Diora (Karol Stawicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 194 times
Been thanked: 57 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: bridge_fan »

Przy okazji, skoro toczymy taką ciekawą dyskusję i skoro osoby znające dogłębnie temat stwierdziły, że specyficzna kombinacja mechanik tworząca grę nie podlega żadnym prawom autorskim (z wyjątkiem loga i ilustracji) i chociaż w moim świecie pomimo, że litery i słowa nie podlegają prawom autorskim. to ich logiczna kombinacja w postaci książki, artykułu, już tak, to mam kolejne pytanie, które w zasadzie wyjaśni wszystkie już wątpliwości:

Czy mam pełne prawo wziąć aktualny światowy top, np. Ark Nova, zatrudnić zdolnego grafika, który stworzy mi serię ilustracji w stylu "kosmicznym" i wydać grę, powiedzmy Ark in Space, opartą dokładnie lub w 90% na mechanice Ark Nova, opowiadająca o tworzeniu kosmicznego ZOO z kosmicznymi stworami, pojechać z nią na targi w Essen, wykupić stoisko obok Feuerland Spiele i reklamować swoją grę jako wersję dla prawdziwych twardzieli, którzy nie lubią tych słodkich obrazków ze zwierzątkami.
Z tego co się tu dowiedziałem od fachowców, taka sytuacja jest w pełni dopuszczalna i nie wzbudza żadnych kontrowersji. :wink:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: BOLLO »

bridge_fan pisze: 29 lis 2023, 11:04 Przy okazji, skoro toczymy taką ciekawą dyskusję i skoro osoby znające dogłębnie temat stwierdziły, że specyficzna kombinacja mechanik tworząca grę nie podlega żadnym prawom autorskim (z wyjątkiem loga i ilustracji) i chociaż w moim świecie pomimo, że litery i słowa nie podlegają prawom autorskim. to ich logiczna kombinacja w postaci książki, artykułu, już tak, to mam kolejne pytanie, które w zasadzie wyjaśni wszystkie już wątpliwości:

Czy mam pełne prawo wziąć aktualny światowy top, np. Ark Nova, zatrudnić zdolnego grafika, który stworzy mi serię ilustracji w stylu "kosmicznym" i wydać grę, powiedzmy Ark in Space, opartą dokładnie lub w 90% na mechanice Ark Nova, opowiadająca o tworzeniu kosmicznego ZOO z kosmicznymi stworami, pojechać z nią na targi w Essen, wykupić stoisko obok Feuerland Spiele i reklamować swoją grę jako wersję dla prawdziwych twardzieli, którzy nie lubią tych słodkich obrazków ze zwierzątkami.
Z tego co się tu dowiedziałem od fachowców, taka sytuacja jest w pełni dopuszczalna i nie wzbudza żadnych kontrowersji. :wink:
Tak. Zmienił bym jednak nazwę omijając słowo Ark. Przykład V-Sabotage/Comandos , Assasin Creed.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: probbi »

Ark Nova samo z siebie jest zlepkiem mechanik innych gier(cywilizacja, Ganges, Terraformacja Marsa) więc przywoływanie jej jako przykład jest nieco zabawne.
Ale tak.
Zmień grafiki, zmień instrukcję i droga wolna
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Super »

bridge_fan pisze: 29 lis 2023, 11:04 taka sytuacja jest w pełni dopuszczalna i nie wzbudza żadnych kontrowersji. :wink:
Mały problem może być tylko z tym punktem. Bo kontrowersje raczej na pewno się pojawią, podobnie jak pewna opinia środowiska, której ciężko się już będzie pozbyć do końca kariery. Pytanie też co by się działo w Twoim serduszku i sumieniu. Ale z punktu widzenia formalno-prawnego, można działać.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Palmer »

BOLLO pisze: 29 lis 2023, 11:12
bridge_fan pisze: 29 lis 2023, 11:04
Tak. Zmienił bym jednak nazwę omijając słowo Ark. Przykład V-Sabotage/Comandos , Assasin Creed.
Rozumiem, że kompletne nieistotnym kontekstem jest to, że V-Sabotage i Assasin to gry tego samego autora ? Nawet na bgg jedna widnieje jako reimplementacja drugiej.

