Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

A propos upiekszaczy to dodatek zawiera kilka zamienników kostek (liczniki różnych punktów, zwierzaki za projekty) - może to wkurzyć niektórych, którzy zrobili je wcześniej na własną rękę 😉
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Bruno »

PytonZCatanu pisze: 30 wrz 2023, 14:28 A propos upiekszaczy to dodatek zawiera kilka zamienników kostek (liczniki różnych punktów, zwierzaki za projekty) - może to wkurzyć niektórych, którzy zrobili je wcześniej na własną rękę 😉
No właśnie, instrukcja dodatku tego nie wyjaśnia w opisie komponentów - czemu konkretnie służą te znaczniki w kształcie zwierząt :?:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: vnzk »

PytonZCatanu pisze: 30 wrz 2023, 14:28 A propos upiekszaczy to dodatek zawiera kilka zamienników kostek (liczniki różnych punktów, zwierzaki za projekty) - może to wkurzyć niektórych, którzy zrobili je wcześniej na własną rękę 😉
Jeśli zrobiłem sobie kiedyś woreczki do Zamków Burgundii, mam się wkurzać, że po latach Awakeni dostarczą takie ułatwienie pozostałym graczom? :wink:
Bruno pisze: 30 wrz 2023, 15:04 No właśnie, instrukcja dodatku tego nie wyjaśnia w opisie komponentów - czemu konkretnie służą te znaczniki w kształcie zwierząt :?:
Jeśli dobrze kojarzę, w zastępstwie tych kostek, które ściągamy z lewej strony planszetki, kiedy realizujemy projekt ochrony przyrody (dlatego jest ich siedem). To po to, żeby nie myliły się z kostkami, które leżą osobno.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

vnzk pisze: 30 wrz 2023, 15:11
PytonZCatanu pisze: 30 wrz 2023, 14:28 A propos upiekszaczy to dodatek zawiera kilka zamienników kostek (liczniki różnych punktów, zwierzaki za projekty) - może to wkurzyć niektórych, którzy zrobili je wcześniej na własną rękę 😉
Jeśli zrobiłem sobie kiedyś woreczki do Zamków Burgundii, mam się wkurzać, że po latach Awakeni dostarczą takie ułatwienie pozostałym graczom? :wink:
W przypadku Zamków to są lata, ale w przypadku Ark Nova to nie minął rok od polskiej premiery.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Irka »

PytonZCatanu pisze: 30 wrz 2023, 14:28 A propos upiekszaczy to dodatek zawiera kilka zamienników kostek (liczniki różnych punktów, zwierzaki za projekty) - może to wkurzyć niektórych, którzy zrobili je wcześniej na własną rękę 😉
Ja mam takie śliczne, że nic ich nie pobije :P
Spoiler:
Kolega-biolog zrobił je w przerwach między swoimi ruchami, zgodnie z tym, co sobie zażyczyliśmy.
Koń i żyrafa z tego zdjęcia zostały potem zastąpione kolejnym pokoleniem, które ma już nogi jak przystało ;) Nauczyłam się, że przed wypalaniem warto włożyć figurki choć na chwilę do zamrażalnika.
bmtwo
Posty: 11
Rejestracja: 08 lut 2020, 17:08
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bmtwo »

W sklepiku Portal Games można już kupić drewniane znaczniki z podstawki! :)
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Pluck »

bmtwo pisze: 20 paź 2023, 12:46 W sklepiku Portal Games można już kupić drewniane znaczniki z podstawki! :)
Dzieki, kupilem mimo iż jeszcze w podstawkę nie grałem a mam ją na półce od prawie roku :)
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Irka »

Pytanie do pozostałych osób, które mają już od dawna te okrągłe drewniane znaczniki - jak je oceniacie z perspektywy czasu?
Nie rezygnujecie z nich?

