Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: menelobej »

Udało się rozegrać dwuosobową partię w ok. 40 minut. Było dynamicznie, a rozgrywka zupełnie inna niż za pierwszym razem, pierwszy kafel z artefaktem wylosowaliśmy jakiś kwadrans przed końcem. Podoba mi się mechanizm wytrychów i to, że trzeba ich ilość kontrolować na bieżąco, żeby się gdzieś nie przyblokować potem. Właściwie to grając w Katakumby już się nawet prawie przekonałem do wystawienia na sprzedaż kompletu klasycznego Brzdęka (choć kosmicznego zostawię bo wolę ogólnie SF niż fantasy). Po prostu takiego poziomu losowości jaki dają zmienne kafle mapy oczekiwałem od tej gry schodząc w podziemia.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: ScorpZero »

Spoiler:
Em, czy Rebel ma wyższą cenę niż oryginalny wydawca? XD

Ogólnie to się mocno zastanawiam nad tym tytułem, bo nigdy w żadnego Brzdęka nie grałem, a Gambit mocno zawsze zachwala...

Warto brać, jeśli będę grał tylko i wyłącznie w 2 os. I raczej nie ma perspektyw na więcej ludzi?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: EsperanzaDMV »

Jestem po kilku kolejnych grach i mam coraz więcej (spoiler: pozytywnych) wrażeń o tej grze.

Przede wszystkim czytając wcześniejsze dyskusje nt. losowości, szczególną uwagę zwracałem na ten aspekt w grze, na zasadzie podliczając pod koniec punkty i analizując kto wygrał i dlaczego, albo co sprawiło że ktoś został w tyle. Najczęściej dochodziliśmy do wniosku, że to wcale nie losowość z kafli była najbardziej "randomowym" czynnikiem, nie zwiększają one tak losowości, że to przez nie gra jest "randomfestem". Dokładając nowy kafel, praktycznie bardzo często da się dołożyć go tak, by pasował "dobrze" dla nas, naprawdę rzadko się zdarzało, że ktoś miał takie "no nie, tragedia". Największym randomizerem w rozgrywce było to samo, co w innych Brzdękach, czyli karty - zarówno te dociągnięte, które pojawiały się na ręce (często zdarzało się, że komuś w ogóle nie podejdą karty z Ruchem albo zabraknie tego Ruchu by osiągnąć cel - ale to też pochodna wcześniejszych decyzji którymi kartami budować swój deck), jak i te, które pojawiały się na wystawce do kupienia. Też mam poczucie, że karty są mocniejsze niż w poprzednich wersjach, do worka trafia też w moim odczuciu więcej kostek graczy niż to miało miejsce wcześniej, ale nie liczyłem i nie porównywałem ile jest + X Brzdęk, ile mieczy i ile butów jest tutaj na kartach vs. poprzednie wersje.

Skrajny przypadek miałem jak jeden gracz wygrał z różnicą bagatela 60 pkt (145-85). Na samym początku gry pojawiła się jednemu graczowi karta Szwindel kosztująca zaledwie 3 sprawności, a przy każdym dociągnięciu potem w grze dająca aż 3 złote monety + po drodze karta Złoty flet (możesz kupić 1 towar z rynku, płacąc 5 zamiast 7). Skończyło się tym, że ten gracz wykupił prawie wszystkie towary z rynku (w tym dwa plecaki, czyli miał łącznie 3 artefakty, oraz 3 korony). Nowe elementy w postaci więźniów czy innych żetonów nie stanowiły dużej części zdobyczy punktowej. Do tego doszło też szczęście w dobieraniu kostek z woreczka (drugi gracz nie zdążył wrócić do krypty), przez co przewaga była jeszcze większa. Czy gdyby plansza była znana od początku, gdyby nie było dobierania kafli, to czy wynik gry by się zmienił? Nie sądzę, kafle miały tutaj znikomy wpływ na wynik, wpływ losowości na czyjąś wygraną miały te same elementy, które były już obecne w poprzednich rozgrywkach.

Jest natomiast jeden element tej gry, który w połączeniu z planszą złożoną z dokładanych kafli sprawia, że przy każdej okazji jak zadziewał się na stole, to wszyscy gracze wstawali dosłownie z miejsc :D Mówię tu o
Spoiler:
O matko, ale to było dobre, za każdym razem jak się zadziewało, to ekscytację wiszącą w powietrzu dało się ciąć nożem! Niesamowite plot twisty potrafiły się zadziać w czasie rozgrywki, naprawdę świetny pomysł autora.

