Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: BOLLO »

Pewnie już każdy z Was widział jak wygląda Wiesiek ale gdyby ktoś jakimś cudem przeoczył i zastanawiał się nad kupnem to wrzucam unboxing moim okiem wersji z figurkami.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: PytonZCatanu »

rozbudowany do minimum
Rozbudowany do maksimum?
Zredukowany do minimum?

🤷
Buchinsky
Posty: 39
Rejestracja: 05 lut 2020, 14:47
Has thanked: 2 times
Been thanked: 19 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Buchinsky »

ciuchcia pisze: 18 lip 2023, 12:53 Dla mnie to mizerna gra. Aspekt chodzenia po planszy rozbudowany do minimum, jeśli chcesz się liczyć na wygraną. Zupełnie deterministyczne walki, na zasadzie kto pierwszy odskoczy ten lepszy. Home rulesy wychodzące niewiele później niż premiera gry (śmiech na sali), autorski marketing głównie (przy tym IP to zrozumiałe, pieniądz robi pieniądz). Przynajmniej jakość komponentów i multum opcji do wyboru (nadal w ramach słabego produktu finalnego) dla kolekcjonerów jak znalazł. Zwykły Rounbound (a z dodatkiem to już w ogóle) zostawia Wiesława daleko w tyle. Nie wiem czy trafię na coś bardziej przehajpowanego w ostatnich latach. Wątpliwe. Chyba tylko marketing Portalu jest lepszy :lol:
Bardzo dobra gra. Jaki mam na to argument? Ano taki, że razem z kumplami wyśmienicie się przy niej bawiliśmy.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Barbarzyńca »

Po dwóch partiach rozczarowanie roku. Talizman czterdzieści lat później, ubrany w nowomodne fatałaszki.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: polwac »

Barbarzyńca pisze: 18 lip 2023, 18:34 Po dwóch partiach rozczarowanie roku. Talizman czterdzieści lat później, ubrany w nowomodne fatałaszki.
Tak całkiem serio...skąd to porównanie do Talizmana. W jakich aspektach ta gra jest podobna do Wieśka?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Pomnik
Posty: 307
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 102 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Pomnik »

polwac pisze: 18 lip 2023, 19:04
Barbarzyńca pisze: 18 lip 2023, 18:34 Po dwóch partiach rozczarowanie roku. Talizman czterdzieści lat później, ubrany w nowomodne fatałaszki.
Tak całkiem serio...skąd to porównanie do Talizmana. W jakich aspektach ta gra jest podobna do Wieśka?
Runebound jest podobny do Talizmana a Wiedźmin do Runebounda xD
Ale no, większość gier przygodowych jest w jakiś sposób "podobna"
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Barbarzyńca »

A w jakich nie jest? Łazisz w kółko, pakujesz postać, walczysz z potworami.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Shodan »

Barbarzyńca pisze: 18 lip 2023, 19:47 A w jakich nie jest? Łazisz w kółko, pakujesz postać, walczysz z potworami.
Na przykład cała mechanika walki jest zupełnie inna przez zagrywanie kart, z których tworzy się kombosy, zamiast prostego rzutu kostką w talizmanie.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Barbarzyńca »

udziwniony ornament
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: ave.crux »

Barbarzyńca pisze: 18 lip 2023, 19:47 A w jakich nie jest? Łazisz w kółko, pakujesz postać, walczysz z potworami.
Ruch
  • Talisman - kość
  • Wiedźmin - karty i dopasowanie symboli
Przedmioty i czary
  • Talisman - zaklęcia, przedmioty, trofea, przyjaciele jako karty
  • Wiedźmin - Eliksiry, przedmioty, trofea, towarzysze jako karty
Atrybuty
  • Talisman - Moc, Zdrowie, Życie zapisane odgórnie na planszy i zwiększane poprzez dodawanie pionków
  • Wiedźmin - Atak, Obrona, Alchemia, Specjalka zawsze na poziomie 1 dla każdego wiedźmina, zwiększana za pomocą wrzucania kosteczki na wyższe miejsce. Życie przedstawiane za pomocą talii kart
Wrogowie
  • Talisman - wyciągani z talii eksploracji
  • Wiedźmin - Na stałe układani na planszy w czasie przygotowania i po pokonaniu pojawiają się kolejni wg instrukcji
Talia eksploracji
  • Talisman - Wrogowie, zdarzenia, przedmioty, miejsca
  • Wiedźmin - Głównie karty przygód fabularnych. Można za pomocą przygód zdobyć przedmioty, towarzysze, misje, zdarzenia
Walka PvP
  • Talisman - kiedy wejdziesz na pole z innym graczem. Porównanie rzutu kością i modyfikatorów
  • Wiedźmin - kiedy wejdziesz na pole z innym graczem. Zagrywanie kart, kilka tur, aż nie skończy się talia życia
Trofea
  • Talisman - wymiana na moc lub siłę
  • Wiedźmin - unikalny efekt na każdej karcie, który jest przez nami całą grę
Zwycięstwo
  • Talisman - ostatni żywy na planszy
  • Wiedźmin - Pierwszy, który zdobędzie 4 punkty sławy
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Barbarzyńca »

