(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Bardzo udane spotkanie było dziś w Krolmie. Udało się rozegrać 2x Wojnę o Pierścień QG :-)
Jak dla mnie ta karciana Wojna o Pierścień jest lepszą grą niż QG. Jest w niej dużo więcej dynamiki.
Chętnie zagram ponownie.

Dziś grał z nami kolega który bywał również w Caffe Anioł w Gdyni, super że nas odwiedził i liczymy na częstsze odwiedziny (swoją drogą niezła wstrzemięźliwość na forum - rok rejestracji 2006 a tylko 3 posty)

Przed wyprawą do kina na NAPOLEONA zdecydowanie należy zrobić maraton napoleońskich plansżówek :D :D :D :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No tak, Kolega to naprawdę wyskoczył z jakiejś pętli czasowej. Jeszcze pamiętał, jak w Fires of Midway kampanię zaczęlismy w Caffe Anioł :D A swoją droga, może ja to Fires of Midway kupię...?
Było bardzo wesoło, bo jeszcze Mirek wpadł i naprawdę fajnie się bawiliśmy.

WotR karciany super, wiadomo. Sporo ciekawych, sytuacyjnych kart, które jak "wejdą", to robią klimat ;) No i to fajne przepalanie oddziałów na bitwy... Zresztą nie tylko oddziałów. Druga tura, bitwa o Morannon i zeszło chyba z 9 kart, w tym Gandalf, Obieżyświat i Aragorn. I w sumie nie ma co żałować - jak można coś ugrać, to trzeba próbować.

Będę w Krolmie za tydzień.

Co do "Napoleona", to bardzo chętnie pójdę na niego do kina w większej grupie, a wcześniej chętnie ogram jakieś napoleońskie gierki. Jak coś, to służę swoimi :)
Klakier
Posty: 9
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Been thanked: 5 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Klakier »

To nie było przypadkowe wyjście z pętli czasu. Najzwyczajniej czekałem przyczajony na właściwą grę we właściwym towarzystwie... i się w obu przypadkach nie zawiodłem.

Z perspektywy sił Saurona i jego sprzymierzeńców powiem, że w pierwszej grze czekaliśmy na "legendarne" :P Minas Tirith i chyba przespaliśmy moment walki o punkty. Siły Mordoru były prawie jak na "urlopie" los nie dał im dużo okazji do dokonania rzezi. W mojej tali Haradrimowie pojawili się jak były walki w Rohanie a wojska Sarumana jak trzeba było walczyć pod sztandarem węża. Ale wiadomo ... pierwsze koty za płoty... trening czyni mistrza... pierwsze jaskółki wiosny nie czynią itp. itd.

Zupełnie inaczej podeszliśmy do drugiej rozgrywki w tych samych parach, z tymi samymi deckami kart. Nie czekając tym razem na znane miasto Gondoru wywołaliśmy odpowiednimi kartami bitwy wcześniej, w tym chyba najciekawszą batalię o Bramę Morannon. Było ciekawie i emocjonująco za co bardzo dziękuję współgraczom.

Na koniec trochę prywaty. Pozwolę sobie wstawić ogłoszenie:
"Wymienię Sarumana na JAKIEGOKOLWIEK hobbita, mogę dorzucić w zestawie laskę Sarumana i Grimę Smoczego Języka" :wink:

Powyższym postem drastycznie zwiększyłem średnią postów na rok, na tym forum :D
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Patrząc na to ogloszenie to widzę że trauma po hobbitach szybko zmieniających ścieżki zostala do dziś🤣🤣🤣
Chętnie zagram Sarumanem i Grimą
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 08 lis 2023, 16:07 Patrząc na to ogloszenie to widzę że trauma po hobbitach szybko zmieniających ścieżki zostala do dziś🤣🤣🤣
Chętnie zagram Sarumanem i Grimą
Cytując klasyka "Jeszcze nigdy w historii Śródziemia tak mali o tak dużych stopach nie zrobili tak dużo dla tak licznych" - czy jakoś tak ... :)
Mi też się ta karcianka podoba, bo tematyka zaskakująco dobrze współdziała z mechaniką i można pisać alternatywne historie ze świata LOTR, ale dość zbieżne z historią oficjalną. Znajomość decku ważna do świadomego grania, bo wynik końcowy to różnica kilku punktów, więc każde oddanie ścieżki czy bitwy przeciwnikom musi być starannie przemyślane. Te przemyślenia trochę spowalniają grę, ale to nie wada, bo jednak taka burza mózgów nad polem bitwy to wartość dodana. Z czasem pewnie można zagrywanie kart usprawnić jak już się zna wszelkie prawdopodobieństwa i relacje między kartami.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

