[wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

[wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: salaba »

Wraz z rosnącym wykładniczo FOMO i rozrastającą się (w zasadzie u każdego planszoholika) Półką Wstydu, w przypływie weny, uznałam, że pora z tym skończyć Raz. Na. Zawsze.
;P

Chwalimy się tu na Forum co ostatnio kupiliśmy, czego nie kupiliśmy, co sprzedaliśmy, jakie okazje znaleźliśmy w sieci itd. Jednak problem Półki Wstydu, choć powszechny, jest zwykle przemilczany (bo wstyd gadać). Taki trochę temat tabu naszego planszówkowego świata.

Dziś, po długich dwóch latach od zakupu (sprawdziłam!) wreszcie po raz pierwszy rozegrałam partię w jedną z moich gier z Półki Wstydu - był nią nie nikt inny, ale szanowany On Mars, równie szanowanego autora, pana L.

Przygotowywałam się mentalnie do tego wyczynu, jak wspomniałam, dwa lata, a praktycznie - trzy ostatnie dni oglądając rozgrywki z tłumaczeniem zasad (Gandalfie i Barolku, dzięki Wam wielkie za wspaniały gameplay! Dodaliście odwagi ;) ) oraz czytając instrukcję od deski do deski. Pierwsza rozgrywka solo zajęła 4h (z przerwami na zabawę z kotem, który był równie zainteresowany grą co ja i trzeba było go wybawić by nie zrujnował rozgrywki). Nie powiem, kopara opadła mi szybko po rozłożeniu gry, ciągłe zaglądanie do instrukcji było bolesne... Jednak udało się zagrać, wyjątkowo lewą ręka ograła prawą, ale to pewnie dlatego, że kolejność "graczy" zmieniała się dynamicznie (tak, zawsze ogrywam solo na dwie ręce i w 90% wygrywa prawa). Piszę to w środku nocy, na gorąco, bo poza emocjami przyszło też natchnienie.
Zatem do sedna.

Tytułowe WYZWANIE. Na czym ma polegać? Chciałabym by każdy chętny pochwalił się swoją półką wstydu i przez kolejne 12 miesięcy w ramach pokuty wyznawał grzechy a jeśli w ten sposób poczuje się zmotywowany to by podjął wyzwanie i zaczął systematycznie redukować swoją Półkę Wstydu na następujące sposoby:
1. Ogrywając (liczy się choć jedna pełna rozgrywka)
2. Sprzedając (może kogoś innego ucieszą?)
3. Oddając (rodzinie, znajomym, obcym, psu sąsiadów...)
4. Wyrzucając/paląc nimi w kominku itd. itp. (drastyczne, ale jak nic innego nie zadziała...)

ZASADY
1. Na Półkę Wstydu trafia każda gra, która nigdy nie została przez nas ograna (nie ma ani jednej pełnej rozgrywki, może być odfoliowana i posegregowana) i posiadamy ją u siebie przynajmniej od 30 dni
2. Jeden post na użytkownika (można coś tam napisać w poście, ale chciałabym aby wątek był przejrzysty), jeśli cos się zmieni w ciągu 12 miesięcy to zawsze edytujemy swój post
3. Szablon postu poniżej.

Ja [nazwa użytkownika/imię/cokolwiek] przyznaję się do posiadania Półki Wstydu i deklaruję poprawę. [Kto chce może wymienić aktualne na dzień wpisu/ edycji wpisu tytuły]

Październik: [suma tytułów na Półce Wstydu] = IN [suma tytułów, które zasiliły półkę w danym miesiącu] - OUT [suma tytułów, które opuściły Półkę w danym miesiacu]
Listopad: ANALOGICZNIE
...
Wrzesień: ...

###
[Na koniec można napisać coś od siebie, pełna dowolność]

5. Aktualizujecie swój post kiedy chcecie. Po 12 miesiącach można będzie wybrać kogoś, kto najbardziej zredukował swoją Półkę Wstydu i w jakiś sposób nagrodzić (kwestię pozostawiam otwartą)

6. Zależy mi na tym, by każdy chętny traktował to jako zabawę i motywację do ogrywania swoich gier. Kupujemy ich coraz więcej a może wystarczy zagrać w te, które już mamy? Oszczędność kasy no i nie oszukujmy się nie każdy nowy tytuł faktycznie wnosi coś nowego i lepszego ;)

Mój pomysł to i zacznę od siebie w kolejnym komentarzu :). Jeśli forum uzna pomysł za głupi - trudno, potraktuję wtedy ten wątek jako miejsce prywatnego kajania się :D
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: [WYZWANIE] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: salaba »

Ja salaba przyznaję się do posiadania Półki Wstydu i deklaruję poprawę.

