Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: staniach21 »

Nie ma nic przyjemniejszego niż doliczenie na BGA tak, żeby zdobyć 99pkt, a w następnej rundzie wesprzeć projekt na planszy Silver Lake, i zdjąć kostke pozwalającą po zakończeniu akcji zagrać jeszcze raz dowolną akcje ( najczęściej 2 zwierzęta) zapewne nie jest to najbardziej optymalne, bo można po prostu skończyć od razu nie dając przeciwnikowi czasu, ale satysfakcja ważniejsza :P
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

Arius pisze: 06 lip 2023, 09:55 W piątej grze online już mając jako takie zrozumienie końca gry wykręciłem 145 pkt.
Liczba punktów nie ma znaczenia w Ark Nova.
Arius pisze: 06 lip 2023, 09:55 Jaką macie strategie na ostatnią rundę?
To też nie ma głębszego znaczenia, chodzi tylko o to, by jak najszybciej zakończyć grę, no chyba że wyniki są bardzo zbliżone a przeciwnik ma więcej bonusów otrzymywanych po zakończeniu gry - w naszych 16 partiach zawsze wystarczało aktywować koniec gry zanim zrobi to przeciwnik.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4511
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1668 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Abizaas pisze: 06 lip 2023, 13:11 To też nie ma głębszego znaczenia, chodzi tylko o to, by jak najszybciej zakończyć grę, no chyba że wyniki są bardzo zbliżone a przeciwnik ma więcej bonusów otrzymywanych po zakończeniu gry - w naszych 16 partiach zawsze wystarczało aktywować koniec gry zanim zrobi to przeciwnik.
Mam 90 punktów. Mam zaplanowane 2 rundy: w jednej zdobędę 15 pkt, a w drugiej 9. Jeśli wybiorę najpierw tę za 9 punktów, to mam gwarantowane, że zrobię tę za 15 pkt. Jeśli zrobię tę za 15 pkt, nie zrobię tej za 9 i summa sumarum skończę z mniejszą liczbą punktów.

Więc ma to bardzo duże znaczenie. Czesto gęsto komuś nie opłaca się kończyć szybciej gry.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: staniach21 »

PytonZCatanu pisze: 06 lip 2023, 13:40
Abizaas pisze: 06 lip 2023, 13:11 To też nie ma głębszego znaczenia, chodzi tylko o to, by jak najszybciej zakończyć grę, no chyba że wyniki są bardzo zbliżone a przeciwnik ma więcej bonusów otrzymywanych po zakończeniu gry - w naszych 16 partiach zawsze wystarczało aktywować koniec gry zanim zrobi to przeciwnik.
Mam 90 punktów. Mam zaplanowane 2 rundy: w jednej zdobędę 15 pkt, a w drugiej 9. Jeśli wybiorę najpierw tę za 9 punktów, to mam gwarantowane, że zrobię tę za 15 pkt. Jeśli zrobię tę za 15 pkt, nie zrobię tej za 9 i summa sumarum skończę z mniejszą liczbą punktów.

Więc ma to bardzo duże znaczenie. Czesto gęsto komuś nie opłaca się kończyć szybciej gry.
Pytanie czy jak ty zrobisz najpierw 9, a przeciwnik 20, a w nastepnej 15, a przeciwnik 20 nie bedzie oznaczac, ze wyprzedzil cie na ostatniej prostej :p
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Arius »

Seraphic_Seal pisze: 06 lip 2023, 12:02
Z trenerem?
Z timerem w sensie zwróceniem uwagi, kiedy się gra skończy. Słownik w telefonie przekręcił na trenera.
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Arius »

Abizaas pisze: 06 lip 2023, 13:11
Liczba punktów nie ma znaczenia w Ark Nova.
Dla Ciebie może i nie. Dla mnie może i ma.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

Umówmy się, że ostatnią akcją jest najlepiej zagranie zwierze 1 lub 2 + darmowa akcja stowarzyszenia (najlepiej jeśli jest ulepszona), ale wiadomo w grze nie ma aż takiego doboru, więc co do zasady najlepiej jest skończyć szybciej, bo reszta ma mniejsze szanse zareagować.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

Na BGA nie wiem, więc nie będę komentował, ale w normalnej rozgrywce lepiej jest skończyć rundę szybciej niż później. To zazwyczaj zabiera przeciwnikowi możliwość przygotowania się i zrobienia akcji. Wiele razy żona z którą to gram w Ark Nova powiedziała „ach gdybym miała jeszcze jedną akcję”.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

Arius pisze: 06 lip 2023, 18:46
Abizaas pisze: 06 lip 2023, 13:11
Liczba punktów nie ma znaczenia w Ark Nova.
Dla Ciebie może i nie. Dla mnie może i ma.
Nie ma - bo 150 punktów nie mówi kompletnie nic. Liczy się moment przekroczenia dwóch znaczników, a bga sztucznie dodaje 100 punktów. To jak daleko wylądujemy po końcu gry oznacza jedynie ile bonusów końcowych udało nam się uzbierać, nie można jednak powiedzieć że im lepiej zagraliśmy tym wyższy mamy wynik.