Dobrze, że Ark Nova się pojawiła w dyskusji. Bo to akurat przykład czym jest zapożyczenie mechanik. Jakby Diora wzięła z materiału źródłowego tyle co Ark ze wspomnianych Gangesu, TM i Civki, to tematu by nie było. Ale to może ja mam problem i przesadzam.

Skoro chcemy o mechanizmach, pod kątem rozwojowym, to w sumie skąd ten rzut na nowego pracownika?*Czemu nie jakieś wariacje w stylu :

- zatrudniony nowy mógłby być połowa osoby wysłanej na pole akcji
- jeśli chcielibyśmy zatrudnić od razu wyszkolonego, to może opcja wysłania dwóch do zatrudnienia, wtedy nie bierzemy nowego jako 1/2 tylko o tej samej wartości co niższy wysłany
- jak już miałby zostać zachowany rzut to może już na początku rundy, wtedy widzimy po co idziemy


Tor technologii, gdzie się przesuwamy po kupieniu karty z polem akcji - stoi coś na przeszkodzie, żeby w setupie ułożyć znaczniki na tym torze i potem je ściągać , zamiast brać z boku, a na torze przesuwać znacznik?

Setup pracowników, czy losowosci nie obniżyłby wariant, że wszyscy maja taką samą sumaryczną wartość i rozkładają ja dowolnie pomiędzy pracowników, co więcej zamiast każdego nie użytego "oczka" możnaby pobrać surowiec?



*jakbym był wredny to bym podejrzewał, że dlatego bo dokładnie tak jest w MP, na szczęście nie jestem :P
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Leser »

bridge_fan pisze: 29 lis 2023, 11:04 Z tego co się tu dowiedziałem od fachowców, taka sytuacja jest w pełni dopuszczalna i nie wzbudza żadnych kontrowersji. :wink:
Kompletnie mieszasz literę prawa, ze stosowaniem prawa i jeszcze na dodatek z oceną moralną i konsekwencjami pozaprawnymi.

Jeszcze raz: mechaniki nie są chronione prawem autorskim. Jak nie wierzysz miejscowym "fachowcom", to użyj googla - da się znaleźć bardzo wiarygodne opracowania w tym temacie zwłaszcza w języku angielskim. A jak bardzo chcesz, to literatury w temacie nie brakuje, choć raczej mało prawdopodobne, by gdzieś wprost zostały wspomniane planszówki.

Powyższe nie oznacza, że możesz robić, co chcesz i hulaj dusza, piekła nie ma. Twoją sytuację prawną kształtują różne przepisy. Kopiując czyjąś grę bez żadnego wkładu własnego, naruszasz czyjś interes i prosisz się o "działania odwetowe". To że nie ma podstaw do zaszkodzenia ci za skopiowanie mechaniki, nie oznacza, że nie znajdzie się inny hak, jeżeli ktoś będzie zdeterminowany, by go znaleźć. A choć kopiowanie 1 do 1 jest legalne, to jest także co najmniej wątpliwe etycznie, więc nie stawia cię w dobrej pozycji w przypadku ewentualnego sporu sądowego.

A w zakresie pozaprawnym, kopiując grę masz wszelkie szanse zostać powszechnie obsmarowanym jako plagiator - nieprecyzyjnie, ale z wszech miar słusznie.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2023, 12:01 przez Leser, łącznie zmieniany 1 raz.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: BOLLO »

Tor technologii, gdzie się przesuwamy po kupieniu karty z polem akcji - stoi coś na przeszkodzie, żeby w setupie ułożyć znaczniki na tym torze i potem je ściągać , zamiast brać z boku, a na torze przesuwać znacznik?
Dla mnie bomba....dla wydawcy to dodatkowe 8 znaczników na które nie było pieniędzy. Ale oczywiście można homerulsować jak komu wygodnie.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Asurmar »

Super dyskusja - jakiś mało znany typek z forum wydał grę w ilości 500 sztuk, która sprzedawana jest po kosztach produkcji. I ludzie mają pretensje, że gra nie jest super innowacyjna, tylko inspiruje się poprzednimi grami. Bo przecież wszyscy wiemy, że nie wolno kopiować mechanik. Dlatego "Dominion" jest jedynym na świecie deck builderem, a "Agricola" jedynym na świecie worker placementem. Boki zrywać ;)
Ostatnio zmieniony 29 lis 2023, 12:14 przez Asurmar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Ciuniek »

