Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Apos »

Gambit pisze: 23 paź 2022, 13:04 Kilka słów ode mnie. Na szczęście moja opinia już "nikogo" :P
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Ja podzielam Twoje zdanie o Ark Nova. Na początku było to "całkiem przyjemne euro, o ciekawej tematyce", a po kilku partyjkach w składach 2, 3 oraz 4 osobowych, zaliczyło zjazd do "pasjansowate, przydługie euro, o ciekawej tematyce".

Jak zagram, to najlepiej na 2 osoby, bo więcej graczy nie przekłada się na większą frajdę z rozgrywki, a tylko na downtime.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: konradstpn »

Mam niestety bardzo poważne obawy, że liczba dodruków Ark Nova zupełnie nie przejmie się oceną Gambita.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

konradstpn pisze: 23 paź 2022, 16:13 Mam niestety bardzo poważne obawy, że liczba dodruków Ark Nova zupełnie nie przejmie się oceną Gambita.
Za to jej fanboyie mają straszny ból tyłka patrząc na komentarze na yt. Ktoś powiedział prawdę, że parówki mimo, iż smaczne to nie są wybitnym daniem.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Ardel12 »

Gambit pisze: 23 paź 2022, 13:04 Kilka słów ode mnie. Na szczęście moja opinia już "nikogo" :P
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Dopiero co odsubowałem Gambita, a mi kumpel sprzedał newsa na FB, że Ark N0va u Gambita dostała 6. Od razu przeleciałem do podsumowania i w sumie jakby Gambit przelał moją opinię z forum do swjej recenzji :D Czas gry wydaje mi się zawyżony, bo spokojnie mieściłem się w 1.5 w 2os, ale pod całą resztą się podpisuje(miałkość, pasjansowatość, durna negatywna interakcja, losowość kart itd.).

Co ciekawe, jako, że gra jest wciąż nowinką, to wypływa w dyskusjach w różnych grupach, z którymi grywam. Ludzi z różnego przedziału wiekowego, z różnym doświadczeniem i płcią. Nie spotkałem osoby, która by mi powiedziała, że AN to bardzo dobra gra na 8 i więcej. Raczej max dobra gra i tyle. Parę osób stwierdziło, że lepsza od TM, ale każda z nich TM nie lubi. Może to właśnie ta wysoka ocena na BGG od wielu osób, które nie pograły więcej :]
XLR8 pisze: 23 paź 2022, 16:51
konradstpn pisze: 23 paź 2022, 16:13 Mam niestety bardzo poważne obawy, że liczba dodruków Ark Nova zupełnie nie przejmie się oceną Gambita.
Za to jej fanboyie mają straszny ból tyłka patrząc na komentarze na yt. Ktoś powiedział prawdę, że parówki mimo, iż smaczne to nie są wybitnym daniem.
Kilka komentarzy, czekam na forumowe pękniecie xD
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

Ardel12 pisze: 23 paź 2022, 17:09
Gambit pisze: 23 paź 2022, 13:04 Kilka słów ode mnie. Na szczęście moja opinia już "nikogo" :P
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Dopiero co odsubowałem Gambita, a mi kumpel sprzedał newsa na FB, że Ark N0va u Gambita dostała 6. Od razu przeleciałem do podsumowania i w sumie jakby Gambit przelał moją opinię z forum do swjej recenzji :D Czas gry wydaje mi się zawyżony, bo spokojnie mieściłem się w 1.5 w 2os, ale pod całą resztą się podpisuje(miałkość, pasjansowatość, durna negatywna interakcja, losowość kart itd.).

Co ciekawe, jako, że gra jest wciąż nowinką, to wypływa w dyskusjach w różnych grupach, z którymi grywam. Ludzi z różnego przedziału wiekowego, z różnym doświadczeniem i płcią. Nie spotkałem osoby, która by mi powiedziała, że AN to bardzo dobra gra na 8 i więcej. Raczej max dobra gra i tyle. Parę osób stwierdziło, że lepsza od TM, ale każda z nich TM nie lubi. Może to właśnie ta wysoka ocena na BGG od wielu osób, które nie pograły więcej :]
XLR8 pisze: 23 paź 2022, 16:51
konradstpn pisze: 23 paź 2022, 16:13 Mam niestety bardzo poważne obawy, że liczba dodruków Ark Nova zupełnie nie przejmie się oceną Gambita.
Za to jej fanboyie mają straszny ból tyłka patrząc na komentarze na yt. Ktoś powiedział prawdę, że parówki mimo, iż smaczne to nie są wybitnym daniem.
Kilka komentarzy, czekam na forumowe pękniecie xD
Ja nadal uważam, że to kwestia bycia pseudointeligentna. Daje odczucie zagrania w wielką i głęboką grę gdy tak naprawdę jest to rozbuchany samograj. Podobnie do TM.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Myślałem, że będzie 4/10 za mechaniki, jak w GH ;D
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

