiarową kartę od razu. To, co on proponuje, to spore ułatwienie. Dobrze wiedzieć, dzięki!
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 460
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 244 times
Been thanked: 377 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

No teraz ten system kart ma większy sens bo taki limit 3 gdzie część kart to cele które "zapychaja" rękę do końca gry był bardzo bardzo blokujący. A w ten sposób nie jesteśmy karani za to że trafił nam się fajny cel na początku gry, i w ogóle podbijanie sobie wyboru podczas Wypatrywania strażnicami jest super, bo mam szansę te kartę wybrana starannie z 5 od razu zagrać, a fajne cele/bronie pozostawić sobie na ręce.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
ODPOWIEDZ