Update: 7.10.2023
Furnace - rozgrywka za mną, przyjemne mielenie surowców, szybka, cieszę się, że kupiłam matę (dodaje też klimatu), zostaje w kolekcji, bo ma potencjał (oraz to moja jedyna gra z tak ciekawym systemem licytacji)
Wojna o Pierścień: Gra karciana - 4 rozgrywki za mną (na 2, 3 i 4 osoby), gra na 4 wymiata (emocje jak przy wersji figurkowej, coś fantastycznego), zdecydowanie zostaje w kolekcji i czekam na dodatki (co do dodatku solo poczekam jednak na opinie)
Pierwsi Marsjanie - po rozczarowującym Robinsonie (wypadł z kolekcji z hukiem) na serio nie mam ochoty wykładać tego na stół (choć kocham sci-fi), zdjęcia zrobione i wystawiam na sprzedaż (ale sporo ogłoszeń wisi w sieci, pewnie marne szanse, że ktoś kupi...) - jak mam ochotę na klimaty Marsa to wolę wyciągnąć On Mars

Update: 27.10.2023

Pax pamir - z dumą mogę powiedzieć, że Cole robi gry, które trafiają w moje gusta; na ten moment jedna rozgrywka solo na trzy ręce za mną, popełniłam tylko jeden błąd, ale bawiłam się bardzo dobrze poznając grę; jest głód na więcej i już przy stole z innymi ludźmi
Root - trzy rozgrywki za mną, w ciągu dwóch dni, coś wspaniałego, na razie solo na dwie ręce dla przypomnienia zasad (w Root pierwszy raz grałam na mieście kilka lat temu, od tamtego czasu chyba się obyłam z grami, bo teraz wydaje mi się prosty), w półtorej godziny udało mi się zagrać dwa razy i już się palę do kolejnych partii, bo do ogrania mam wszystkie dodatki wydane dotąd w PL, niemniej Root nie jest już na półce wstydu i wskakuje na półkę chwały :D
Myślę, że kolejny do ogrania będzie Oath

Update: 25.01.2024
Nowy rok zaczął się od zmierzenia się z John Company. Pięć dni przygotowywania do rozgrywki opłaciły się. Dwie pierwsze rozgrywki w składzie czteroosobowym za mną, w sumie wprowadziłam w tytuł siedem osób (nie licząc siebie :D). Bez wątpienia wspaniała gra, płynna, spójna, pełna dyskusji poprzetykanej kapryśnymi kośćmi - świetne połączenie. Taki Twilight Imperium osadzony w historii. Już dogadana kolejna rozgrywka w przeciągu dwóch tygodni od pierwszej. Jedna grupa nadal czeka na termin, który będzie pasował wszystkim, więc czwarta rozgrywka też już w planach :)

Na Półce Wstydu pozostały:
Dune (2019)
Oath
Twilight Struggle

###
Półka Wstydu raczej skromna, ale jest ;)
Ostatnio zmieniony 25 sty 2024, 15:57 przez salaba, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: [WYZWANIE] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Abizaas »

Skromna? Twoja półka wstydu to połowa mojej kolekcji.

Ja Abizaas przyznaje się do nie posiadania Półki Wstydu. Wszystko ograne, elegancko, żadnego FOMO i nie ma co poprawiać.

