Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: warlock »

Ostatnio coraz częściej grywam w gronie trochę mniej doświadczonych osób, które po kilku partyjkach w planszówki zaczynają dopytywać mnie o "inne fajne gry". I zawsze mam z tym problem, bo ciężko zbalansować mi ciężkość / różnorodność mechanik i gatunków / propozycje gier na różne okazje w ramach zamkniętej, ograniczonej listy. Nie chcę w takich sytuacjach proponować totalnych gatewayów (a w każdym razie nie tylko), bo chcę jednak żeby te gry były jednak w jakiś sposób intrygujące, a nie tylko proste ;). No i oczywiście warunek konieczny to dostępność w sklepach (El Grande niedługo się pojawi).

Zrobiłem sobie taką oszukaną dyszkę, z alternatywami do wyboru w ramach pewnych umownych kategorii (średniej wagi euro, worker placement, deckbuilder, wieloosobówka z interakcją, push your luck itd.). Największy problem miałem z jakąś kooperacją, bo taki goły Pandemic wydaje mi się już nudny i nie potrafię wyłączyć tego pstryczka w głowie, mimo że to pewnie rozsądna propozycja. Wrzuciłem w to miejsce Paleo, ale w nawiasie dopisałem bardziej zaawansowane pozycje, bo może trafi się jakiś ambitbiejszy, zawzięty nowicjusz. :D

Napiszcie swoje propozycje, nie ma tu jakichś sztywnych ram, fajnie byłoby zachować jakąś różnorodność i jednak nie wchodzić na poziom Lacerd i Paxów ;).

Mi wyszło coś takiego (kolejność dowolna):
1. Dominion / Wyprawa do El Dorado
2. 7 Cudów Świata
3. Carcassonne
4. Ra / Szarlatani z Pasikurowic
5. Tajniacy
6. Cyklady / El Grande
7. Zamki Burgundii / Puerto Rico
8. Summoner Wars 2. Edycja/ Neuroshima Hex
9. Epoka Kamienia / Pan Am / Viticulture Essential Edition
10. Paleo (Zombicide: Czarna Plaga* / Horror w Arkham: Gra Karciana* / Robinson Crusoe*)

*to już chyba są przegięte pod względem objętości zasad gry (szczególnie Robinson, ale chyba bym zaryzykował... :D)
Ostatnio zmieniony 07 sie 2023, 11:33 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: ArnhemHorror »

Zacna lista. Jako alternatywę do 7 cudów dałbym Królestwo Królików.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Cyel »

W kategorii kooperacyjnej dałbym Aeon's End.

W kategorii interaktywnej Imperial 2030.

W kategorii z rozmachem Clash of Cultures.

W kategorii eurowatej Concordia/ Agricola.

W kategorii pojedynkowej Twilight Struggle.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Koshiash »

Miał być przegląd, a wyszła monochromatyczna lista euro. Garść propozycji:
Dungeon Crawler: Brzdęk? Małe Epickie Podziemia?
Koop: Którykolwiek Zombicide.
Planowanie akcji: Robo Rally
Terytoria: Smallworld
Card Driven: Zimna wojna
Przy czym wciąż braku jakiejkolwiek gry wojennej, 4X, dyplomacji i podbojów.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Abizaas »

Moja propozycja, projektowana z myślą o parach które czasem grają z znajomymi. Sam nie przepadam za coopami ale poleciłbym pandemica jako wstęp do gatunku by samemu sprawdzić czy kooperacje nam siądą. W pozostałych kategoriach starałbym się o polecanie co najmniej dwóch propozycji. Dodaję też kategorię opcjonalny cięższy tytuł, bo znajomy którego wprowadziliśmy ostatnio w planszówki zaczął przygodę od Terra Mystici a teraz jest już z nami umówiony na Ti4 i 1830, do tego ogrywa z nami regularnie FCM i Projekt Gaja więc można szybko wskoczyć w ciężkie gry, wszystko zależy od osoby. Nie polecam ameritrashy czy 4xów, bo sam nie przepadam i nie uwazam by początkowo kolekcja musiała posiadać wszystko co się tylko da.