BOLLO pisze: 29 lis 2023, 11:59 to dodatkowe 8 znaczników na które nie było pieniędzy.
Przecież te znaczniki są już w pudełku. Liczba elementów się nie zmienia.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: BOLLO »

Ciuniek pisze: 29 lis 2023, 12:06
BOLLO pisze: 29 lis 2023, 11:59 to dodatkowe 8 znaczników na które nie było pieniędzy.
Przecież te znaczniki są już w pudełku. Liczba elementów się nie zmienia.
Nie do końca. Umieszczając te znaczniki planowałem aby nimi zaznaczać "wybudowane" pomieszczenia. Każdy z graczy ma zatem tyle znaczników aby wystarczyło nawet na zapełnienie całej planszy nowymi pomieszczeniami. Pamiętaj że na koniec gry pomieszczenia poszczególnych graczy punktują.
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 194 times
Been thanked: 57 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: bridge_fan »

Leser pisze: 29 lis 2023, 11:54 Kompletnie mieszasz literę prawa, ze stosowaniem prawa i jeszcze na dodatek z oceną moralną i konsekwencjami pozaprawnymi.
...nie :wink:
...ja tylko stawiam pytania, bo naprawdę jest to dla mnie ciekawe doświadczenie w porównaniu ze światem nauki, gdzie nawet pojedyncze zdanie pochodzące z czyjejś pracy musi/powinno mieć odpowiedni odnośnik z podaniem źródła :)
W tym świecie ocena prawna i moralna są zgodne.
Tutaj mamy ciekawą i dla mnie nową sytuację, w której będąc correct wobec litery prawa, możesz być jednocześnie moralnie potępiony przez środowisko.
...dziękuję za dotychczasowe głosy i proszę o następne :)
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Ciuniek »

Co robią te znaczniki, kiedy nie leżą na wybudowanym pomieszczeniu? Mogłyby zasłaniać punkty na torze technologii. Skoro wybudowanie pomieszczenia zwiększa poziom technologii, to przekładałbyś wtedy znacznik z jednego miejsca w drugie. I w ten sposób jeden element robi dwie rzeczy jednocześnie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: BOLLO »

Ciuniek pisze: 29 lis 2023, 12:13 Co robią te znaczniki, kiedy nie leżą na wybudowanym pomieszczeniu? Mogłyby zasłaniać punkty na torze technologii. Skoro wybudowanie pomieszczenia zwiększa poziom technologii, to przekładałbyś wtedy znacznik z jednego miejsca w drugie. I w ten sposób jeden element robi dwie rzeczy jednocześnie.
Nie podchodziłem do tego w ten sposób a faktycznie można byłoby tak robić. Myślę że to dobry pomysł. Może jednak Ciuńku przekonam Cię i zagrasz jeszcze w Diorę i coś ciekawego znajdziesz co można usprawnić? :mrgreen: Dla mnie to kopalnia wiedzy wówczas.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Irka »

bridge_fan pisze: 29 lis 2023, 12:12 ...ja tylko stawiam pytania, [...]
...dziękuję za dotychczasowe głosy i proszę o następne :)
Kto pyta, nie błądzi :)
Tylko naprawdę polecam przeczytać ten wątek:
viewtopic.php?t=17027
I ewentualnie tam dopytywać dalej.

A tutaj najwyzej oceniać, czy Diora jest standardowa w tym względzie, czy nie. I uzasadniać swoje zdanie.
Tylko żeby to zrobić trzeba najpierw zagrać, albo chociaż obejrzeć rozgrywkę (jak coś się pojawi).
Tyle przyzwoitości od krytyków chyba można oczekiwać?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: psia.kostka »

bridge_fan pisze: 29 lis 2023, 11:04 litery i słowa nie podlegają prawom autorskim. to ich logiczna kombinacja w postaci książki, artykułu, już tak
Powoli dochodzisz do owocnych odkryc. Nie ma sie co dziwic, trzeba zglebiac roznice branz.

