Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

Jeszcze jeden argument za skojarzeniem gry z rzeką - pierwsze zdanie instrukcji brzmi: "Dolina Loary w XV wieku" :D
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Miszon »

Hah, a myślałem że Rodanu lub Renu :lol: .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

Miszon pisze: 28 paź 2022, 17:12 Hah, a myślałem że Rodanu lub Renu :lol: .
Nie czytałeś instrukcji? :shock: :mrgreen:
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Miszon »

MichalStajszczak pisze: 28 paź 2022, 17:24
Miszon pisze: 28 paź 2022, 17:12 Hah, a myślałem że Rodanu lub Renu :lol: .
Nie czytałeś instrukcji? :shock: :mrgreen:
Haha, nie, nigdy :-D . Gry nauczył mnie kolega, a potem, jak już miałem swój egzemplarz, tylko zaglądałem do szczegółowych zapisów, dotyczących najczęściej punktowania czy żółtych żetonów. :mrgreen:
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: EsperanzaDMV »

warlock pisze: 28 paź 2022, 08:35 Aż wrzucę w spojlerze kilka moich fotek porównawczych z poprzednich stron tego wątku. Stawianie pierwszej edycji nad drugą pod względem jakiejkolwiek estetyki triggeruje mnie chyba jak nic w tym hobby :D. Żetony w wersji z kluczami są sporo grubsze i pomimo pozornej nieczytelności planszy głównej na żywo wybijają się na niej mocniej od tych z pierwszej edycji (czego zdjęcia mogą nie oddawać, ale na żywo nigdy nie miałem jakiegokolwiek problemu z wyłapaniem czegoś na planszy).
Spoiler:
Przecież beżowe budynki z pierwszej edycji Zamków wyglądają jak projekty dzieci z plastyki w 3 klasie.
Nie chcę Cię martwić, ale zestawienie tych żetonów sprawia, że ja też podpisuję się jako +1 do tego, że pierwsza edycja była dużo czytelniejsza :D te nowe żetony z drugiej edycji są strasznie "rozmazane", brakuje im kontrastu, przez co są dużo gorzej widoczne na planszy.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Tomzaq »

W drugą edycję muszę grać w bryłach. W pierwszą grałem bez. To o czymś świadczy...
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

Tomzaq pisze: 01 lis 2022, 22:13 W drugą edycję muszę grać w bryłach. W pierwszą grałem bez. To o czymś świadczy...
Oczywiście, że świadczy. Świadczy, że się starzejesz 😁
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Tomzaq »

PytonZCatanu pisze: 01 lis 2022, 22:24
Tomzaq pisze: 01 lis 2022, 22:13 W drugą edycję muszę grać w bryłach. W pierwszą grałem bez. To o czymś świadczy...
Oczywiście, że świadczy. Świadczy, że się starzejesz 😁
:lol: Czułem, że ten wpis jest niezbyt fortunny
Who is John Galt?
Posiadam
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: TheAdam93 »

Czy Zamki które będę wydane w 2023 to będzie tylko edycja specjalna za +/- 500 zł czy będzie też jakaś edycja standardowa ?
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: adeks9 »

Wydaje mi się, że to o co pytasz jest pod tym poziomem pledge'a:

https://gamefound.com/projects/awaken-r ... duct/25903
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: TheAdam93 »

Hm nie wiem czy dobrze wnioskuje ale cenowo to nie wyjdzie jakoś dużo taniej.Mam Zamki na liście do kupienia już długi czas i nie wiem czy czekać na edycję 2023 czy brać Big Boxa.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: khuba »

TheAdam93 pisze: 23 gru 2022, 11:51 Czy Zamki które będę wydane w 2023 to będzie tylko edycja specjalna za +/- 500 zł czy będzie też jakaś edycja standardowa ?
Oryginalna wersja też będzie miała ponowny druk (bez zmian):
https://www.facebook.com/planszowenewsy ... si24JfrCkl
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: SeekerKuba »