Jakiego Lotra dokładnie graliście? Bo ja mam stare Lotr: TCG gdzie grafiki są na licencji filmu.

Markus aktualizowałeś swoją kolekcję gier? Chyba widzę, nowe sztuki :P
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Muad pisze: 08 lis 2023, 17:27 Jakiego Lotra dokładnie graliście? Bo ja mam stare Lotr: TCG gdzie grafiki są na licencji filmu.

Markus aktualizowałeś swoją kolekcję gier? Chyba widzę, nowe sztuki :P
Graliśmy w "Wojnę o pierścień : Gra karciana" https://boardgamegeek.com/boardgame/362 ... -card-game

Oczywiście że kolekcja na BGG jest aktualna, jest tam wlaśnie Wojna o pierścień, Brzdęk Katakumby, Tyrani Underdarku 😉, Wyprawa do Eldorado z dodatkami, Diuna Imperium z dodatkami, Mind Bug
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

WotRa gralismy. WotR:Gra Karciana, autorstwa Iana Brody'ego (tego od QG).

Im dłużej myślę o grze, tym bardziej za genialne oddanie tematu uważam mechanikę ścieżek i bitew. Jak wspaniale działa! Prosto, abstrakcyjnie (pozornie!), a jednocześnie bardzo klimatycznie. Wszystko ma w tej grze sens, każdy element wydaje mi się przemyślany i zgodny z lore Śródziemia, zwłaszcza na ścieżkach i bitwach. Szukanie nowych ścieżek, przyspieszanie tempa gry, rozciąganie sił przeciwnika nowymi bitwami...

Nie mogę się doczekać dodatku z trybem solo, bo to nie tylko szansa na cieszenie się grą częściej, ale także szansa na zagranie coop z rodziną, no i jestem bardzo ciekaw czy AI zaprojektowane przez Brody'ego będzie potrafiło oddać wyzwania stawianie przez graczy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

PS
Tyrani Underdarku są też bardzo fajni i polecam
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Planuję jutro przybyć. Czy ktoś jeszcze się zapowiada?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Ja i Grzegorz.
Lacki? Inni?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Ja (sekcja Lacki ;) ) będę wiedział dopiero po 14:11. Szansa jest, ale nie zapeszam. Dam znać.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Wziąłem Marengo, Grzegorz będzie mieć Roota i Europę Universalis.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Otorek »

Dajcie koniecznie znać jak wypadło Marengo
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Ok, to chyba będę. Gdzieś tak 17:23, zależnie od korków.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Dzięki wielkie dla Grzegorza za wprowadzenie nas do planszowej wersji Europa Universalis. Jako gracz komputerowy grający w każdą wersję od 2001 roku :shock: (oprócz Rome) chętnie się zapoznałem z wersją planszową.

Sporo dyskusji wywołała wartość bojowa kawalerii, a wg dyskusji na BGG rozchodzi się głównie o korzystniejsze rzuty kością.
6 inf gives you 3 hits on average
5 inf 1 cav gives you 4 hits on average.
Na wczesnym etapie gry nie jest to istotne, bo kasy mało, ale na etapie późniejszym niby to się kompensuje, że optymalne proporcje to minimum 1 koń i 1 armatka na 2-3 piechoty.

