Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 564
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: goldsun »

manicminer pisze: 26 kwie 2023, 05:54 Raczej to że to przeciętniak jak inne gry od Woźniaka, wystarczyło oglądnąć filmy z kampanii, by się zorientować czym ta gra jest, a jest marketingowym tworem, który opiera się na Wiedźmine, a nie na dobrej rozgrywce. Żeby chociaż figurki były świetne, ale są one tak samo przeciętne jak reszta. Więc teraz zaczyna się szukanie na siłę zalet.
Ale wiesz, że to działa też w drugą stronę?
Ci wszyscy którzy nie wsparli, szukają na siłę wad, żeby usprawiedliwić że nie kupili wcześniej. ;-)

Twierdzenie, że gra jest "tylko marketingowym tworem" uważam właśnie za argument z ...
To jest gra dla zwykłych graczy, którzy nie chcą nie wiadomo jak skomplikowanych zasad, których się trzeba uczyć pół roku.
Ta gra nie jest ani całkowicie do dupy, ani szczytem geniuszu.
Średniak, który jak najbardziej będzie dobrą rozgrywką dla takich właśnie graczy, którzy nie grają 10 rozgrywek/dobę, nie chcą od gry konieczności uruchomienia excela do policzenia wszystkich możliwych kombinacji na 17 ruchów do przodu. Planowanie kilku ruchów do przodu całkowicie im wystarcza.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
manicminer
Posty: 855
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: manicminer »

goldsun pisze: 26 kwie 2023, 06:21
manicminer pisze: 26 kwie 2023, 05:54 Raczej to że to przeciętniak jak inne gry od Woźniaka, wystarczyło oglądnąć filmy z kampanii, by się zorientować czym ta gra jest, a jest marketingowym tworem, który opiera się na Wiedźmine, a nie na dobrej rozgrywce. Żeby chociaż figurki były świetne, ale są one tak samo przeciętne jak reszta. Więc teraz zaczyna się szukanie na siłę zalet.
Ale wiesz, że to działa też w drugą stronę?
Ci wszyscy którzy nie wsparli, szukają na siłę wad, żeby usprawiedliwić że nie kupili wcześniej. ;-)

Twierdzenie, że gra jest "tylko marketingowym tworem" uważam właśnie za argument z ...
To jest gra dla zwykłych graczy, którzy nie chcą nie wiadomo jak skomplikowanych zasad, których się trzeba uczyć pół roku.
Ta gra nie jest ani całkowicie do dupy, ani szczytem geniuszu.
Średniak, który jak najbardziej będzie dobrą rozgrywką dla takich właśnie graczy, którzy nie grają 10 rozgrywek/dobę, nie chcą od gry konieczności uruchomienia excela do policzenia wszystkich możliwych kombinacji na 17 ruchów do przodu.
Tylko tacy gracze nie wydadzą 1000zł na planszówkę...im wystarczy podstawka, może jakiś dodatek. Ja mówię raczej o tych co wspierali all-ina, średniaka za worek kasy.
Co do zakupu wcześniej, to spokojnie jak zaczną gry dochodzić to ofert będzie pełno, już ludzie sprzedają pledge, bo wiedzą że kto pierwszy ten lepszy, a reszta zostanie z gorącym kartoflem.
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 564
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: goldsun »

manicminer pisze: 26 kwie 2023, 06:38
goldsun pisze: 26 kwie 2023, 06:21
manicminer pisze: 26 kwie 2023, 05:54 Raczej to że to przeciętniak jak inne gry od Woźniaka, wystarczyło oglądnąć filmy z kampanii, by się zorientować czym ta gra jest, a jest marketingowym tworem, który opiera się na Wiedźmine, a nie na dobrej rozgrywce. Żeby chociaż figurki były świetne, ale są one tak samo przeciętne jak reszta. Więc teraz zaczyna się szukanie na siłę zalet.
Ale wiesz, że to działa też w drugą stronę?
Ci wszyscy którzy nie wsparli, szukają na siłę wad, żeby usprawiedliwić że nie kupili wcześniej. ;-)

