Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: dispe »

Nie zauważyłem żeby z tymi nakładkami było coś nie tak ale grałem z budyneczkami 3D więc może jest inaczej przy zwykłych heksach.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: ave.crux »

Na razie 2 rozgrywki za mną w podstawkę, ale zamilowanie do sprzedaży towarów spowoduje, że trzeba będzie te ścieżki handlowe (czy jakkolwiek się to zwie) wprowadzić.
Na dwie osoby wydało mi się trudniejsze pozyskiwanie interesujących mnie kafli w porównaniu do 4 os. rozgrywki, ale bawiłem się równie dobrze.

Warto dodawać od razu kafelki z dodatków? Ten joker/biały zamek itd.?
Obrazek

Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Szlaki handlowe są świetne, zdecydowanie warto z nimi grać! Tak samo jak ze wspomnianymi przez Ciebie kafelkami, wrzucaj je od razu ;).

Polecam też kupić mały organizer i trochę woreczków - setup mojej edycji big box (której i tak nie zamierzam się pozbywać, bo będzie robić za wersję podróżną ;)) zajmuje dosłownie moment. Czerwony woreczek na towary jest zbędny, dokupiłem kiedyś dla bajeru ;).
Obrazek
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: ave.crux »

warlock pisze: 15 wrz 2023, 08:04 Szlaki handlowe są świetne, zdecydowanie warto z nimi grać! Tak samo jak ze wspomnianymi przez Ciebie kafelkami, wrzucaj je od razu ;).

Polecam też kupić mały organizer i trochę woreczków - setup mojej edycji big box (której i tak nie zamierzam się pozbywać, bo będzie robić za wersję podróżną ;)) zajmuje dosłownie moment. Czerwony woreczek na towary jest zbędny, dokupiłem kiedyś dla bajeru ;).
Mam takie organizery jak kupowałem kiedyś do dominant species także już użyte w zamkach, a worki zamówione, czekam na kuriera.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Chudej »

ave.crux pisze: 15 wrz 2023, 07:51
Spoiler:
Szlaki handlowe na początku uważałem za najlepszy dodatek, ale po ostatniej partii jakoś mniej mi się spodobał - każdy ma dużo inaczej, jednemu bardziej podpasują te towary pod bonusy innemu mniej, przy robieniu combosów z więcej niż 1 sprzedażą można tam się całkiem nieźle wybić. Z tarcz to w ogóle praktycznie nie korzystamy, bo wywracają grę do góry nogami (co niby jest spoko, ale jak już gramy w Zamki, to chcemy typowego doświadczenia z Zamków ;) ). Nowe budynki są za to bardzo fajne, tawerny przydają się czasem żeby domknąć szybciej obszar, ale dobry gracz i tak ich raczej nie będzie potrzebował (sam często je kupuję i zawsze przegrywam). Zastanawiałem się też ostatnio nad tą planszą na 2 graczy, czy nie byłby jednak lepszy ten wariant ala Carpe Diem z używaniem planszy dla 4 i odrzucaniem żetonów, bo nie wiem czy to przez to, że dawno nie grałem, ale losowość trochę doskwierała.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: ave.crux »

Chudej pisze: 15 wrz 2023, 08:10 Szlaki handlowe na początku uważałem za najlepszy dodatek, ale po ostatniej partii jakoś mniej mi się spodobał - każdy ma dużo inaczej, jednemu bardziej podpasują te towary pod bonusy innemu mniej, przy robieniu combosów z więcej niż 1 sprzedażą można tam się całkiem nieźle wybić. Z tarcz to w ogóle praktycznie nie korzystamy, bo wywracają grę do góry nogami (co niby jest spoko, ale jak już gramy w Zamki, to chcemy typowego doświadczenia z Zamków ;) ).
Na pewno spróbuję każdego z dodatków żeby się dowiedzieć jak tę grę zmieniają. Nie czytałem jeszcze co robią tarcze, ale w niedalekiej przyszłości pewnie też je sprawdzę, bo i tak są w pudle.
Chudej pisze: 15 wrz 2023, 08:10 Nowe budynki są za to bardzo fajne, tawerny przydają się czasem żeby domknąć szybciej obszar, ale dobry gracz i tak ich raczej nie będzie potrzebował (sam często je kupuję i zawsze przegrywam). Zastanawiałem się też ostatnio nad tą planszą na 2 graczy, czy nie byłby jednak lepszy ten wariant ala Carpe Diem z używaniem planszy dla 4 i odrzucaniem żetonów, bo nie wiem czy to przez to, że dawno nie grałem, ale losowość trochę doskwierała.
Też to wczoraj zauważyłem, że bardzo duża część żetonów w ogóle się nie pojawiła i te żółte, które wchodziły nie pasowały mi pod taktykę. Trochę się zdziwiłem, bo na BGG jest best jako 2 osobowa.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: autopaga »

AkitaInu pisze: 15 wrz 2023, 07:06 A co z nakladka jest nie tak?
Siatka i wkładka z mapą mają inną skalę. Pola pod zwierzęta po prawej ładnie wyśrodkowane, to czerwone na zamki po lewej dramat.

