(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Dziś spędziłem kilka godzin ćwicząc i analizując różne otwarcia w Marengo. Gra jest mocno szachowa (z wyjątkiem losowego setupu sił francuskich), resetuje się błyskawicznie, więc bardzo przyjemnie tak się nią bawić.

No jest tu trochę fajnych możliwości. Szturm 2x3 piechoty i artyleria na północ to tylko jedna z nich. Są opcje i w centrum (w tym jedna bardzo tricky :P), i na południu. Nie ma tu jednak żadnych pewniaków. Zależy to trochę od początkowego rozkładu sił francuskich, składu pierwszych dwóch grup austrackich (8 bloczków) no i reakcji Francuza na otwarcie Austriaka. Oczywiście to wszystko przy założeniu, że Francuz jednak probuje się bronić, co jest naturalną i instynktowną reakcją na atak austriacki, ale w skali calej gry jest chyba jednak błędem.
Bo jeśli Francuz ucieka, no to zaczyna się taniec innego rodzaju (i tego już nie ćwiczę w ogóle, żeby sobie zabawy nie odbierać :) ).

Super jest ta gra, naprawdę.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Odi pisze: 15 lis 2023, 09:45
Markus pisze: 15 lis 2023, 09:07 Doceniam cały wysiłek Grzegorza włożony w opanowanie tego "potwora" zwanego EU ale... ja nie siadam już do tej gry.
Hm, a zagrajmy jeszcze raz? 60-70% pracy już wykonaliśmy. Tak naprawdę dopiero druga rozgrywka nadaje w ogóle sens pierwszej.
PS
Zagrasz Kastylią następnym razem :)
NIE!
Przeczytałem kilka postów w dedykowany wątku dla tej gry , zostałem z niej skutecznie wyleczony :-)

Siedzieliśmy w KROLMie 4 godziny nad tą grą i co , ano nic:
- nie zrobiliśmy nawet tutoriala
- nie poznaliśmy żadnych dodatkowych mechanizmów które są cechą wyróżniającą tę grę (bo nie było na to czasu oraz mocy przerobowych Grzegorza)
- w ciągu 4 godzin zrobiłem może 10 swoich kolejek (zrobiłem 10????? czy mniej) z czego część była pt "przesń żeton/pion "
70% czasu przy stole grałem sam z sobą/kartonem aby rozwiązać problem wydarzenia które wziąłem na początku gry (wojna róż), nie bawi mnie takie coś
Lacki pisze:Sporo dyskusji wywołała wartość bojowa kawalerii, a wg dyskusji na BGG rozchodzi się głównie o korzystniejsze rzuty kością.
6 inf gives you 3 hits on average
5 inf 1 cav gives you 4 hits on average.
Na wczesnym etapie gry nie jest to istotne, bo kasy mało, ale na etapie późniejszym niby to się kompensuje, że optymalne proporcje to minimum 1 koń i 1 armatka na 2-3 piechoty.
nadal nie "łapię" tej decyzji projektowej autora gry, piechota za 2, kawaleria za 5, działa chyba za 6 czyli zamiast wydać 10 kasy za 5 piechoty wydajemy 17 kasy za 3 piechoty 1 koń 1 armata aby zwiększyć średnią hitów o 1? i do tego trzeba mieć dowódcę/karty dające dodatkowe kości pozwalające wbijać hity kawalerii? no way
no chyba że Grzegorz coś źle wytłumaczył? w jego wersji kości kawaleri nie pojawiają się z automatu jak tylko kupisz kawalerią ale trzeba "dokopać się" do dowódcy lub czerwonej karty dokładającej kości kawaleri -> nie , dzięki , i jeszcze 5 kasy zapłacić za konia
SPOOOORO tych warunków aby aktywować kawalerię. A za sympatyczne 2 masz mięso armatnie co nie grymasi

Odi pisze:Dziś spędziłem kilka godzin ćwicząc i analizując różne otwarcia w Marengo. Gra jest mocno szachowa (z wyjątkiem losowego setupu sił francuskich), resetuje się błyskawicznie, więc bardzo przyjemnie tak się nią bawić.
cfaniak ;-) kupił na essen i drażni czekających na swoją kopię z Planszostrefy :D :D
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

Markus - polecam COINy :) jak chcesz mam Algierię na 2 osoby
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Muad pisze: 16 lis 2023, 10:32 Markus - polecam COINy :) jak chcesz mam Algierię na 2 osoby
nie, dzięki

Po zobaczeniu tych wszystkich wynalazków doceniam design ROOTa, bawi , daje emocje i kończy się w 2h
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

Hm nie tak zapamiętałem Roota - ja zagram jednak mnie nuży i na pewno nie kończy się w 2h. Mam Oatha, który jest zaprojektowany na 2h (mimo że u Highlandera graliśmy 5h O.o ).

