Dawn of the Zeds 3 ed (Hermann Luttmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Dawn of the Zeds 3 ed (Hermann Luttmann)

Post autor: misioooo »

Hej!
Tak szukam i szukam i znalazłem takie coś:
Jutjub wideo
VPG - Dawn of the Zeds 3rd ed.
Ktoś może coś szerzej napisać o poprzedniej edycji? Do czego można tę grę przyrównać? Przygodówka? Strategia? Taktyczna? łatwa/trudna? Wiem, że głównie to gra solo, ale 3cia edycja ma już oferować tryb kooperacyjny - i stąd moje zainteresowanie tym tytułem - do pogrania solo i nie tylko. Do tego zombie - mi pasuje!

https://boardgamegeek.com/boardgame/175 ... rd-edition
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: SaszaPL »

misioooo pisze:Hej!
Tak szukam i szukam i znalazłem takie coś:
Jutjub wideo
VPG - Dawn of the Zeds 3rd ed.
Ktoś może coś szerzej napisać o poprzedniej edycji? Do czego można tę grę przyrównać? Przygodówka? Strategia? Taktyczna? łatwa/trudna? Wiem, że głównie to gra solo, ale 3cia edycja ma już oferować tryb kooperacyjny - i stąd moje zainteresowanie tym tytułem - do pogrania solo i nie tylko. Do tego zombie - mi pasuje!
Chyba najbliżej tej grze do określenia lub 'gatunku' jakim jest Tower Defense. Celem gracza jest utrzymać centralną strefę planszy przed inwazją zombie, które nadciągają 5 ścieżkami. Gra w tym czasie rzuca w nas wyzwaniami i kolejnymi hordami zgłodniałych umarlaków - w skrócie, to co w każdym filmie o zombie, dużo trupów, grupka bohaterów, głupi cywile (których miło jest obronić, ale nie zawsze się uda), niespodziewane zwroty akcji, etc.

Tryb, moim zdaniem bardzo kulejącej kooperacji jest już w 2giej edycji i mówiąc szczerze nie widzę w tym szczególnej grywalności. Nie mam przy sobie zasad ale, podobnie jak w edycji 3, tu też co kartę otrzymujemy x akcji - grze kooperacyjnej wyglądało to tak, że zaczynając od pierwszego gracza każdy wykonuje jedną akcję. Ten kto nie dostał akcji (po wykonaniu ostatniej), dostanie teraz znacznik pierwszego gracza. W tej edycji (na podstawie filmu: 8:40 - 9:20) wydaje się, że z racji gry kooperacyjnej, każdy gracz będzie miał minimum 1 akcję (Player Action) + pozostałe akcje wedle karty + dodatkowe efekty, które mają zrównoważyć te dodatkowe akcje.

Gra, w moim odczuciu bazuje głównie na klimacie, który może wiele stracić w czasie gry wieloosobowej (to tak jakbyś oglądał film z kimś kto ciągle komentuje wydarzenia na ekranie, dopytuje o to co przed chwilą się działo i ogólnie to chciałby porobić coś innego). Dla mnie, tytuł pozostanie, jednym z najlepszych tytułów do samotnej gry, ale nie zdecyduję się na tryb wieloosobowy (tu polecam inny tytuł VPG - Darkest Night - o ile nie przerasta Cię kontrolowanie kilku bohaterów równocześnie, jak Gambita...).
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: misioooo »

Nawet tego Darkest Night jakiś czas temu oglądałem - chyba u Rahdo był kiedyś :)
Rzeczywiście wygląda fajniej. Choć ponoć w DotZ 3 edycji ma być tyle zmian, że będzie to działać jak powinno...
Jak grałeś w Darkest Night - czy dodatki są warte zakupu? Każdy to około 100zł więc nie jest tanio...

Samo granie kooperacyjne to nie mój temat. Nie przepadam z jednym wyjątkiem - Legendary Encounters: Alien
Kliamtu tam aż nadto i jakoś zawsze bardzo fajnie i z potężnymi emocjami nam się grywa.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: SaszaPL »

misioooo pisze:Nawet tego Darkest Night jakiś czas temu oglądałem - chyba u Rahdo był kiedyś :)
Rzeczywiście wygląda fajniej. Choć ponoć w DotZ 3 edycji ma być tyle zmian, że będzie to działać jak powinno...
No właśnie, tylko co tam można zmienić / dodać żeby to było naprawdę miodne? Jeden gracz prowadzi jedną postać? To co z kartami efektów, które wprowadzają nowych bohaterów? Co w wypadku śmiercie? Jak rozwiązana jest kwestia akcji darmowych, szczególnie generowanych przez dodatkowe karty - jak te na filmie.
Widzę bardzo duży potencjalny problem lidera...
misioooo pisze:Jak grałeś w Darkest Night - czy dodatki są warte zakupu? Każdy to około 100zł więc nie jest tanio...
Jeszcze nie posiadam dodatków, poza jednym mini, w postaci dodatkowej postaci. Na podstawie opinii jakie czytałem, powiem tak: chcę mieć wszystkie wydane dotychczas dodatki :) Nie dlatego, że granie w samą podstawkę jest nudne (bo nie jest), ale opisy dodatków i opinie dają nadzieję, na znaczące przedłużenie żywotności tej gry.
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: misioooo »