HRE i Papież to nie aż tak skomplikowane mechanizmy, a dające sporo dla Austrii, wystarczy spojrzeć na planszetkę:
Spoiler:
W końcu Austria mogłaby na coś wydawać punkty administracyjne, które zwiększałyby ważne punkty dyplomatyczne i wojskowe. Bo tak to tylko na stabilizację albo efekty z kart, jak przypasują. Bez tego granie Austrią to tak na pół gwizdka ;)
------------------------------
A jeszcze przy okazji wspomnienia z mej ostatniej gry komputerowej (jakoś we wrześniu tego roku), gdy grając Polską postanowiłem zdławić moskali w zarodku.
Rok około 1650:
Spoiler:
Polscy kolonizatorzy ostatecznie doszli aż do Morza Ochockiego, gdzie udało im się zbudować port i wysyłać kolonistów na wyspy Oceanii zanim dotarli tam Francuzi i Portugalczycy :)
Gra miała też kilka ahistorycznych smaczków, jak np. kolonie Mameluków w Kalifornii :D
Spoiler:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Z newsów wojennych to właśnie jedzie do mnie GBOH Aleksander:
https://www.gmtgames.com/p-770-great-ba ... nting.aspx
Są tam też bitwy, które można rozegrać na spotkaniu w lokalu w ciągu 2-3 godzin.

ps. kiedy następne spotkanie?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Otorek pisze: 14 lis 2023, 08:54 Dajcie koniecznie znać jak wypadło Marengo
W Marengo wczoraj nie graliśmy, ale za pasem mamy tak ze 2,5 rozgrywki. Na początku była obawa, że coś jest z grą nie tak, no bo jak ci biedni Austriacy mają się przebić przez niebieski mur francuskich mundurów...? Nie mieliśmy na to odpowiedzi.

ALE ostatnia rozgrywka pokazała, że decyzja o obronie, choć bardzo kusząca dla Fra, może stać się dla nich śmiertelną pułapką. Austriak wolno wprowadza swoje siły, ale jak już wprowadzi to ma przewagę liczebną (20-11 w bloczkach) i prawdopodobnie wymanewruje gdzieś Francuza i spowoduje załamanie frontu, gwałtowną utratę morale i porażkę. Oczywiście są posiłki, ale jeśli Fra broni się na lewej części mapy, to mogą zwyczajnie nie zdążyć. Więc per saldo to jest duże ryzyko dla Francuzów, choć może początkowo tego nie widać.

Lepszym ruchem będzie jednak wycofanie, no ale tu się zaczyna całe "piękno" (w wojskowym znaczeniu tego slowa) bitwy pod Marengo: manewry, manewry i jeszcze raz manewry. Więc na tę chwilę wydaje się, że do rozkminy jest sporo, zasady prostsze niż w NT, gra szybsza - super wprowadzenie do NT.

Europa Universalis zapowiada się na potwora takiego, którego się gra na wyjeździe na domek, bo inaczej nie da rady skończyć :) Grzegorz wprost kipiał entuzjazmem przed rozgrywką i w sumie rozumiem dlaczego. W tej grze naprawdę dużo z epoki oddano, więc dla pasjonatów historii super sprawa. Mi też się oczy zaświeciły, choć później nieco przygasły, gdy czekałem na własną kolejkę dluzszy czas, żeby wydać kosteczkę i przesunąć pionek. Uroki pierwszej rozgrywki.

Natomiast to, co mi się podoba, to że EU nie jest takim zwykłym dudes on map, w stylu "Mam tu 3 armie, ty nasz 2, atakuję, rzucam kośćmi , wygrałem! Przejmuję twoją prowincję!".
Tutaj samo wypowiadanie wojny, jej konsekwencje dla porządku społecznego i warunki jej zakończenia, to gra sama w sobie. Poza tym znaczenie ciekawsze od walki są opcje dyplomatyczne: małżeństwa, wasalizacja, religie i papiestwo, Holy Roman Empire, handel kolonialny (tych czterech ostatnich nie poznaliśmy w praktyce, tylko ze słyszenia). I to mnie najbardziej do gry ciągnie. Ustaliliśmy, zainwestowawszy te pięć godzin w poznanie zasad, że następnym razem gramy w tym samym składzie z pozostałymi regułami.

