Nasze największe wtopy zakupowe

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: Bruno »

Koshiash pisze: 11 wrz 2023, 16:24
Bruno pisze: 11 wrz 2023, 11:39Co jest "banalne" w Mage Knight'cie?
... i może byłbym mniej krytyczny, gdyby nie wzbudzone nią wysokie oczekiwania wobec tytułu, który w mojej ocenie jest w każdym aspekcie jedynie przeciętny.
Ja nie pytałem, dlaczego gra Ci nie podeszła, dlaczego miałeś wobec niej inne oczekiwania itp. (nie mam z tym problemu :wink: ), tylko co wg Ciebie jest w niej banalne i na tym Twoim stwierdzeniu chciałem się skupić.

Że otoczka fabularna jest "banalna"? Tu pełna zgoda - w końcu to nie przygodówka, żeby epatować fabułą. Niemniej określenie z takiego powodu całej gry jako "banalnej" może innych wprowadzać w błąd co do jej faktycznej (dużej) złożoności.

Natomiast stwierdzenie, że gra oferuje "zbyt proste decyzje" jest dość zaskakujące. Naprawdę? Czyli za każdym razem wygrywałeś lekką ręką, bo decyzje, które musiałeś podjąć, były banalne?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: Koshiash »

Wygrywanie czy przegrywanie to kiepski wyznacznik, wszak w Monopol zwykle przegrywam ;-) Złożoność była iluzoryczna. Grając miałem poczucie prowadzenia za rękę, z iluśtam możliwych działań tylko kilka miało sens, brakowało mi swobodnej eksploracji i decyzji znacząco wpływających na charakter rozgrywki. Gdyby tytuł był klasyfikowany jako rodzinne euro, doceniłbym jego walory, jednak rozczarował mnie jako "złożona europrzygoda".
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: azazelmo »

Moim zdaniem to jest raczej kwestia specyficznej „krótkiej kołdry”.
Faktycznie, zwłaszcza na początku gry robisz to co możesz, czyli niewiele. Dlatego właśnie rozwój w tej grze sprawia tyle satysfakcji. Od zera do bohatera, że tak kolokwialnie powiem.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: Bruno »

Koshiash pisze: 11 wrz 2023, 18:03 Wygrywanie czy przegrywanie to kiepski wyznacznik, wszak w Monopol zwykle przegrywam ;-) Złożoność była iluzoryczna. Grając miałem poczucie prowadzenia za rękę, z iluśtam możliwych działań tylko kilka miało sens, brakowało mi swobodnej eksploracji i decyzji znacząco wpływających na charakter rozgrywki. Gdyby tytuł był klasyfikowany jako rodzinne euro, doceniłbym jego walory, jednak rozczarował mnie jako "złożona europrzygoda".
Ok, rozumiem, ale przyznam, że jestem na przeciwnym biegunie wrażeń z rozgrywki: mi właśnie bardzo odpowiada to, że w jednej partii mogę "pójść w czary" (nawet taką antymagiczną postacią jak Tovak), a w innej skupić się na wzmacnianiu ataków dystansowych/oblężniczych. Do pewnego stopnia, szczególnie na samym początku rozgrywki, rozwój bohatera oczywiście jest determinowany przez układ mapy i dostępność kart, ale w trakcie gry zawsze pojawiają się całkiem rozsądne alternatywy i nigdy nie czułem, że gra mnie pakuje w jakieś koleiny.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4511
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1668 times
Been thanked: 2087 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: PytonZCatanu »

Mam wrażenie że często w tym wątku pojawia się pewien schemat.

Jako zawód wymieniane są świetne, uznane szeroko gry: Gloomhaven Szczęki Lwa i Mage Knight. Obie łączy wiele: wysoki ranking Bgg, grono fanów, a także to, że obie obiecują przygodę ubraną w jakąś euromechnike.

Wydaję mi się, że przygody tam jest tyle, ile powinno, a "eurowatości" jest tyle, aby gracz wreszcie czuł, że jego życie jest w jego rękach.

Pół żartem pół serio zaapeluje do ameritrashowców, aby pozostali przy swoich grach, gdzie kostka decyduje które scenariusz maja otworzyć, ale za to gra ma 100 stron tekstu budującego klimat i tone figurek do pomalowania 😁😉😉
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: Koshiash »

