Zwierzęcy front / Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War (Jon Perry)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: ponika »

W temacie o retheme wrzuciłam grafikę z tłumaczeniem wszystkich kart (podstawka i dodatek). Jak ktoś chce to można sobie wydrukować, wyciąć i wpakować w koszulki albo nakleić na kartach.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Zwierzęcy front / Air, Land & Sea: Critters at War (Jon Perry)

Post autor: PytonZCatanu »

Beskid pisze: 24 wrz 2022, 21:08 Skoro jesteś fanem, stawiasz wyżej niż Spór o Bór?
To jest świetne pytanie. Od razu na wstępie (bo może jakiś czytelnik nie wie) warto zaznaczyć, że Spór o Bór to po prostu piękne wydanie Shotten Totten Rainera Knizi (tak jak Zwierzęcy Front = ALS).

Gry łączy wiele. To szybkie gry dwusobowe, minimum komponentów, taktyczne, karciane. Jaka widzę różnicę ?

Moja żonę. 🙂 Spór o Bór zagra ze mną często i z chęcią. W ALS bardzo niechętnie. Ta różnica przekłada się na dwie rzeczy: znacząco więcej partii mam w Shotten Totten (~40) niż ALS (~20) oraz inaczej je polecam. Kiedy widzę, że ktoś szuka gry dla pary, mówię o Shotten Totten. Kiedy widzę gracza szukającego gry dwusobówek, to chyba częściej polecę ALS. To chyba kwestia tego, że w ALS pasowanie oparte na szacowaniu swoich szans jest bardziej "gamerskie". Ale to fałszywa różnica, bo w Shotten Totten dużą częścią gry jest próbą "przekonania" przeciwnika żeby inwestował w karty w kamień, który i tak by wygrał, ale o tym nie wie, albow znalezieniu kamienia na zrzucanie zbędnych kart (czyli tam też jest takie pasowanie oparte na szacowaniu szans, tylko takie niedosłowne).

Podsumowując: moja prywatną preferencją jest Spór o Bór. Jednak nie należy tego brać zbyt mocno do siebie, bo gdybym spróbował obiektywnie ocenić obie gry, to stoją one bardzo blisko siebie. Warto mieć obie na szybkie taktyczne bitwy (ja ma nawet 3 egzemplarze, bo mam stare Shotten Totten + kusił mnie zakup zwierzęcego fortu co dawałoby już 4 😁).
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Zwierzęcy front / Air, Land & Sea: Critters at War (Jon Perry)

Post autor: tomp »

Czy ktoś słyszał, o polskiej wersji ALS ? Wolałbym karciankę w tematyce "mniej-dziecinnej". Rozumiem, trend dodawania wszędzie zwierzątek itp. Jednak do tematyki wojennej, gryzie mi się to...
Gra z (nomen omen) sympatycznym warchlaczkiem na okładce nie zachęca mnie do zagrania, a tym bardziej do kupna gry.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Zwierzęcy front / Air, Land & Sea: Critters at War (Jon Perry)

Post autor: PytonZCatanu »

tomp pisze: 25 wrz 2022, 09:58 Czy ktoś słyszał, o polskiej wersji ALS ? Wolałbym karciankę w tematyce "mniej-dziecinnej". Rozumiem, trend dodawania wszędzie zwierzątek itp. Jednak do tematyki wojennej, gryzie mi się to...
Gra z (nomen omen) sympatycznym warchlaczkiem na okładce nie zachęca mnie do zagrania, a tym bardziej do kupna gry.
W wątku o ALS któryś z userów wrzucał spolszczone karty do PnP
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Re: Zwierzęcy front / Air, Land & Sea: Critters at War (Jon Perry)

Post autor: ponika »

tomp pisze: 25 wrz 2022, 09:58 Czy ktoś słyszał, o polskiej wersji ALS ? Wolałbym karciankę w tematyce "mniej-dziecinnej". Rozumiem, trend dodawania wszędzie zwierzątek itp. Jednak do tematyki wojennej, gryzie mi się to...
Tutaj znajdziesz obie części przetłumaczone
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Zwierzęcy front / Air, Land & Sea: Critters at War (Jon Perry)

Post autor: SetkiofRaptors »

Ja np mam odwrotnie, już szczególnie w świetle ostatnich miesięcy, zabawa w wojnę w realistycznym settingu mnie odpycha. Jeśli to słodkie zwierzątka, sci-fi czy coś to ok. Wiem, że bicie się na niby jest fajnym settingiem, więc rozumiem wojnę, chyba ciężko od niej uciec przy wielu mechanikach. Tylko czemu prosta, sprytna karcianka ALE ilustracje przedstawiają żołnierzy idących na śmierć i ciężki sprzęt? Ten setting tym bardziej mnie dziwi bo to nie jest jakiś realistyczny symulator, tylko prosta pykanka na 20 minutek. Nie dziwi mnie decyzja kaczek. Myślę, że tamten setting był no niedopasowany do skali/mechaniki/zamysłu a i przeciętnemu odbiorcy mógł sugerować, że gra jest poważniejsza niż jest.