Zaktualizuję za jakiś czas, może coś się zmieni.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: PytonZCatanu »

U mnie najdłuższym półkownikiem w 2023 roku był Pulsatomat - dodatek do Brzdęku W Kosmosie. Był, bo w tym tygodniu 2 partie 😉

Więcej grzechów nie pamiętam. Do końca roku planuję zakup tylko dodatków do lubianych gier więc półki wstydu nie będzie raczej.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Curiosity »

A liczy się, jak kupiłem jakąś grę i ani razu w nią nie zagrałem, ale grałem w ten tytuł u znajomych (na ich egzemplarzach)?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Abizaas »

Curiosity pisze: 05 paź 2023, 08:19 A liczy się, jak kupiłem jakąś grę i ani razu w nią nie zagrałem, ale grałem w ten tytuł u znajomych (na ich egzemplarzach)?
Osobiście i subiektywnie uważam, że nie. Masz grę w kolekcji w którą już zagrałeś i spodziewasz się kolejnych partii, bo Ci się podobało. Nie ma powodu by uważać taką grę w kolekcji za coś złego.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Hardkor »

Ja Hardkor przyznaje się do nie posiadania Półki Wstydu. Wszystko ograne, elegancko, żadnego FOMO i nie ma co poprawiać.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: japanczyk »

Ale sie chwalicie xD
Ja mam na polce wstydu obecnie ~ 1/2 kolekcji (400), ktora sukcesywnie ogrywam - do konca roku planuje to zredukowac o polowe, aczkolwiek biorac pod uwage, ze caly czas cos dochodzi idzie calkiem niezle
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Darkstorm »

Mi już na półce wstydu zostały tylko dodatki i nie skończone kampanie. Ale to się nie liczy bo tłumaczę to sobie tak, że odpalę dodatki gdy znudzi mi się podstawka :D No a kampanię zacząłem więc wszystko co najmniej raz zagrane :D
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: samuraj1369 »

Staram się nie przekraczać 3 tytułów na półce wstydu.
Na tę chwilę od sierpnia czeka John Company na ogranie, ale chyba zasady tej gry mnie przerosły na tyle, że stoi na sprzedaż.
A gdzieś od maja czeka Wielki Mur, tutaj też kobylowatość tej gry mnie przeraża i też stoi na rynku :D
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Gizmoo »

Jeszcze do środy nie posiadałem "półki wstydu", ale kupiłem od Japanczyka Now or Never i już posiadam. :lol:

I co gorsza - nie wiem, kiedy w to zagram, bo plany porobione na miesiąc do przodu, a jeszcze wylatuję znowu na nurkowania i przez tydzień na bank w nic nie zagram.

Ale... No gdyby rozważyć dodatki do gier, to kilka rzeczy mam do nadrobienia (sukcesywnie ogrywam).

Z nieogranych dodatków zostało mi:

Moduły 4-10 z Fresco Big Box
The Ancients do Wildlands
L'Etoile do Paris
Wiek Ekspansji do Endeavor: Wiek Żagli
White Death i Old London do D.E.I.
Wszystkie moduły do Snowdonia Deluxe Master Set
Nie wszystko ograne z Yedo Deluxe Master Set (ale nie pamiętam co zostało)
Lost Lands do Eight-Minute Empire: Legends
The Golden Age do Tawantinsuyu
Revenge of the Old Ones do Auztralii
Dodatkowe moduły do Cynowy Szlak edycja rozszerzona
Divine Influence do Crusaders: Thy Will be Done
Zaczarowane Królestwo i Ścieżka Przeznaczenia do Pór Roku.
Sentience do Clockwork Wars

Reszta dodatków (a mam ich więcej niż podstawek. Równo 191 dodatków) ograna, przy czym nie liczę tego, co sprzedaje, ale tam są jakieś pojedyncze dodatki/promki.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: japanczyk »

Gizmoo pisze: 05 paź 2023, 10:25 L'Etoile do Paris
Wiek Ekspansji do Endeavor: Wiek Żagli
Nie wszystko ograne z Yedo Deluxe Master Set (ale nie pamiętam co zostało)
Dodatkowe moduły do Cynowy Szlak edycja rozszerzona
Jak sie w koncu zgramy na granie to zapros na to :P
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Cyel »

Myślałem że mam zero, ale nie :oops: Kiedyś sprzedający dorzucił w ramach rekompensaty do Zimnej Wojny z uszkodzonym pudełkiem małe pudełeczko z karcianką Siege Storm. No i jeszcze nie było mi dane natrafić na odpowiednią okazję by grę wypróbować a pudełeczko sobie leży w kącie szafki na gry nieruszane...

