Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Rozegrałem partyjkę. Jest ZNAKOMICIE. Pomimo kilku drobnych mankamentów wizualnych (tak jak pisałem wcześniej: akrylowe żetony mają nieco mniej szczegółowe grafiki od kartonowych odpowiedników, a nadruki na czarnych żetonach są przyciemnione) partyjka w nowe Zamki to po prostu czysta przyjemność.

Dodatek Winnice (dostępny tylko w tej edycji) to chyba najfajniejsze rozszerzenie do Zameczków (razem ze szlakami handlowymi). Dodają świetną warstwę do planowania.

Powiem tak - możecie odpuścić sobie matę i żetony akrylowe i po prostu kupić sklepową wersję podstawki. Jest droga, duża, ciężka ale cholera - to najlepsza wersja tej gry.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2023, 20:06 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: rav126 »

Ja grałem wczoraj z żoną. Gra wreszcie otrzymałą wydanie, na które zasługuje. Działanie budynków bardzo szybko się przyswaja, ikony na klasztorach czytelne, ikonografia intuicyjna. Żona, która może ze dwa razy grała w starą wersję, a ostatnio to chyba dwa lata temu, nie miała problemu z szybkim zapamiętaniem działania budynków. Plansza główna bez szału, ale w niczym nie przeszkadza, tor kolejności, mimo tego, że logiki nie ma w tym wędrowaniu wież, to i tak podoba mi się jak jest zrobiony. Monetki świetne- waga i grubość w sam raz, graficznie super, jakby faktycznie były bite ze srebra :) Drewniane żetony towarów również robią świetne wrażenie.
Jedyny mankament występuje u mnie właśnie na żetonach towarów - przez lakierowanie na niektórych widać jakieś drobne skazy, ale to nie przeszkadza. No i pudełko ma lekką wgniotkę, ale z tym też mogę żyć ;)
Mam kafle tekturowe - wydruk jest bardzo ładny - szczegółowy, nasycone barwy, natomiast opis działania na rewersie jest moim zdaniem całkowicie zbędny. Powiedziałem żonie, że może sobie sprawdzić działanie kafli po drugiej stronie, ale korzystała wyłącznie z karty pomocy, bo podnoszenie żetenów podczas rozgrywki żeby sprawdzić ich dzialanie jest po prostu bez sensu. Dugo się zastanawiałem czy nie dobrać jednak akrylowych, ale nie podobał mi się wydruk na zbliżeniach.
Kości mogłyby być ciut cięższe, ale i tak są całkiem niezłe.
Figurki zamków - o dziwo nie przeszkadzały nam podczas rozgrywki :)
Nie wiem czy u Was jest tak samo - po zamknięciu pudełko jednak ciut odstaje, tak mniej więcej o grubość instrukcji i kart pomocy.
Zagraliśmy w podstawową wersję, bez żadnych dodatków. Gra się nadal tak samo przyjemnie jak w stare Zamki, a dodatkowo, jest na czym zawiesić oko :) A co najważniejsze - nic nie przeszkadza i nie drażni!*

*OK, oprócz rozmiaru pudełka, które mogłoby być bardziej standardowe na szerokość, a tak, to nie idzie tego do niczego dopasować w Kallaksie... ;)
brucewayne0
Posty: 49
Rejestracja: 01 mar 2021, 19:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: brucewayne0 »

rav126 pisze: 09 wrz 2023, 19:40 *OK, oprócz rozmiaru pudełka, które mogłoby być bardziej standardowe na szerokość, a tak, to nie idzie tego do niczego dopasować w Kallaksie... ;)
Mam prośbę, Podałbyś rozmiar pudełka ? :wink: Grę zamawiałem ze sklepu, więc jeszcze pewnie troszkę poczekam, co daje mi jednak czas na odpowiednie przetasowania między już posiadanymi grami i miejscami ich składowania, celem znalezienia ciut wolnego miejsca na Zameczki :)
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: rav126 »

27x37x16 cm
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: dispe »

szczypiur pisze: 09 wrz 2023, 16:43 Rzeczywiście raz piszą dobra raz towary. Jeśli chodzi o monety to ja nie widzę tęgo błędu.
„(…)Otrzymujesz wtedy 1 srebrną monetę z zapasu niezależnie od tego, ile kafelków towarów sprzedajesz w tej akcji (…)”
Chodziło mi o "kafelki towarów" a powinno być kafelki dóbr ;)

Zagraliśmy wczoraj w wersję 3D. Nie było problemów z czytelnością. Zwierzątka są nawet lepiej widoczne niż na zwykłych kaflach.