A co do literatury, plagiatow, inspiracji i podziekowan, to nie wydaje mi sie aby kazda powiesc high fantasy skladala poklon Tolkienowi w preambule.

Ani nikt nie opatentowal trio krasnal rebacz, elf zwiadowca, czlowiek rycerz. A wielu na tym jedzie/jechalo i nikt nie dziekuje nikomu ani tego nie oczekuje.

Mysle ze odlecieliscie lekko z tymi oczekiwaniami do Bollo, ktory jak sam mowi mial mocne ograniczenia co do objetosci i tresci instrukcji.

Garg niby wspomina, ze cos dziekowal w akademickim projekcie, ale tez nie zawsze sie udalo, albo dotrwalo do finalnej edycji.

Tylko raz ze garg stworzyl pewnie tysiac tekstow na uniwersytecie o poziomie edycji adekwatnym, a Bollo raczkuje i to w zupelnie innym srodowisku i z innego pulapu sprawczo-decyzyjnego.
A dwa, ze w hobbystycznych publikacjach mozna sobie pozwolic na wiecej, bo to zabawa, eksperyment, a nie zrodlo dochodu w tworczej branzy.

Ponawiam prosbe o wymienienie polskich znanych autorow, ktorzy oficjalnie wypisuja inspiracje i podziekowania w swoich grach skierowanych na handel, na essen i po SdJ. Niby to fajne i szlachetne, ale jakos kloci mi sie z ego autora-tworcy. Zmienie zdanie gdy przytloczy mnie zalew przykladow, szczegolnie od jednego wydawcy ;)

BTW sprawdzmy pierwsze komercyjne gry znanych polskich autorow i co pisza w stopce redakcyjnej. Od Wozniaka, Kwapinskiego, Trzewiczka, Kaluze, po kolegow z forum o mniejszej renomie, a z dorobkiem wydawniczym. Stawiam, ze ani w pierwszej, ani w 15. nie ma odwolan do dominiona, agricoli itp Chyba ze w jakims bootlegu robionym na powielaczu, gdy mieli 20lat i serduszka pelne idealow, ale i brak wydawcy nad soba.

Majac taka baze wiedzy mozemy rozmawiac o Bollo i Bollo majac te sama baze bedzie mogl podejmowac kolejne kroki w swoich projektach, jesli wydawca mu pozwoli.

Przypalanie boczkow Bollo jest wygodne i czasem latwe, ale nie wiem czemu ma sluzyc poza radosna zemsta, za stare sprzeczki i nieporozumienia z forum.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2023, 12:43 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Leser »

bridge_fan pisze: 29 lis 2023, 12:12
Leser pisze: 29 lis 2023, 11:54 Kompletnie mieszasz literę prawa, ze stosowaniem prawa i jeszcze na dodatek z oceną moralną i konsekwencjami pozaprawnymi.
...nie :wink:
...ja tylko stawiam pytania, bo naprawdę jest to dla mnie ciekawe doświadczenie w porównaniu ze światem nauki, gdzie nawet pojedyncze zdanie pochodzące z czyjejś pracy musi/powinno mieć odpowiedni odnośnik z podaniem źródła :)
W tym świecie ocena prawna i moralna są zgodne.
Tutaj mamy ciekawą i dla mnie nową sytuację, w której będąc correct wobec litery prawa, możesz być jednocześnie moralnie potępiony przez środowisko.
...dziękuję za dotychczasowe głosy i proszę o następne :)
Nie rozumiem zdziwienia. Po pierwsze nawet "gołym okiem" widać, że tekst to co innego niż mechanika, czyli jakaś idea, algorytm, zasada działania. Prawo autorskie chroni tekst rozprawy doktorskiej o splątaniu polaryzacji dwóch fotonów, a nie stan wiedzy i informacje zawarte w tej pracy. Po drugie, tu większe niezrozumienie zdziwienia, rozbieżności między prawem i moralnością są wszędzie. Zdrada małżeńska jest w 200% legalna. Mimo to odbiór społeczny jest zazwyczaj zdecydowanie negatywny.

Żeby nie było, że wyłącznie wykolejam ten wątek, to dorzucę jednak swoją opinię w poruszanym wątku.