Gra imprezowa - Tajniacy / Decrypto / Tajniacy Duet
Lekka dwuosobowa - Jaipur / Spór o Bór + Azul / Patchwork
Lekka na 2-4 osoby - Dominion / El Dorado
Średnie euro - GWT Argentyna / Brass / Agricola + Tiletum / Zamki Burgundii / Rosyjskie Koleje
Coop - Pandemic
Opcjonalny cięższy tytuł - Projekt Gaja / FCM / Pax Pamir / Wojna o Pierścień / Dominant Species / Cywilizacja Poprzez Wieki

Pozostają jeszcze dwie gry w zapasie.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: warlock »

Koshiash pisze: 07 sie 2023, 11:52 Miał być przegląd, a wyszła monochromatyczna lista euro. Garść propozycji:
Dungeon Crawler: Brzdęk? Małe Epickie Podziemia?
Koop: Którykolwiek Zombicide.
Planowanie akcji: Robo Rally
Terytoria: Smallworld
Card Driven: Zimna wojna
Przy czym wciąż braku jakiejkolwiek gry wojennej, 4X, dyplomacji i podbojów.
Gra podbojów to ewentualnie Cyklady. Tu nie ma rozbudowanych wargameów bo nie chce tego dawać na start komuś - to już raczej tytuły na 11-20 ;). Zimna Wojna ma bardzo nieprzyjazną instrukcję, wielu znajomych się odbiło jak usiadło za wcześnie w planszówkowej karierze do tego ;).
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Abizaas »

warlock pisze: 07 sie 2023, 12:40
Koshiash pisze: 07 sie 2023, 11:52 Miał być przegląd, a wyszła monochromatyczna lista euro. Garść propozycji:
Dungeon Crawler: Brzdęk? Małe Epickie Podziemia?
Koop: Którykolwiek Zombicide.
Planowanie akcji: Robo Rally
Terytoria: Smallworld
Card Driven: Zimna wojna
Przy czym wciąż braku jakiejkolwiek gry wojennej, 4X, dyplomacji i podbojów.
Gra podbojów to ewentualnie Cyklady. Tu nie ma rozbudowanych wargameów bo nie chce tego dawać na start komuś - to już raczej tytuły na 11-20 ;). Zimna Wojna ma bardzo nieprzyjazną instrukcję, wielu znajomych się odbiło jak usiadło za wcześnie w planszówkowej karierze do tego ;).
Nawet ja się początkowo odbiłem od Zimnej Wojny, tragiczna instrukcja a gra świetna.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Sloth »

1. Kooperacja dla początkujących - Pandemic może się wydawać nieco nudny jak już ograłeś 100 innych tytułów. Ja zaczynałem od zakazanej wyspy i puszka nadal leży na półce. Arcygenianialna dla dzieci. Dla osób 12 plus już może być zbyt prosta. Natomiast podstawowy P robi swoje.

2. 1v1. Draco - Bogowie jak ja uwielbiam tą grę. Prosta jak budowa cepa. Atak/ruch/obrona. Świetne figurki w II edycji. Dla dużych i dla małych. Dalej jest na półce. Ma status "nie do ruszenia" 😁

3. Euro. O;KP - już pisałem w kilku innych tematach. Proste zasady acz jednoczesnie szereg możliwości podbicia punktów, z klimatem, wizualnie jest ok, mechanika robi swoje.

4. Mordobicie dla wielu. Zombicide - dosyć proste zasady, fajne figurki, od fantasy do sf poprzez dziki zachód.

5. Rywalizacja dla wielu. Turbo - świeży temat ale chyba nie spotkałem osoby która powiedziałaby be..... Gram sam, zagrywam czasem z córką dla której temat nie jest zbyt pociągający jak i partnerką która też nie bawi zabawa "samochodzikami" ale gra ma tyle emocji że nie mam problemu namówić żadnej do rozgrywki.