Twierdzenie, że gra jest "tylko marketingowym tworem" uważam właśnie za argument z ...
To jest gra dla zwykłych graczy, którzy nie chcą nie wiadomo jak skomplikowanych zasad, których się trzeba uczyć pół roku.
Ta gra nie jest ani całkowicie do dupy, ani szczytem geniuszu.
Średniak, który jak najbardziej będzie dobrą rozgrywką dla takich właśnie graczy, którzy nie grają 10 rozgrywek/dobę, nie chcą od gry konieczności uruchomienia excela do policzenia wszystkich możliwych kombinacji na 17 ruchów do przodu.
Tylko tacy gracze nie wydadzą 1000zł na planszówkę...im wystarczy podstawka, może jakiś dodatek. Ja mówię raczej o tych co wspierali all-ina, średniaka za worek kasy.
Co do zakupu wcześniej, to spokojnie jak zaczną gry dochodzić to ofert będzie pełno, już ludzie sprzedają pledge, bo wiedzą że kto pierwszy ten lepszy, a reszta zostanie z gorącym kartoflem.
IMHO mylisz się dokładnie w 100% ;-)
Właśnie niedzielni gracze, kupią raz na kilka lat grę za dużą kasę i będą w nią grać kilka razy na rok max, a resztę gra spędzi na półce.
Zwłaszcza po dodaniu IP i sporej ilości historyjek na kartach. Przy jednoczesnej prostocie tej gry. W przeciwieństwie do Thorgala, Wiedźmin jest moim zdaniem bardzo dobrze wycelowany "dla kogo ma być". Właśnie nie dla bardzo zaawansowanych graczy. I ci niedzielni gracze, nie tylko zagrają czasami sobie, ale czasami ze znajomymi, którzy pierwszy raz tę grę zobaczą.
Znam całkiem sporo osób, które nie są fanami Lego, ale kupili sobie np. Porszaka albo Bugattiego z Lego (czyli zestawy za tysiak i wzwyż). Dla mnie ten Bugatti to bezsensowny złom (miałem okazję poskładać), ale właśnie tacy "niedzielni hobbyści" to kupują. Tak samo jak wiele innych zestawów/gier. Po ilości wsparć sądzę, że lekko 50% wsparć Wiedźmina to "niedzielni gracze".
Zresztą, jakby popatrzeć, to sam pewnie kwalifikuję się do "niedzielnych graczy", bo gram średnio chyba 1-2/tydzień, a bywa, że wcale. I jednocześnie zdecydowanie wolę zdjąć z półki grę, w którą pogram dłużej za jednym posiedzeniem, niż coś szybkiego.
Dla niedzielnych graczy lepsze może być właśnie mieć jedną grę z dodatkami, niż wiele samych podstawek. Bo w ten sposób, nie muszą ogarniać reguł do wielu gier, a tylko modyfikacje/zmiany do kilku.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1619
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 734 times
Been thanked: 1102 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: ave.crux »

manicminer pisze: 26 kwie 2023, 05:54 Raczej to że to przeciętniak jak inne gry od Woźniaka, wystarczyło oglądnąć filmy z kampanii, by się zorientować czym ta gra jest, a jest marketingowym tworem, który opiera się na Wiedźmine, a nie na dobrej rozgrywce. Żeby chociaż figurki były świetne, ale są one tak samo przeciętne jak reszta. Więc teraz zaczyna się szukanie na siłę zalet.
Czyli nie znam się, ale się wypowiem.
Same planszówki ogląda się średnio z założenia, bo tam nie ma nic fascynującego do oglądania w większości przypadków.

Najwięksi wrogowie wookiego po tym jak im pokazałem wiedźmina stwierdzali "trzeba będzie się przeprosić z wookiem, bo to mu wyszło", no ale oni chociaż się pofatygowali na rozgrywkę, a nie wróżyli z fusów.