Mówię "dzień dobry" osobom, które mijam na klatce schodowej w swoim bloku, bo uważam, że tak ładnie, grzecznie i sympatycznie. Jednak gdy ktoś mi nie mówi "dzień dobry", nie uważam tego za brak kultury. Motyla noga, jesteśmy całkiem obcymi ludźmi, przechodzącymi blisko siebie raz na parę dni. Ktoś nie chce wchodzić w taką kurtuazyjną interakcję, nic mi do tego. Analogicznie w omawianej kwestii. Jak dla mnie wzmiankowanie źródeł inspiracji jest eleganckie i uczciwe. Ale jego brak to nie jest od razu dowód chamstwa i złych intencji. Z powoływaniem się na Stegmaiera i Rosenberga bym uważał. To z ogromnym prawdopodobieństwem szczery wyraz szacunku dla pracy kolegów po fachu, ale równie dobrze może to być marketingowa dupokrywka. Jedno zresztą nie wyklucza drugiego.

Niezależnie od indywidualnej oceny, co wypada i co należy, wg mnie za pierwsze "przewinienie" Bollo należy się najwyżej pouczenie bez dalej idących sankcji ;)

EDIT: Nie chcę już dalej śmiecić w tym wątku, ale niestety nie odparłem w pełni pokusy "ostatniego słowa", więc edytuję i kończę.
bridge_fan pisze: 29 lis 2023, 12:44
Leser pisze: 29 lis 2023, 12:38 Zdrada małżeńska jest w 200% legalna. Mimo to odbiór społeczny jest zazwyczaj zdecydowanie negatywny.
...ale ma bardzo istotne konsekwencje prawne, jeśli słyszałeś o rozwodach z orzeczeniem o winie :)
Niewierność małżeńska nie ma żadnych bezpośrednich konsekwencji prawnych. O winie w przypadku rozwodu decyduje całokształt okoliczności, na który niewierność może mieć (i fakt: częstokroć ma i to doniosły) wpływ. Idąc tym tropem musiałbyś przyjąć, że konsekwencje prawne ma także to, że często się obrażasz, mówisz podniesionym głosem, nie lubisz zmywać naczyń itp. itd.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2023, 13:01 przez Leser, łącznie zmieniany 3 razy.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: The Fifth Horseman »

@BOLLO: Drobny zgrzyt co do wypraski - jest o jakieś 4-5 mm zbyt wysoka. Pudełko się lekko nie domyka już po włożeniu planszy i instrukcji, po dodaniu komiksu tylko gorzej. Jeżeli będziesz miał więcej zamówień to może byłby sens to lekko poprawić.

Co do pomysłów upiększania gry - ma ktoś propozycje na żetony materiałów i stołówki? Trochę mi się myśli żeby do stołówki użyć prostokątnego żetona z naklejką która udawałaby kartkę obiadową (kto pamiętał ten pamięta).
bridge_fan pisze: 29 lis 2023, 11:04Czy mam pełne prawo wziąć aktualny światowy top, np. Ark Nova, zatrudnić zdolnego grafika, który stworzy mi serię ilustracji w stylu "kosmicznym" i wydać grę, powiedzmy Ark in Space, opartą dokładnie lub w 90% na mechanice Ark Nova, opowiadająca o tworzeniu kosmicznego ZOO z kosmicznymi stworami, pojechać z nią na targi w Essen, wykupić stoisko obok Feuerland Spiele i reklamować swoją grę jako wersję dla prawdziwych twardzieli, którzy nie lubią tych słodkich obrazków ze zwierzątkami.
Z tego co się tu dowiedziałem od fachowców, taka sytuacja jest w pełni dopuszczalna i nie wzbudza żadnych kontrowersji. :wink:
Kłania się Rex: Final Days of an Empire.
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 194 times
Been thanked: 57 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: bridge_fan »

Leser pisze: 29 lis 2023, 12:38 Zdrada małżeńska jest w 200% legalna. Mimo to odbiór społeczny jest zazwyczaj zdecydowanie negatywny.
...ale ma bardzo istotne konsekwencje prawne, jeśli słyszałeś o rozwodach z orzeczeniem o winie :)
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: autopaga »

