Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: autopaga »

Fakt gapa ze mnie, no trochę średnio to wygląda, natomiast sam nie wiem czy będę z tego korzystał, jakoś tak ordynarnie wygląda ten plastik, nigdy nie miałem w zamkach problemu z przesuwającymi się kafelkami.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

Nie ma takiej wtopy, której gracz planszówkowy nie wybaczy, jeśli wcześniej wydał duża ilość golda w ciemno, zanim produkt powstał.

Redukcja dysonansu poznawczego. 🙂
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: brazylianwisnia »

PytonZCatanu pisze: 21 cze 2023, 20:22 Nie ma takiej wtopy, której gracz planszówkowy nie wybaczy, jeśli wcześniej wydał duża ilość golda w ciemno, zanim produkt powstał.

Redukcja dysonansu poznawczego. 🙂
Troche nie rozumiem tego. To by było bardziej prawdziwe dla gier wideo kupionych cyfrowo. W takim przypadku jak tu po co ma wybaczać jak go to wnerwia?sprzedać z zyskiem i nie ma czego żałować. Miałem gry za które zapłaciłem nie mało, nie siadły mi i odzyskałem kase a najczęściej wyszedłem do przodu. Często jak nie jestem pewien czy gra mi się spodoba to wspieram z założeniem, że jak nie to sprzedam. Oczywiście wspieram tylko takie co do których mam przemianie, że będą więcej warte później. Inaczej bym czekał by kupić później :P
Takze ciężko mi się zgodzić z przekonaniem, że taki efekt ma miejsce często.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Grellenort »

W grach wideo w dystrybucji cyfrowej kupujesz produkt, który mogą (ale fakt, nie muszą, vide Redfall) ci z czasem załatać. W planszowym crowdfundingu kupujesz zawsze obietnice, a sprzedawać już możesz właśnie wtopę, czasem tak potężną, że bez obniżki można nie znaleźć chętnego :wink:
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Migdał »

Hej,
Wiadomo już coś kiedy to cudo od AR bedzie w PL?
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: vnzk »

Migdał pisze: 13 lip 2023, 23:42 Hej,
Wiadomo już coś kiedy to cudo od AR bedzie w PL?
Wspieraczka - sierpień/wrzesień (do anglojęzycznych już dopływa, inne wersje językowe się produkują/pakują). W sklepach - nie wiadomo.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Hrosskar »

vnzk pisze: 14 lip 2023, 12:38
Migdał pisze: 13 lip 2023, 23:42 Hej,
Wiadomo już coś kiedy to cudo od AR bedzie w PL?
Wspieraczka - sierpień/wrzesień (do anglojęzycznych już dopływa, inne wersje językowe się produkują/pakują). W sklepach - nie wiadomo.
Wszystkie wersje były razem produkowane, jeżeli dobrze rozumiem, bez zwykłej przerwy między angielską wersją a pozostałymi językami. Problemem jest teraz transport.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Grellenort »

Ja też niecierpliwie czekam, aż wersja AW trafi w końcu na sklepowe półki. Moim nieśmiałym marzeniem chytrego (który zapewne dwa razy traci) jest zobaczyć wtedy wersję Alei na jakiejś wyprzedaży i capnąć po kosztach swój egzemplarz :lol:
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Beskid »

brzydka alea lata na promocjach od pierwszych przecieków wersji luxury. zwykle schodzi w okolicę stówki i nie wydaje się aby spadła niżej po premierze elite edition bo brzydki stary bigbox już teraz jest pod inną kieszeń. rebel pchał go w dublecie z Toskanią i sporo tego na olx po rozczłonkowaniu, chytry tam znajdzie swój egzemplarz :wink:
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: staniach21 »

Grellenort pisze: 15 lip 2023, 10:24 Ja też niecierpliwie czekam, aż wersja AW trafi w końcu na sklepowe półki. Moim nieśmiałym marzeniem chytrego (który zapewne dwa razy traci) jest zobaczyć wtedy wersję Alei na jakiejś wyprzedaży i capnąć po kosztach swój egzemplarz :lol:
Osobiście wyrwałem za 100 pierwszą edycje z dodatkami + woreczki z BBG Market ktoś sprzedawał w oczekiwaniu na wersje AR, a ja nie zamierzam zamieniać, bo poręczność pierwszej edycji i to jak wszystko zajmuje mało miejsca to jej największa zaleta pośród pozostałych wydań
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: vnzk »