Nie jest to top 10 bgg, ale miana solidnej przygodówki, gdzie mechanicznie wszystko się spina nie można tej grze odmówić.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
manicminer
Posty: 855
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: manicminer »

Miarą planszówki będzie ile osób ją sobie zostawi do grania i jak często będzie lądowała na stole.
Jeśli na gameplayach nie ma nic ciekawego to na jakiej zasadzie mam to niby kupić? Na podstawie poprzednich tworów Woźniaka? Bo to Wiedźmin więc musi być super? Bo mi brakowało takiej gry w kolekcji? Bo ma super figsy? Bo cena jest świetna w stosunku do zawartości? Nie i tyle.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1619
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 734 times
Been thanked: 1102 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: ave.crux »

manicminer pisze: 26 kwie 2023, 08:50 Miarą planszówki będzie ile osób ją sobie zostawi do grania i jak często będzie lądowała na stole.
Jeśli na gameplayach nie ma nic ciekawego to na jakiej zasadzie mam to niby kupić? Na podstawie poprzednich tworów Woźniaka? Bo to Wiedźmin więc musi być super? Bo mi brakowało takiej gry w kolekcji? Bo ma super figsy? Bo cena jest świetna w stosunku do zawartości? Nie i tyle.
Przecież ciebie nikt nie przekonuje do tego żebyś tę grę kupił, problemem jest twoje ocenianie gry po filmikach z internetu
Raczej to że to przeciętniak jak inne gry od Woźniaka, wystarczyło oglądnąć filmy z kampanii, by się zorientować czym ta gra jest, a jest marketingowym tworem, który opiera się na Wiedźmine, a nie na dobrej rozgrywce. Żeby chociaż figurki były świetne, ale są one tak samo przeciętne jak reszta. Więc teraz zaczyna się szukanie na siłę zalet.
Figurki miałem w łapie, a grę w domu, wszystkie wyglądają bardzo dobrze.
Mówię ci o tym, że to nie jest przeciętniak "jak inne gry od woźniaka" tylko solidny tytuł. Ludzie myślący podobnie usiedli do stołu, zagrali i zmienili zdanie.

To czy kupisz czy nie to za bardzo mnie nie interesuje, ale jak opiniujesz to przynajmniej opieraj się na swoich doświadczeniach, a nie tylko i wyłącznie materiałach z internetu, które pompują byle nowość, którą za friko przyśle wydawnictwo.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Krzychu26PL
Posty: 86
Rejestracja: 26 kwie 2020, 17:41
Has thanked: 49 times
Been thanked: 8 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Krzychu26PL »

manicminer pisze: 26 kwie 2023, 08:50 Jeśli na gameplayach nie ma nic ciekawego to na jakiej zasadzie mam to niby kupić?
Bo planszowkowegameplaye na YT to ogólnie poprostu zły pomysł. Nie przenosi rozkmin, toku rozumowania, satysfakcji z gry no i poprostu radości z gry + często na tych gameplayach ludzie robią babole i nie grają zgodnie z zasadami :) to trochę jak oglądać innego rodzaju "filmy" bez spróbowania w rzeczywistości :)

Aczkolwiek widać, że jesteś nastawiony anty-wookie (co ostatnio bardzo powszechne) i raczej mało co to zmieni :)

Cały czas uważam, że kupna standarda (deluxe jeśli ktoś lubi lub maluje figurki) to był bardzo dobry wybór za rozsądną kasę. Lubię uniwersum wiedźmina, tu mam mega satysfakcję z walki/układania combosow + fajny klimat wiedzminowy przez przygody i chociażby zbieranie tropów na potwory. All in bym nie wszedł bo raczej z definicji nie wchodzę, ale podstawka daje radę :)
manicminer
Posty: 855
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: manicminer »