Co do reszty to jeszcze w miarę niedawno po prostu wyprzedawalem to w co nie grałem dość często, teraz już, nauczony doświadczeniem, o ile nie mam 100% pewności że gra będzie uczciwie ogrywana, po prostu w ogóle nie kupuję.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Ardel12 »

Ja Ardel12 z domu Planszy przyznaję się do posiadania Półki Wstydu i deklaruję poprawę. Anno Domini 05.10.2023

Październik 2023:
- 1822MX - powinienem zagrać jutro na 18konie
- Folklore: The Affliction - to jeszcze poczeka. Raczej kolejny rok
- Décorum - raczej prędzej niż później, liczę jednak na to, że wydawca stworzy apkę. Jak nie, to sam się za to wezmę, bo raczej nie powinno to być rocket science
- Deep Madness - też się nie zapowiada, tutaj niestety, bo gra mnie kusi to wyłożenia
- Aeon Trespass: Odyssey - czekam na wjazd brakujących ulepszaczy dokupionych w ostatniej kampanii. Po nowym roku wjedzie
- HEXplore It(podstawki 2, 3, 4) - obecnie gram w pierwszą, więc też za szybko ich pewnie nie napocznę
- Stars of Akarios - po Uśpionych Bogach będzie ogrywane. Obstawiam listopad
- 51st State: Ultimate Edition - tutaj to coraz bardziej myślę o sprzedaniu
- Shadows of Brimstone - chcę zacząć od pierwszej części i spokojnie dodawać dodatki. To ma szansę na wjechanie do końca roku
- Voidfall - pewnie do końca października zagram

Dodatków nie wrzucam, bo spowoduje to zbyt wiele problemów technicznych(policzyć a też dojść czy w promo X grałem). Jak pisałem w wątku zakupowym, by to ogarnąć chcę odciąć się od zakupów w kolejnym roku, ale szczerze powiedziawszy nie wiem czy jeden rok starczy xD Życzę sobie i innym by udało się nacieszyć grami z półki wstydu w nadchodzących miesiącach.

EDIT Listopad 2023
1822MX - zagrana i leci na sprzedaż
Voidfall - zagrana i będzie dalej ogrywana
Jest progres, bo też nic nowego na półkę nie weszło. Niestety czas w domu uciął się okrutnie, więc spowolni to ogrywanie kolejnych tytułów.

EDIT Marzec 2024
Stars of Akarios - 2/3 gry za mną. Do końca kwietnia na spokojnie ukończę. Może szybciej
ISS Vanguard - nowa gra na półce wstydu, małe szanse bym zagrał w tym roku
Oathsworn - kolejna nowinka czekająca na zagranie. Chciałbym ją wrzucić zaraz po Stars of Akarios, ale ATO może je wygryźć, jeśli przyjdą dodatki na czas(m.in Binder).
The Edge - zakupione z aleplaszowek, od razu trafiło do schowka, więc nie obstawiam bym zagrał w tym roku xD
Porównując do półki wstydu z października, to część gier zeszła, ale przybyło tyle samo kolejnych, które oczekują na swoją kolej. Na szczęście część gier kupionych od tamtego momentu weszła na stół od razu. Utrzymując liczbę partii w miesiącu pewnie się w końcu odkuję :D granie solo pomaga.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2024, 16:02 przez Ardel12, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: itsthisguyagain »

Ja na półce wstydu mam tylko El Grande. Gra jest po niemiecku i jakoś mnie to odrzuca od zagrania bo trzeba by drukować jakieś pomoce przez co ucierpi flow i czytelność.

A w ogóle to czemu się mówi per "ograne" na gry zagrane raz. Ja rozumiem że gra jest ograna jak jest się ją już "przejdzie" w sensie pozna na wskroś, że można pisać poradniki i tutoriale jak Zaku o Root.