A co do Wojny o Pierścień karcianej i naszej wczorajszej dyskusji, to tylko chciałbym zauważyć, że Saruman ma w kartach 8 jednorazowych efektów wykluczania kart Wolnym Ludom (co daje max 8x2 czyli 16), a Sauron jeden taki efekt, ale za to powtarzalny wielokrotnie (Nazgul Rozbójnik). Ergo: wykluczanie kart jest ciekawą strategią Cienia. Zostawiam pod rozwagę.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Doceniam cały wysiłek Grzegorza włożony w opanowanie tego "potwora" zwanego EU ale... ja nie siadam już do tej gry.
To jest ten rodzaj gier od którego kiedyś zrobiłem ucieczkę i nie chcę do nich wracać.
Ta gra nigdy nie powinna opuścić komputera!
Czemu wczoraj nie zagraliśmy w Roota (Grzegorz przyniósł)? Robi prawie to samo co EU ale nie wysysa sil życiowych jak EU.
Na chwilę obecną moim "sufitem" jest Root, Sekigahara, Lincoln itp
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Też mam roota ze wszystkimi wydanymi dodatkami, za jakieś 2 tyg kupuje najnowszy.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Markus pisze: 15 lis 2023, 09:07 Doceniam cały wysiłek Grzegorza włożony w opanowanie tego "potwora" zwanego EU ale... ja nie siadam już do tej gry.
Hm, a zagrajmy jeszcze raz? 60-70% pracy już wykonaliśmy. Tak naprawdę dopiero druga rozgrywka nadaje w ogóle sens pierwszej.
PS
Zagrasz Kastylią następnym razem :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Super poczytać że reaktywowaliście spotkania - dwa pod rząd to już można uznać za reaktywację :) Ciekawi mnie ten karciany WoP.
Sam ostatnio grałem w drugowojennego QG, super partia chociaż na trzech nie cieszy tak jak przynajmniej na czterech (miałem do ogarnięcia trzy decki aliantów).
Z ciekawostek - do listy gier granych z dzieckiem lat 9 dołożyłem właśnie Star Wars: Rebelia (całkiem dobrze ogarnął Imperium), planuję teraz wdrożyć go w Inis.

Chętnie się zjawię w Krolmie ale najwcześniej za 2 tygodnie, na razie się izoluję próbując od 2 tygodni (!) zaleczyć Covida.
Klakier
Posty: 9
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Been thanked: 5 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Klakier »

Czy ktoś planuje odwiedzić Amber Expo w tę sobotę na festiwalu "Gramy" ?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Highlander pisze: 15 lis 2023, 13:39 Super poczytać że reaktywowaliście spotkania - dwa pod rząd to już można uznać za reaktywację :)
No to już chyba nawet trzecie czy czwarte pod rząd. Nie chcę niczego szumnego ogłaszać, ale po prostu ostatnio tak sobie wszystko poukładałem, że mogę chodzić w miarę regularnie, inni mają podobnie no i są efekty :) So far so good.

Zdrowia!

A na festiwal na pewno nie jadę, niestety.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 15 lis 2023, 08:36 Europa Universalis zapowiada się na potwora takiego, którego się gra na wyjeździe na domek, bo inaczej nie da rady skończyć :)
Dopiero jak dotarłem do domu po całym dniu pracy i trochę mózg odpoczął, to pojąłem tę propozycję delikatnie wplecioną w długiego posta. Też chętnie dołączę do weekendowego wypadu do domku, jeśli jakiś macie dostępny :D Choć może ciężko będzie zgrać terminy, bo najbliższy 1 wolny weekend mam w grudniu a potem dopiero przyszły rok.
No ale skoro Odi zaproponował, to będziemy mu co jakiś czas przypominać :)

Odnośnie Triumfu pod Marengo, to ja byłem tym francuskim ruchem oporu, uporczywie budującym defensywę na naturalnej linii obrony wzdłuż rzeki. Gra jest dla początkujących bardzo podchwytliwa, bo ta obrona na początku jest bardzo łatwa do utworzenia ale każde odparcie ataku w danej lokacji generuje na tym polu punkt morale, który trzeba obronić, żeby go nie stracić. A jak się obroni, to potem trzeba 2 morale obronić. Wojsko francuskie topnieje w dzielnej obronie, a Austriaków przybywa z każdą rundą. To więc jest fatalne otwarcie i w instrukcji powinno być ostrzeżenie, by tak nie grać :) Chętnie spróbuję ponownie, tym razem bardziej historycznie i histerycznie :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