Woźniak to dobry marketingowiec i kiepski twórca planszówek. Wiedźmin odniósł wielki sukces, patrząc na to jak przeciętna jest to gra. Ale to znowu kwestia świetnej gry na konsole i pc, a nie samej planszówki. No i był hype na serial.
Chętnie oglądnę jakiś dobry review jak już się pojawi. I jak usłyszę że gra jest ogólnie dobra, to może zmienię zdanie. Na razie widzę że przeważają komentarze że ta gra "nie jest dla mnie".
vanskomer
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2023, 13:15
Has thanked: 2 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: vanskomer »

Myślicie że będzie szansa kupić Wersje Standartowa z celami kampanii w okolicach 300-400 zl po premierze ?

Wkręciłem sie w planszowki dopiero po zakończeniu kampanii a Wiedzmin to moje ulubione uniwersum i nie przeżyje kupna retaila :(
Awatar użytkownika
Diserve
Posty: 200
Rejestracja: 05 paź 2021, 08:35
Has thanked: 96 times
Been thanked: 68 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Diserve »

To ja z perspektywy niedzielnego gracza, który wsparł all in.

Gier mam z 30-40 ale nie gram codziennie - w dobrych okresach z raz na tydzień czy dwa. Zdarza się, że kilka miesięcy nie uda się zagrać w nic większego, a potem widzimy się ze znajomymi i gramy w 3 duże tytuły po kolei. Lubie Everdell ale lubie też Brass'a czy Scythe'a.
Widzę, że z perspektywy 'prawdziwych' planszówkowiczów nie istnieje.

Również uważam, że gameplaye planszówkowe to raczej mało interesujące materiały. Nawet gry, które bardzo lubię na gameplaye'ach są meh - nie oddaje to emocji, chęci dokopania przeciwnikom czy satysfakcji z udanej tury.

argument lądowania na stole jako miary gry też uważam za średnio trafny - mogę ubóstwiać jakąś grę, a mimo to zagrać w nią tylko 3 razy w roku, z bardzo różnych przyczyn.

W Wiedźminie cieszy mnie też to, że będę mógł zagrać ze znajomymi, którzy nie są za mocno planszowi, a jak będzie potrzeba to urozmaicę sobie grę dodatkami.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4529
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Hardkor »

manicminer pisze: 26 kwie 2023, 09:20 Woźniak to dobry marketingowiec i kiepski twórca planszówek. Wiedźmin odniósł wielki sukces, patrząc na to jak przeciętna jest to gra. Ale to znowu kwestia świetnej gry na konsole i pc, a nie samej planszówki. No i był hype na serial.
Chętnie oglądnę jakiś dobry review jak już się pojawi. I jak usłyszę że gra jest ogólnie dobra, to może zmienię zdanie. Na razie widzę że przeważają komentarze że ta gra "nie jest dla mnie".
A te komentarze to skąd? "Internauci z sieci" ?

Bo póki co ja widzę tutaj na forum chyba tylko 2 czy 3 osoby, które grały i każda wypowiada się pozytywnie (oczywiście jednocześnie mówiąc o wadach). Dodatkowo może kogoś tym zaskocze, mam wrażenie, że Ciebie na pewno, ale niektóre wady u jednych to zalety u drugich... albo przynajmniej nie wady. Przykładowo gram w masę gier i wiele z nich jest dla mnie okej i wiem, że drugi raz nie siąde do nich, bo wiem, że nie są to tytuły dla mnie.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1288 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: seki »

Absurdem jest ocenianie przydatności gry dla innych graczy z własnej perspektywy. Mam znajomych, którzy czują się pasjonatami gier, mają kolekcje kilkudziesięciu gier i grają regularnie. Niedawno spotkałem się z nimi na wspólnym graniu i okazało się, że jedną z najcięższych gier jakie posiadają są Przebiegłe wielbłądy i 7 cudów a wyciągnięte przeze mnie na stół Welcome to The Moon okazał się dla nich mega mozgożerem. Takich osób w tym hobby jest na pewno cała masa i dla nich Wiedźmin może być najbardziej angażującą intelektualnie grą w kolekcji.
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 564
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: goldsun »