Ja czekam na dostarczenie edycji od Awaken Realms a i tak nie planuję pozbywać się pierwszej wersji. Trzyma jakiś sentyment i fakt, że uszyłem sobie do niej woreczki dla szybszego setupu i międzyrundzia :wink:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: arturmarek »

Ja ostatnio miałem najgorszą rozgrywkę w Zamki. Grałem na mapie, na której jest beżowy klaster o wielkości 8 (chyba mapa 10). Rozgrywka 2-osobowa. Przez całą rozgrywkę (sic!) nie wyszedł kafelek sprzedaży towarów, ani żółty pozwalający ustawiać te same beżowe w jednym klastrze! No po prostu tak się zdenerwowałem, że szok. Bezsensowana rozgrywka, zupełnie bez szans na zwycięstwo.

Oczywiście w wielu grach jest losowość, ale często jest rozkimna typu "miałem pecha, ale jakbym zagrał tak a tak, to bym wygrał, ale wtedy mogło się zdarzyć to i to, i wtedy moje zagranie byłoby lepsze". Natomiast w tej sytuacji, gdybym całą rozgrywkę mógł ustawiać kości, to i tak bym przegrał...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

arturmarek pisze: 09 sie 2023, 11:02 Ja ostatnio miałem najgorszą rozgrywkę w Zamki. Grałem na mapie, na której jest beżowy klaster o wielkości 8 (chyba mapa 10). Rozgrywka 2-osobowa. Przez całą rozgrywkę (sic!) nie wyszedł kafelek sprzedaży towarów, ani żółty pozwalający ustawiać te same beżowe w jednym klastrze! No po prostu tak się zdenerwowałem, że szok. Bezsensowana rozgrywka, zupełnie bez szans na zwycięstwo.

Oczywiście w wielu grach jest losowość, ale często jest rozkimna typu "miałem pecha, ale jakbym zagrał tak a tak, to bym wygrał, ale wtedy mogło się zdarzyć to i to, i wtedy moje zagranie byłoby lepsze". Natomiast w tej sytuacji, gdybym całą rozgrywkę mógł ustawiać kości, to i tak bym przegrał...
No cóż, "widziały gały co brały". Decydując się na wybór tej mapy i przy grze w mniej niż 4 osoby (albo z dodatkowymi kafelkami), gdy wiadomo, że nie wszystkie kafelki pojawią się w grze jest baaardzo ryzykowne. Jak widać na twoim przykładzie ryzyko się nie opłaciło. Z drugiej strony jakby zażarło to byłaby to pewnie najlepsza twoja rozgrywka, o której opowiadałbyś jeszcze swoim wnukom :wink:
Wakabayashi
Posty: 125
Rejestracja: 03 lut 2021, 17:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 18 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Wakabayashi »

arturmarek pisze: 09 sie 2023, 11:02 Ja ostatnio miałem najgorszą rozgrywkę w Zamki. Grałem na mapie, na której jest beżowy klaster o wielkości 8 (chyba mapa 10). Rozgrywka 2-osobowa. Przez całą rozgrywkę (sic!) nie wyszedł kafelek sprzedaży towarów, ani żółty pozwalający ustawiać te same beżowe w jednym klastrze! No po prostu tak się zdenerwowałem, że szok. Bezsensowana rozgrywka, zupełnie bez szans na zwycięstwo.