Pytam z ciekawości. Ja nigdy z nimi nie grałam. Wydają mi się za duże do tego malutkiego zoo (edit: i to dodatkowa rzecz do obsługi), więc skoro da się normalnie grać bez nich (edit: i cały świat tak gra), to raczej nie planuję kupić.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Ryu »

Nie wiem jak gra cały świat ( ;) ) ale ja gram ze znacznikami.
Wg mnie świetny pomysł ułatwiający szybką analizę co mają przeciwnicy przed sobą nie musząc analizować poszczególnych ikon na kartach.

Niemniej wiadomo - każdy lubi, co lubi. Chcesz graj bez, w końcu cały świat tak gra ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Irka pisze: 24 paź 2023, 22:57 Pytanie do osób, które mają już od dawna te okrągłe drewniane znaczniki - jak je oceniacie z perspektywy czasu?
Nie rezygnujecie z nich?

Ja nigdy z nimi nie grałam. Wydają mi się za duże do tego malutkiego zoo (edit: i to dodatkowa rzecz do obsługi), więc skoro da się normalnie grać bez nich (edit: i cały świat tak gra), to raczej nie planuję kupić.
Mamy je od początku, zawsze ich używamy i nie zamierzamy z nich rezygnować.
Plusy:
+ jeden rzut oka i widać kto jakie zwierzaki ma w zoo ("problem" terrarium i gadów zajmujących 0 miejsc można łatwo rozwiązać),
+ zoo wygląda jak zoo, a nie jak plac z kontenerami porozrzucanymi wokoło :mrgreen:
Minusy:
- znaczniki umożliwiają to co przez ich brak nie znalazło się w regułach. Otóż kładąc kostkę (zamiast znacznika) reguły nie wymagają, aby pamiętać czym ta kostka jest/była. Znaczniki element memory eliminują, a więc umożliwiają kontrolowanie, które zwierzę jest na jakim wybiegu. Rodzi to paradoksalnie problemy przy wypuszczaniu zwierząt na wolność oraz przy współdzieleniu wybiegów przez roślinożerców i trzeba w tych miejscach zachować czujność, bo reguły stoją tu nieco w poprzek tego co widzimy na planszy zoo.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Irka »

bogas pisze: 24 paź 2023, 23:34 + zoo wygląda jak zoo, a nie jak plac z kontenerami porozrzucanymi wokoło :mrgreen:
O, nie 🙈 Teraz będę widzieć te kontenery 🤣
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Ja nie mam znaczników, ale często gram na egzemplarzu kolegi który je ma.

I.....kompletnie ich nie używam. W trakcie gry jest tyle zmiennych, które analizuje, że dla mnie pamiętanie jeszcze o dodatkowym znaczniku (który nie ma żadnego znaczenia) jest dla mnie zbyt obciążające 😉
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

#TeamBogas ;)
Przemyślenia po 70 rozgrywkach w fizyczną wersję gry.

Żetony pozwalają mi:
1. Widzieć ile ikon danego rodzaju ma przeciwnik, bez patrzenia na jego karty, co jest problematyczne
2. Dodają grze imersji :D :lol:
3. Pozwalają zagrywać wybiegi w momencie ich wybudowania od razu odwrócone na właściwą stronę. Jak zagrywam zwierzę, to po prostu je kładę na odwróconym już wybiegu. W ten sposób moje zoo nie jest niszczone, kiedy zagrywam zwierzaki przez ciągłe przekładanie wybiegu z lewej na prawą jego stronę

Ot rzekłem. Czekam na dostawę dodatku i nową ikonkę zwierzaków :D :lol: :lol:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

miker pisze: 25 paź 2023, 12:59 #TeamBogas ;)
Przemyślenia po 70 rozgrywkach w fizyczną wersję gry.

Żetony pozwalają mi:
1. Widzieć ile ikon danego rodzaju ma przeciwnik, bez patrzenia na jego karty, co jest problematyczne
2. Dodają grze imersji :D :lol:
3. Pozwalają zagrywać wybiegi w momencie ich wybudowania od razu odwrócone na właściwą stronę. Jak zagrywam zwierzę, to po prostu je kładę na odwróconym już wybiegu. W ten sposób moje zoo nie jest niszczone, kiedy zagrywam zwierzaki przez ciągłe przekładanie wybiegu z lewej na prawą jego stronę

Ot rzekłem. Czekam na dostawę dodatku i nową ikonkę zwierzaków :D :lol: :lol:
Punkt 3, mnie przekonuje, punkt 2. dyskusyjny.