Krótka piłka, zamierzam kupić zamki. Wersji od AR nie biore kompletnie od uwagę wiec pozostaje wersja stara vs big box. Grane będzie 90% na dwie osoby. Dodatki z big boxa raczej mnie nie interesują. Wiadomo gusta są różne aczkolwiek plansza z big boxa przez te pomarańćzowe dachy w tle wygląda tragicznie(Jak gdzieś doczytałem że w nowszej wersji popraili mapę miałem niezłe pomieszanie z poplątaniem która edycja jest nowa a która stara). Czy coś poza dodatkami przemawia za big boxem bo jeśli nie to raczej skłaniał bym sie do wersji oryginalnej.
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Xyhoo »

Z mojej perspektywy to w starej edycji kolory są mało przejrzyste i podobne do siebie. Wyglad budynków jest lepszy tych, których się nauczysz(dla mnie to big box) no i planszetek gracza jest chyba więcej w big boxie, więc regrywalnosc jest większa
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Vuk0 »

SeekerKuba pisze: 08 lut 2023, 20:02 Krótka piłka, zamierzam kupić zamki. Wersji od AR nie biore kompletnie od uwagę wiec pozostaje wersja stara vs big box. Grane będzie 90% na dwie osoby. Dodatki z big boxa raczej mnie nie interesują. Wiadomo gusta są różne aczkolwiek plansza z big boxa przez te pomarańćzowe dachy w tle wygląda tragicznie(Jak gdzieś doczytałem że w nowszej wersji popraili mapę miałem niezłe pomieszanie z poplątaniem która edycja jest nowa a która stara). Czy coś poza dodatkami przemawia za big boxem bo jeśli nie to raczej skłaniał bym sie do wersji oryginalnej.

Według mnie dodatki po kilku partiach stają się bardzo potrzebne. Mam już za sobą dziesiątki rozgrywek i prawie zawsze graliśmy z dodatkami, które mieszamy na różne sposoby. Co do czytelności, to już wszystko zależy od gustu.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Nie miałam pierwszej edycji, moja przygoda rozpoczęła się od drugiej. Nie mam problemu z czytelnością gry, a ilość plansz i mini dodatki robią swoje. Ja polecam kupić big boxa, zwłaszcza że wydaje mi sie, że żetony są grubsze niz w pierwszej edycji.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Ile ludzi tyle opinii. :)
Ja sprzedałem bigboxa i wziąłem pierwsze wydanie. Dla mnie bez porównania lepsze.

Chociaż ostatnio to więcej ogrywam apkę niż gram na planszy.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: poxi »

eveni pisze: 08 lut 2023, 21:24 Ja polecam kupić big boxa, zwłaszcza że wydaje mi sie, że żetony są grubsze niz w pierwszej edycji.
ok dwa razy grubsze. IIed. Zamków Burgundii ze względu na zawartość jest obiektywnie lepsza. Odczucia estetyczne są kwestią gustu. Ja akurat jestem zadowolony i preferują nowsze wydanie.
Nadal, wymienię Big Box na wersję od AR, ale wiem, że nie jest to zasadne finansowo.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

poxi pisze: 08 lut 2023, 21:39 Nadal, wymienię Big Box na wersję od AR, ale wiem, że nie jest to zasadne finansowo.
Również dołączyłam do nowego wydania na zbiorówce, ale zostawiam big boxa na wyjazdy czy granie u kogoś. Do bb mam woreczki, metalowe monetki i mega sentyment (najczęśąciej grana gra w mojej kolekcji), sprzedaż nie wchodzi w grę :lol:
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: vnzk »

eveni pisze: 08 lut 2023, 21:24 Nie miałam pierwszej edycji, moja przygoda rozpoczęła się od drugiej. Nie mam problemu z czytelnością gry, a ilość plansz i mini dodatki robią swoje. Ja polecam kupić big boxa, zwłaszcza że wydaje mi sie, że żetony są grubsze niz w pierwszej edycji.
Aczkolwiek mimo, że w starej wersji żetony są dość cienkie, są też zaskakująco sztywne i porządnie wykonane. Na moich nie widać zużycia, mimo miąchania nimi w woreczkach.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