Oczywiście w wielu grach jest losowość, ale często jest rozkimna typu "miałem pecha, ale jakbym zagrał tak a tak, to bym wygrał, ale wtedy mogło się zdarzyć to i to, i wtedy moje zagranie byłoby lepsze". Natomiast w tej sytuacji, gdybym całą rozgrywkę mógł ustawiać kości, to i tak bym przegrał...
Dlatego na 2 graczy zawsze gramy z karczmami.
Często ratują 😊
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

arturmarek pisze: 09 sie 2023, 11:02 Ja ostatnio miałem najgorszą rozgrywkę w Zamki. Grałem na mapie, na której jest beżowy klaster o wielkości 8 (chyba mapa 10). Rozgrywka 2-osobowa. Przez całą rozgrywkę (sic!) nie wyszedł kafelek sprzedaży towarów, ani żółty pozwalający ustawiać te same beżowe w jednym klastrze! No po prostu tak się zdenerwowałem, że szok. Bezsensowana rozgrywka, zupełnie bez szans na zwycięstwo.

Oczywiście w wielu grach jest losowość, ale często jest rozkimna typu "miałem pecha, ale jakbym zagrał tak a tak, to bym wygrał, ale wtedy mogło się zdarzyć to i to, i wtedy moje zagranie byłoby lepsze". Natomiast w tej sytuacji, gdybym całą rozgrywkę mógł ustawiać kości, to i tak bym przegrał...
Warunki są takie same dla wszystkich graczy. Proponuję wydrukować sobie wszystkie dostępne przez siebie plansze do 4 kopii i granie przez wszystkich tej samej planszy. Plansze między sobą są bardzo zróżnicowane jeżeli chodzi o punktowanie, więc gramy tylko i wyłącznie zawsze na takich samych planszach.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Odebrałem edycję specjalną - mam nadzieję, że w weekend uda mi się w nią zagrać i zobaczyć jak to wygląda w praktyce. :)

Mógłbym tu napisać MASĘ zalet tego wydania, ale w stylu smutnego Polaka skupię się na razie tylko na rzeczach, które mnie na pierwszy rzut oka uwierają ;):

- pudło jest komicznie ogromne, nie sądziłem, że to aż będzie takie monstrum
- akrylowe żetony są ciężkie i porządne, ale a) nie są idealnie wycentrowane i b) nadruki na czarnych żetonach mają bardziej przygaszone kolory względem swoich odpowiedników z innych woreczków, jakby ktoś przesunął lekko suwak ekspozycji (zresztą wszystkie akrylowe żetony są lekko ciemniejsze od kartonowych). Generalnie mam wrażenie, że pewne szczegóły obrazków lekko się na nich gubią. Ale może to niuans, mimo że wydruki na kartonowych żetonach są perfekcyjne i szczegółowe to jednak ten akryl naprawdę świetnie leży w łapie i zrobię wszystko, żeby jednak z nim grać :D. Fotki robione w kiepskim świetle tego nie uchwycą, zapewne ktoś powie "stary, ale o co chodzi", ale na żywo różnice są widoczne:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

- plansza główna jak nie podobała mi się na etapie kampanii, tak nie podoba mi się teraz - nie ma na czym zawiesić oka ;). Nie wiem co myśleć o samej macie, bo jest trochę przekontrastowana i nie ma tak ostrych grafik jak tekturowa plansza (ale chyba taki już urok mat). Zobaczę jak to będzie wyglądało podczas grania.
- tak jak ktoś już pisał: nie da się idealnie wycentrować naszej wkładki do planszetki i plastikowej ramki, zawsze jakieś pola będą względem niej niewyrównane. Niby bzdurka, ale jak ktoś ma OCD to go szlag trafi ;).

Wywaliłem całe górne piętro plastikowej wypraski i popakowałem wszystko do woreczków żeby przyspieszyć setup ;). Mata wchodzi do pudła po przekątnej, wieczko lekko odstaje.

Generalnie wydanie jest znakomite, część rzeczy trochę wkurza (bo chciałoby się, żeby było perfekcyjnie), ale myślę, że całościowo wyszło naprawdę dobrze ;).