Co do 1., to wystawiasz znaczniki w liczbie ikon? Jeśli dana ikona występuje na karcie sponsora, to też gdzieś w zoo wystawiasz taki znacznik?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

arturmarek pisze: 25 paź 2023, 13:23 Punkt 3, mnie przekonuje, punkt 2. dyskusyjny.

Co do 1., to wystawiasz znaczniki w liczbie ikon? Jeśli dana ikona występuje na karcie sponsora, to też gdzieś w zoo wystawiasz taki znacznik?
Tak, bo z reguły ikona zwierzątka u sponsora wiąże się z budynkiem i tam umieszczam żeton. Jest też 5 sponsorów, którzy nie mają budynku a zapewniają ikonkę, wówczas kładę na skraju zoo.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

arturmarek pisze: 25 paź 2023, 13:23 Co do 1., to wystawiasz znaczniki w liczbie ikon? Jeśli dana ikona występuje na karcie sponsora, to też gdzieś w zoo wystawiasz taki znacznik?
Dokładnie tak. Wystawiam znacznik w liczbie ikon i zazwyczaj na budynek, który wiąże się z kartą sponsora.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Irka »

Może trzeba jakąś instrukcję napisać, jak najlepiej operować znacznikami, serio :)
Dla mnie to chyba po prostu zbyt skomplikowane, ale może wystawiałabym je przed planszą, żeby wszyscy widzieli, co mam w kartach.
W grze dwuosobowej to chyba nie problem (podobnie jak w Terraformacji Marsa, i tak też gram najczęściej), ale przy większej liczbie osób, z tego co pamiętam, faktycznie trzeba zapuszczać żurawia i trochę się ujawnia tym samym swoje intencje.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Montesque »

ave.crux pisze: 25 paź 2023, 13:47
Tak, bo z reguły ikona zwierzątka u sponsora wiąże się z budynkiem i tam umieszczam żeton. Jest też 5 sponsorów, którzy nie mają budynku a zapewniają ikonkę, wówczas kładę na skraju zoo.
Czyli jak skomplikować sobie grę :D
Moim zdaniem z kolei znaczniki utrudniają grę zgodnie z zasadami, które wprost mówią o tym, by nie śledzić gdzie jakie zwierzę zostało wpuszczone. Choćby fakt, że w pewnych przypadkach musiałbym zwolnić wybieg 1, na którym mam znacznik ptaka, choć wypuszczam gada z wybiegu 2... Po co uprzykrzać sobie życie i robić miejsce na potencjalne błędy ;)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Montesque pisze: 25 paź 2023, 14:15 Czyli jak skomplikować sobie grę :D
Moim zdaniem z kolei znaczniki utrudniają grę zgodnie z zasadami, które wprost mówią o tym, by nie śledzić gdzie jakie zwierzę zostało wpuszczone. Choćby fakt, że w pewnych przypadkach musiałbym zwolnić wybieg 1, na którym mam znacznik ptaka, choć wypuszczam gada z wybiegu 2... Po co uprzykrzać sobie życie i robić miejsce na potencjalne błędy ;)
Kilka albo kilkanaście stron wcześniej już to było omawiane. Czarno na białym w glosariuszu jest napisane, że to jest uproszczenie bo nie ma w grze czegoś co pamiętałoby za ciebie gdzie jest dane zwierze. Ja sobie tę grę ułatwiam i gra mi się przyjemniej ze znacznikami, a to, że przy tym wrzucam houserule w ogóle mnie nie obchodzi. Grając na BGA nie mam nagle trudności przejść na oryginalny model wypuszczania z wybiegu.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: aeiou871 »