Hardkor pisze: 26 kwie 2023, 09:32
manicminer pisze: 26 kwie 2023, 09:20 Woźniak to dobry marketingowiec i kiepski twórca planszówek. Wiedźmin odniósł wielki sukces, patrząc na to jak przeciętna jest to gra. Ale to znowu kwestia świetnej gry na konsole i pc, a nie samej planszówki. No i był hype na serial.
Chętnie oglądnę jakiś dobry review jak już się pojawi. I jak usłyszę że gra jest ogólnie dobra, to może zmienię zdanie. Na razie widzę że przeważają komentarze że ta gra "nie jest dla mnie".
A te komentarze to skąd? "Internauci z sieci" ?

Bo póki co ja widzę tutaj na forum chyba tylko 2 czy 3 osoby, które grały i każda wypowiada się pozytywnie (oczywiście jednocześnie mówiąc o wadach). Dodatkowo może kogoś tym zaskocze, mam wrażenie, że Ciebie na pewno, ale niektóre wady u jednych to zalety u drugich... albo przynajmniej nie wady. Przykładowo gram w masę gier i wiele z nich jest dla mnie okej i wiem, że drugi raz nie siąde do nich, bo wiem, że nie są to tytuły dla mnie.
3 osoby które grały, to ja ci z głowy wskażę na tym forum: Overseer, ave.crux i ja. ;-) Więc pewnie jest na forum takich osób trochę więcej, tylko mniej o tym piszą.
A na discordzie jest sporo więcej, które już zagrało. Tylko to jest mniej miarodajne, bo tam są osoby które raczej są przekonane do tej gry.

Gry które u mnie są nie do zdarcia i mogę zagrać zawsze i z kimkolwiek to Dixit i Ankh-Morpork.
Właśnie to, że mogę zagrać od ręki i z kimkolwiek to duża zaleta. Moje dzieci w Ankh-Morpork grają ze wszystkimi swoimi znajomymi, którzy w ogóle planszówkowi nie są. Ja nie zapomnę, jak próbowaliśmy Ankh-Morpork wytłumaczyć Bułgarom, tylko rozbiliśmy się że trzeba by było tłumaczyć teksty na kartach, bo resztę spokojnie byśmy z nimi ogarnęli - widząc ich oczywiście 1 raz na oczy.
W Dixita sam nie wiem z iloma różnymi ludźmi grałem, często widząc ich 1st raz na oczy. Chociaż granie z ludźmi, których znam od 15 lat, to jest całkiem inny poziom. ;-)
Właśnie to, że da się grę wytłumaczyć w miarę szybko, to zaleta.
Ale to IMHO właśnie kwestia podejścia do grania. Mnie bawi samo granie, a niekoniecznie wygrywanie jest najważniejsze. Wykombinowanie fajnej talii to jest bonus, ale nie konieczność. Swoją drogą, mam wrażenie, że karty zaawansowane plus mutageny podnoszą kombinowanie w Wiedźminie, właśnie dla graczy nie tylko niedzielnych. To jest ten dodatek, który najwięcej dodaje do kombinowania.