Ja preferuję interaktywne ciężkie euro a mimo to zostawiam Ark Novę w kolekcji (póki co). Zastąpiła nam Ucztę dla Odyna i Zamki Burgundii, tzn. gry z kategorii "trochę dłuższa gra z niską interakcją".

Decyzje które podejmujemy w grze nie są zbyt trudne, dla nas jest do odskocznia od cięższych tytułów. Gdy nie chcemy interaktywnej walki o zwycięstwo, tylko luźną grę w której podejmiemy parę ciekawych decyzji, to Ark Nova spełnia te wymagania idealnie. Po prostu miło się przy niej spędza czas.

Myślę, że narzekania na czas gry są mocno przesadzone - nam schodzi 1,5-2h na dwie osoby co jest standardem dla tej wagi gry. Gra mi się nie dłuży.

Gdyby Ark Nova była słabą grą, to nie wbiła by się do Top4 Bgg w tak szybkim tempie. Jest spore zainteresowanie nisko interaktywnymi, luźniejszymi grami euro. I tak jak ja nie jestem w stanie zrozumieć zachwytów nad losowymi tematycznymi ameritrashami jak Nemesis czy BRW, to niektórzy nie rozumieją dlaczego ktoś lubi grać w średnio-ciężkiego pasjansa.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: brazylianwisnia »

Pasjansy mają swoje zalety:
-brak dysonansu między solo a multiplayer a ja np lubię czasem pograć solo dla "rozprostowania mózgu"
-gdy masz żonę taka jak ja lub żona z pary co do nas wpada pograć. Jest to typ taki gdzie zaszkodzenie jej w grze odbiera negatywnie więc grajac w coś z wysoką interakcja musisz ten czynnik brać pod uwagę i podejmować nieoptymalne ruchy byle nie zaszkodzić zbyt mocno paniom. To psuje fun z gry więc wolę z nimi pograć w TM czy Ucztę dla Odyna.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Prototypowo
Posty: 99
Rejestracja: 13 cze 2022, 08:16
Has thanked: 25 times
Been thanked: 67 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Prototypowo »

Abizaas pisze: 23 paź 2022, 19:13Gdyby Ark Nova była słabą grą, to nie wbiła by się do Top4 Bgg w tak szybkim tempie.


Pewnie wpływ miała dyszka od Toma Vasela co tylko pokazuje jak wpływowy na naszą branżę potrafi być. Pewnie gra jest po prostu ok, albo w porywach bardzo dobra, ale hype jaki się wokól niej wytworzyl, wydaje się zderzać już z rzeczywistością.
WYDAWNICTWO COCONUTSALAD: https://coconutsalad.com/
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Vasel jest postacią wpływową, ale przypomnijmy fakty: awans na 4 miejsce w 12 mc po premierze, autor debiutant. No aż tak wpływowy to Vasel nie jest, aby to się udało tylko na mocy jego "10".
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Spoko po 6 od Gambita zacznie się pikowanie na właściwe miejsce :).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

detrytusek pisze: 24 paź 2022, 11:03 Spoko po 6 od Gambita zacznie się pikowanie na właściwe miejsce :).
Jest na właściwym miejscu.
Kto nie chciał kupić to po tej recenzji przestanie czuć FOMO
Kto kupił wie, że te minusy wymienione w recenzji częściej/rzadziej występują.
Komu się podoba temu się będzie podobała co by Gambit nie powiedział.

