Wojna o Pierścień: Gra Karciana / War of the Ring: The Card Game (Ian Brody)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: mordajeza »

PytonZCatanu pisze: 18 lip 2023, 00:30
Drukowaliście sobie jakiś tracker punktów? Coś na kształt Zimnej Wojny, aby zaznaczać na bieżąco różnice punktową pomiędzy graczami? Wygodniejsze niż liczenie punktów na kartach i żetonach.
Ja korzystam z tych z LOTR LCG.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

mordajeza pisze: 18 lip 2023, 07:37
PytonZCatanu pisze: 18 lip 2023, 00:30
Drukowaliście sobie jakiś tracker punktów? Coś na kształt Zimnej Wojny, aby zaznaczać na bieżąco różnice punktową pomiędzy graczami? Wygodniejsze niż liczenie punktów na kartach i żetonach.
Ja korzystam z tych z LOTR LCG.
Królu złoty, to genialne! Zupełnie zapomniałem o tym że leży ubmnei w szafie, nada się idealnie 🙂 Szkoda że wczoraj go nie użyłem.
Awatar użytkownika
Degohl
Posty: 30
Rejestracja: 12 lip 2021, 08:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Degohl »

Będzie 2 dodatek - Fire and Swords
Możliwość grania do 6 osób, nowe ścieżki i pola bitew, 3 nowe frakcje
Premiera wiosna 2024
https://boardgamegeek.com/thread/312558 ... -announced
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

Na to czekałem! Szkoda, że nie wypuszczono dodatków w odwrotnej kolejności....
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Shodan »

Jestem na wczasach gdzie wreszcie mam okazję potestować wariant pojedynkowy 1v1 i przyznaję, że jest on również bardzo satysfakcjonujący.
Dzisiaj grałem wolnymi ludami i byłem dwa razy o włos od zwycięstwa. Najpierw dzięki Gandalfowi (z pomocą władcy orłów wykorzystałem Gandalfa Szarego w ten sposób dwa razy) i Obieżyświatowi rushowałem ścieżki i chyba przy 6 ścieżce i kontrolowaniu aktualnego pola bitwy miałem zapewnione 10 punktów przewagi. Wtedy cień zagrał wydarzenie, które pozwoliło mu odpalić pole bitwy Isengardu i jeszcze wysłać tam Sarumana. Nie miałem jak tego skontrować i Cień zdobył 2 punkty, które pozwoliły złapać mu oddech. Drugi krytyczny moment nastąpił na ostatniej 9 ścieżce, na której nazgule masakrowały Pipina oraz Smeagola, ale wtedy niespodziewanie zaatakowałem Umbar Aragornem w towarzystwie Umarłych z Dunharrow, a to był punkt dający mi zwycięstwo. Cień miał zero przydatnych rezerw i resztkówkę kart w ręku, ale w desperacji zrobił akcję odsiewu i szczęśliwie dobrał armię, która pozwoliła mu obronić Umbar "na styk"(przyznajmy, że to był duży fart). Ostatecznie był remis punktowy, lecz w tej sytuacji zwycięża Cień.
Wariant pojedynkowy moim zdaniem ustępuje rozgrywkom 4 osobowym jedynie w aspekcie towarzyskim jaki zapewnia gra w drużynach, za to jest zdecydowanie szybszy (1.5 h).
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 258
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 173 times
Been thanked: 113 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Urkeith »

Zastanawia się w jaki sposób ten wariant 1v1 może się podobać. Zagrałem w niego raz i uważam, że zdecydowanie gra nie jest pod niego skrojona... Mordor jest słabszy, Rohan jest słabszy - ich mechaniki ciągnięcia kart aż znajdziesz co trzeba mają mniejszą szansę powodzenia. Mam wrażenie, że takie rozmydlenie decków jednak za dużo psuje.