Z przykładów innych:
Od Pana Lodowego Ogrodu moja rodzinka odbiła się najbardziej.
Ze Scythe było trochę lepiej.
Dlatego Wiedźmin jest dla nas właśnie bardzo dobrą opcją, na moje oko, do częstszych i mniej angażujących rozgrywek, w których nikt nie będzie pół godziny myślał nad kolejnym ruchem.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Miszon
Posty: 2527
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Miszon »

To jest gra bardziej dla fanów Wiedźmina i to tego komputerowego niż typowych graczy planszówkowych - wydaje się idealnie skrojona mechanicznie pod target (chociaż może nieco przydroga). Tacy gracze kupią podstawkę i będą zadowoleni, że mają grę o Wiedźminie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: RUNner »

manicminer pisze: 26 kwie 2023, 09:20 Na razie widzę że przeważają komentarze że ta gra "nie jest dla mnie".
To są gorzkie żale osób które nie wsparły i żałują, więc próbują siebie przekonać, że gra nie jest dla nich. Ot, taka autoterapia wyparcia ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: polwac »

manicminer pisze: 26 kwie 2023, 09:20 Woźniak to dobry marketingowiec i kiepski twórca planszówek. Wiedźmin odniósł wielki sukces, patrząc na to jak przeciętna jest to gra. Ale to znowu kwestia świetnej gry na konsole i pc, a nie samej planszówki. No i był hype na serial.
Chętnie oglądnę jakiś dobry review jak już się pojawi. I jak usłyszę że gra jest ogólnie dobra, to może zmienię zdanie. Na razie widzę że przeważają komentarze że ta gra "nie jest dla mnie".
Mocne stwierdzenie jak na kogoś kto nawet nie miał tej gry w swoich rękach. :lol:
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
peterps1
Posty: 26
Rejestracja: 17 sty 2020, 14:26
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: peterps1 »

Osobiście zaczynam przygodę z planszówkami. Gram z synem (12 lat), rozwój postaci przypomina mi Talisman. Lubimy klimat fantasy. Nie wiem czy Wiedźmin to prosta gra czy trudna, czy nudna. Osobiście uważam że gra ma sprawiać przyjemność. Nie ważne w co gram. Oglądałem filmy z prezentacji Wiedźmina i mnie się spodobał. Super że jest wybór pomiędzy wersją deluxe a standard.
Dla mnie nie ma gry idealnej, każdej czegoś brakuje, akceptuję te braki i dobrze się bawię.
Freshus
Posty: 295
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 110 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Freshus »

Zagrałem więc się wypowiem.
Czy gra jest skomplikowana/trudna? Nie. Czy to znaczy, że gra jest średnia? Nie. Na przykładzie przytoczonego powyżej dixitu (którego notabene Nie znoszę, ale żona uwielbia i na każdym posiedzeniu musi wylądować na stole), który ma tak naprawdę 1 zasadę do nauczenia - oznaczałoby to, że gra jest beznadziejna?

Wiedźmin jest fajną przygodówką z lekkimi, acz nie banalnymi zasadami, bo jednak jeżeli chcemy się liczyć w grze to coś tam trochę musimy pooptymalizować. Wiadomo, że gra na fali gier/serialu trafiła do szerokiego grona odbiorców i właśnie pod taki target też była robiona. Gra, do której mogą usiąść wszyscy, szybko się nauczyć i strzelić partyjkę ze znajomymi, którzy nie są wkręceni w planszówki.
Wiedzmin np. Jest idealny dla mnie, gdzie ja widzę zalety tej gry, nie jest to mózgożer, nad którym bym siedział i rozkminiał godzinami, ale moja żona, która poza imprezówkami gra raczej rzadko, bo rozgrywce stwierdziła, że przyjemnie się gra i z chęcią jeszcze pogra - ma na to zapewne wpływ, że uwielbia uniwersum Sapkowskiego, więc jest to dla niej wartość dodatnia, a gra nie pali zwojów.

Z drugiej strony gdyby gra była mózgożerna, skomplikowana a podejście do niej wymagało 3 miesiące czytania instrukcji to ilu z backerów by zostało? Ilu z nich to właśnie fani wiedzmina, którzy kupili grę, bo go lubią i stopień skomplikowania będzie idealny.
A gdy przy stole spotka się 3/4 wyjadaczy to wbrew pozorom jest tu trochę rzeczy do optymalizacji żeby wygrać, co może też działać odstraszająco w grze wyjadacz vs nowicjusz jeżeli ten 1 ma zacięcie zawsze niszczenia przeciwnika :D.