W zasadzie kalka.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: ave.crux »

Barbarzyńca pisze: 18 lip 2023, 20:11 W zasadzie kalka.
To tak jakby uznać, że każdy worker placement to kalka agricoli, a każda area controlka to kalka risk. Wychodzi na to, że nie warto grać w Barrage czy Bloodrage jak się ma poprzedników.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: RUNner »

Pomnik pisze: 18 lip 2023, 19:06 Runebound jest podobny do Talizmana a Wiedźmin do Runebounda xD
Ani, ani. Te gry łączy tylko to że wszystkie są przygodówkami. No i z tej grupy Wiedźmin jest zdecydowanie najlepszą grą, ale pisałem już o tym wcześniej, więc nie będę się powtarzał.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Barbarzyńca »

@ave.crux

mieszasz porządki
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: polwac »

Barbarzyńca pisze: 18 lip 2023, 20:11 W zasadzie kalka.
Aha, rozumiem.
Dobra, nie ma co karmić trolla.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Barbarzyńca »

No tak, argument nie do zbicia, jesteś trollem. Uśmiałem się.

A czemuż to upieranie się przy niebywałej oryginalności nie jest trollowaniem? Bo jak dla mnie jest.
Awatar użytkownika
Zodd
Posty: 138
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:50
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Zodd »

Barbarzyńca pisze: 18 lip 2023, 18:34 Po dwóch partiach rozczarowanie roku. Talizman czterdzieści lat później, ubrany w nowomodne fatałaszki.
Tak to jest jak się wzięło pierwszego lepszego wiedźmina i zagrało.
Więc tak - Wiedźmin Gra przygodowa to Talizman 40 lat później. Do tego nudniejszy, bo te 40 lat temu (po prawdzie to raczej 25-30) to się w Talismana nieraz nockę zarywało. Sorki, to nie Talizman wtedy był, a Magia i Miecz. Nawet gdzieś mam wciąż te niebieskie pudełko. Gdzieś :)

A tak na poważnie to po co aż tak trollować? Dla jednych to słaba gra, dla innych średnia, a dla jeszcze innych dobra albo i wręcz bardzo dobra. Zależy kogo zapytać. I tak prawie z każdą grą można zrobić. Skoro mamy szachy to po co warcaby skoro to prostacki kuzyn? Albo skoro są warcaby to po co na siłę utrudniać życie szachami? Wszystko zależy od punktu widzenia, a ogólny punkt na Wiedźmina Stary
Świat jest taki, że to fajna gra. Nieraz bardzo fajna, wręcz epicka (podczas jednej rozgrywki koledze cały czas się karty eksploracji z kobietami w tarapatach losowały; do tego najczęściej wprowadzenie było... hmmm dwuznaczne opisowo. Albo nam się kosmacie kojarzyło xD). Zależy od ekipy, oczekiwań itp itd
Jak dla mnie to gra nad którą spędziło się 4-5h i nie wiadomo kiedy ten czas zleciał - to dobra gra. Wciągnęła, dobrze się człowiek bawił. Miał fun. Czego chcieć więcej? W końcu od tego są gry.

Się żem rozpisał. A miałem olać trolla. Ale naszła mnie chęć potłuc w klawiaturę.
Voronwe (BGG)
MMarki (bga)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: ave.crux »

Barbarzyńca pisze: 18 lip 2023, 20:24 @ave.crux

mieszasz porządki
Poza rzucaniem maksym warto byłoby je jeszcze zaargumentować. Pewnie Agricola i Ryzyko to nie byli pierwsi przedstawiciele w swoim gatunku, ale jeżeli dla ciebie Wiedźmin to kalka talismana, to przyjmuje, że również Bloodrage jest kalką ryzyka czy tam innej gry, która zapoczątkowała gatunek Area Control, bo czemu nie, logika ta sama. Dodali tam tylko trochę draftu i planszetkę do rozwoju klanu, core jest ten sam.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Hardkor »

Patrząc jak mocną marką jest Talisman, ile dodatków do niego wyszlo, jak kultora jest to gra, na której masa osób się wychowała i wciągnęła do tego hobby to nazywanie Wiedźmina Talismanem uznaję tutaj za komplement. Chyba każdy autor, by chciał, żeby jego gra była drugim talismanem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: prib4 »

E tam zaraz karmienie trolla, ja tam nie uważam żeby znalazło się wiele osób inteligentnych inaczej czerpiących frajdę z wywoływania shitstromów. Ktoś po prostu się nie załapał na kampanię i próbuje wpływać na cenę gry z drugiej ręki xD
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: yrq »

To najlepiej zmienić temat.

W zeszłym tygodniu, w środę, po ponad miesięcznej ciszy w temacie reklamacji dostałem odpowiedź od GoB. Chodziło o wymianę wersji językowej Legendarnych Łowów (dostałem PL, chciałem ENG). W mailu z danymi do wysyłki (bodaj z maja) zauważyłem ten błąd i spytałem, czy na pewno mi dobrą wersję wyślą, dostałem potwierdzenie, że tak, wyszło inaczej.