Wariant 2v2 jest naprawdę fajny ale 1v1 to co najwyżej śmieszna pykanka. A w takiej sytuacji wolę wyciągnąć coś innego.
Awatar użytkownika
Degohl
Posty: 30
Rejestracja: 12 lip 2021, 08:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Degohl »

Na 2 osoby dobrze sprawdzają się dodatkowe scenariusze, chyba najlepiej Dwie wieże. Gra się szybko, ok 30min, talię są małe ale przez to jest intensywniej. Z reguły gramy 2 partie ze zmianą stron i sumujemy punkty. IMO gra się dużo lepiej niż podstawowe 1vs1
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: AndreV »

Czy macie jakiś patent na przechowywanie całej gry w mniejszym pudełku? Metalowym? Drewnianym?
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: azazelmo »

AndreV pisze: 10 sie 2023, 16:10 Czy macie jakiś patent na przechowywanie całej gry w mniejszym pudełku? Metalowym? Drewnianym?
Wiem, że to nie wiele pomoże, ale mi się wszystko mieści w metalowym pudełku po domino (9tki).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

AndreV pisze: 10 sie 2023, 16:10 Czy macie jakiś patent na przechowywanie całej gry w mniejszym pudełku? Metalowym? Drewnianym?
Są dedykowane metalowe pudełka, które kosztują tyle samo co gra :) Ja wyjąłem wpraskę i w środku trzymam Władcę Pierścieni Konfrontację :D Jak idę na granie w świecie Tolkiena, biorę 1 pudełko, a dwie gry :)
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 258
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 173 times
Been thanked: 113 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Urkeith »

AndreV pisze: 10 sie 2023, 16:10 Czy macie jakiś patent na przechowywanie całej gry w mniejszym pudełku? Metalowym? Drewnianym?

U mnie sprawdza się pudełko po dodatku do Fantastycznych Światów. Wszystko zakoszulkowane mieści się idealnie
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 588 times
Been thanked: 943 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Odi »

Urkeith pisze: 10 sie 2023, 16:46
AndreV pisze: 10 sie 2023, 16:10 Czy macie jakiś patent na przechowywanie całej gry w mniejszym pudełku? Metalowym? Drewnianym?

U mnie sprawdza się pudełko po dodatku do Fantastycznych Światów. Wszystko zakoszulkowane mieści się idealnie
Świetny pretekst do tego, żeby kupić ten dodatek :)) Rozumiem, że karty z dodatku wchodzą do podstawki FŚ?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

Mam komplet do fantastycznych światów i wszystko trzymam w głównym pudełku. O pudełku po dodatku zapomniałem, leży gdzieś w łóżku :D Genialny patent, muszę wypróbować.
k4sper
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2020, 05:09
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: k4sper »

AndreV pisze: 10 sie 2023, 16:10 Czy macie jakiś patent na przechowywanie całej gry w mniejszym pudełku? Metalowym? Drewnianym?

Mi się cała zakoszulkowana gra mieści w metalowym pudełku po planszowej Wojnie o Pierścień.
Dawno temu było takie pudełko z koszulkami i była to chyba wtedy jedyna opcja na ten rozmiar koszulek.
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: StanleyStone »

Czy pudełko do Against Shadow jest rozmiarów podstawki?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1018
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: karmazynowy »

StanleyStone pisze: 13 sie 2023, 20:44 Czy pudełko do Against Shadow jest rozmiarów podstawki?
BGG mówi, że mniejsze.
20.0 x 20.0 x 4.5 cm
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
wilson85
Posty: 56
Rejestracja: 30 sie 2018, 07:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: wilson85 »

Czy ktoś grał w karciana Wojnę o Pierścień i Warhammer40k Podbój i może porównać te dwie gry? Czy są do siebie podobne ?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: RUNner »

Obie są karciankami i to koniec części wspólnych.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: azazelmo »

wilson85 pisze: 15 sie 2023, 11:46 Czy ktoś grał w karciana Wojnę o Pierścień i Warhammer40k Podbój i może porównać te dwie gry? Czy są do siebie podobne ?
Moim zdaniem są trochę podobne. Mają ten sam mechanizm przeciągania liny tak jak i w Blood Bowl Team Manager. Ale w Podbój nie zagrasz we czterech (chyba).
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kaimada »

Kolejna partia za nami.