6. Kooperacja/ wielu na wielu . United Marvel - ..... - Gry chyba nie trzeba opisywać. Zarąbiste figurki, szereg znanych IP, proste zasady itp. Natomiast tak jak powyższa "Turbo" dała wszystkim niezależnie od stopnia wtajemniczenia fun.

Powyższe 6 tytułów jest dla osób rozpoczynających przygodę w swiecie planszowek. Sorry ale "Gaja ,Zimna wojna czy "robinson crusoe ????" to są tytuły powodujące w tył zwrot dla swieżaka. No chyba że prawie zagramy za niego.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Cyel »

Ale przecież Zimna Wojna jest banalnie prosta do zagrania (niekoniecznie do wygrania). 3 proste akcje za które płacimy punktami z kart a potem już tylko blef i matematyka na poziomie dla każdego kto umie liczyć do 12.

Zgodzę się, że siermiężna, oldskulowa instrukcja jest słabym punktem gry, ale wytłumaczenie zasad w oparciu o karty pomocy gdzie te akcje są opisane to kwestia paru minut + omówienie paru specjalnych efektów i już gramy. Nie sprawdzałem ale jestem prawie pewien że na YT musi być co najmniej kilka filmików które dokładnie to robią.

W porównaniu, np Wojna o Pierścień to mnóstwo zazębiających się i przenikających płaszczyzn rozgrywki okraszonych sporą dawką mikrozasad.

No i pamiętajmy, że świeżak świeżakowi nierówny. Planszówkowym świeżakiem może być rolnik, który wcześniej tylko raz widział na filmie jak ktoś gra w warcaby albo doktor fizyki teoretycznej, który grywał od czasów Amigi w każdą część Cywilizacji.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Sloth »

Cyel pisze: 07 sie 2023, 16:08 Ale przecież Zimna Wojna jest banalnie prosta do zagrania (niekoniecznie do wygrania). 3 proste akcje za które płacimy punktami z kart a potem już tylko blef i matematyka na poziomie dla każdego kto umie liczyć do 12.

Zgodzę się, że siermiężna, oldskulowa instrukcja jest słabym punktem gry, ale wytłumaczenie zasad w oparciu o karty pomocy gdzie te akcje są opisane to kwestia paru minut + omówienie paru specjalnych efektów i już gramy. Nie sprawdzałem ale jestem prawie pewien że na YT musi być co najmniej kilka filmików które dokładnie to robią.

W porównaniu, np Wojna o Pierścień to mnóstwo zazębiających się i przenikających płaszczyzn rozgrywki okraszonych sporą dawką mikrozasad.

No i pamiętajmy, że świeżak świeżakowi nierówny. Planszówkowym świeżakiem może być rolnik, który wcześniej tylko raz widział na filmie jak ktoś gra w warcaby albo doktor fizyki teoretycznej, który grywał od czasów Amigi w każdą część Cywilizacji.
W dużej mierze masz rację, acz.
Nie sądzę żebybym był w stanie wyjaśnić swieżakowi grę w ciągu kilku minut. To raz. Dwa, ZW to gra specyficzna i nigdy nie wybrałbym jej jako pierwsze starcie. Trzy, czas gry potrafi zmęczyć osobę mającą pewne doświadcze. Planszówki to nie gry na PC czy konsolę. Jeżeli chciałbym iść w ten temat to wyciągnąłbym "Żelazna Kurtyna" następnie"Watergate" czy żeby zmienić IP "WP: konfrontacja".

Co do ostatniego akapitu masz absolutną rację ale jak miałbym doktora fizyki to który trzyma na podeście Amigę to wyjąłbym "w poszukiwaniu planety X" sądzę iż połączenie kombinowania plus aplikacji(nie tolerowanej przez mnie osobiście) zadowoliłaby takiego użytkownika. Ja raczej dałem przykład tytułów które są w stanie podejść większości, a jak sądzę tego dotyczyło pytanie.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Abizaas »