Co do gry, to zagraliśmy na razie jeden raz, ale bardzo nam się podoba. Sprytna, w sumie oparta na 3 słowach kluczach (karta zakryta, przykryta, nieprzykryta :D) i bardzo małym zestawie kart który łatwo zapamiętać. Trochę element gry w cykora i liczenia szansy co ktoś ma, czy aby nie wykonać odwrotu. Minimalizuje to ból pechowego dociągu. Zgrabnie zmieszczone na kilkudziesięciu kartach, nie brakuje komponentów wcale.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Zwierzęcy front / Air, Land & Sea: Critters at War (Jon Perry)

Post autor: kuba32 »

SetkiofRaptors pisze: 26 wrz 2022, 20:48 Ja np mam odwrotnie (...) Ten setting tym bardziej mnie dziwi bo to nie jest jakiś realistyczny symulator, tylko prosta pykanka na 20 minutek. Nie dziwi mnie decyzja kaczek. Myślę, że tamten setting był no niedopasowany do skali/mechaniki/zamysłu a i przeciętnemu odbiorcy mógł sugerować, że gra jest poważniejsza niż jest.
Dokładnie, zgadzam się, grałem tylko w Zwierzęcy Front, ale ciężko żeby tak prosta mechanika udźwignęła ciężki klimat, obecnie jest bardzo na plus, do wersji poprzedniej zasiadałbym rzadziej.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: PytonZCatanu »

Miał ktoś okazję zagrać w część druga, czyli Spiski, Piski i Przyciski?

Trwa przedsprzedaż, ale na Pyrkonie było do kupienia 🙂
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: Urkeith »

Mam angielską wersję i polecam. Dodaje głębi do gry, jest większe pole do kombinowania. Nie wspominając o zwiększonej regrywalności kiedy miesza się teatry z dwóch gier.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: kamilpr »

Mógłby ktoś skrócić ile wersji tej gry jest? Która polecacie? I wersje PL roznia się czymś poza grafikami ?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: lesar »

Jest wersja Zwierzęcy Front oraz Piski, Spiski i Przyciski. To dwie oddzielne gry mają rozne karty ale zasady te same. Na kartach inne warunki zagrania karty, punktowania. Co ciekawe można fronty z gier tych mieszać a nawet zagrać wnwariant epicki na 5 frontów. Ja bardzo dużo grałem w Zwierzęcy Front i Piski są dla mnie fajną modyfikacją i z bardzo ciekawymi kartami.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: PytonZCatanu »

Warto dodać, że Zwierzęcy Front różni się od oryginalnego Air Land & Sea 1 karta (a właściwie 1 szczegółem na tej samej karcie).

Poza tym to identyczne gry (oczywiście pomijam szatę graficzną).
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: j_g »

kamilpr pisze: 04 lis 2023, 15:37 Która polecacie?
Ja chyba polecam na początek Zwierzęcy Front, jako wersję bardziej klasyczną. Jeśli Ci się bardzo spodoba, to może wtedy dokup sobie "Piski...". W "Piski..." póki co grałem jedynie raz, ale już na pierwszy rzut oka widać, że karty oferują zdolności bardziej odjechane, po bandzie, ciut bardziej skomplikowane, co dla kogoś kto poznał już karty z wersji podstawowej jest całkiem ciekawe i intrygujące.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: kamilpr »

Wersji PL z grafika wojskowa niestety nie ma ? Czuje ze bardziej by mi podpasowala od zwierzaków.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: j_g »

kamilpr pisze: 05 lis 2023, 13:50 Wersji PL z grafika wojskowa niestety nie ma ?
Polska wersja ma ten duży plus, że można łatwiej odróżnić od siebie obszary/teatry wojenne. Wprowadzono biały kolor. Mi to mocno przeszkadzało, ten brązowy i zielony były zbyt podobne.

Umówmy się, na grafiki na upartego zwracasz uwagę przy koszulkowaniu, potem w graniu już nie (ja nawet koszulkując nie zwracałem na nie uwagi, choć rzeczywiście chyba wolałbym te grafiki oryginalne, jakby mi dano wybór).
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: vnzk »

kamilpr pisze: 05 lis 2023, 13:50 Wersji PL z grafika wojskowa niestety nie ma ? Czuje ze bardziej by mi podpasowala od zwierzaków.
Nie ma, ale jeśli chcesz, mogę przesłać Ci plik z moim spolszczeniem (i grafikami z oryginału), gotowy do wydruku. Zmieniłem też tło pod tekstem, żeby teatry bardziej odróżniały się od siebie. Po wydruku na technicznym papierze, zalaminowaniu i zaokrągleniu rogów efekt jest bardzo przyjemny (a gra wraz z instrukcją mieści się w pudełku mniejszym niż Zwierzęcy Front). Belki moich kart możesz zobaczyć w poście na poprzedniej stronie.
Spoiler:
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Jest też wersja fanowska, że tak powiem, przez mnie stworzona w kooperacji z wieloma wspaniałymi ludźmi tutaj na tym forum.

https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=70761
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War / Zwierzęcy front (Jon Perry)

Post autor: Grzdyll »

TOMEQ pisze: 05 lis 2023, 15:22 Jest też wersja fanowska, że tak powiem, przez mnie stworzona w kooperacji z wieloma wspaniałymi ludźmi tutaj na tym forum.

https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=70761
Ja też popełniłem swoją wersję, o nieco innym stylu.
ODPOWIEDZ