1. Obie wersje nie są za ładne...
2. Wersja big box ma dodatki,.których wydaje ci się że nie chcesz, ale zobaczysz że chętnie zagrasz
3. Jeśli nigdy nie grałeś w żadne Zamki, graficzne informacje na żetonach Big Boxa pomagają w pamiętaniu o funkcji żetonu. W starej wersji nie pomogą w ogóle. A żetonów jest mnóstwo rodzajów, więc to istotne żeby nie zaglądać ciągle do intrukcji
bisk
Posty: 50
Rejestracja: 03 sty 2016, 21:11
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bisk »

SeekerKuba pisze: 08 lut 2023, 20:02 Krótka piłka, zamierzam kupić zamki. Wersji od AR nie biore kompletnie od uwagę wiec pozostaje wersja stara vs big box. Grane będzie 90% na dwie osoby. Dodatki z big boxa raczej mnie nie interesują. Wiadomo gusta są różne aczkolwiek plansza z big boxa przez te pomarańćzowe dachy w tle wygląda tragicznie(Jak gdzieś doczytałem że w nowszej wersji popraili mapę miałem niezłe pomieszanie z poplątaniem która edycja jest nowa a która stara). Czy coś poza dodatkami przemawia za big boxem bo jeśli nie to raczej skłaniał bym sie do wersji oryginalnej.
Grając pierwszy raz w ZB (pierwsza wersja) miałem świadomość opinii krążących o brzydocie tej gry ale pomyślałem: grafika jak grafika, może nie jest najpiękniejsza ale bez przesady. Później pojawił się big box i znów się zaczęło, że jest gorzej niż było... Kupiłem big box. Korzyści masz podane post wyżej, "uroda" gry to rzecz gustu. Jeśli nie jesteś skalany kilkudziesięcioma (lub więcej) grami w pierwszą wersję to do szaty graficznej z big box przyzwyczaisz się po kilku grach, a pomarańczowe dachy... wzrok na planszy głównej i tak będzie się skupiał na dostępnych żetonach włości i towarów ;)
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: vnzk »

PytonZCatanu pisze: 09 lut 2023, 01:15 3. Jeśli nigdy nie grałeś w żadne Zamki, graficzne informacje na żetonach Big Boxa pomagają w pamiętaniu o funkcji żetonu. W starej wersji nie pomogą w ogóle. A żetonów jest mnóstwo rodzajów, więc to istotne żeby nie zaglądać ciągle do intrukcji
Tak dla pełnej informacji, nie trzeba sięgać aż do instrukcji (no, może czasem dla sprawdzenia żółtych heksów, ale to dotyczy obu wersji), bo wyjaśnienia poszczególnych żetonów są na planszetce gracza :wink: I z mojego doświadczenia wynika, że nowi gracze już w połowie partii wszystkie te wyjaśnienia odczytują bez problemów.
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: sferoida »

Całkiem niedawno miałem podobny dylemat. Co prawda rozważałem BB i wersję właśnie fundowaną. Ze względów finansowych zdecydowałem się na big boxa. Gramy głównie w 2 osoby: ja + żona. Czasami podłącza się też syn jak nas odwiedzi.
Dla nas rewelacja, a mankamenty tutaj przytaczane, w ogóle nie były wcześniej zauważalne. Z dodatków korzystamy, chociaż tarcze przebieram, bo niektóre wydają się źle wyważone (są za silne).
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

Z dodatków z big boxa lubię grać absolutnie że wszystkimi OPRÓCZ TARCZ. Tarcz nie lubię, są w kontrze do całej gry i są niezbalansowane.
ODPOWIEDZ