Sloth pisze: 07 sie 2023, 15:39
Spoiler:
Sorry ale "Gaja ,Zimna wojna czy "robinson crusoe ????" to są tytuły powodujące w tył zwrot dla swieżaka. No chyba że prawie zagramy za niego.
Znam początkujących którzy właśnie zaczynali od takich tytułów. Sam zacząłem od Terraformacji a potem wskoczyłem w Gaję i Zimną Wojnę. Różni ludzie i różne gusta, ale polecając ciężką grę powinno się wyraźnie zaznaczyć jej wagę.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Sloth »

Abizaas pisze: 07 sie 2023, 19:05
Sloth pisze: 07 sie 2023, 15:39
Spoiler:
Sorry ale "Gaja ,Zimna wojna czy "robinson crusoe ????" to są tytuły powodujące w tył zwrot dla swieżaka. No chyba że prawie zagramy za niego.
Znam początkujących którzy właśnie zaczynali od takich tytułów. Sam zacząłem od Terraformacji a potem wskoczyłem w Gaję i Zimną Wojnę. Różni ludzie i różne gusta, ale polecając ciężką grę powinno się wyraźnie zaznaczyć jej wagę.
Moglibyśmy nowy temat założyć na temat początkowego wdrażania gier :) Moim doświadczeniem za młodych lat to był kupiec, dark eden czy doom trooper.
Pamiętam jak zavzynałem po bardzo wieloletniej przerwie juz jako Pan po 40-stce. Gdyby ktos mnie posadził przed takim Robinsonem i dał instrukcję to po prostu bym się dziwnie spojrzał i podziękował za współpracę.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Cyel »

To teraz już zupełnie się zgubiłem - zaczynałeś od Gwiezdnego Kupca a uważasz że od Robinsona nie sposób się nie odbić nawet z tym doświadczeniem?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Mr_Fisq »

1. Brzdęk Kosmiczny / Katakumby
2. 7 Cudów Świata / Sushi Go Party
3. Carcassonne / Kaskadia
4. Tajniacy / Dekrypto
5. The Resistance: Avalon - Rycerze Króla Artura
6. Small World
7. Pandemic Legacy: Sezon 1
8. Agricola /Kawerna
9. Posiadłość Szaleństwa 2ed/Podróże przez Śródziemie/Zombicide/Cthulhu: DMD w zależności od preferencji klimatycznych
10.

I został jedno miejsce. Kusi coś dedukcyjnego, z fabułą: Sherlock/Detektyw, albo bez Kryptyda/W Poszukiwaniu Planety X, ale w sumie są Tajniacy/Dekrypto...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Seraphic_Seal »

Oj zdecydowanie Tyrants of the Underdark na takiej liście by się znalazło
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: PytonZCatanu »

viewtopic.php?p=1293781&hilit=Kolekcja#p1293781

Jeśli szukacie inspiracji to przypominam podobny temat (kolekcja za 100 dolarów) 😊

viewtopic.php?p=1544460#p1544460

(500 i 1500 zł)

I moje propozycje
PytonZCatanu pisze: 20 lut 2023, 14:02 Propozycja za 500 zł.

1. Imperial 2030 85 zł
2. Zamki Burgundii Big Box 130 zł
3. Brzdęk w Kosmosie 130 zł
4. Wyprawa do Eldorado 85 zł
5. Daj Namiar! 15 zł
6. Ryki Afryki 55 zł

Łącznie: 500 zł.
Warunek 1, 5, 6, 7, 8 są spełnione raz
Warunek 2, 3, 4 są spełnione dwa razy

Propozycja za 1500 zł.

1. Władcy Ziemi 250 zł
2. Ark Nova 225 zł
3. Gloomhaven Szczęki Lwa 225 zł
4. Brzdęk w Kosmosie 130 zł
5. TopTen 60 zł
6. Fantastyczne Światy 45 zł
7. W poszukiwaniu Planety X 110 zł
8. 7 cudów Pojedynek 80 zł
9. Podwodne Miasta 190 zł
10. GWT Argentyna 190 zł

Łącznie 1505 zł
Wszystkie warunki spełnione wielokrotnie, przy 1500 zł nie odczułem zbytnio wyzwania w tworzeniu kolekcji, bo można prawdę wiele ciekawych zestawów zrobić.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Sloth »

Cyel pisze: 07 sie 2023, 19:47 To teraz już zupełnie się zgubiłem - zaczynałeś od Gwiezdnego Kupca a uważasz że od Robinsona nie sposób się nie odbić nawet z tym doświadczeniem?
Toż napisałem że Robinson jak i ZW nie nadają się według mnie na gry dla świeżaków. Chyba że ja nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi ???