Gra zagrana jeden raz nie jest ograna jest po prostu zagrana.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Irka »

Fajny wątek.
U mnie niemal całą półkę wstydu zajmuje jedna wypasiona gra, kupiona rok temu, na początku hobby. Od razu z dodatkami, no bo to przecież światowej sławy pewniak... Otworzyliśmy wszystkie pudła, zagraliśmy dwa razy i... zorientowaliśmy się, że nie lubimy gier kooperacyjnych 8)

Dotąd nie dojrzeliśmy ani do poprawy, ani do sprzedaży, i to może jeszcze dłużej potrwać.
Nie podaję nazwy, bo będzie zupełny wstyd. Powiem tylko, że nawet raz uratowaliśmy tubylców ;)
Ostatnio zmieniony 05 paź 2023, 21:00 przez Irka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Curiosity »

Masa osób się odbiła od Robinsona, a właściwie od jego długiej i słabej instrukcji.
Nie wiem jak w późniejszych edycjach, ale kojarzę, że FAQ do gry w pewnym momencie liczyło ponad 80 stron.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Irka »

Curiosity pisze: 05 paź 2023, 20:59 Masa osób się odbiła od Robinsona, a właściwie od jego długiej i słabej instrukcji.
Nie wiem jak w Robinsonie, ale tubylcy, o których mówię to Dahanie ;)
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: dispe »

U mnie nie ma tragedii, staram się ogrywać większość kupionych gier bo to trochę słabe, że wydaję na to tyle kasy, śledzę zapowiedzi, aktualizacje na KS, czytam o tych grach na forum a potem przychodzą i trafiają na półkę. Także pozostało mi tylko kilka pozycji:

1. Star Trek Ascendancy - czeka od roku, w planach pierwsza gra za 2 tygodnie.
2. Detektyw - również czeka od roku, chcę zagrać z kolegami z pracy, mam nadzieję że kiedyś się uda.
3. Dodatki do Nemesis, Rising Sun, Root, Zombicide, Dune Imperium.

Temat o tyle ciekawy, że jak już się człowiek zadeklaruje, to ma większą motywację do spełnienia swojej obietnicy. Dlatego postaram się zagrać we wszystkie wyżej wymienione przynajmniej raz!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Gizmoo »

itsthisguyagain pisze: 05 paź 2023, 20:10 A w ogóle to czemu się mówi per "ograne" na gry zagrane raz.
Ja stosuję taką nomenklaturę:

Partie:

1-2 Zagrane
3+ Ograne
10+ Porządnie ograne
20+ Mocno ograne
30+ Zgrane do porzygu.

I tak, przy tak dużej ilości gier na rynku (i w kolekcji), gra która ma na koncie ponad trzy partie, to gra "ograna". :lol: Wiem, że jest tu dużo graczy, którzy mają w kolekcji ledwie 20-30 gier, ale dla kogoś, kto na półkach ma w kolekcji ponad setkę tytułów, to wcale nie jest taka prosta sprawa, by grę "porządnie ograć". ;)

Przy czym u mnie, w ostatniej kategorii, mam najmniej tytułów: Tajniacy, Jednym Słowem, Imago, MTG, Dixit, Terraformacja Marsa, Kakao, Wyspa Skye, Montana. (kiedyś jeszcze szachy i różne gry karciane, ale tego nie liczę jako "planszówek" :wink: )

Zresztą, ta ostatnia kategoria, jest dla mnie ciekawsza od "Półki wstydu", bo tą - dużo łatwiej jest zredukować poprzez jedną partię. Inna sprawa, że w tej ostatniej kategorii, pewnie u większości ludków będą występowały same gry imprezowe (lub proste karcianki). Ciężko raczej zebrać stałą ekipę, by nabić w takim Paxie ponad 20 partii.
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: Kisun »

Bardzo dobry pomysł.

Ja Kisun posiadam Półkę Wstydu i deklaruję poprawę.