We wcześniejsze Brzdęki grałem z przyjemnością, ale in dłużej gram w Katakumby, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wskakują one do topki moich ulubionych gier.
samuraj1369 pisze: 21 sie 2023, 10:40
Wkadca pisze: 21 sie 2023, 09:00Gdzie można kupić tę grę?
Można już składać przedsprzedaże, np. w dragonEye mi się wyświetliło, że już dostępne
Ciekawe, czyli cena w sklepach to około 150zł, w aleplanszówkach 158zł, z rabatami też da się zejść do tej kwoty. Zastanawiałem się, czy cena w przedsprzedaży (159zł) będzie niższa niż potem cena sklepowa, ale biorąc pod uwagę, że w przedsprzedaży u Lucrum była przesyłka kurierem wliczona w cenę + karta promo (na którą czekamy), to cena w przedsprzedaży była ok. Natomiast za te 150zł to brałbym w ciemno, nie mogę się już doczekać dedykowanego dodatku do tej gry - tak, wiem że da się zagrać z Wesołą Kompanią, ale jednak poczekam na ten właściwy dodatek do Katakumb, bo wydaje się on tylko kwestią czasu.
ScorpZero pisze: 21 sie 2023, 13:46 Ogólnie to się mocno zastanawiam nad tym tytułem, bo nigdy w żadnego Brzdęka nie grałem, a Gambit mocno zawsze zachwala...

Warto brać, jeśli będę grał tylko i wyłącznie w 2 os. I raczej nie ma perspektyw na więcej ludzi?
U mnie większość partii 2-osobowa i jest super :D Wiadomo, im więcej osób tym ciekawiej, ale na dwie też bawimy się świetnie.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: karmazynowy »

ScorpZero pisze: 21 sie 2023, 13:46 Warto brać, jeśli będę grał tylko i wyłącznie w 2 os. I raczej nie ma perspektyw na więcej ludzi?
Warto. 2-3 osoby to najlepszy skład, każda kolejna osoba dokłada więcej downtime niż interakcji.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wroobel »

Macie już jakiś patent jak to wszystko ułożyć w pudełku żeby nie latało i w miarę szybko rozkładało do gry?
Bo tu się prosi o jakiś insert ale pewnie trochę jeszcze poczekamy.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Mr_Fisq »

Wroobel pisze: 21 sie 2023, 14:25 Macie już jakiś patent jak to wszystko ułożyć w pudełku żeby nie latało i w miarę szybko rozkładało do gry?
Bo tu się prosi o jakiś insert ale pewnie trochę jeszcze poczekamy.
Z insertami to lepiej poczekać chociaż do pierwszego dodatku. U mnie (nie trzymam kafli w koszulkach, ani żetonów w kapslach numizmatycznych) całość się w miarę sensownie mieści w standardowym insercie.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Strud »

Na takie przejściowe sytuacje, zanim gra dojrzeje do insertu, polecam pudełka Patrol Tandem z Mepel-a, bo mają modularne wnętrze.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Dako »

Na thingiverse.com są gotowe projekty insertów do Katakumb + Wesoła Kompania.
Np.
https://www.thingiverse.com/thing:5669331
https://www.thingiverse.com/thing:5781920
https://www.thingiverse.com/thing:5796593
https://www.thingiverse.com/thing:5890673 (ten z obiema Drużynami)
Przy braku drukarki 3D zawsze można zlecić komuś wydruk tutaj na forum, na OLX lub jakiejś grupie FB.
Wkadca
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2023, 03:09
Has thanked: 1 time

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wkadca »

samuraj1369 pisze: 21 sie 2023, 10:40
Wkadca pisze: 21 sie 2023, 09:00 Gdzie można kupić tę grę?
Można już składać przedsprzedaże, np. w dragonEye mi się wyświetliło, że już dostępne.
Dzięki, czytałem że dają jakieś karty do przedsprzedaży, czy tutaj też to jest?
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: samuraj1369 »

Chyba tylko przedsprzedaż w Lucrum Games była z kartą promo
kasiul3k
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: kasiul3k »

Tylko przedsprzedaż od wydawcy miała zawierać kartę promo.

Na chwilę obecną ta karta jeszcze nie dotarła do ludzi kupujących w przedsprzedaży.
Wkadca
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2023, 03:09
Has thanked: 1 time

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wkadca »

Rozumiem, dzięki. Dobrze znalazłem że kart jest 183 w rozmiarze 63x88? Pytam z powodu koszulek na karty.
kasiul3k
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: kasiul3k »

karmazynowy pisze: 21 sie 2023, 14:11
ScorpZero pisze: 21 sie 2023, 13:46 Warto brać, jeśli będę grał tylko i wyłącznie w 2 os. I raczej nie ma perspektyw na więcej ludzi?
Warto. 2-3 osoby to najlepszy skład, każda kolejna osoba dokłada więcej downtime niż interakcji.
Mi akurat w składzie 2-osobowym podoba się najmniej ze wszystkich Brzdęków - głównie dlatego, że w większości rozgrywek ma się sporo pieniędzy i można sporo przedmiotów kupić, a kafelki stosunkowo powoli się pojawiają i może się zdarzyć, że artefakty dość późno zaczną się pojawiać.