Analogicznie nie można powiedzieć że miałem wysoki wynik w GWT = zagrałem dobrze.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4511
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1668 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Nienaturalnie wysoki wynik w Ark Nova (powyżej 20, a na pewno powyżej 30 pkt) oznacza bardzo słaba grę przeciwników.

Natomiast nie stoi to w sprzeczności z tym, że ostatnia runda musi być mocna.
sasquach
Posty: 1827
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

PytonZCatanu pisze: 06 lip 2023, 20:26 Nienaturalnie wysoki wynik w Ark Nova (powyżej 20, a na pewno powyżej 30 pkt) oznacza bardzo słaba grę przeciwników.
Dlaczego? Przecież to oznacza tylko, że dobrze się przygotowałeś do ostatniej tury (dodatkowe akcje, tokeny x2 itp) oraz że wykonałeś swoje cele. Ale to nie jest coś na co mają wpływ twoi przeciwnicy. Jak grają słabo to po prostu lądują na dużym minusie.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

PytonZCatanu pisze: 06 lip 2023, 20:26 Nienaturalnie wysoki wynik w Ark Nova (powyżej 20, a na pewno powyżej 30 pkt) oznacza bardzo słaba grę przeciwników.

Natomiast nie stoi to w sprzeczności z tym, że ostatnia runda musi być mocna.
wynik powyżej 30 słabe grę przeciwników ?:D a ja reszta ma po 15-20?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4511
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1668 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

To trochę tak jak z nowym wiedźminem:

Można grać 6h, robić sidequesty, koksować postać. Natomiast nie jest to optymalna gra 🙂 optymalne jest ruszyć na potwory od razu, jak przekroczymy granicę za ktora możemy ich pokonać.

Jeśli np. 3 zawodników ma 30+ pkt to według mnie partia była nieoptymalna, sidequestowa 🙂 Było dużo rund przed 100, zagrano dużo sponsorów itp.

Nie wiem czy moja analogia jest czytelna.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

Ja się nadal nie zgadzam z tezami dotyczącymi liczby punktów czy że ostatnia tura musi być mocna.

W Ark Novie mamy jeden główny priorytet - zakończyć grę w możliwie najniższej liczbie tur. Dodatkowo, jeżeli możemy zakończyć grę z wyższym wynikiem punktowym bez wykonywania dodatkowych ruchów, to powinniśmy to zrobić.

Bardzo rzadko zdarza się sytuacja w której warto zakończyć grę o turę lub dwie później, po to by zyskać dodatkowe punkty na koniec gry za np. bonus z słonia.

Pyton ma rację co do wysokich punktów, nie wiem czy to akurat 30, 20 czy 40, ale jeżeli gracze osiągają bardzo wysokie wyniki to najprawdopodobniej niepotrzebnie przeciągali rozgrywkę, a gracz który stosowałby powyższą zasadę - zakończyć grę w najmniejszej możliwej liczbie ruchów, miałby nad nimi przewagę.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Seraphic_Seal »

Abizaas pisze: 07 lip 2023, 08:55 Ja się nadal nie zgadzam z tezami dotyczącymi liczby punktów czy że ostatnia tura musi być mocna.
No mocna ostatnia tura to plan na wysoki wynik końcowy, niekoniecznie na samo zwycięstwo.
Abizaas pisze: 07 lip 2023, 08:55 Pyton ma rację co do wysokich punktów, nie wiem czy to akurat 30, 20 czy 40, ale jeżeli gracze osiągają bardzo wysokie wyniki to najprawdopodobniej niepotrzebnie przeciągali rozgrywkę, a gracz który stosowałby powyższą zasadę - zakończyć grę w najmniejszej możliwej liczbie ruchów, miałby nad nimi przewagę.
Jak w większości takich gier - trzeba dostosować swój plan do poczynań przeciwników i ogólnego stanu gry. Jak przeciwnicy pozwolą grę przeciągnąć - bo może sami też taką drogę obrali - to ciągniemy, jeżeli wydaje nam się, że my wyjdziemy na tym lepiej do nich.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Alucard1982 »