Jak dla mnie po obejrzeniu DN i poczytaniu instrukcji - to losowość powinna i tak zapewnić ogromną regrywalność :)
Zobaczymy, poczekam spokojnie na instrukcję do DotZ3 (jakoś zombie bardziej do mnie "przemawiają", fantasy jest na kazdym kroku, no i nie mam żadnej pozycji z zombiakami jeszcze).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: Palmer »

Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: Palmer »

https://www.kickstarter.com/projects/56 ... rd-edition

No i kampania ruszyła, z kopyta, bo już nie ma tańszych progów ;)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: sqb1978 »

Może zrobimy forumową zbiórkę na 6-pak? Znajdą się chętni za taką cenę $52.5 + shipping?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: janekbossko »

bylby chetny
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: misioooo »

sqb1978 pisze:Może zrobimy forumową zbiórkę na 6-pak? Znajdą się chętni za taką cenę $52.5 + shipping?
Załóż temat w "Zamówieniach zbiorowych" :) Czasu mnóstwo, gra już ufundowana ;P Teraz tylko kwestia celów - kiedy zostanie osiągnięty komplet, hehe.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: sqb1978 »

Ok po weekendzie postaram się temat pociągnąć dalej.
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: raphaell7 »

Jeśli byliby chętni na zamówienie zbiorowe, to chętnie dołączę :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: raphaell7 »

(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: niepooczach »

Czy ktoś wie może czy ta edycja będzie dostępna w normalnej sprzedaży i kiedy?
wirusman
Posty: 1978
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 87 times
Been thanked: 28 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: wirusman »

Jak panowie wypada rozgrywką w tą grę.

Ps. Może komuś już się znudziła? Z chęcią przygarne
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 143 times
Been thanked: 42 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: elbruus »

Dodruk ruszył na KS wraz z dodatkami: https://www.kickstarter.com/projects/56 ... hree-expan
bigbluedragon
Posty: 233
Rejestracja: 03 lut 2017, 01:36
Been thanked: 1 time

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: bigbluedragon »

A jak ten tryb kooperacji w 3 edycji? Ktoś z obecnych tutaj przetestowal i da informacje z pierwszej ręki :)? Poczytałem chwilę jakieś wrażenia ludzi na bgg i o ile tryb solo naprawdę fajnie brzmi to kooperacja dalej leży, jakaś szansa ba naprawienie tego z dodatkami z KSa myślicie?
Awatar użytkownika
vder
Posty: 729
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 301 times
Been thanked: 124 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: vder »

Tryb kooperacji został dodany w 3 edycji, więc jeżeli leży to cały czas :). Ja mam DotZ do solo, ale sam tryb to taka elementarna kooperacja bez ukrytych celów czy zdrajcy (może nawet trochę gorzej, bo nie ma wydzielonej tury per każdy gracz jak np w pandemii czy forbidden desert) - niby masz własną postać, ale tak na prawdę decydujesz co zrobić ze swoją akcją, bo mozesz ją wykorzystać na jakikolwiek inny cel niż akcją swojej postaci. Z drugiej strony wygląda to dość podobnie do robinsona, więc może nie jest, aż tak źle.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4733
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1458 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: Mr_Fisq »

Tej grze zdarza się bywać w polskich sklepach?
Ktoś pograł więcej i podzieli się wrażeniami?

Widzę na amazonie polskim, ale cena: 861PLN wydaje się nieco abstrakcyjna :mrgreen:
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 143 times
Been thanked: 42 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: elbruus »

Mr_Fisq pisze: 22 paź 2022, 18:17 Tej grze zdarza się bywać w polskich sklepach?
Ktoś pograł więcej i podzieli się wrażeniami?

Widzę na amazonie polskim, ale cena: 861PLN wydaje się nieco abstrakcyjna :mrgreen:
Nie ma i nie będzie jej w najbliższym czasie. W lato dodruk wylądował jedynie w USA, wiele osób z EU pyta o dostępność tego tytułu ale wydawca ma to w d... :D Pytałem w sklepach niemieckich, angielskich - zerowa dostępność wersji angielskiej.

Na amazon.com była ostatnio obniżka z 99$ na 89$ ale wraz z wysyłką VAT i cłem wychodziło około 630 zł za ten tytuł.