Poza tym GK to był grany grubo ponad 30 lat temy bądź więcej. Z gry to pamiętam chyba najbardziej okładkę i kawał arkusza jako plansze.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: gogovsky »

1. Starcraft
2. Twilight Imperium
3. Trickerion
4. Food Chain Magnate
5. Uczta dla Odyna
6. Twilight Struggle
7. Mage Knight
8. 18XX
9. Pax dowolny
10.Kingdom Death Monster
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Yappen »

Lista nie będzie typową topką, więc nie przywiązujcie wagi do kolejności. Natomiast myślę, że będzie całkiem różnorodna jeśli chodzi o mechaniki, klimat, poziom trudności czy sam czas rozgrywki. Szczególnie, że to ma być kolekcja startowa, to nie wybierałem najcięższego kalibru. :mrgreen:

1. Brzdęk - niezależnie od wersji klasyk, w kosmosie, legacy czy katakumby, wszystkie są świetne, a przecież są jeszcze dodatki. Bardzo przyjemne budowanie talii z chodzeniem po planszy i nutką rywalizacji o skarby i karty na rynku. Do tego świetne smaczki w opisach i nazwach samych kart.
2. Pandemic - gra, będąca dla mnie pierwszą poznaną z mechaniką kooperacji. Tutaj podobnie jak w Brzdęku, jest wiele wersji godnych uwagi - podstawka z dodatkami, wersja legacy czy wariacje w świecie Warcrafta lub Star Wars. Można wybrać co komu bardziej pasuje, żeby dla odmiany próbować osiągnąć zwycięstwo wspólnie.
3. Brass - raczej Birmingham, choć Lancashire jest niemal równie dobry. Obecny nr 1 na BGG, czy to się komuś podoba czy nie. W mojej opinii świetne euro, które wbrew pozorom nie jest aż takie trudne do nauczenia, choć daje różne opcje taktyczne. Przyjemnie się to wszystko zazębia przy budowie naszej sieci przedsiębiorstw.
4. 7 Cudów Świata - ewentualnie 7CŚ Pojedynek, jeśli gramy na 2 osoby, a jeszcze można wszystko rozszerzyć z czasem o ciekawe dodatki. Szybka karcianka, w której zbieramy karty, żeby zapunktować lepiej niż pozostali gracze. Im więcej osób, tym robi się ciekawiej, a chyba nigdy nie miałem dwóch, identycznych partii.
5. Nidavellir - w pewnym sensie to gra podobna do 7CŚ, które są powyżej, bo też mamy tutaj set collection. Natomiast dochodzi ciekawy element licytacji, a w zależności od liczby graczy trzeba ciut inaczej dobierać taktykę. W mojej ekipie mamy tendencję grania kilku partii z rzędu, więc jak już trafi na stół, to za szybko nie schodzi, tym bardziej, że 3 osobowa rozgrywka to jakieś 30-40minut.
6. Gra o Tron - gra, która budzi u mnie najbardziej skrajne emocje. Z jednej strony uwielbiam te wszystkie potyczki, knucie, sojusze, wbijanie noża w plecy, choć chwilę wcześniej obiecaliśmy się nie atakować. Rewelacja! Mam z nią tylko jeden problem. Czasami po 3-4 rundach bywa, że jedna osoba mocno odstaje od reszty i w zasadzie rozgrywka dla niej ogranicza się do ewentualnego wspomagania, bądź przeszkadzania innym, co nie każdemu będzie pasować. Mój egzemplarz jest już tak stytany, że pewnie przy najbliższym dodruku pomyślę o zakupie.
7. Gloomhaven Szczęki Lwa - mini wersja jednej z najgłośniejszych gier ostatnich lat. Tak, nie ma tutaj aż tylu bohaterów i figurek, co w dużym GH. Tak, zamiast modułowych elementów planszy jest tylko skoroszyt, na którym rozstawiamy bohaterów i potwory. Natomiast przyjemność rozgrywki jest na tym samym poziomie. Nie czuję tutaj co prawda przesadnego klimatu, fabuła nie jest nadzwyczaj epicka, ale warto sprawdzić też coś w klimatach Fantasy/RPG.
8. Posiadłość Szaleństwa - tutaj za to klimatu jest mnóstwo. Świetne scenariusze, o zróżnicowanym czasie rozgrywki, które pozwolą nam faktycznie wczuć się w fabułę. Niektórym może przeszkadzać apka, ale jednak usprawnia to rozgrywkę i dodaje narratora, który mi osobiście przypadł do gustu.
9. TM Ekspedycja Ares - mniejsza wersja znanej Terraformacji. Dla mnie nad klasykiem wygrywa przede wszystkim czasem rozgrywki i jakością wykonania, choć trochę brakuje mi dużej planszy, bo przez to mniej czuć zabudowę Marsa. O dziwo nadchodząca wersja kościana ma mieć większą planszę.
10. Listy z Whitechapel - ewentualnie bliźniacza Tajemnica Whitehall. Pościg za mordercą, który ukrywa się na planszy, uciekając przed policją. Raczej nie jest zbyt popularna w tej chwili, ale taka zabawa w kotka i myszkę ma swój urok. Do tego nie tak łatwo zgadnąć, gdzie się ucieka.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Przygotowałeś świetną listę. Trochę ją jednak zmodyfikowałem. Oto moje propozycje :