Jeśli chodzi o wykonanie to generalnie wszystkie budyneczki wyglądają super, zamki fenomenalne, żółte klasztory tylko mogłyby mieć lepszy sundrop bo go praktycznie nie widać. Planuję podmalować zwierzątka żeby wyglądały ładniej i może przy okazji poprawię też klasztory.

Nowa edycja spełniła moje oczekiwania chociaż kilka elementów graficznych bym poprawił, np. szlaki handlowe są teraz trochę smutne, brakuje mi na nich kolorów dóbr.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Może komuś się przyda - tak pakuję swoje Zamki (z matą i akrylowymi żetonami):
- wywaliłem górne piętro wypraski
- wszystko co tyczy się winnic i tarcz trzymam na samym spodzie (pod widocznym poziomem z planszetkami)
- korzystam z kilku geekboxowych pojemniczków i woreczków strunowych, nie miałbym siły chować poszczególnych elementów w rynienki pierwotnego insertu
- wieczko jest uniesione o kilka cm ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

Czy wersja deluxe ma możliwość rozegrania partii na tych samych planszetkach? Chociaż 1 vs 1 ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

PytonZCatanu pisze: 10 wrz 2023, 11:09 Czy wersja deluxe ma możliwość rozegrania partii na tych samych planszetkach? Chociaż 1 vs 1 ?
W pudle jest 30 planszetek, a każda w czterech kopiach. Można grać symetrycznie nawet na 4 osoby (ja już nie zamierzam grać inaczej, każdy będzie grać na tych samych warunkach) ;).
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: rav126 »

Dokładnie tak. Ja sobie poukładałem wszystkie planszetki numerami, czyli wszystkie 1, wszystkie 2 itd., bo domyślnie były zestawami.
Ushi
Posty: 62
Rejestracja: 07 kwie 2017, 09:53
Has thanked: 292 times
Been thanked: 16 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Ushi »

Czy istnieje jakaś szansa, że pojawią sie w sprzedaży do dokupienia same znaczniki punktów 3d oraz zamki 3d ?
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Hrosskar »

Ushi pisze: 12 wrz 2023, 13:28 Czy istnieje jakaś szansa, że pojawią sie w sprzedaży do dokupienia same znaczniki punktów 3d oraz zamki 3d ?
Raczej nie. Musiałbyś kupić całą grę z figurkami. AR nigdy czegoś takiego nie praktykowało.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: veljarek »

Czy AR będzie miało w sprzedaży akrylowe żetony czy nie ma co na to liczyć?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: seki »

veljarek pisze: 12 wrz 2023, 22:59 Czy AR będzie miało w sprzedaży akrylowe żetony czy nie ma co na to liczyć?
Póki co nie kojarze oficjalnego potwierdzenia ale sądząc po komentarzach do kampanii pewnie zrobią dodruk. Masa ludzi chce dokupić, cześć zdziwiona że nie było w najdroższych pledgach. Pewnie pójdzie do sprzedaży sklepowej bo byłoby za dużo niezadowolonych. Poza tym produkt uniwersalny językowo więc sprzeda się w sporym nakładzie.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: RUNner »

Mam starą edycję, ale może bym się skusił na ponowny zakup tego samego, choćby przez szacunek do tej gry;) Ktoś mnie przekona że muszę tak postąpić?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

RUNner pisze: 14 wrz 2023, 15:46 Mam starą edycję, ale może bym się skusił na ponowny zakup tego samego, choćby przez szacunek do tej gry;) Ktoś mnie przekona że muszę tak postąpić?
Tak - dodatek Winnice (dostępny tylko w tej edycji) jest świetny i dodaje masę fajnych decyzji ;).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

RUNner pisze: 14 wrz 2023, 15:46 Mam starą edycję, ale może bym się skusił na ponowny zakup tego samego, choćby przez szacunek do tej gry;) Ktoś mnie przekona że muszę tak postąpić?
Dopóki tego nie zrobisz, będziesz się zastanawiał, czy by tego nie zrobić, więc zrób to dla świętego spokoju.
Plus, jeśli się wyprzeda, to będziesz żałował.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: tomb »

Każda plansza w czterech kopiach!!!

