Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: Arek B »

Zagrałem kilka partii na prostszych poziomach i wszystko cacy, w miarę dobrze i szybko szło, ale o co chodzi z weryfikatorem nr 40, porównuje wszystkie cyfry na raz do 3?? Nie czaje tego, ustaliłem sobie kod 1 2 2 i wychodzi ptaszek, ale czy 1 2 5 też jest ptaszek, jak to interpretować?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: PytonZCatanu »

Arek B pisze: 26 lis 2023, 00:26 Zagrałem kilka partii na prostszych poziomach i wszystko cacy, w miarę dobrze i szybko szło, ale o co chodzi z weryfikatorem nr 40, porównuje wszystkie cyfry na raz do 3?? Nie czaje tego, ustaliłem sobie kod 1 2 2 i wychodzi ptaszek, ale czy 1 2 5 też jest ptaszek, jak to interpretować?
Doszedłeś do ciekawego miejsca. Od twojej reakcji na to zależy, czy polubisz się z grą czy uznasz za absurd i sprzedasz.

Ustaw zagadkę 19, spróbuj rozwiązać, a potem poczytaj rozwiązanie:

https://boardgamegeek.com/thread/301217 ... -puzzle-19

Generalnie weryfikatory nie działają tak jak myślisz 😉
Zdzichosław
Posty: 39
Rejestracja: 01 lut 2020, 07:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 12 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: Zdzichosław »

Arek B pisze: 26 lis 2023, 00:26 Zagrałem kilka partii na prostszych poziomach i wszystko cacy, w miarę dobrze i szybko szło, ale o co chodzi z weryfikatorem nr 40, porównuje wszystkie cyfry na raz do 3?? Nie czaje tego, ustaliłem sobie kod 1 2 2 i wychodzi ptaszek, ale czy 1 2 5 też jest ptaszek, jak to interpretować?
Weryfikator sprawdza tylko jedną cyfrę - pierwszą, drugą lub trzecią (nie wiesz którą). Pozostałe nie mają wpływu na odpowiedź. To Ty musisz rozkminić której cyfry dotyczy odpowiedź.
Tak jak napisał wyżej kolega, od tego momentu zaczyna się prawdziwa zabawa z Maszyną Turinga. A gra jest świetna! Polecam.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: vnzk »

Arek B pisze: 26 lis 2023, 00:26 Zagrałem kilka partii na prostszych poziomach i wszystko cacy, w miarę dobrze i szybko szło, ale o co chodzi z weryfikatorem nr 40, porównuje wszystkie cyfry na raz do 3?? Nie czaje tego, ustaliłem sobie kod 1 2 2 i wychodzi ptaszek, ale czy 1 2 5 też jest ptaszek, jak to interpretować?
Gdybyś zamiast podążać (zacną!) ścieżką nauki wytyczonej przez doświadczenia innych Boardgamegeeków chciał dostać wskazówkę już tutaj, postaram się pomóc (w spojlerze, żeby nie psuć metody Pytona):
Spoiler:
Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem. :)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Czy sprawa karty weryfikatora nr 24 była już tutaj poruszona?
Sformułowanie "sekwencja" ( lub "sekwens" w innych grach) jest użyte na podobnej karcie 25 (pytanie i opcje) i
w pytaniu na karcie 24 "Czy jest w kodzie sekwencja kolejnych rosnących cyfr ", ale opcje na karcie 24 są
- "brak cyfr w rosnącej kolejności". Nie wiadomo o co chodzi - konflikt z przykładem (1 3 5) - cyfry w przykładzie przecież są rosnąco. nie jest to sekwens - przykład jest dobry i pasuje do pytania ,ale nie pasuje do opcji
- "dwie cyfry w rosnącej kolejności"
- "trzy cyfry w rosnącej kolejności"

na karcie 25
jest
- brak sekwencji [...]
- sekwencja 2 cyfr [...]
- sekwencja 3 cyfr [...]
W sumie drobiazg już sobie poprawiłem na karcie.
Są jeszcze jakieś inne znane przeoczenia?
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: Nabuchodonozor »

Czy może mi ktoś powiedzieć jakim cudem mój przeciwnik poznał właściwy kod po JEDNYM weryfikatorze dotyczącym wyłącznie ilości czwórek w kodzie?
https://boardgamearena.com/11/turingmac ... playFrom=5
Awatar użytkownika
gryzli83
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2020, 11:32
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 53 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: gryzli83 »

Nabuchodonozor pisze: 03 sty 2024, 14:15 Czy może mi ktoś powiedzieć jakim cudem mój przeciwnik poznał właściwy kod po JEDNYM weryfikatorze dotyczącym wyłącznie ilości czwórek w kodzie?
https://boardgamearena.com/11/turingmac ... playFrom=5
Bo grałeś z Azjatą, to nie ma się co dziwić. ;)

A poważnie, w pierwszym ruchu dowiedział się, że w kodzie nie ma czwórek. Od razu też wiadomo że żółte nie może być równe 3. I teraz wiedząc to można sobie rozpisać wszystkie możliwe kombinacje i wyjdzie że zostają tylko dwa rozwiązania: 212 i 252, czyli 50% szansy na zwycięstwo.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: scraber »

Skoro to nie było 444 to jest też opcja że przeciwnik grał już ten układ i znał odpowiedź
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: Nabuchodonozor »

Prześledziłem inny przykład podany na forum BGA i okazało się, że ten sam układ i ta sama odpowiedź, a jeden z weryfikowanych przeze mnie graczy w 2 dni zrobił 3 miejsce w rankingu znając odpowiedzi (wystarczy sprawdzić historię gier). Także gra na BGA przerodziła się z dedukcyjnej w pamięciówkę...
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: scraber »

gryzli83 pisze: 03 sty 2024, 14:56 Od razu też wiadomo że żółte nie może być równe 3.
A to na jakiej podstawie?
Awatar użytkownika
gryzli83
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2020, 11:32
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 53 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: gryzli83 »

scraber pisze: 03 sty 2024, 15:13
gryzli83 pisze: 03 sty 2024, 14:56 Od razu też wiadomo że żółte nie może być równe 3.
A to na jakiej podstawie?
Gdyby żółte było równe 3, to by automatycznie oznaczało że żółte jest nieparzyste, więc weryfikator B byłby zbędny, a tak być nie może.