Spore zwycięstwo Cienia.

Zdobyte Minas Tirith, którego nie udało się ludziom odbić, drużyna zniszczona na trzech lokacjach czwartej ścieżki.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 588 times
Been thanked: 943 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Odi »

Dawno już po premierze, a ja dopiero dzisiaj miałem okazję zagrać.

O rany, jak dobrze, że ja to kupiłem... Choć uwielbiam wcześniejsze projekty Brody'ego (QG i QG1914) i nastawiałem się na zakup, to po premierze miałem pewne wątpliwości, bo pierwsze opinie graczy były raczej chłodne. Zastanawiałem się wtedy, czy to kwestia nie przyzwyczajenia do mechanik systemu Brody'ego, czy może tym razem gra mu faktycznie nie wyszła... No i po tej pierwszej rozgrywce (od razu na dwie ręce) z kolegą, który też w QG pogrywał, jestem oczarowany.

Wrażenie trochę jak przy TTA, gdzie też bez mapy świetnie oddano aspekt przestrzenny. Tutaj też, niby mamy tylko karty, ale jest wyraźne poczucie podróży, kampanii wojennych, działań dywersyjnych (dokładanie nowych bitew, gdy trwają zacięte walki w innym miejscu). Do tego kapitalnie Brody złapał ducha tolkienowskiej sagi. Co rusz mamy sytuacje "jak z książek", karty - choć proste - są bardzo tematyczne, ich efekty pasują świetnie do charakteru postaci czu wydarzeń.

Problemu z losowością nie mieliśmy, wiedząc już jak zarządzać talią po doświadczeniach z QG.

Tym, którzy grę mają, ale nie podeszła im po pierwszej partii, odrzuciła losowością, czasem może małą dynamiką (w porównaniu do innych karcianej) poradziłbym nie bać sie tej gry, tylko grać, poznawać i jeszcze raz poznawać, bo warto. Są możliwości ograniczenia losowości, przygotowania się na nią. Warto zaufać temu designerowi.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kaimada »

Odi pisze: 20 wrz 2023, 00:20Problemu z losowością nie mieliśmy, wiedząc już jak zarządzać talią po doświadczeniach z QG.
Od początku twierdzę, że właśnie dlatego gracze QMG pokochali WoPa od początku, a inni musieli się przyzwyczaić. Wiedzieli czego się spodziewać.

Sam pamiętam jak odbiłem się od pierwszej rozgrywki w Quartermaster General 1914. Bo w połowie gry nie miałem Rosją kart. Tyle że była to moja wina i zagrałem zupełnie jak Car Mikołaj II ;) .

Brody to geniusz dla mnie i tyle. Za pomocą prostych mechanik i nieskomplikowanych kart jest w stanie przekazać klimat jak widać dowolnego konfliktu. Czy to całej wojny światowej, czy to wojny o pierścień, czy walk Brytyjczyków z Włochami w Afryce.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

Ciekawostka z BGG:

WOP CG wkroczył do top1000 i obecnie jest na 999 miejscu. Powolny, ale stały przyrost ocen.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Deem »

Odi pisze: 20 wrz 2023, 00:20

Problemu z losowością nie mieliśmy, wiedząc już jak zarządzać talią po doświadczeniach z QG.

Czy mógłbyś troszkę rozwinąć tę kwestię, podpowiedziec jak do tego podejść? Szykuję się do pierwszej rozgrywki i mam syndrom „chcę, żeby mi się podobało, ale boję się tego, co ludzie piszą o losowości”. Chciałbym podejść do partii z odpowiednim nastawieniem.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 258
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 173 times
Been thanked: 113 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Urkeith »

W zasadzie sprowadza się to do efektywnego używania rezerw i płacenia odpowiednimi kartami. Wrzucasz do rezerwy do to co może Ci się przydać "niedługo" płacąc kartami które są już bezużyteczne bądż użyjesz ich w dalekiej przyszłości.

Ale no uniwersalnego remedium nie ma, to w końcu karciana która jest zależna od kart które dostaniesz.
ODPOWIEDZ