Dodatek Winnice tylko w tym wydaniu (ponoć dobry, nie grałem).

Obszerny wariant solo (nie grałem).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: ave.crux »

warlock pisze: 14 wrz 2023, 15:54
RUNner pisze: 14 wrz 2023, 15:46 Mam starą edycję, ale może bym się skusił na ponowny zakup tego samego, choćby przez szacunek do tej gry;) Ktoś mnie przekona że muszę tak postąpić?
Tak - dodatek Winnice (dostępny tylko w tej edycji) jest świetny i dodaje masę fajnych decyzji ;).
Proszę tak nie chwalić, bo dopiero wycisnalem z punch boardow starego BB!
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: vnzk »

RUNner pisze: 14 wrz 2023, 15:46 Mam starą edycję, ale może bym się skusił na ponowny zakup tego samego, choćby przez szacunek do tej gry;) Ktoś mnie przekona że muszę tak postąpić?
Plus, w przypadku nowych graczy, zwiększasz szansę, że nie pozbawisz ich twarzy uśmiechu tuż po rozłożeniu planszy. :wink:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: seki »

RUNner pisze: 14 wrz 2023, 15:46 Mam starą edycję, ale może bym się skusił na ponowny zakup tego samego, choćby przez szacunek do tej gry;) Ktoś mnie przekona że muszę tak postąpić?
Na plus:
- wygląd robiący wrażenie, wreszcie obok świetnej mechaniki mamy też grę cieszącą oko
- pakiet rozszerzeń, w tym zupełnie nowy duży dodatek winnice (przy starej edycji rozszerzeń możesz nie posiadać)
- każda plansza w 4 kopiach, a więc każdy gra na tych samych warunkach
- dodatek solo plus niezależnie od tego karty automy jako jeszcze inny tryb rywalizacji solo
- przyspieszony setup dzięki insertowi i woreczkach na hexy

Na minus:
- cena
- przeogromne pudło, którego ze względu na masę i wielkość nie dasz rady brać na spotkania planszowkowe czy ściągać z wysokiej półki
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

Apage satanas!

Nie kupię!
Nie...
N...


Zobaczymy 😉
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: ave.crux »

Swoją drogą to na wzór tej nowej edycji zamówiłem sobie 6 worków z mepla w kolorach hexow.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

Faktycznie nowa wersja gdybym nigdy nie grał w zamki to byłbym pod wrażeniem. Dzisiaj nie mogę się opatrzeć z niczym innym niż z podstawową wersją.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: autopaga »

Szybka partyjka na sprawdzanie po odbiorze paczki i dwie rzeczy mocno mnie uwierają w nowym wydaniu. Kolorystyka pól na hexy na planszy głównej ma kompletnie inne odcienie niż kafelki. Natomiast największy bubel to plastikowa nakładka na planszy gracza psuje mi to odbiór wizualny niesamowicie, szczerze mówiąc według mnie kwalifikuje się to do poprawy. Pokrywki do wiedźminów które Wookie wziął na klatę są dużo mniejszą wtopą moim zdaniem. Raczej będę grał bez nich, generalnie dwuwarstwowość planszy bardziej przeszkadza niż pomaga według mnie. Meepelki na robotników fajnie by było wytrzasnąć, w Zamkach Toskanii świetnie się sprawdzają, będę szukał czegoś podobnego. Żetony ani ładne ani dobrze się ich nie liczy, a mając większą liczbę bajzel jest okrutny.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AkitaInu »

A co z nakladka jest nie tak?
ODPOWIEDZ