Obrazek
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: seki »

To estetyczny drobiazg. Było wiadomo o tym od dawna. Ale szczerze mówiąc przy grze mi to absolutnie nie przeszkadzało a hexy i tak te przesunięcia ukrywają.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: autopaga »

A mnie to razi okropnie, zabudowujesz planszę przez całą grę i to nie do końca. Przez cały czas trwania gry masz to centralnie przed oczami. Wygląda to dla mnie dokładnie tak samo jakbym miał żetony z takim przesunięciem nadruku. Jeszcze się nie spotkałem, aby wydawca odmówił wymiany kafelków z przesunięciem na tyle dużym że wchodzi inny kolor, tutaj sytuacja jest analogiczna.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Abizaas »

Czy warto brać tę nową edycję od rebela? Na ile przydatne są inne addony które były w kampanii? Btw - rabat lojalnościowy w rebelu działa na preordery?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3354
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 2010 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Ardel12 »

Abizaas pisze: 16 wrz 2023, 22:04 Czy warto brać tę nową edycję od rebela? Na ile przydatne są inne addony które były w kampanii? Btw - rabat lojalnościowy w rebelu działa na preordery?
Działa na wszystko.
Już się o to pytano w wątku, kilka postów wcześniej
seki pisze: 14 wrz 2023, 16:44 Na plus:
- wygląd robiący wrażenie, wreszcie obok świetnej mechaniki mamy też grę cieszącą oko
- pakiet rozszerzeń, w tym zupełnie nowy duży dodatek winnice (przy starej edycji rozszerzeń możesz nie posiadać)
- każda plansza w 4 kopiach, a więc każdy gra na tych samych warunkach
- dodatek solo plus niezależnie od tego karty automy jako jeszcze inny tryb rywalizacji solo
- przyspieszony setup dzięki insertowi i woreczkach na hexy

Na minus:
- cena
- przeogromne pudło, którego ze względu na masę i wielkość nie dasz rady brać na spotkania planszowkowe czy ściągać z wysokiej półki
Sumarycznie wszystkie addony to tylko upiększacze. To już kto co lubi. Dla mnie figurki to kretynizm. Ulepszone kafelki równie zbędne, no ale milsze w dotyku i prawdopodobnie niezniszczalne. A mata jak to mata, ja nie kupuję takich, których nie wykorzystam w innych tytułach.
Awatar użytkownika
Rayos
Posty: 86
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:30
Has thanked: 12 times
Been thanked: 19 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Rayos »

Spoiler:
Gdzie takie woreczki można dostać? :D próbowałem ostatnio szukać w internetach i ciężko coś sensownego znaleźć…
Redor
Posty: 25
Rejestracja: 10 wrz 2016, 21:34
Lokalizacja: Ruda Śląska
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Redor »

Rayos pisze: 16 wrz 2023, 22:45
Spoiler:
Gdzie takie woreczki można dostać? :D próbowałem ostatnio szukać w internetach i ciężko coś sensownego znaleźć…
Ja kupowałem w mepelu, mają różne rozmiary.

https://mepel.pl/woreczek-materialowy-sakiewka-20x25cm

https://mepel.pl/worek-woreczek-materialowy-sakiewka

https://mepel.pl/woreczek-materialowy-8x12
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: vnzk »

Nieco uzupełniając wpis Warlocka z poprzedniej strony, udało mi się zmieścić akrylowe heksy, akrylowe żetony i matę bez uniesionego wieka. Jeśli komuś nie chce się bawić na własną rękę, może się przyda:

1. W odstawkę idą: tekturowa plansza, wszystkie tekturowe heksy i tokeny, które mają swoje akrylowe zamienniki (czyli tak naprawdę wszystko oprócz planszy z Winnic na arkuszu nr 4 oraz całego arkusza nr 7), cała górna wypraska, wypraski po akrylowych heksach i akrylowych żetonach, woreczek z podstawkami do tekturowych postaci. Nawiasem mówiąc, wszystkie tekturowe heksy i żetony zmieściły się potem w pudełku po akrylowych heksach.
2. Na dolnym piętrze wszystko, co potrzebne jest do rozszerzenia Winnice, dodatkowo planszetki do szlaków handlowych, karty automy, żetony tarcz i dwa żetony bonusowe.
3. Środkowe piętro (z zamkami i planszami do gry) zostaje bez zmian.
4. Na środkowym piętrze kładziemy plansze do gry drużynowej i solo (jeśli nie planujemy z nich korzystać, można wrzucić je pod dolne piętro).
5. Na plansze idzie zrolowana mata, włożona po skosie.
6. Po obu stronach maty ułożone cztery worki, które przyszły z grą, z heksami w środku.
7. Również obok maty pozostałe rzeczy:
- "powtarzalne" heksy (zamki, statki, kopalnie), monety oraz żetony pracowników, w osobnych płóciennych woreczkach, żeby tylko "wyjąć i grać",
- drewniane kafelki towarów również w płóciennym worku, żeby ułatwić setup,
- woreczek strunowy ze znacznikami nagród za zabudowany typ terenu,
- kostki, znacznik kolejności i 100/200 każdego z graczy (cztery osobne woreczki strunowe),
- heksy używane do rozszerzeń (zbiorczo w jednym woreczku strunowym, nie ma ich dużo).
8. Na to zbiorowisko idą planszetki graczy (z włożonymi ramkami).
9. Na górę pomoce graczy, instrukcja i gotowe.

Dla zobrazowania zdjęcia:
Spoiler:
A co do samego wydania, jest świetne! :) Nareszcie Zamki mają wykonanie godne swojej mechaniki.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: RUNner »

Abizaas pisze: 16 wrz 2023, 22:04 Czy warto brać tę nową edycję od rebela? Na ile przydatne są inne addony które były w kampanii? Btw - rabat lojalnościowy w rebelu działa na preordery?
Podbijam. A w ogóle to tylko Rebel ma przedsprzedaż?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Yappen »

RUNner pisze: 18 wrz 2023, 14:45
Abizaas pisze: 16 wrz 2023, 22:04 Czy warto brać tę nową edycję od rebela? Na ile przydatne są inne addony które były w kampanii? Btw - rabat lojalnościowy w rebelu działa na preordery?
Podbijam. A w ogóle to tylko Rebel ma przedsprzedaż?
Tak kody + PDK obniżają cenę. Ja zamawiałem z 16% zniżką, czyli za około 460zł. Niby w innych sklepach też były, ale teraz chyba tylko w Rebelu są jeszcze dostępne. https://planszeo.pl/gry-planszowe/zamki ... -specjalna
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

@vnzk pakujemy tak samo, zwinąłem matę dużo ciaśniej i też nic nie odstaje :D.
MmmD
Posty: 33
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:39
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MmmD »

RUNner pisze: 18 wrz 2023, 14:45
Abizaas pisze: 16 wrz 2023, 22:04 Czy warto brać tę nową edycję od rebela? Na ile przydatne są inne addony które były w kampanii? Btw - rabat lojalnościowy w rebelu działa na preordery?
Podbijam. A w ogóle to tylko Rebel ma przedsprzedaż?
Jakbyś chciał mogę ogarnąć za 451 zł po rabatach i PDK, wysyłka ma być w najbliższy poniedziałek. Co do pytania czy warto to ciężko określić, da się grać na starej, ale nie da się ukryć ze frajda z grania jest większa na nowej. Po prostu nowe grafiki i powiększenie elementów raz, że cieszy oko, ale według mnie usprawnia grę. Oczywiście jest to personalna opinia ;)
Rebel 10% (często 18%), chcesz coś kupić taniej, napisz ;)
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: JollyRoger90 »

MmmD pisze: 22 wrz 2023, 14:07 Co do pytania czy warto to ciężko określić, da się grać na starej, ale nie da się ukryć ze frajda z grania jest większa na nowej. Po prostu nowe grafiki i powiększenie elementów raz, że cieszy oko, ale według mnie usprawnia grę. Oczywiście jest to personalna opinia ;)
Potwierdzam, frajda jest większa :)
Ładne grafiki, przejrzystość, większe kafle, no i nowość w postaci modułu z winnicami, który bardzo mi podpasował. Dodaje kolejne miejsce do kombinowania i punktowania, bardzo małym nakładem zasad. Z plusów to metalowe monety, drewniane płytki towarów, oraz 4 kopie każdej z map, przez co nie ma narzekania, że ktoś dostał lepszą czy gorszą. Wszyscy mogą grać na takich samych. Tryb solo też jest, z rożnymi utrudnieniami (karty solo).