1. Patchwork
2. Mr. Jack
3. Neuroshima Hex 3.0
4. Posiadłość Szaleństwa 2 ed.
5. Wyspa Skye
6. Kaskadia
7. Palec Boży
8. Capital
9. Red 7
10. 7 Cudów Świata
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Elo »

Ja zaczynałem od Zimnej Wojny, ale wtedy nie znałem tego forum więc nie widziałem że nie dam rady. Na szczęście.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: BOLLO »

Lubię takie zabawy ale jestem już tak przesiąknięty tym hobby że musiałbym rozszerzyć kategorie na rodzinę, graczy , nie-graczy, ogranych ,nieogranych itd ;-)
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: gogovsky »

BOLLO pisze: 08 sie 2023, 13:50 Lubię takie zabawy ale jestem już tak przesiąknięty tym hobby że musiałbym rozszerzyć kategorie na rodzinę, graczy , nie-graczy, ogranych ,nieogranych itd ;-)
Chodzi o pierwszą kolekcję tak zrozumiem. Ale podkategoria rodzina dodatkowo brzmi jakbyś był z PSL :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: agt »

gogovsky pisze: 09 sie 2023, 09:45 Chodzi o pierwszą kolekcję tak zrozumiem.
Problem w tym, że pierwsza kolekcja będzie inna u kogoś, kto zaczynał od Zimnej Wojny, a inna u kogoś, kto zaczynał od Wsiąść do Pociągu. (Zakładając, za autorem wątku, że chodzi o kogoś, kto już w coś zagrał i prosi o propozycje innych gier.)

A jeszcze inna u kogoś, kto jeszcze nie grał w nic albo tylko w przysłowiowego Chińczyka.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Gdybyście mieli zbudować komuś startową kolekcję złożoną z 10 gier...

Post autor: Barbarzyńca »

Spoiler:
Dość kuriozalne propozycje jak na początkowy zestaw, imho. Poza tym, ja wiem, że mam dziwny gust planszówkowy, ale gdyby mi ktoś taki zestaw dał w prezencie to z miejsca bym go sprzedał w całości, może po za Grą o Tron i Brassem.
ODPOWIEDZ