BOLLO pisze: 29 lis 2023, 10:33 Mocne słowa. Zachęcam do prześledzenia wątku w którym opisuję cały proces tworzenia. Tam wyjaśniam że w pierwszych etapach tworzenia sam wymyśliłem szkielet gry jak i mechaniki które okazały się były podobne do MP. Kiedy dany tytuł został wskazany chętnie się z nim zaznajomiłem i postanowiłem użyć w części mechanik które pozmieniałem i dostosowałem do własnych potrzeb. Nie było to jednak łatwe bo trzeba było sporo pozmieniać aby w takiej formie to działało. Nigdy też nie zatajałem i nie wzbraniałem się że owe mechaniki pochodzą z MP i Pretora. Co również podkreśliłem w moim filmie o grze. Okazuje się również że bardzo podobne mechaniki występują w innych grach o których nie słyszałem nawet.....
Takiego podejścia kompletnie nie rozumiem jak trafiam na podobieństwa do innej gry w swoim prototypie to szukam sposobu jak się odsunąć od tej gry jak najdalej, a nie wciągam z niej połowę mechaniki. Moim zdaniem zapożyczenie jest na tyle duże że spokojnie Luciani mógłby być na pudełku i jest to dobry obyczaj panujący w branży.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Ciuniek »

psia.kostka pisze: 29 lis 2023, 12:33 Ponawiam prosbe o wymienienie polskich znanych autorow, ktorzy oficjalnie wypisuja inspiracje i podziekowania w swoich grach skierowanych na handel, na essen i po SdJ.
Po co? W sensie: czy jeśli brak Dobrej Praktyki (której przykłady podałem poprzednio) jest w lokalnym środowisku normą, to nie wypada aspirować do lepszych standardów i równać w górę? W sensie: wypisanie źródeł nic nie kosztuje i za darmo chroni tyłek przed zarzutami o "przywłaszczenie" cudzego pomysłu i podpisanie go własnym nazwiskiem. I ja to piszę szerzej, już nie tylko w tym konkretnym, Diorowym przypadku (temat do wydzielenia?). A BOLLO boczków nie przypiekam, bo żadnej kosy ani nieporozumienia z nim nie mam. Wszystko bez złośliwości.

Leser pisze: 29 lis 2023, 12:38 Ale jego brak to nie jest od razu dowód chamstwa i złych intencji.
Oczywiście 100% racji.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Irka »

autopaga pisze: 29 lis 2023, 12:49
Spoiler:
Takiego podejścia kompletnie nie rozumiem jak trafiam na podobieństwa do innej gry w swoim prototypie to szukam sposobu jak się odsunąć od tej gry jak najdalej, a nie wciągam z niej połowę mechaniki.
I jak Ci idzie? To oczywiście chwalebne podejscie, ale przypuszczam, że bardzo trudno wymyślić coś nowego, co będzie dobrze działało.
A do tego dochodzi fakt, że gry się sprzedają często na zasadzie podobieństwa do innych lub - jeszcze lepiej - fuzji (patrz: Nucleum). I Diora poszła najwyraźniej tą drogą :)

I Ty sam też o tym pisałeś w innym wątku:
autopaga pisze: 20 sty 2023, 04:04 Mechaniki w grach to są właśnie nowe technologie, które wyrastają ze starych, poprzez połączenie dotąd niespotykanych razem mechanik, nowe twisty czy usprawnienia.

Za każdym razem jak pojawia się nowy twórca zielony w temacie, sądzi że ma rewolucyjny pomysł i każdy mu go ukradnie, wyświechtany scenariusz jak hollywodzka komedia romantyczna.
Czy zmieniłeś zdanie?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: psia.kostka »

Asurmar pisze: 29 lis 2023, 12:02 Super dyskusja - jakiś mało znany typek z forum wydał grę w ilości 500 sztuk, która sprzedawana jest po kosztach produkcji. I ludzie mają pretensje, że gra nie jest super innowacyjna, tylko inspiruje się poprzednimi grami. Bo przecież wszyscy wiemy, że nie wolno kopiować mechanik. Dlatego "Dominion" jest jedynym na świecie deck builderem, a "Agricola" jedynym na świecie worker placementem. Boki zrywać ;)
Dalbym Tobie dwa kciuki, bo idealnie to wszystko podsumowales.
(a przy pierwszym skrolowaniu wątku, jakos mi ten wpis umknal, polecam wszystkim)