Osobiście nie żałuję wsparcia w grupówce, ale za aktualne możliwe ceny bym raczej nie kupił ;p
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

JollyRoger90 pisze: 22 wrz 2023, 14:15
Osobiście nie żałuję wsparcia w grupówce, ale za aktualne możliwe ceny bym raczej nie kupił ;p
Ile wtedy Cię wyniosło?
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: JollyRoger90 »

PytonZCatanu pisze: 22 wrz 2023, 14:22
JollyRoger90 pisze: 22 wrz 2023, 14:15
Osobiście nie żałuję wsparcia w grupówce, ale za aktualne możliwe ceny bym raczej nie kupił ;p
Ile wtedy Cię wyniosło?
jakies 80e, z tego co pamietam
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kurdzio »

U nas dalej oldschool:
Spoiler:
W ogóle po 21 rozgrywkach kapnęliśmy się że kopalnie dają srebro także na koniec ostatniej rundy :D
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AkitaInu »

Ardel12 pisze: 16 wrz 2023, 22:21
Abizaas pisze: 16 wrz 2023, 22:04 Czy warto brać tę nową edycję od rebela? Na ile przydatne są inne addony które były w kampanii? Btw - rabat lojalnościowy w rebelu działa na preordery?
Działa na wszystko.
Już się o to pytano w wątku, kilka postów wcześniej
seki pisze: 14 wrz 2023, 16:44 Na plus:
- wygląd robiący wrażenie, wreszcie obok świetnej mechaniki mamy też grę cieszącą oko
- pakiet rozszerzeń, w tym zupełnie nowy duży dodatek winnice (przy starej edycji rozszerzeń możesz nie posiadać)
- każda plansza w 4 kopiach, a więc każdy gra na tych samych warunkach
- dodatek solo plus niezależnie od tego karty automy jako jeszcze inny tryb rywalizacji solo
- przyspieszony setup dzięki insertowi i woreczkach na hexy

Na minus:
- cena
- przeogromne pudło, którego ze względu na masę i wielkość nie dasz rady brać na spotkania planszowkowe czy ściągać z wysokiej półki
Sumarycznie wszystkie addony to tylko upiększacze. To już kto co lubi. Dla mnie figurki to kretynizm. Ulepszone kafelki równie zbędne, no ale milsze w dotyku i prawdopodobnie niezniszczalne. A mata jak to mata, ja nie kupuję takich, których nie wykorzystam w innych tytułach.
Figurki to najlepsze co się mogło zdarzyć z zamkami przez ostatnie 10 lat :) są genialne i wynoszą grę na nowy poziom. A najlepsze że nie są upierdliwe.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

Po trzech partiach z winnicami dochodzę do wniosku, że z tym dodatkiem będę grać tylko czasami.

Jego wpływ na rozgrywkę jest zbyt wielki. Inwestowanie w winnice jest absolutnie kluczowe, bo potrafią dać na koniec mnóstwo punktów (ja wyciągałem między 60 a nawet 80). Oczywiście wszyscy gracze mają do nich taki sam dostęp, niemniej charakter rozgrywki się znacząco zmienia: trzeba brać jak najwięcej kafli winogron, bo jeśli się je zostawi i któryś gracz zabuduje całą planszetkę winnic, niemal na pewno wygra (tym bardziej, że samo kładzenie ich daje mocne bonusy). I chyba trochę mi przeszkadza, że moja planszetka główna prawie się staje drugorzędna: w każdej rundzie w pierwszej kolejności sprawdzam winogrona i staram się zdobyć te, na których mi zależy, a dopiero później wracam do zapełniania planszetki głównej. Czasami mogę tak pograć, ale na pewno nie każdą partię.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: seki »

Mam taki sam stosunek do Winnic. Są fajnym urozmaiceniem ale przez konieczność mocnego skupienia na nich główna mechanika gry staje się lekko zamglona. Nie da się intensywnie grać tu i tu, a przynajmniej nie jest to optymalne. Winorośla zajmując magazyn gracza w 2/3 sprawiają, że zwykle na 2 akcje pod rząd skupiamy się na nich. Pierwsza na pobranie, druga wystawienie by zwolnić własny magazyn. To sprawia, że na te 2 akcje główna plansza jest prawie poza zainteresowaniem. Czasami pozwalają na stworzenie ciekawych kombinacji dzięki bonusom z planszy winnic, wtedy kombinujemy jak ugrać zagranie winorośli i jednocześnie pobrać coś ciekawego z głównej planszy. Z Winnicami będę chętnie grać ale w systemie rotacji, czasami zostawiając je w pudełku.
ODPOWIEDZ