„Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

„Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: PytonZCatanu »

„Jakie gry dla pary” - ultimate tutorial

Zbliża się jesień, a wraz z nią fora internetowe zostaną zasypane pytaniami „Jaką grę polecacie dla pary?”. Gracze znów będą wywracać oczami, więc rozstrzygnijmy wreszcie raz na zawsze: w co grać we dwie osoby? Poniżej moje polecajki, które zamierzam mieć pod ręką, aby szybko udzielić odpowiedzi :D Chętnie poczytam polemikę i zobaczę wasze propozycje.

Moje polecajki podzieliłem na 3 kategorie: ciężkie gry 2os, lekkie gry 2os oraz gry wieloosobowe które świetnie sprawdzają się w gronie 2 osób. Podział między dwie pierwsze kategorie oparłem na własnej intuicji, co jest co ;) Gry z trzeciej kategorii wmieszałem w pozostałem, oznaczyłem je kursywą. Stworzyłem też 2 pary, które rozpatrzyłem łącznie ze względu na ich specyfikę (Shotten Totten 1 i 2 oraz Air, Land & Sea 1 i 2)

W każdą z gier na liście grałem co najmniej kilka razy (są też takie, w których zbliżam się do 100 partii).

Gry ciężkie:


1 Star Wars: Rebellion;
2 Gloomhaven: Jaws of the Lion;
3 The Quest for El Dorado;
4 War of the Ring (Second Edition);
5 War of the Ring: The Card Game;


6 Gaia Project;
7 Underwater Cities;
8 Memoir '44;
9 The Search for Planet X;
10 Europe Divided;

Spoiler:


Gry lekkie


1 Hive;
2 Lord of the Rings: The Confrontation;
3 Air, Land & Sea + Spies, Lies, & Supplies;
4 Star Wars: The Deckbuilding Game;
5 Carcassonne: The Castle;


6 Schotten Totten + Schotten Totten 2;
7 The Duke;
8 Set & Match;
9 Fantasy Realms;
10 Sonar;

Spoiler:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: PytonZCatanu »

Jak widać z mojej polecajki, warto sięgnąć po gry z uniwersum Władcy Pierścieni, Star Wars lub gry polityczno-historyczne.
  • Władcę reprezentują: duży WOP (tylko, jeśli masz czas i duży stół!), WOP karciany (kiedy nie masz czasu i dużego stołu) i WP Konfrontacja (gdy potrzebujesz pojedynku na 30 min) oraz bitewna The Battle of Five Armies.
  • Star Wars reprezentują: Rebelia (jeśli masz czas i duży stół), SW Deckbulding Game (kiedy nie masz czasu i dużego stołu) i Risk SW Edition (który jest jedynym dobrym Riskiem jaki istnieje w galaktyce).
  • Politykę/historię odnajdziesz w: Europe Divided, Twilight Struggle, Sekigahara: The Unification of Japan, Iron Curtain, Watergate i w ORP Orzeł
  • Jeśli żaden z tych uniwersów nie przemawia do Ciebie, wybierz Szczęki Lwa. Świetnie działają na 2 osoby i kampania zapewni ok 20 przyjemnych wieczorów każdej parze.
  • Lubisz się ganiać, chować i ścigać? The Quest for El Dorado, Sniper Elite: The Board Game, Sonar i K2 są dla ciebie.
  • Eurasy świetnie działające na dwie osoby? Wybierz: Gaia Project, Underwater Cities, Ark Nova, Agricola: All Creatures Big and Small
  • Popstrykasz w Set & Match, porysujesz w Railroad Ink: Deep Blue Edition, kafelki ułożysz w Carcasonne: The Castle, a jeśli masz już dosyć wszystkiego to zostają abstrakty Hive i The Duke
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: garg »

Brakuje lekkich i średnich gier z mocno zarysowanym tematem, np. Na skrzydłach. Nie muszą być specjalnie dla dwóch osób, ale dobrze działają w takim składzie.

No i gry typu Sniper Elite - choć doskonałe - nie byłyby dla mnie pierwszym wyborem do listy "gry dla pary". :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: PytonZCatanu »

garg pisze: 06 wrz 2023, 12:22 1.
Brakuje lekkich i średnich gier z mocno zarysowanym tematem, np. Na skrzydłach. Nie muszą być specjalnie dla dwóch osób, ale dobrze działają w takim składzie.
2.
No i gry typu Sniper Elite - choć doskonałe - nie byłyby dla mnie pierwszym wyborem do listy "gry dla pary". :)
1.
Wyprawa do Eldorado? Watergate? K2?