O 21 mail z etykietą i informacją, że następnego dnia w godz. 10-12 przyjedzie kurier po błędnie wysłaną wersję PL, a już nadają właściwą. Nie udało się w czwartek, ale w piątek już tak, po zaangażowaniu w akcję żony i panów z ochrony osiedla. Reklamacja udana ale tak na przyszłość: warto sprawdzić jak klient wyłapuje błąd - czy został naprawiony, oraz można spytać się czy ktoś będzie w domu zanim umówi się kuriera ;)

Za to dziś przysiadłem do malowania i machnąłem potwory. Golem ma świetną figurkę do malowania - duża, ostre krawędzie, fajna poza, własne światło wychodzące ze środka. Pełnego potencjału nie wykorzystałem, ale miałem sporo frajdy z malowania. Za to zupełnie zepsuta poza Przerazy - model fajny, modliszkowaty, a tak jakoś ściśnięty, że nie widać szczegółów. Może trzeba by chociaż to lewe przednie odnóże jakoś odgiąć, czy przykleić inaczej.

Obrazek

Odpowiadając na pytanie: potwory mają czerwone podstawki dla łatwego odróżnienia na mapie. Podstawki potworów pomalowałem: na zielono poziom 1, na żółto poziom 2 i pomarańczowo poziom 3.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: ave.crux »

ciuchcia pisze: 19 lip 2023, 02:15
Wiedźmin to kał dla mas.
Dokladnie, a "tu wstaw tytuł swojej ulubionej gry" to majstersztyk dla elit.

Tak trudno jest zrozumiec, że:
-rzucanie takich głupich tekstów nic nie wnosi do rozmowy i nie robi z ciebie nagle oświeconego filozofa
-ludzi bawią różne gry i przy różnych tytułach im się dobrze spedza czas

Subiektywnie możemy na każdą gre powiedzieć, że jest to gówno, ale próbując być obiektywnym to próżno szukać popsutej gry na polskim rynku.
Nie ma nic złego w negatywnej opinii jeżeli jest podparta konkretami na temat danych aspektów, które nie mają sensu/nie pasują/są źle przemyślane, ale rzucanie takich tekstów bez pokrycia zamieni forum w zbiór opinii rodem z bgg czy planszeo, do których nawet nie da się odnieść, bo rozmówca nigdy nie dowie się co kierowało danym użytkownikiem.

Ark nova miała ogrom hejtu w zwiazku z losowością i brakiem innowacyjnosci, a ostatecznie siedzi od roku na top4 bgg i w to gówno dla mas bawi sie ogrom ludzi.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: RUNner »

Ciuchcia przemieszcza się po tematach i wszędzie zrzędzi. Zastanawiam się czy to nie moja teściowa założyła sobie konto? ;) Choć bardziej wygląda to na wpisy pryszczatego nastolatka, który dla beki prowokuje. Szkoda czasu na polemikę.
yrq pisze: 18 lip 2023, 21:53 Za to dziś przysiadłem do malowania i machnąłem potwory. Golem ma świetną figurkę do malowania - duża, ostre krawędzie, fajna poza, własne światło wychodzące ze środka. Pełnego potencjału nie wykorzystałem, ale miałem sporo frajdy z malowania. Za to zupełnie zepsuta poza Przerazy - model fajny, modliszkowaty, a tak jakoś ściśnięty, że nie widać szczegółów. Może trzeba by chociaż to lewe przednie odnóże jakoś odgiąć, czy przykleić inaczej.

Obrazek

Odpowiadając na pytanie: potwory mają czerwone podstawki dla łatwego odróżnienia na mapie. Podstawki potworów pomalowałem: na zielono poziom 1, na żółto poziom 2 i pomarańczowo poziom 3.
Jako kolega po fachu gratuluję dobrze wykonanej pracy. Najbardziej podoba mi się Ukryty. Świetne cieniowanie tego modelu i kolorystyka. W Golemie mógłbyś bardziej wyeksponować ogień, bo teraz wygląda dość anemicznie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Barbarzyńca »

@ave.crux

Nie mam ochoty na durne spory i udowadnianie czyje moje jest mojsze. Nie twierdzę, że to obiektywnie zła gra, mówię jedynie o moich odczuciach, które są takie a nie inne. Ja się przy tej grze nie bawię dobrze i to że Ziutkowi i Kasi przynosi mnóstwo radości nic dla mnie nie znaczy. Dla mnie to ufikuśniony Talizman, a czy walka jest przy pomocy kostek, kart czy sztachet wyrwanych z płotu, to drugorzędny detal. Rozczarowanie wynika chyba z tego, że popłynąłem na fali hajpu, bo Wiedźmin, miłość z lat młodzieńczych, i wsparłem nie bardzo zastanawiając się co tam będzie w środku.

Rzucanie haseł o trollowaniu, bo akurat ma się inną ocenę, mam za burackie.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: gogovsky »

Szczerze gra najbardziej przypomina Middleearth Quest, ale zamiast 1vX mamy pick and deliver death :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
ODPOWIEDZ