Ponieważ chodził ten tytuł za mną bardzo długo znalazłem najlepsze rozwiązanie i jest to DLC za 29zł do TTS. Bardzo polecam to DLC, jest warte pieniędzy a niedługo powinno być w promocji za 15zł na jesiennej wyprzedaży Steam. W każdym razie DLC jest świetnie oskryptowane, wykonanie tip top no i najważniejsze, że mój głód tej gry został zaspokojony :D Nie wiem czy jej odbiór byłby tak dobry gdybym musiał się przedzierać przez rozkładanie i składanie elementów.

Podpowiem jeszcze, że autor DOTZ Hermann Luttmann szykuje się powoli do premiery nowej gry w temacie zombie - Plum Island Horror:
https://boardgamegeek.com/boardgame/341 ... and-horror
https://www.gmtgames.com/p-940-the-plum ... orror.aspx

Gra w P500 ma status 'In Art and Final Development' co oznacza, że może być gotowa w ciągu kilku miesięcy... lub następnego roku :D fani DOTZ ostrzą sobie na nią zęby bo podobno ma czerpać z mechanik DOTZ i jednocześnie je wygładzać i trochę upraszczać. Także polecam śledzić ten tytuł bo być może będzie go można łatwiej i taniej zdobyć niż DOTZ.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2762
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: Yuri »

Jak oceniasz ten tytuł po ograniu na TTS?
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 143 times
Been thanked: 42 times

Re: Dawn of the Zeds 3rd Edition (VPG)

Post autor: elbruus »

Dopiero zaczynam go ogrywać, póki co na najniższym poziomie z 5 czy 6 dostępnych tak jak sugeruje instrukcja. Gra jest trudna, żeby nie powiedzieć bardzo trudna, jesteśmy zasypywani nowymi zombiakami, które zbierają się w grupy przez co są jeszcze silniejsze. Do tego mamy kilka ścieżek, którymi nadchodzą, trzeba poświęcać akcje na szukanie zasobów. Bohaterzy mają różne umiejki przez co nie ma nudy.

Instrukcji są zdaje 4 książeczki z czego 2 są powiedzmy główne z zasadami, jedna jest z setupem na każdym poziomie, kolejna z jakimś ekstra wariantem. Zasady są ogólnie łatwe, więcej jest czasami szukania detali w stylu stackowania żetonów graczy lub zombie, w jakich kierunkach uciekają itp.

Instrukcja oraz odczucia z gry są wg mnie podobne jak w Nemo's War. Karty podają wydarzenia, które uprzykrzają nam życie i dodają trochę fluffu ilustracjami. Są rzuty kośćmi i podobnie jak w NW nie do końca można na nie zawsze w pełni zareagować. Są modyfikatory z broni i terenu, czasami jakaś postać może przerzucać kości ale to tyle. Jest to zdecydowanie ameri w klimacie oblężenia. Ogólnie DOTZ jest często podawane za najlepszy tytuł w serii State of Siege gdzie większość gier jest w klimacie historycznym.

Klimat w grze jest moim zdaniem świetny, w Zombicide nie grałem ale DOTZ wydaje mi się lepiej oddawać atmosferę The Walking Dead więc jeśli ktoś jest fanem to powinien obowiązkowo zagrać na TTS.

Na TTS jest też darmowy moduł w warsztacie Steam ale chyba bez skryptów jak w DLC i nie wiem jak on działa.

Póki co jak dla mnie gra na 8/10 z szansą na 9 a może i 10/10. Bardzo szkoda, że jej dostępność poza USA jest tak olewana.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4733
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1458 times

Re: Dawn of the Zeds 3 ed (Hermann Luttmann)

Post autor: Mr_Fisq »

Dobrze widzę, że karty z dodatków nie są w żaden specjalny sposób oznaczone?
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
manicminer
Posty: 857
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Dawn of the Zeds 3 ed (Hermann Luttmann)

Post autor: manicminer »

Na forum bbg jest post autora sugerujący, że jest szansa na nowe dodatki.
Jeśli ktoś jeszcze szuka podstawki to są jeszcze w czeskich sklepach.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2762
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Dawn of the Zeds 3 ed (Hermann Luttmann)

Post autor: Yuri »

manicminer pisze: 22 wrz 2023, 22:11 Na forum bbg jest post autora sugerujący, że jest szansa na nowe dodatki.
Jeśli ktoś jeszcze szuka podstawki to są jeszcze w czeskich sklepach.
Tak, nawet je scharakteryzował bodajże autor w kwestii tematyki z lekka. Mają finalnie wydać 3 x 3 dodatki. Na ten moment jak wiemy wydano 1 x 3 dodatki w formie coś ala boostery.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
ODPOWIEDZ