Przede wszystkim warto spróbować zagrać choć raz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: czarny kapelusz »

XLR8 pisze: 23 paź 2022, 18:33 Ja nadal uważam, że to kwestia bycia pseudointeligentna. Daje odczucie zagrania w wielką i głęboką grę gdy tak naprawdę jest to rozbuchany samograj. Podobnie do TM.
A to nie jest plus?? 8)

A co do rankingu bgg - dopuki nie zagrałem też się dziwiłem, że toto tak szybko awansowało i to tak wysoko. A jak zagrałem to przestałem się dziwić. Zasiadłem to gry u znajomych i stwierdziłem, że to był naprawdę przyjemnie spedzony czas. Następnie udało się w to zagrać żonie, która raczej żadko chce byśmy kupowali coś nowego bo lubi grać w to co zna, i jedynym jej pytaniem po grze było "czemu jeszcze tego nie mamy?". Wobec powyższego niech sobie Ark Nova śmiga i na pierwsze miejsce. Ranking bgg uważam należy traktować jako miernik tego ilu ludziom gra sprawia prawdziwą przyjemność.
I choć ostatnio częściej mam ochotę na jakież ciężkie, wielkie gry to do Ark Novy siadam z przyjemnością.
Oh nie! To może oznaczać, że dałem się nabrac na jej "pseudinteligenckość" :D
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Gambit »

konradstpn pisze: 24 paź 2022, 11:30
detrytusek pisze: 24 paź 2022, 11:03 Spoko po 6 od Gambita zacznie się pikowanie na właściwe miejsce :).
O to to ! Jak Gambit zruga to nie pomogą wcześniejsze peany Vasela. Już słyszę ten łomot podczas spadania w rankingu
Ja nawet czuję. Już nie będzie pudła na Planszowym Gram Prix dla Gambit TV :)

Ale zgadzam się. Zupełnie nie rozumiem rabanu. Mój materiał to jedna opinia z wielu jakie są w Internecie. Nie zmieni tego jaką grą jest Ark Nova, nie zmieni jej sukcesu na świecie i nawet w Polsce. Jeśli ktoś uważa, że oceniłem za nisko, to keep calm. Dobra gra obroni się sama :) Nie trzeba pisać, że recenzja na kolanie, że jestem uprzedzony, albo zaślepiony innymi grami.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: tomp »

Parafrazując Tomasz Kopyra: "Życie jest zbyt krótkie, żeby grać w 6/10".
Szkoda, że recenzji nie było przed premierą, ostudziłoby to hype i wszystkie jojczenia o wysokiej cenie gry.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

tomp pisze: 24 paź 2022, 12:38 Parafrazując Tomasz Kopyra: "Życie jest zbyt krótkie, żeby grać w 6/10".
Szkoda, że recenzji nie było przed premierą, ostudziłoby to hype i wszystkie jojczenia o wysokiej cenie gry.
Myślę, że przeceniasz oglądalność nie tylko Gambita a ogólnie recenzentów.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: kurdzio »

tomp pisze: 24 paź 2022, 12:51 Nie przeceniam, osoby z mojego otoczenia poważnie traktują słowa Gambita.
Z autopsji wiem o 2 przypadkach Gloomhaven oraz Mezo. Nie grali w te gry, byli nakręceni jak bączki, po recenzji nawet nie wychodził temat z ust, po wspomnieniu "ale Gambit dał niską ocenę..."
Zakładam, że z Ark Nova byłoby identycznie.
Tylko że to o niczym nie świadczy. Otaczamy się ludźmi o podobnych poglądach. Próbka twoich znajomych nie jest na tyle duża żeby uparcie trzymać się takich wniosków. Analogiczna sytuacja:
Jakim cudem wygrywa partia X mimo że żaden z moich znajomych na nią nie głosuje?
Co do recenzji Tomka to po moich kilkunastu partiach w zasadzie się z nią zgadzam, nawet z niektórymi minusami, ale gra niezmiennie sprawia mi przyjemność i ogólnie oceniam ją wyżej. O to chyba w tym chodzi?
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Gambit »

kurdzio pisze: 24 paź 2022, 13:06 Co do recenzji Tomka to po moich kilkunastu partiach w zasadzie się z nią zgadzam, nawet z niektórymi minusami, ale gra niezmiennie sprawia mi przyjemność i ogólnie oceniam ją wyżej. O to chyba w tym chodzi?
Dokładnie o to.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2652 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Curiosity »

Rozmowy o ocenach Gambita proszę prowadzić w dedykowanym wątku.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Nilis »

Częściowy sukces AN jest spowodowany przez nasze żony, partnerki, dziewczyny. Ja sam zostawiam grę w kolekcji mimo że też daje jej 6/10. Główny powód to fakt że dobrze działa na dwie osoby i żona uwielbia budowanie ZOO plus nienawidzi negatywnej interakcji. Z pewnością sporo jest takich pań i AN wpisuje się wtedy idealnie.
Dla mnie i moich grup w których gram Terraformacja zjada AN:)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Ardel12 »