Ja nadal wychodzę z założenia, że lepiej dłużej pograć niż 2h. Oczywiście są gry przerywniki ale główne danie to główne danie. I też uważam, że niektóre tytuły nie powinny wychodzić poza rozrywkę na kompie - a ostatnio to się mnoży.
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No to szkoda. Ja na pewno jeszcze raz zagram w EU.

Już chciałem wyjść z tezą, że gra dwugodzinna nie da nigdy tego, co może dać gra 5-6 godzinna i dłuższe, a potem przypomniałem sobie ROOT i Pax Pamir, oraz COINy :D
Co by nie mówić, wrażenia podobne (nawet bardzo), a jednak każdą rozgrywkę w Roota/PP rozstrzygnęliśmy, a w przypadku COIN chyba najczęściej kończyliśmy z braku czasu, ewentualnie jakieś krótkie scenariusze....

Tu jednak zaznaczę, że jest cała grupa COINów uproszczonych, dwuosobowych (np. The British Way). Kilka stron instrukcji, 2-3 godziny rozgrywki. Grałem solo i polecam (choć do pełnego FitL to się jednak nie umywa...).
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 16 lis 2023, 10:23
Lacki pisze:Sporo dyskusji wywołała wartość bojowa kawalerii, a wg dyskusji na BGG rozchodzi się głównie o korzystniejsze rzuty kością.
6 inf gives you 3 hits on average
5 inf 1 cav gives you 4 hits on average.
Na wczesnym etapie gry nie jest to istotne, bo kasy mało, ale na etapie późniejszym niby to się kompensuje, że optymalne proporcje to minimum 1 koń i 1 armatka na 2-3 piechoty.
nadal nie "łapię" tej decyzji projektowej autora gry, piechota za 2, kawaleria za 5, działa chyba za 6 czyli zamiast wydać 10 kasy za 5 piechoty wydajemy 17 kasy za 3 piechoty 1 koń 1 armata aby zwiększyć średnią hitów o 1? i do tego trzeba mieć dowódcę/karty dające dodatkowe kości pozwalające wbijać hity kawalerii? no way
no chyba że Grzegorz coś źle wytłumaczył? w jego wersji kości kawaleri nie pojawiają się z automatu jak tylko kupisz kawalerią ale trzeba "dokopać się" do dowódcy lub czerwonej karty dokładającej kości kawaleri -> nie , dzięki , i jeszcze 5 kasy zapłacić za konia
SPOOOORO tych warunków aby aktywować kawalerię. A za sympatyczne 2 masz mięso armatnie co nie grymasi
Jeśli masz pełno kasy a ograniczony manpower, to inwestujesz w skuteczniejszą armię.
Kości kawalerii (pomarańczowe) to oddzielny bonus. Bo konie są też na białych kościach, które nie wiem czemu nazwane są "Infantry Die". To chyba nas zmyliło :)
Spoiler:
Czyli jak masz 2 inf i 1 cav, to rzucając 3 białe kości masz większą szansę na hita (bo jak wyskoczy koń, to kawaleria trafia).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Gorzej jak nie wyskoczy 🤣ten koń
Dziwny jest ten system.

W przypadku statkow jest to czytelniejsze.
Duży statek ma 1 auto hita + rzut (szansa na kolejny hit) oraz ma dwa pkt życia.
Od razu widać ktory proszek daje bielszą biel 🤣

Nadal twierdzę że ta gra kompa nie powinna opuszczać, jak ktoś chce sobie robić fikuśne systemy to niech robi to w digital a nie zawraca d...y w kartonie
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 16 lis 2023, 13:24 Nadal twierdzę że ta gra kompa nie powinna opuszczać, jak ktoś chce sobie robić fikuśne systemy to niech robi to w digital a nie zawraca d...y w kartonie
No ale jak Odi obiecał weekendową imprezę w domku, to chyba przyjedziesz? :)
Na forum BGG gra ma sporo fanowskich scenariuszy, więc chyba jest dość żywa. No i określają ją jako "lżejszą wersję" gry z 1993 roku, w której rozgrywka trwa 3600 minut :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/410 ... niversalis
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Otorek »

Przepraszam, że spoza grona, ale chciałem jeszcze dopytać czy gracie jeszcze w Marie? Czy już się przejadła? Bo obecnie przeżywam małą fascynację ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Mi się wydaje, że Maria zawsze gdzieś tam krąży w propozycjach. Ale grać, to faktycznie ostatnio nie gramy...