Kupował ktoś może taka matę do Ark Novy?
https://allegro.pl/oferta/ark-nova-plan ... 2811572152
Jak się sprawdza?
Czy znacie jakieś tańsze propozycje pomniejszonej planszy?
Vordi
Posty: 21
Rejestracja: 14 sty 2020, 15:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 11 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Vordi »

Ja kupiłem i polecam bardzo. O wiele mniej miejsca zajmuje gra na stole 😁
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: veljarek »

Alucard1982 pisze: 11 lip 2023, 09:24 Kupował ktoś może taka matę do Ark Novy?
https://allegro.pl/oferta/ark-nova-plan ... 2811572152
Jak się sprawdza?
Czy znacie jakieś tańsze propozycje pomniejszonej planszy?
Kupiłem i chyba zwrócę.
To nie jest mata w znaczeniu takie jakie znamy. Bardziej to przypomina ceratę pcv (opisane jest to tu jako vinyl),
faktem jest za to, że jest to dobry nadruk i wygląda na bardzo trwały, ale wydaje mi się że na za taką cenę.
Vinyl jest leciutki.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: eveni »

veljarek pisze: 14 lip 2023, 18:40 Kupiłem i chyba zwrócę.
Jesteś w stanie wrzucić zdjęcia? Jestem ciekawa jak wygląda na żywo, też rozważałam zakup.
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: szafaaaa »

Te maty ceratowe są beznadziejnie. Nie polecam. Cały czas się podwijają, karty ściąga się z nich gorzej niż ze stołu, każde zgniecenie zostaje na stałe

Za podobną cenę robicie u chińczyka na aliexpres custom mate z własną grafika na 4mm neoprenie.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: JollyRoger90 »

szafaaaa pisze: 14 lip 2023, 19:15 Te maty ceratowe są beznadziejnie. Nie polecam. Cały czas się podwijają, karty ściąga się z nich gorzej niż ze stołu, każde zgniecenie zostaje na stałe

Za podobną cenę robicie u chińczyka na aliexpres custom mate z własną grafika na 4mm neoprenie.
podrzucisz jakiś link, żebym dobrze to sobie zobrazował? :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Bruno »

Alucard1982 pisze: 11 lip 2023, 09:24 Czy znacie jakieś tańsze propozycje pomniejszonej planszy?
Swego czasu było zbiorowe zamówienie na pomniejszoną planszę wg chyba tego samego projektu, ale składaną, z tektury. Mam, korzystam, chwalę! :D

viewtopic.php?p=1502730&hilit=Ark+nova#p1502730

Użyj linku w ostatnim poście w powyższym wątku - chyba wciąż można ją zamówić w MB Print.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: veljarek »

Znalazłem matę u chińczyka, zamówiłem i opowiem czy warto jak dojedzie.
https://www.temu.com/pl/ark-nova-playma ... 35255.html
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4511
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1668 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

ciuchcia pisze: 18 lip 2023, 12:27 W dodatku jest mechanizm dodatkowego zoo (ikony np. ptaka, ssaka). Niezbyt mi się to podoba. Można szybko przejść do obstawienia karty jak ktoś ma np. sponsora i od razu drugą ikonę pasującą, to może po przerwie pierwszej już obstawić w pierwszym ruchu. Co myślicie? Średnie rozwiązanie.
Jakbyś napisał coś więcej - nie znamy jeszcze zasad dodatku 🙂
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4511
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1668 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

ciuchcia pisze: 18 lip 2023, 12:49
PytonZCatanu pisze: 18 lip 2023, 12:34
ciuchcia pisze: 18 lip 2023, 12:27 W dodatku jest mechanizm dodatkowego zoo (ikony np. ptaka, ssaka). Niezbyt mi się to podoba. Można szybko przejść do obstawienia karty jak ktoś ma np. sponsora i od razu drugą ikonę pasującą, to może po przerwie pierwszej już obstawić w pierwszym ruchu. Co myślicie? Średnie rozwiązanie.
Jakbyś napisał coś więcej - nie znamy jeszcze zasad dodatku 🙂
Instrukcja pdf jest chyba dostępna. Nawiązywałem do niej.
Super! Dej linka 🙂
ODPOWIEDZ