Nilis pisze: 25 paź 2022, 11:57 Częściowy sukces AN jest spowodowany przez nasze żony, partnerki, dziewczyny. Ja sam zostawiam grę w kolekcji mimo że też daje jej 6/10. Główny powód to fakt że dobrze działa na dwie osoby i żona uwielbia budowanie ZOO plus nienawidzi negatywnej interakcji. Z pewnością sporo jest takich pań i AN wpisuje się wtedy idealnie.
Dla mnie i moich grup w których gram Terraformacja zjada AN:)
Co ciekawe kupowałem pod żonę AN, a sama stwierdziła, że woli TM :D Nie każda jak widać łapie się na ładne grafiki :) Podobnie oceniam AN, na 6. IMHO moich pojazdów i szmacenia tego tytułu, to rozumiem, że gra może się podobać, ale pozycji nr 4 na BGG nie pojmę :D
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Blue »

Wszedłem tu z ciekawości co będzie po recce Gambita. W samą gre nie grałem ;D. Przypomina mi ta rozmowa tutaj to co ja sądziłem o everdell, jedni zachwyceni, a ja nie widze dla kogo ta gra jest. W 2-3 osoby za losowa(bo dużo kart zostanie pod drzewem), w więcej downtime te gre zjada, do tego miałem przy niej poczucie mega krótkiej kołderki mimo że gra niby jest rodzinna i w praktyce ta krótka kołderka jest do łańcucha który sobie wymysliłeś, ale jak on sie rozwali to pewnie wymyślisz inny łańcuch mimo że ten się wydaje mocno "spięty". Na skrzydłach też mi sie nie podobało - pasjans, z budowaniem silniczków od którego dużo fajniej sobie radzi choćby Gizmos(choć to też nie jest jakaś gra która mnie trzyma przy stole i chce w nią często grać). A to jednak Na Skrzydłach i Everdell się sprzedają. TM to też dla mnie rozwleczony strasznie pasjans do tego z toną tekstu na kartach który utrudnia pierwsze rozgrywki. Cóż, każdy ma inny gust i dlatego na te wszystkie opinie i recenzje trzeba patrzyć z dystansem ;D. Miałem się interesować Ark Nova, ale skoro to jest porównywane do TM, to przynajmniej jasny znak że nie mam tu za bardzo czego szukać :D.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Blue pisze: 25 paź 2022, 14:02 Wszedłem tu z ciekawości co będzie po recce Gambita. W samą gre nie grałem ;D. Przypomina mi ta rozmowa tutaj to co ja sądziłem o everdell, jedni zachwyceni, a ja nie widze dla kogo ta gra jest. W 2-3 osoby za losowa(bo dużo kart zostanie pod drzewem), w więcej downtime te gre zjada, do tego miałem przy niej poczucie mega krótkiej kołderki mimo że gra niby jest rodzinna i w praktyce ta krótka kołderka jest do łańcucha który sobie wymysliłeś, ale jak on sie rozwali to pewnie wymyślisz inny łańcuch mimo że ten się wydaje mocno "spięty". Na skrzydłach też mi sie nie podobało - pasjans, z budowaniem silniczków od którego dużo fajniej sobie radzi choćby Gizmos(choć to też nie jest jakaś gra która mnie trzyma przy stole i chce w nią często grać). A to jednak Na Skrzydłach i Everdell się sprzedają. TM to też dla mnie rozwleczony strasznie pasjans do tego z toną tekstu na kartach który utrudnia pierwsze rozgrywki. Cóż, każdy ma inny gust i dlatego na te wszystkie opinie i recenzje trzeba patrzyć z dystansem ;D. Miałem się interesować Ark Nova, ale skoro to jest porównywane do TM, to przynajmniej jasny znak że nie mam tu za bardzo czego szukać :D.
Jest tu bardzo wiele głosów, że TM nie bałdzo za to AN miodek, także polecam przekonać się osobiście.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