Do rozgrywek 4-osobowych nie polecam, bo już spory downtime się pojawia przy dobieraniu kafelków czy korzystaniu z portali. Mi się najlepiej grało w 3 osoby :)
bodi
Posty: 77
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: bodi »

Wkadca pisze: 21 sie 2023, 20:48 Rozumiem, dzięki. Dobrze znalazłem że kart jest 183 w rozmiarze 63x88? Pytam z powodu koszulek na karty.
Tak. Wystarczy wejść tutaj https://boardgamegeek.com/boardgame/365 ... bs/sleeves
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: kuleczka91 »

Wkadca pisze: 21 sie 2023, 20:48 Rozumiem, dzięki. Dobrze znalazłem że kart jest 183 w rozmiarze 63x88? Pytam z powodu koszulek na karty.
Tak zgadza się, jest dokładnie 183 ;)
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: ScorpZero »

Czego ja się spodziewałem po forum... Oczywiście namowiliscie i zamówiłem, od razu z koszulkami na kafle terenu. :mrgreen:

Brakuje mi czegoś lżejszego i nie trwającego pięć godzin, także liczę na przyjemną zabawę.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Hrosskar »

ScorpZero pisze: 22 sie 2023, 12:51 Czego ja się spodziewałem po forum... Oczywiście namowiliscie i zamówiłem, od razu z koszulkami na kafle terenu. :mrgreen:

Brakuje mi czegoś lżejszego i nie trwającego pięć godzin, także liczę na przyjemną zabawę.
A jakie koszulki pasują na kafle terenu?
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Dako »

Hrosskar pisze: 22 sie 2023, 17:22
A jakie koszulki pasują na kafle terenu?
Czytaj od tego postu i dalej:
viewtopic.php?p=1586690#p1586690
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: PytonZCatanu »

Czekam na pytania o koszulki na pokrywkę pudełka i kondomki na figurki 🤣

(Wiem, mało merytorycznie, ale przy którymś z kolei pytaniu o koszulki na kafle terenu nie mogłem się powstrzymać 😉)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

ScorpZero pisze: 22 sie 2023, 12:51 Czego ja się spodziewałem po forum... Oczywiście namowiliscie i zamówiłem, od razu z koszulkami na kafle terenu. :mrgreen:

Brakuje mi czegoś lżejszego i nie trwającego pięć godzin, także liczę na przyjemną zabawę.
I tu się możesz zdziwić :D :D :D
Spoiler:
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: ScorpZero »

Hm. Jakość kartonowych znaczników rzeczywiście jest tragiczna. :shock:

Zastanawiam się, czy taniej znaczniki wytrychów wsadzić w kapsle, czy je zastąpić jakimiś kosteczkami - np. akrylowymi, żeby się od drewienek odróżniały.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: aspo »

ScorpZero pisze: 25 sie 2023, 12:26 Hm. Jakość kartonowych znaczników rzeczywiście jest tragiczna. :shock:

Zastanawiam się, czy taniej znaczniki wytrychów wsadzić w kapsle, czy je zastąpić jakimiś kosteczkami - np. akrylowymi, żeby się od drewienek odróżniały.
Do mnie właśnie lecą z Chin przezroczyste kostki akrylowe (8 zł za 50 szt.). Kupiłem zainspirowany wpisem kogoś wcześniej w tym wątku. Bedą mniej pasować kształtem (zwłaszcza do skrzyń i więzień), ale będą widoczne z daleka i łatwiejsze do zebrania dla posiadaczy grubszych palców. Żeby daleko nie szukać przykładu: w kosmicznym Brzdęku podobne kostki oznaczają hakowane porty - bardzo wygodne i czytelne rozwiązanie.
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wroobel »

Na allegro już są zamienniki wytrychów:
https://allegro.pl/oferta/wytrychy-brzd ... 4177094776
W tym samym miejscu można też zamówić coś w rodzaju insertu.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

Wroobel pisze: 25 sie 2023, 12:53 Na allegro już są zamienniki wytrychów
Obecne zdjęcie nie zachęca do zakupu. Szkoda, że sprzedający nie zrobił więcej zdjęć i chociaż jednego jak te elementy wyglądają leżąc na planszy.
kasiul3k
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: kasiul3k »

Chciałam Was zaprosić na mój film, w którym dodaję parę słów od siebie, co myślę o Brzdęku Katakumby :)

Gram Zielonymi: Brzdęk! Katakumby - zasady + recenzja
ODPOWIEDZ