PytonZCatanu pisze: 11 wrz 2023, 18:47Obie łączy wiele: wysoki ranking Bgg, grono fanów, a także to, że obie obiecują przygodę ubraną w jakąś euromechnike.
Fakt, wysoka pozycja w rankingu popularności świadczy o wysokiej popularności. Rzecz w tym, że duże grono fanów i obietnica przygody to właśnie przyczyny mojego rozczarowania MK.
PytonZCatanu pisze: 11 wrz 2023, 18:47Pół żartem pół serio zaapeluje do ameritrashowców, aby pozostali przy swoich grach, gdzie kostka decyduje które scenariusz maja otworzyć, ale za to gra ma 100 stron tekstu budującego klimat i tone figurek do pomalowania 😁😉😉
Pół serio pół żartem podkreślę, że umiejętne operowanie losowością w grze, dopracowany balans, ścisły związek mechaniki z klimatem to poważne zalety, których niestety brakuje w wielu popularnych tytułach. Trudno jednak oczekiwać krytycznego podejścia wśród graczy, dla których 10 stron instrukcji opisującej przekładanie drewienek to strasznieskomplikowanedużecomplexity. :twisted:
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: Gab »

Największą moją wtopą zakupową był Descent Legendy w Mroku - wyszło na to, że za dużo oczekiwałem Descenta w tym Descencie.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: KOSHI »

Gab pisze: 14 wrz 2023, 08:26 Największą moją wtopą zakupową był Descent Legendy w Mroku - wyszło na to, że za dużo oczekiwałem Descenta w tym Descencie.
Z tego co kojarzę to ty chyba grałeś w poprzednią wersję. Co Ci tak nie siadło w porównaniu do podróży?
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: Gab »

KOSHI pisze: 14 wrz 2023, 10:55
Gab pisze: 14 wrz 2023, 08:26 Największą moją wtopą zakupową był Descent Legendy w Mroku - wyszło na to, że za dużo oczekiwałem Descenta w tym Descencie.
Z tego co kojarzę to ty chyba grałeś w poprzednią wersję. Co Ci tak nie siadło w porównaniu do podróży?
Grałem zarówno w pierwszą jak i w drugą edycję oraz to co niektórzy nazywają edycją trzecią. Nie ma dla mnie zupełnie w tej grze poczucia jakiegokolwiek rozwoju postaci, klimatycznie gra mi również zupełnie nie siadła, piękne grafiki na kartach eh, dodając aplikację, która nawet zapisuje wszystkie surowce jakie zdobędziemy to szczerze zupełnie nie czułem, że gram w grę planszową. Dodam, że zazwyczaj lubię gry z aplikacją (np. Posiadłość Szaleństwa) ale tu miałem poczucie, że więcej dzieje się na ekranie niż na planszy. To co uczciwie trzeba grze oddać to doskonale wykonane modele figurek oraz dosyć oryginalne podejście do wielopoziomowych kafli planszy. Przeszedłem 5 pierwszych misji i odpuściłem. Gra zupełnie nie trafiła w mój gust i szybko wypadła z kolekcji.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: Błysk »

Eclipse 2 edycja. Pierwsza mi się nie podobała, ale uznałem, że może w drugiej będzie lepiej :lol: 2 rozgrywki i sprzedaż.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: Seraphic_Seal »

Do listy właśnie dołączył Oryszalk od Czacha Games.

Gra całkiem spoko - skuszony trybem solo kupiłem w przesprzedaży na 169 zł (nie licząc wysyłki. Swoją drogą za każdym razem denerwuje mnie, że choćbym kupił u nich kobyłę za 1000 zł i tak muszę jeszcze dopłacić wysyłkę.

Było to wieki temu, opłacone w marcu, nie pamiętam kiedy wysłali, chyba pod koniec maja. Zagrałem kilka razy, dosłownie kilka. Od dłuższego czasu wożę ze sobą po okolicznych spotkaniach, ale jakoś nie było okazji.

A dzisiaj wpadła promka, 99zł + tryb solo
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: psia.kostka »

Seraphic_Seal pisze: 10 paź 2023, 12:08 kupiłem w przesprzedaży na 169 zł (nie licząc wysyłki.
A dzisiaj wpadła promka, 99zł + tryb solo
You have been CzachaGames'ed...

Obrazek

Obrazek
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: Seraphic_Seal »

Spoiler:
No nie spodziewałem się, że dzisiaj kupiłbym to za ledwie ponad 50% (uwzględniając darmową wysyłkę) xd
Ostatnio zmieniony 11 paź 2023, 00:40 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: tomp »

pomyśl, że czacha sprzedała ci czas, który mogłeś poświęcić na szybsze rozpoczęcie zabawy z tą grą.

PS. aktualny tryb solo różni się czymś od tego sprzedawanego w przedsprzedaży?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: BOLLO »

Niestety ale Descent Legendy w Mroku. Kupilem z bólem za ponad 560pln a niedawno promka po 350...... :cry:
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Nasze największe wtopy zakupowe

Post autor: KOSHI »

Zastanawiałem się czy nie wejść w to, ale potem stwierdziłem, że jak spuścili tyle to może nie warto. Sporo osobom nie siadło ponoć
ODPOWIEDZ