1.Robinson - a jakże jest i on (od 3 lat) już prawie wiem jak grać i może nawet się uda zrobić próbną partię. Liczyłem na ten samouczek i nową wersję z instrukcji z edycji delux ale chyba szybciej sam ogarnę niż to trafi do ludzi i udostępnią pdf.
2.Projekt Gaja - już przeczytana instrukcja (od 5 lat) - chociaż solo bym chciał wypróbować.
3.Star Realms Frontiers - sam SR ograny ale że to samodzielna podstawka, to tutaj ląduje.
4.Nemezis Lockdown - zasady ogarnięte tylko ekipa musi się zebrać (lub jeszcze troszkę podrosnąć) - chyba że wypróbuję solo na kilka rąk ;)
5.Suburbia - prawie zagrana :) jest szansa do końca roku
6.7.8.Race for the Galaxy Arc1 - Niby ograna "podstawka" i The Gathering Storm jednak całość Arc1 (bo według mnie, dopiero całość jest pełną grą) czeka chyba już z 8-9 lat. Podobnie jak Arc2 i Arc3 ale te czekają dużo krócej :D
9.Wyprawa do Newdale jedyna nierozpakowana od ponad roku i jeszcze poczeka.
10.Przoduje Zombicide Prison Outbreak - Cześć pierwsza jest ograna i ogrywana ale ta, biedna, stoi sobie (w idealnym stanie) na półce obok jedynki i cały czas czeka od 10 lat! - ale jest bezpieczna i nie będzie sprzedawana.
11.Pierwsi Marsjanie - ugrzęzli w piachu obok Robinsona i co się wezmę za instrukcję i almanach sporo obszerniejszy od niej, to już mi się odechciewa grać. Kupiona za jakieś grosze więc nie szkoda, a uczy pokory i przypomina, że talent i pomysł, to często za mało, gdy ma się zbytnio rozbuchane ego (nie przyjmując krytyki gdy był jeszcze czas na poprawę wielu aspektów przed drukiem)
12.No i w końcu Wiesiek w starym świecie od Łukasza Woźniaka ale ta gra tylko przez chwilę będzie na liście, bo zasady już przyswojone, zakoszulkowany i do końca roku mam już zaplanowane 2 partie.

Jeszcze parę by się znalazło ale po co wyciągać trupy z szafy ;), te są najistotniejsze, a masy dodatków (raczej o wartości kolekcjonerskiej, bo wszystkich zapewne nigdy nie uda się ograć) to nawet nie liczę.
Mam jeszcze inną półkę wstydu: figurki z gier do pomalowania. Tu proporcje są odwrotne, tak na oko ;)

Październik 2023
12 -0 +0 = 12
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: BartP »

japanczyk pisze: 05 paź 2023, 09:30 Ale sie chwalicie xD
Ja mam na polce wstydu obecnie ~ 1/2 kolekcji (400), ktora sukcesywnie ogrywam
O, to u mnie podobnie ;]. Z tym że ja nie odczuwam żadnego wstydu.
Ostatnio zagrałem w ośmioletniego półkownika, więc tragedii nie ma.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: psborsuk »

Mam 3 gry, w które jeszcze nie grałem. Jedna nabyta we wrześniu, jedna rok temu, i jedna prawie trzydziestoletnia, w którą już raczej nie zagram (Pustynna Burza od Lamparta). No ale całkowita liczba moich gier, to ~30.
Inaczej z książkami, tych multum czeka na przeczytanie. Ale cieszę się, że są, i mogę w każdej chwili po nie sięgnąć.
Świt Rebelii... ]:->
tommyray
Posty: 1305
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: tommyray »

Mea culpa, mea maximum culpa. Peccator sum...
2022 09 HexploreIt IV
2022 10 Nemesis Lockdown
2023 01 Dark Venture: BotA
2023 02 Hoplomachus Victorum
2023 03 HexploreIt vol II
2023 09 Isofarian Guard

Nie zapowiada się na poprawę w tym roku względem wymienionych powyżej, z wyjątkiem dla kolejnych części HexploreIt, które tymczasowo przejmują u mnie od ATO palmę pierwszeństwa w zagarnięciu mojej uwagi. Fiksacja super omnia, albowiem nieobyczajne consummatio coraz to nowych tytułów jest li pro animalibus moi drodzy wspólnicy in peccato.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: [wyzwanie] Moja Półka Wstydu... [edycja 10.2023/2024]

Post autor: XLR8 »

Jak to ktoś pięknie ujął "biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy".
Jako, że niestety zaliczam się do tej grupy to muszę kupować z głową.
Czyli:
a) czytać recenzje
b) testować na TTS
c) nie kupować szrotu na wyprzedażach
Dzięki temu nie mam półki wstydu, a wszystkie gry, które posiadam są mocno ogrywane.
Ma to też swoje plusy. Nic tak nie motywuje gdy przychodzą do nas nowi członkowie grupy, ograni mocno w Lacerdach, ale chwalą nasz regał.
ODPOWIEDZ