2.
Zależy co masz na myśli da pary. Jeśli kobieta i mężczyzna to może i tak, ale ogólnie w dwuosobowym zestawie samców ta gra działa świetnie.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: garg »

PytonZCatanu pisze: 06 wrz 2023, 12:29
garg pisze: 06 wrz 2023, 12:22 1.
Brakuje lekkich i średnich gier z mocno zarysowanym tematem, np. Na skrzydłach. Nie muszą być specjalnie dla dwóch osób, ale dobrze działają w takim składzie.
2.
No i gry typu Sniper Elite - choć doskonałe - nie byłyby dla mnie pierwszym wyborem do listy "gry dla pary". :)
1.
Wyprawa do Eldorado? Watergate? K2?

2.
Zależy co masz na myśli da pary. Jeśli kobieta i mężczyzna to może i tak, ale ogólnie w dwuosobowym zestawie samców ta gra działa świetnie.
Zgodzę się z K2 - nie zauważyłem. Watergate nie jest lekkie, a Eldorado to dla mnie mimo wszystko abstrakcyjny wyścig. Świetny, ale mocno abstrakcyjny.

Ad 2) Kobieta i mężczyzna to dla mnie pierwsza myśl, kiedy ktoś pisze o "parze" :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: anitroche »

Przepraszam bardzo, ale ja właśnie jako kobieta zaczęłam się zastanawiać nad zakupem Sniper Elite do grania z mężem, więc są wyjątki :D. Dzięki za polecajke :)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: garg »

anitroche pisze: 06 wrz 2023, 13:13 Przepraszam bardzo, ale ja właśnie jako kobieta zaczęłam się zastanawiać nad zakupem Sniper Elite do grania z mężem, więc są wyjątki :D. Dzięki za polecajke :)
Wyjątki zawsze są :) . Mam po prostu wątpliwości, czy to jest gra, która spodoba się wielu parom. Grałem z synami i bawili się świetnie, ale są mocno ograni, więc zdecydowanie to nie jest próba reprezentatywna :D
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: wrojka »

Splendor Duel? :D

anitroche pisze: 06 wrz 2023, 13:13 zaczęłam się zastanawiać nad zakupem Sniper Elite do grania z mężem
Koniecznie sprawdźcie konkurencyjne Mind MGMT. Jest mniej 'strzelanin i pościgów' a więcej dedukcji.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: espresso »

Brakuje mi na liście NS Hex. IMO jedna z najlepszych dwuosobówek, zajmuje mało miejsca i nie nudzi się nawet po setkach partii.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: PytonZCatanu »

espresso pisze: 06 wrz 2023, 15:45 Brakuje mi na liście NS Hex. IMO jedna z najlepszych dwuosobówek, zajmuje mało miejsca i nie nudzi się nawet po setkach partii.
Nie ma bo.....nie grałem. Wstyd się przyznać, bo to gra z wiernym gronem fanów od lat i w teorii może mi się podobać. Jednak po prostu nie miałem okazji. Muszę nadrobić.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: anitroche »

wrojka pisze: 06 wrz 2023, 14:38 Splendor Duel? :D

anitroche pisze: 06 wrz 2023, 13:13 zaczęłam się zastanawiać nad zakupem Sniper Elite do grania z mężem
Koniecznie sprawdźcie konkurencyjne Mind MGMT. Jest mniej 'strzelanin i pościgów' a więcej dedukcji.
W zakupie Sniper Elite liczy się właśnie temat i to bieganie i strzelanie ;). Nad Mind MGMT się długo zastanawiałam, ale akurat ten styl graficzny mnie bardzo odrzuca, a ja niestety mam tak, że jak coś graficznie mi w ogóle nie leży, to leży na półce niegrane
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: Tringa »

My we dwoje ostatnio gramy w Destinies lub CupHeada Planszowego. Obie gry polecam :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: Xyhoo »

U mnie w domu żadna gra nie potrafi wygryźć Zamków Burgundii. Ja proponuję różności, zazwyczaj kończy się na Zamkach.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: PytonZCatanu »

Xyhoo pisze: 06 wrz 2023, 22:05 U mnie w domu żadna gra nie potrafi wygryźć Zamków Burgundii. Ja proponuję różności, zazwyczaj kończy się na Zamkach.
Faaaak. To jest świetna pozycja do gry na 2 osoby. Zupełnie mi wyleciała z głowy, nie wiem jakim cudem pominąłem. To zdecydowanie powinno znaleźć się w polecajkach w kategorii "euro na dwojga".
AntaresGF
Posty: 17
Rejestracja: 29 lip 2023, 15:01
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: AntaresGF »

W grach ciężkich jednak El Dorado bym nie dawał. Ich obecność przy WoPie czy Gai to jednak znaczne wymieszanie kategorii wagowych.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: PytonZCatanu »

AntaresGF pisze: 07 wrz 2023, 08:02 W grach ciężkich jednak El Dorado bym nie dawał. Ich obecność przy WoPie czy Gai to jednak znaczne wymieszanie kategorii wagowych.
Miałem problem, gdzie ja umieścić. Oczywiście Eldorado a WOP to przepaść, ale umieszczenie jej w lekkich obok Zwierzęcego Frontu też mi nie leżało. Więc podjąłem decyzję, choć przyznaję że kontrowersyjną.