Blue pisze: 25 paź 2022, 14:02 Wszedłem tu z ciekawości co będzie po recce Gambita. W samą gre nie grałem ;D. Przypomina mi ta rozmowa tutaj to co ja sądziłem o everdell, jedni zachwyceni, a ja nie widze dla kogo ta gra jest. W 2-3 osoby za losowa(bo dużo kart zostanie pod drzewem), w więcej downtime te gre zjada, do tego miałem przy niej poczucie mega krótkiej kołderki mimo że gra niby jest rodzinna i w praktyce ta krótka kołderka jest do łańcucha który sobie wymysliłeś, ale jak on sie rozwali to pewnie wymyślisz inny łańcuch mimo że ten się wydaje mocno "spięty". Na skrzydłach też mi sie nie podobało - pasjans, z budowaniem silniczków od którego dużo fajniej sobie radzi choćby Gizmos(choć to też nie jest jakaś gra która mnie trzyma przy stole i chce w nią często grać). A to jednak Na Skrzydłach i Everdell się sprzedają. TM to też dla mnie rozwleczony strasznie pasjans do tego z toną tekstu na kartach który utrudnia pierwsze rozgrywki. Cóż, każdy ma inny gust i dlatego na te wszystkie opinie i recenzje trzeba patrzyć z dystansem ;D. Miałem się interesować Ark Nova, ale skoro to jest porównywane do TM, to przynajmniej jasny znak że nie mam tu za bardzo czego szukać :D.
Na Skrzydłach ma sporo wspólnego z Ark Nova według mnie. Feeling z gry jest podobny, bo gra jest dość taktyczna. Trzeba brać "wystarczająco dobre" karty, a nie szukać idealnych. Jednak Everdell, to dla mnie kompletnie inna gra. Przede wszystkim jest tam niemal stała liczba ruchów jakie wykonamy (można to trochę "oszukać"). Problem na dwie osoby (nie wiem czy na 3 też tak odczuwalny) jest moim zdaniem wynikiem słąbego developmentu. Tam deck powinien być podzielony i niektore karty nie powinny wchodzić w grze 3/4-osobowej (jest nawet wątek na BGG, gdzie autor się wypowiedział i zaaprobował wariant 2-osobowy).

W sumie to cały czas te opinie to kręcenie się w kółko. Jedni lubią taktyczną dość losową karciankę jaką jest Ark Nova, inni uważają to za wadę. Ja, mimo, że bardzo lubię Ark Nova, też jestem zszokowany TOP4 BGG. Zupełnie się tego nie spodziewałem. Porównując do innych gier w TOP10 nie bardzo mi tam pasuje. Wszystkie gry z aktualnego TOP10 ma wspólny obszar gry (mapę), na którym gracze "robią rzeczy". Wydawało by mi się, że zasady są też zbyt skomplikowane, żeby gra była aż tak popularna (sądzać po liczbie ocen na BGG prawdopodobnie gracze mniej ograni w nią również grają), dla mnie np. Terraformacja ma nieporównywalnie niższy próg wejścia. Z drugiej strony to fajnie, że w TOP10 pojawiają się "inne", niespodziewane gry. Szczególnie brakuje mi lekkich gier w TOP10 (czy ogólniej wysoko w rankingu BGG). Ale to już temat na inną dyskusję.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

Fojtu pisze: 25 paź 2022, 15:20
Spoiler:
Napisałeś to tak, jakby w Na Skrzydłach nie było stałej liczby ruchów. To właśnie w Everdell jest bardziej elastyczne pod tym względem.
Racja, głupio to napisałem. W Everdellu na 2 osoby to co wyjdzie na polanę (albo to co się dociągnie) ma ogromne znaczenie i jest to problem i nawet autor gry to w zasadzie potwierdził. W Na Skrzydłach taktycznie dobiera się niezłe karty, które akurat możemy zagrać, coś nam dają pasują do celów itp. W Everdellu jak pasuje mi król to nic innego go nie zastąpi nawet w części. W Na Skrzydłach może nie mam idealnego ptaka, ale gniazdo i środowisko mi pasuje, cena w żarciu jest nieoptymalna, zdolność taka sobie.

No i w Ark Nova mamy podobnie jak w Na Skrzydłach. Zawsze jakieś karty nam jako-tako pasują i bardzo rzadko idealnie. Jest nawet podobny mechanizm z ulepszoną akcją doboru kart. Jak zrobimy sobie silniczek na karty to w pewnym momencie może nam się bardziej opłacać brać w ciemno, bo jak bierzemy 4 karty w ciemno, to duża szansa, że któraś będzie bardzo dobra. Albo dobieramy 1-2 średnie z wystawki, a 2 w ciemno z nadzieją, że wjadą jakieś ekstra, albo przynajmniej dające elastyczność.

W każdym razie to jest totalnie subiektywna opinia z moich odczuć. Nie ma w tym nic obiektywnego.
ODPOWIEDZ