Co do kupowania all-inów vs retail to tutaj też akurat muszę zgodzić się z wypowiedzią, że właśnie wbrew pozorom niedzielni gracze często wchodzą w all-iny. Ja np. Jako doświadczony gracz, ja osobiście kalkuluje na ile dany tytuł będę ogrywał, czy potrzebuje wszystko (pomijam aspekt FOMO przy niektórych tytulach). Z drugiej strony mam np. Znajomego, który jest fanem alliena, w planszowki gra sporadycznie (raz na 2/3 miesiące), a jedyną grą w jego kolekcji jest nemesis, do którego kupuje wszystko jak leci włącznie z jakimiś printami 3d i innymi badziewiami xD
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1388
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Emil_1 »

Spoiler:
Zgadzam się z 90% wypowiedzi. Nie znam ani jednego początkującego, który by postanowił na planszówkę wyłożyć równowartość połowy laptopa. Tacy wchodzą w base lub ew. Base plus figsy.
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 700
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Largo »

Trochę mi to wszystko przypomina dyskusję o Valhalli Woźniaka, która rozpoczęła działalność zagramw.to. Wtedy byłem po stronie osób, które wspierały grę. Uzasadniałem sobie w głowie, że to przecież super wyglądająca gra o prostych zasadach. Akurat do grania z niegrającymi osobami albo "świeżakami". Gra doszła i była słaba. Bardzo słaba, nawet mimo wszystkich zachwytów braci recenzenckiej na yt. Ponadto słabo wykonana. Kości wyglądały jakby jakiś niewidomy azjata losowo, pędzelkiem malował ich ścianki. W odpowiedzi na reklamację dostałem takie same i maila, że wszystkie takie mają i więcej nic nie zrobią i w ogóle teraz to zaczynają kickstartera. Takie grzeczniejsze stwierdzenie żeby dać im spokój, bo teraz idą kosić kasę gdzie indziej.
Mam nadzieję, że od tego czasu lepiej działają, a sama gra będzie lepszej jakości. Materiałowo i gameplayowo. Ja sobie dożywotnio dałem spokój z grami od tego autora, choć nie powiem, bo Wiedźmina lubię. Tylko, że to uniwersum skrzywdzono już tyle razy poprzez różne media, że może pozostanę przy książkach i grze komputerowej :wink:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11078
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3278 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: japanczyk »

vanskomer pisze: 26 kwie 2023, 09:23 Myślicie że będzie szansa kupić Wersje Standartowa z celami kampanii w okolicach 300-400 zl po premierze ?

Wkręciłem sie w planszowki dopiero po zakończeniu kampanii a Wiedzmin to moje ulubione uniwersum i nie przeżyje kupna retaila :(
Nie liczyłbym na to
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 990
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 241 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Moonday »

Largo pisze: 26 kwie 2023, 16:32 Trochę mi to wszystko przypomina dyskusję o Valhalli Woźniaka [..]
Wyciągnęli wnioski, bo ich kolejna gra, czyli Tytani, była już produkowana w innej fabryce i jakościowo wyglądała bardzo dobrze. O Wiedźminie od początku pisałem, że akurat o jakość nie ma co się martwić i to już widać na filmikach. Jestem pewien, że jak to ludzie będą rozkładać na stole to będzie większe "wow" wśród znajomych niż przy Valhalii :) Co do rozgrywki, to wystarczy mi poziom zabawy jaki daje Runebound i będzie git. Zawartości jest na szczęście dużo, więc na obecnym bezrybiu w tej kategorii gier w końcu będzie w co pograć przez najbliższe lata.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 486
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 160 times
Been thanked: 164 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: sopel82 »

japanczyk pisze: 26 kwie 2023, 18:55
vanskomer pisze: 26 kwie 2023, 09:23 Myślicie że będzie szansa kupić Wersje Standartowa z celami kampanii w okolicach 300-400 zl po premierze ?