Z zasad:
Wszystkie weryfikatory są niezbędne w odnalezieniu poprawnego kodu. Żaden weryfikator nie powtórzy informacji podanej przez inny weryfikator. Z czasem już podczas przygotowania zagadki zorientujesz się, że niektórych pytań nie musisz zadawać.
Awatar użytkownika
Zodd
Posty: 138
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:50
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: Zodd »

Tu chyba jest też ten problem, że nie tyle trzeba pamiętać, co można na odpowiedniej stronie wygenerować taki sam zestaw kart i odkryć rozwiązanie.
Zauważcie, że już na samym początku podał poprawny kod. Przypadek? Raczej nie. Po prostu znał już odpowiedź.

Granie kompetetywne (online) w tą akurat grę jest raczej słabe bo łatwo można dojść do odpowiednich rozwiązań bez dochodzenia tego w grze.
Voronwe (BGG)
MMarki (bga)
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: scraber »

gryzli83 pisze: 03 sty 2024, 15:21
scraber pisze: 03 sty 2024, 15:13
gryzli83 pisze: 03 sty 2024, 14:56 Od razu też wiadomo że żółte nie może być równe 3.
A to na jakiej podstawie?
Gdyby żółte było równe 3, to by automatycznie oznaczało że żółte jest nieparzyste, więc weryfikator B byłby zbędny, a tak być nie może.

Z zasad:
Wszystkie weryfikatory są niezbędne w odnalezieniu poprawnego kodu. Żaden weryfikator nie powtórzy informacji podanej przez inny weryfikator. Z czasem już podczas przygotowania zagadki zorientujesz się, że niektórych pytań nie musisz zadawać.
Tę zasadę musiałem przegapić - dzięki :D
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: agt »

Polecacie tę grę?
Do zakupu?
Czytałam różne opinie i wciąż się waham..
A może akurat w to lepiej pograć sobie solo online?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2320
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: Galatolol »

Bardzo spoko łamigłówka, ale na stole nie chciałoby mi się tego wszystkiego obsługiwać. Solo w wersję elektroniczną byłoby IMO najlepiej.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: kurdzio »

agt pisze: 03 sty 2024, 23:20 Polecacie tę grę?
Do zakupu?
Czytałam różne opinie i wciąż się waham..
A może akurat w to lepiej pograć sobie solo online?
Jeśli grywasz na BGA to warto tam sprawdzić, można potrenować solo albo z innymi graczami. Ja dałem sobie spokój z zakupem, nie takiej dedukcji szukam w grach.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: FortArt »

gryzli83 pisze: 03 sty 2024, 15:21
Z zasad:
Wszystkie weryfikatory są niezbędne w odnalezieniu poprawnego kodu. Żaden weryfikator nie powtórzy informacji podanej przez inny weryfikator. Z czasem już podczas przygotowania zagadki zorientujesz się, że niektórych pytań nie musisz zadawać.
Czyli jak na stół wjedzie karta '"ile jest czwórek" to od razu można skreślić opcję "trzy czwórki" (i kod 444 jako poprawny). Nie może być na to odpowiedzi TAK bo wtedy inne weryfikatory byłyby zbędne. Czyli karta ta ma nadrukowane jedno kryterium za dużo?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Turing Machine (F.Gridel, Y. Levet)

Post autor: Grzdyll »

FortArt pisze: 04 mar 2024, 22:47
gryzli83 pisze: 03 sty 2024, 15:21
Z zasad:
Wszystkie weryfikatory są niezbędne w odnalezieniu poprawnego kodu. Żaden weryfikator nie powtórzy informacji podanej przez inny weryfikator. Z czasem już podczas przygotowania zagadki zorientujesz się, że niektórych pytań nie musisz zadawać.
Czyli jak na stół wjedzie karta '"ile jest czwórek" to od razu można skreślić opcję "trzy czwórki" (i kod 444 jako poprawny). Nie może być na to odpowiedzi TAK bo wtedy inne weryfikatory byłyby zbędne. Czyli karta ta ma nadrukowane jedno kryterium za dużo?
W zasadzie tak, choć aby teoretycznie każda karta pokrywała wszystkie możliwe przypadki zapewne zdecydowano się pozostawić te "zbędne" opcje. Co więcej, wiele innych kart również posiada takie automatycznie się wykluczające przypadki. Polecam obejrzeć w całości np. taki filmik, który otwiera oczy na to, jak można eliminować różne opcje weryfikatorów od początku przed zadawaniem pierwszego pytania. Są nawet takie, które pokazują jak rozwiązywać zadania całkiem bez zadawania pytań weryfikatorom ale to już chyba level very hard i sam mam mieszane uczucia czy taka rozkmina nie zabija przyjemności z tej gry, szczególnie gdy tylko jedna osoba przy stole chciałaby tak sobie wszystko analizować... No ale jeśli grasz solo to to już inna bajka :)

Ogólnie to dość specyficzna "gra" :)
ODPOWIEDZ