Natomiast widzę kolejny ważny brak w moim rankingu - 7 Cudów Pojedynek z dodatkami! 😱

Muszę go poprawić dodając Zamki Burgundii i właśnie 7CP.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: gafik »

Sądzę że brakuje deckbuildera. Star Realms? Ewentualnie Hero R. Ale SR szybszy i bardziej elegancki.

Dałbym jeszcze Keyforge. Świetna zabawa za 10 zł.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: KurikDeVolay »

A pasjansiki? Wiedźmia Skała, Pory Roku? Zdecydowanie brakuje też Spirit Island i Res Arcana które na dwoje uwielbiam i... Patchworka! Przecież to zbrodnia, żeby go nie było na liście polecanych gier dla dwóch osób.
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2023, 08:57 przez KurikDeVolay, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: RUNner »

Dołożę od siebie Terraformację Marsa, którą moja żona bardzo lubi, a ja też cenię sobie ten tytuł (żeby nie było że gram tylko dla żony ;)). Z tego co widzę, TM jest dobrze odbierana przez płeć piękną, więc zawsze warto zaproponować tę grę swojej partnerce, bo jest duża szansa, że jej podejdzie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: PytonZCatanu »

gafik pisze: 07 wrz 2023, 08:31 Sądzę że brakuje deckbuildera. Star Realms? Ewentualnie Hero R. Ale SR szybszy i bardziej elegancki.

Dałbym jeszcze Keyforge. Świetna zabawa za 10 zł.
Star Wars Deckbuilding Game IMHO zjada SR i HR w tej kategorii, przede wszystkim ze względu na klimat 😉
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: kurdzio »

W tym roku robiłem podobną listę dla jednego z forumowiczów, wszystko przetestowane 2-osobowo:
Spoiler:
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: esubotowicz »

Hej, fajna inicjatywa.
A czy można podać również polskie tytuły?
Widzę Shotten Totten, czyli nasz polski Spór i Bór, świetny wybór, jednakże obawiam się, ze mniej zorientowane osoby nie powiążą tych dwóch. Nawet okładki są inne. Nawet jeśli ST można dostać u nas, to po co skoro SoB jest piękny i dostępny?
Ze swojej strony dodałabym Syndykat Zbrodni oraz Azul. Można tez dodać coś z kategorii escape room lub kampanijnych. Brakuje mi w tym zestawieniu pozycji takich jak Moje Miasto, Kroniki Zbrodni (bądź coś podobnego), Pandemic Legacy, itp. Dobrze by było wyróżnić tez gry, w które zagra się we dwójkę z dzieckiem. Tutaj proponuję np. Kingdomino.
Ewa
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: Barbarzyńca »

2 de mayo, Yspahan, Amyitis, Assyria
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: Nabuchodonozor »

Zaproponowaliście tytuły, które u mnie się sprawdzają jak: Neuroshima, Ark Nova, 7 cudów pojedynek, El Dorado, Splendor.
Od siebie dodam Pandemię (wiem, że niektórzy nazywają ją "Pasjansem", ale zazwyczaj nie mają wówczas ogranych dodatków) i Robinson Crusoe- Przygoda na Przeklętej Wyspie, bo nie widzę tu za bardzo kooperacji. Ponadto Puerto Rico (choć nie wiem jak ta nowa wersja bo ja mam starą), Rój (minęło kilkanaście lat, a nadal w to grywam z bratem), mało już popularny, ale fajny zręcznościowy "Pitchcar".
Co do Zamków Burgundii, to moja żona ostatnio kupiła "Zamki Toscanii", które mają podobną, lecz prostszą mechanikę i na razie wszystkim się podoba.
Z gier, których nie mam, a myślę, że dobrze by chodziły to Spór o Bór (oryg. "Shotten Totten"), Dominion, Stronghold (bardzo bym chciał mieć).
Przy braku funduszy mogę też polecić kilka gier kościanych i kościano-karcianych (wbrew pozorom nie całkiem losowych, a raczej bazujących na szacowaniu ryzyka).
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: „Jakie gry dla pary” - jesienny ultimate tutorial

Post autor: agt »

To i ja dorzucę coś :)
Np. Santorini, Patchwork, Botanik, Little Big Fish, Gejsze.
Król i Zabójcy lub Mr. Jack.
A do kooperacyjnych Zakazana Pustynia, Daj namiar.
ODPOWIEDZ