Wkręciłem sie w planszowki dopiero po zakończeniu kampanii a Wiedzmin to moje ulubione uniwersum i nie przeżyje kupna retaila :(
Nie liczyłbym na to
Jeśli mogę coś doradzić to wytrzymaj pierwszą falę, tj jak zacznie pierwszym przychodzić i poczekaj aż rynek się bardziej zacznie zapełniać (na pewno dużo ludzi wzięło na sprzedaż), pewnie jakoś czerwiec/lipiec, wtedy mogą się pojawiać okazję od tych, co będą chcieli szybko zejść z towaru (i będą się prześcigać z ceną w dół). Ale na teraz jak to dokładnie będzie wyglądać to ciężko powiedzieć, zarówno popyt jak i podaż na pewno będą duże (pytanie jak się ułożą proporcje).
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Adziarski
Posty: 37
Rejestracja: 17 kwie 2023, 10:57
Has thanked: 11 times
Been thanked: 5 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Adziarski »

Trol wrzucił recenzje. Jakim jest „recenzentem” każdy wie, natomiast minusy przez niego wymienione są dość logiczne i powtarzają się z negatywami wymienianymi w tym wątku.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 990
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 241 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Moonday »

Adziarski pisze: 27 kwie 2023, 17:31 Trol wrzucił recenzje. Jakim jest „recenzentem” każdy wie, natomiast minusy przez niego wymienione są dość logiczne i powtarzają się z negatywami wymienianymi w tym wątku.
Obejrzałem. Z minusów to:
1. Mała ilość kart przygód. Wg. autora recenzji jest to minus, który "nie został naprawiony". Po czym mówi, że jest dodatek z kartami no ale on nie wie czy to naprawia "problem". Wg. mnie naprawia.
2. Gra się dłuży. Talizman też a recenzent bardzo lubi Talizman więc w czym rzecz? Wcześniej, jako zaletę wspomniał, że gracze mają dużo do zrobienia w swojej turze. Może niech się zdecyduje.
3. Losowość w kartach walki. Jak w większości deckbuildingów. Jak ktoś nie lubi tej mechaniki, to może się irytować. Ja lubię.

Na koniec recenzent sugeruje, że ludzie kupują grę nie dla mechaniki a dla samego faktu, że jest to gra o Wiedźminie. Nawet jeżeli tak, to co z tego? Ile mamy fajnych gier planszowych w uniwersum Wiedźmina? Czekaj, nie szukaj, powiem... Jedną. Lubię Runebound, ale to jednak dość infantylne i generyczne fantasy, więc obstawiam, że Wiedźmin jednak wygra u mnie tę rywalizację. Recenzent wspomina też, że nie jest "wkręcony" w świat Wiedźmina. No cóż, można i tak, choć ja nie śmiałbym nazywać siebie fanem fantastyki wypowiadając takie słowa. Niby o gustach się nie dyskutuje, bo dla mnie np. fenomen Harrego Pottera jest zupełnie niezrozumiały, ale kurde, Wiedźmin to wyśmienita, dojrzała fantastyka i w dodatku polska. Znana jest w na całym świecie. Nie bez powodu gra planszowa o Wiedźminie odniosła taki finansowy sukces. Ja jestem dumny z tego, co stworzył Sapkowski i później CDP.

Z plusów tej recenzji dałbym to, że autor stara się nie pompować balonika mówiąc, że to jest dobra ale nie wybita gra. I tu zapewnie ma rację, choć pewnie znajdą się i tacy, dla których gra będzie wybitnie dobra. Horror w Arkham 2ed, to też dobra gra ale nie wybitna a są tacy i to w Game trollu, którzy daliby sobie za nią rękę uciąć. Tyle ode mnie.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2023, 21:51 przez Moonday, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