PS: Wersja retailowa będzie świetna, akryl i mata to tak naprawdę zbędne bajery. Tekturowe żetony są półtnowane, duże i czytelne. Także nie ma co żałować że się nie wsparło - jak coś to bierzcie podstawkę ze sklepów ;)
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2023, 16:09 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

Ja po grze (w wersji bez wodotrysków) mama dwa zarzuty:
- klasztory punktujące za konkretne budynki na mapie są nieczytelne (tej maleńkiej ikonki nie da się zobaczyć z daleka) - tutaj oryginał wypada o wiele lepiej;
- okrągły żeton punktowania (ten niebieski) przy każdym poruszeniu przekrzywia się na stojaczku; brzmi jak pierdoła (bo to pierdoła), ale mnie irytowało, że co chwilę muszę go poprawiać, bo inaczej wypadnie.

Poza tym cud, miód i orzeszki, przepiękna wersja jednej z moich ulubionych gier ever.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

- klasztory punktujące za konkretne budynki na mapie są nieczytelne (tej maleńkiej ikonki nie da się zobaczyć z daleka) - tutaj oryginał wypada o wiele lepiej;
Nie dali się przekonać na stronie kampanii, żeby zostawić po prostu dużą ikonografię zamiast upychać pomniejszone ikony pod zbędną grafiką klasztoru. Ta mała ikonka to identyczna bolączka wersji jubileuszowej (i tak naprawdę jedyna rzecz, jaka mnie w niej irytuje). Tutaj plus jest taki, że te kafle są jednak nieco większe, a więc i ikonki są jednak lekko powiększone ;).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

A tak na marginesie, ktoś wrzucał na BGG fotki że na płytkach szlaków handlowych zmienił się jeden symbol - mi to wygląda bardziej na celową zmianę niż pomylenie ikonek, ale podrzucam dla potomnych ;) https://boardgamegeek.com/thread/3147849/error-found
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Khag »

Wpadł ktoś na to jak pomieścić to wszystko w pudle? Mam akryle i się głowie...
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AkitaInu »

na youtube jest filmik jak to wszystko pomieścic :)

BTW - czym awakeni wysyłają, inpost?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: RaYell »

AkitaInu pisze: 08 wrz 2023, 19:50 BTW - czym awakeni wysyłają, inpost?
Kurier InPost
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: litk »

Czyli niedługo można się spodziewać, że pojawi się w sklepach?
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: dispe »

Widzę zmiany w tłumaczeniu ale moim zdaniem niepotrzebne i do tego nie przyłożyli się w instrukcji ;) Towary to teraz Dobra a w opisie akcji np. mowa o sprzedaży towarów i o tym, że za każdy sprzedany kafelek towarów dostajesz srebro :P

Wszystko bardzo ładne, jak miałbym się przyczepić to zwierzątka na obrazkach są ciut za duże a worki na heksy są strasznie sztywne, nie wiem czy takie miały być ale trochę je trzeba upychać w pudle. Zobaczymy jak się sprawdzą w trakcie gry.

Dzisiaj prawdopodobnie zagramy w wersję 3D na 3 graczy więc dam znać jak się sprawdzają.
szczypiur
Posty: 9
Rejestracja: 29 mar 2018, 10:35
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: szczypiur »

dispe pisze: 09 wrz 2023, 12:38 Widzę zmiany w tłumaczeniu ale moim zdaniem niepotrzebne i do tego nie przyłożyli się w instrukcji ;) Towary to teraz Dobra a w opisie akcji np. mowa o sprzedaży towarów i o tym, że za każdy sprzedany kafelek towarów dostajesz srebro :P

Wszystko bardzo ładne, jak miałbym się przyczepić to zwierzątka na obrazkach są ciut za duże a worki na heksy są strasznie sztywne, nie wiem czy takie miały być ale trochę je trzeba upychać w pudle. Zobaczymy jak się sprawdzą w trakcie gry.

Dzisiaj prawdopodobnie zagramy w wersję 3D na 3 graczy więc dam znać jak się sprawdzają.
Rzeczywiście raz piszą dobra raz towary. Jeśli chodzi o monety to ja nie widzę tęgo błędu.
„(…)Otrzymujesz wtedy 1 srebrną monetę z zapasu niezależnie od tego, ile kafelków towarów sprzedajesz w tej akcji (…)”
ODPOWIEDZ