Do tego przychodza eksperci z innych dziedzin, zeby sie podziwowac:

A u mnie w farmacji, to gdyby ktos zrobil lek o identycznym dzialaniu i skladzie jak dwa inne, to bylby to plagiat, zlamanie Dobrych Zwyczajow i wcale nie nazwalibysmy go lekiem generycznym, sprzedawanym przez konkurencje za polowe ceny. Zaraz o czym to ja... :mrgreen:

A w literaturze? Widzial kto cos takiego, ze najpierw kogos zabijają, a potem sa rozne tropy, red herringi i wielki final kto jest morderca. Aha, gl bohater to Komisarz, preferowanie alkoholik lub z trudnym dziecinstwem :P

Jeszcze taki maly klaps na otrzezwienie z sasiedniej dyskusji
mineralen pisze: 29 lis 2023, 12:55
garg pisze: 29 lis 2023, 12:01 Gambita bardzo lubię i szanuję, dość regularnie oglądam jego recenzje, a mimo to większość "recenzentów" omijam szerokim łukiem.
Czyli jest tak jak mówię.
Ten youtuber, którego ja oglądam to nie jest youtuber tak jak inni youtuberzy, to jest recenzent (nie „recenzent”).
Parafrazujac:
Ten tworca gier, którego ja ogrywam to nie jest tworca gier tak jak inni tworcy gier, to jest Autor (nie „plagiator Bollo”).

Magic Time!
Zmiencie nazwisko autora Diory na pudelku (na takiego autora/jutubera/forumowicza, ktorego lubicie) i patrzcie jak wasze buzie promienieja i graja w ladna gre z polskim klimatem i znanymi i lubianymi mechanikami.
Nie dziekujcie, psia.kostka do uslug.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: mineralen »

Ja rozumiem i zgadzam się, że podawanie źródeł inspiracji byłoby miłą (ale niekonieczną) praktyką.

Tylko czy to jest… legalne ze względu na RODO? To jest ktoś tu zasugerował, że jako autora należałoby podać Lucianiego. Za jakiś czas Simone dowiaduje się, że jest autorem gry dystrybuowanej przez jakiegoś Polaka... Chyba najpierw należałoby uzyskać pisemną zgodę na wykorzystywanie nazwiska?

Tak w ogóle mam nadzieję, że nikt tutaj nie jest hipokrytą krytykującym BOLLO za plagiat/reskin i nie zamówił sobie tego Wiedźmina na silniku Legendary Encounters :p
Langus
Posty: 90
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:42
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Langus »

Autor powinien nazwać tę grę Marco Bollo i wszystko by pasowało

(;
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Diora (Karol Stawicki)

Post autor: Irka »

psia.kostka pisze: 29 lis 2023, 13:58 Zmiencie nazwisko autora Diory na pudelku (na takiego autora/jutubera/forumowicza, ktorego lubicie) i patrzcie jak wasze buzie promienieja i graja w ladna gre z polskim klimatem i znanymi i lubianymi mechanikami.
Ten sam pomysł mi przyszedł do głowy :)

Jak czesto się zdarza, że jakiś amator z forum wydaje profesjonalną grę planszową?
To powinno być święto tutaj (tak jak premiera książki kolegi na forum czytelniczym, albo pokonanie jakiegoś problemu ogłoszone na grupie dla ludzi z danym problemem).
Inaczej coś jest mocno nie tak z tą spolecznością... #naiwnaIrka.

Ustaliliśmy już, że pominięcie grzecznosci typu "Gratuluję" nie wynika ze złej woli. Ok, kupuję ten argument.
Pojawił się tekst "Da się grać" - Hej, to może być taki swojski "seal of approval" :D
BOLLO - proponuję dać to na okładkę kolejnej edycji 8)

Pojawił się też tekst:
Ciuniek pisze: 28 lis 2023, 15:00 Gra się calkiem dobrze i całkiem sprawnie
To jest duży powód do radości. Dzięki, Ciuniek, serio. I tego też postaram się trzymać, żeby mnie dysonans poznawczy nie zeżarł ;)
ODPOWIEDZ