...w grupie, bo mi się zdarzyło niedawno :) Zaproponowałem koledze, który grywa rzadko, a jak już, to preferuje dedukcyjne gry point-to-point (Whitechapel, Whitehall, Narcos). No i zagraliśmy w tę Marię we dwójkę, na najprostszych zasadach - ot tak, żeby się trochę pobić wojskami. No i kolega bardzo wkręcony, dopytuje kiedy kolejna rozgrywka, tak mu się spodobało. Szybko się odnalazł w mechanice (wszak to jest też point-to-point), podobały mu się walki, dylematy dowódców itp.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

@władca pierścieni gra karciana: oszukiwaliśmy 🤣, wydarzenia po zagraniu są WYKLUCZANE a nie na discard, wydarzenie "jest inna droga" mogło więc pojawić się raz (a ja mam wrażenie graniczące z pewnoscią że grałem to kilka razy i KLAKIER potem miał lęki jak widziłl hobbita na obrazku)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Markus pisze: 18 lis 2023, 13:09 @władca pierścieni gra karciana: oszukiwaliśmy 🤣, wydarzenia po zagraniu są WYKLUCZANE a nie na discard, wydarzenie "jest inna droga" mogło więc pojawić się raz (a ja mam wrażenie graniczące z pewnoscią że grałem to kilka razy i KLAKIER potem miał lęki jak widziłl hobbita na obrazku)
Uuuuu.... No to grubo. Tak chyba graliśmy od poczatku :/
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Obrazek
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

:lol: :lol: :lol: banda oszustów!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 18 lis 2023, 13:25
Markus pisze: 18 lis 2023, 13:09 @władca pierścieni gra karciana: oszukiwaliśmy 🤣, wydarzenia po zagraniu są WYKLUCZANE a nie na discard, wydarzenie "jest inna droga" mogło więc pojawić się raz (a ja mam wrażenie graniczące z pewnoscią że grałem to kilka razy i KLAKIER potem miał lęki jak widziłl hobbita na obrazku)
Uuuuu.... No to grubo. Tak chyba graliśmy od poczatku :/
Coś tak czułem, że Sauron odniósł moralne zwycięstwo :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Czy w ten wtorek ktoś się planuje pojawić w Krolmie?
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Highlander pisze: 20 lis 2023, 10:22 Czy w ten wtorek ktoś się planuje pojawić w Krolmie?
Ja mogę się pojawić z wojną o pierścień (QG) i czymś w stylu Lincolna
@Muad : wpadasz? Wyzdrowiałeś już?
W Gdansku jest pub LOFT ktory mniewa nieoblegane dni a ma stoliki nawet dobrze oświetlone (i czynny do 23 i dalej) wiec jak do Oliwy za daleko to możemy coś pyknąć kiedyś w GDA. Pytalem wlaściciela, nie ma nic przeciw planszówom.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Ja w ten wtorek odpadam, niestety. Ale może coś innego w tygodniu znadję.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Karciana Wojna o Pierścień brzmi super. Ile osób jest potrzebnych? Będę musiał ponegocjować rodzinnie, w sumie niezależnie czy to byłby wtorek czy inny dzień (środa, czwartek).
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Nie upieram się przy wtorku. Jak zbierze się ekipa na inny dzień to ok.
W Wojnę... to najlepiej w 4 osoby jak mniej to ktoś gra na dwie ręce (max 2 deki po 30 kart do ogarnięcia)
Wariant łączenia deków w 1 wykluczam, nie widzę w nim sensu (graliśmy tak raz i zgodnie Grzegorzem stwierdziliśmy że to nie to, Odi jako trzeci co miał połączone deki twierdzil że "to działa")
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Nie no jak możecie kontynuować tradycję wtorków, to nie czekajcie na mnie. Lepiej ugruntowywać przyzwyczajenie do tego konkretnego dnia.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 20 lis 2023, 13:10 Nie no jak możecie kontynuować tradycję wtorków, to nie czekajcie na mnie. Lepiej ugruntowywać przyzwyczajenie do tego konkretnego dnia.
Zwłaszcza, że wtorki w Krolmie są w miarę luźne, inne dni są znacznie bardziej oblężone przez figurkowców.

Ja jutro do późna w pracy, więc nie dam rady. Ale za tydzień szanse są.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Wybaczcie zamieszanie, ja jednak jutro nie dam rady przyjść.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

To dajcie znać czy się zbierze ktoś za tydzień.
Chętnie zagram w coś wojennego, grywalnego, z interakcją, i tak żeby dało się rozegrać również rewanż na jednym spotkaniu :)
ODPOWIEDZ