ave.crux pisze: 25 paź 2023, 14:25
Montesque pisze: 25 paź 2023, 14:15 Czyli jak skomplikować sobie grę :D
Moim zdaniem z kolei znaczniki utrudniają grę zgodnie z zasadami, które wprost mówią o tym, by nie śledzić gdzie jakie zwierzę zostało wpuszczone. Choćby fakt, że w pewnych przypadkach musiałbym zwolnić wybieg 1, na którym mam znacznik ptaka, choć wypuszczam gada z wybiegu 2... Po co uprzykrzać sobie życie i robić miejsce na potencjalne błędy ;)
Kilka albo kilkanaście stron wcześniej już to było omawiane. Czarno na białym w glosariuszu jest napisane, że to jest uproszczenie bo nie ma w grze czegoś co pamiętałoby za ciebie gdzie jest dane zwierze. Ja sobie tę grę ułatwiam i gra mi się przyjemniej ze znacznikami, a to, że przy tym wrzucam houserule w ogóle mnie nie obchodzi. Grając na BGA nie mam nagle trudności przejść na oryginalny model wypuszczania z wybiegu.
To jest ta ramka o "uproszczeniu" czy chodzi o coś innego?
These rules may, in some exceptional cases, result in
situations where not all of your animals technically have
their own enclosure on your zoo map. However, we consider it
neither useful nor practical to remember exactly which animal
lives in which enclosure over the entire duration of the game.
We accept these rare exceptions because they make for a better
flow of the game
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

aeiou871 pisze: 25 paź 2023, 14:56 To jest ta ramka o "uproszczeniu" czy chodzi o coś innego?
Spoiler:
tak, to. Znaczniki pamiętają za mnie gdzie mam zwierzątko.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: aeiou871 »

ave.crux pisze: 25 paź 2023, 15:05
aeiou871 pisze: 25 paź 2023, 14:56 To jest ta ramka o "uproszczeniu" czy chodzi o coś innego?
Spoiler:
tak, to. Znaczniki pamiętają za mnie gdzie mam zwierzątko.
Wydźwięk tekstu z ramki jest inny niż Twojej odpowiedzi. Nie ma w nim mowy o uproszczeniu, a autorzy wskazują, że pamiętanie które zwierzę zajmuje który wybieg nie jest potrzebne.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

aeiou871 pisze: 25 paź 2023, 15:19 Wydźwięk tekstu z ramki jest inny niż Twojej odpowiedzi. Nie ma w nim mowy o uproszczeniu, a autorzy wskazują, że pamiętanie które zwierzę zajmuje który wybieg nie jest potrzebne.
Nie tyle "potrzebne" co raczej jest "niemożliwe do zastosowania" przy wyglądających identycznie kosteczkach. Zamiast cieszyć się grą i kombinowaniem, wszyscy musieliby maksymalnie skupiać się i pamiętać, która kosteczka to które zwierzę. No bez sensu.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Zet »

Ale po co w ogóle wiedzieć gdzie jest jakieś zwierzę? Znaczniki wskazują rzecz zupełnie bez znaczenia dla gry. Rozumiem argumenty łatwości przeglądania znaczników na planszy zamiast na kartach, ale argument pamiętania za mnie czegoś, czego od początku nie musiałem pamiętać (bez znaczenia jest, że to byłoby niemożliwe) jest dziwny.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: JimmyPL »

bogas pisze: 25 paź 2023, 16:21
aeiou871 pisze: 25 paź 2023, 15:19 Wydźwięk tekstu z ramki jest inny niż Twojej odpowiedzi. Nie ma w nim mowy o uproszczeniu, a autorzy wskazują, że pamiętanie które zwierzę zajmuje który wybieg nie jest potrzebne.
Nie tyle "potrzebne" co raczej jest "niemożliwe do zastosowania" przy wyglądających identycznie kosteczkach. Zamiast cieszyć się grą i kombinowaniem, wszyscy musieliby maksymalnie skupiać się i pamiętać, która kosteczka to które zwierzę. No bez sensu.
Nie ma to za bardzo sensu, przecież dosyć łatwo przy wypuszczaniu na wolność ogarnąć gdzie dany zwierz był po rozmiarze wybiegu, nawet nie mając kostek.
ODPOWIEDZ